הרצאות העשרה בנושאי חלומות, שינה ונשים בתולדות המדע

 פרופ' אבשלום אליצור

 

חלום חלמתי ופותר אין אותו: חידת החלום בפסיכולוגיה המודרנית

כשאנו חולמים יש מצד אחד ירידה בכוחותינו השכליים, כי בוחן המציאות שלנו מתפוגג. כמה מהדברים שאנחנו אומרים בחלומותינו או, גרוע מזה, ממש עושים, היו מובילים אותנו היישר לאישפוז במחלקה סגורה. מצד שני, החלום הוא חכם בדרך מוזרה כי הוא מדבר בשפתם של האמן, המשורר והממציא.

ההרצאה סוקרת את מחקרי השינה והחלום עד ימינו ומרחיבה על חשיבותו לבריאות הנפשית.
למאזינים המוכנים לשתף בחלומותיהם את הזולת ניתנת ההרצאה גם להרחבה לסדנה (ללא יומרות טיפוליות) להרחבת ההיכרות עם הלא-מודע ועידוד חשיבה לא-שגרתית.

שינה, חלום ובריאות

השינה היא חידה ביולוגית מסקרנת. כמו "אבן רוזטה" שאיפשרה לחוקרים לפענח מצרית עתיקה מתוך השוואה ליוונית, גם החלום מציגה את הצד הפסיכולוגי של הפיזיולוגיה של המוח.

הרצאה זו מביאה את מיטב הידע החדש (כולל מהשנה-שנתיים האחרונות, ומחקרים פורצי-דרך ישראליים) והמפתיע על מה שקורה לנו בזמן השינה ועל השלכותיו הגורליות לבריאותנו.

לעשות לימונדה מהלימונים של החיים: על מתת ההומור

בעולם שבו אין צער, כאב או ייאוש, לא יהיה, למרבה ההפתעה גם צחוק, אפילו לא חיוכים. ההומור, בדרך מוזרה, שואב את כוחו מעצם קיומו של הבכי. מה מלמדות הבדיחות עלינו? האם חוש הומור זה באמת כישרון מלידה? (ממש לא.) ההומור כמורה וכרופא, הכל מעוגן במחקרים.

קולן המושתק של הנשים בתולדות המדע

המחקר החדש בהיסטוריה של המדע מגלה מספר מפתיע של נשים, שחיו לבדן או בצל בעליהן, שתרומתן למקצועות "גבריים" מובהקים כמו פיזיקה ומתמטיקה הייתה מכרעת.

כבר בתקופה היוונית יצא שמן של ת‘אנו הרופאה אשת פיתגורס, המלכה קלאופטרה שהייתה למרבה ההפתעה גם מתמטיקאית מצטיינת, וכלה בהיפאטיה שנרצחה בלינץ‘ אכזרי. במדע של המאה-התשע-עשרה הייתה זו צרפת שהובילה במספר הנשים המדעניות, ורק לאחרונה התברר שמארי-אן לבואזיה, אשתו הנערה של הכימאי הנודע, הייתה שותפה שוות-ערך לתגליותיו הגדולות, והייתה מדאם לה שאטלה, אהובתו של וולטיר (בין אינספור מאהבים) שהביסה אפילו את ניוטון... וכמובן נשים הולכות ומתבלטות במדע המודרני, כמו אמי נתר וליזה מייטנר, שעמיתיהן במדע הגרמני שמו להן רגלי על כל צעד ושעל.

גם כיום לא קלה דרכה של מדענית צעירה, אבל הפקולטות למדעים מדוייקים והנדסה מתחילות להתרגל לנוכחותן של פרופסוריות, שלא לדבר על השתלטותן המדאיגה במדעי החיים...

פרופ' אבשלום אליצור

אבשלום אליצור הוא פרופסור-נלווה במכון למחקרים קוונטיים באוניברסיטת צ'פמאן בקליפורניה, בראשות פרופ' יקיר אהרונוב, לצד חתני פרס נובל פול אנגלרט ודייוויד גרוס. פרופסורים-נלווים אחרים הם סר מייקל ברי ופול דייויס.

תחומי התמחותו הם תורת הקוונטים, יחסות ותרמודינמיקה, וכן תרמודינמיקה של מערכות חיות. את הדוקטורט עשה בהדרכת פרופ' יקיר אהרונוב. בין תגליותיו נמנים ניסוי אליצור-ויידמן (1993), בשמו הידוע יותר "ניסוי הפצצה-שלא-התפוצצה," שנדחה מכתבי-עת רבים עד שהוכח באינספור מעבדות ברחבי העולם; "פרדוקס השקרן הקוונטי" (אליצור-דולב, 2005, אהרונוב-כהן-אליצור-סמולין, 2017); ניסוי ה-EPR מנבא העתיד (אהרונוב-כהן-אליצור, 2014) הנחקר בימים אלה במעבדות INRiM בטורינו; וניסוי החלקיק הנעלם (אהרונוב-כהן-לנדאו-אליצור, 2017). את עבודותיו הציג במפגשים המדעיים היוקרתיים בעולם, כולל הרצאות מליאה והרצאות keynote לצד חתני-פרס נובל, בין השאר באוניברסיטאות קיימברידג' ופרינסטון, במכון שרדינגר בווינה וב-ETH בציריך. ארגן וישב-ראש בכינוסים מובילים. הוזמן להרצות בכל האוניברסיטאות ומוסדות המחקר הגדולים בארץ בסמינרים, הרצאות קולוקוויום, ובמות דיקאן ורקטור. פעמים אחדות הוזמן להרצות בישיבות סגורות של הסגל המדעי בקריה למחקר גרעיני בדימונה ובמכון הביולוגי בנס-ציונה.

שימש כמרצה, יועץ וחוקר בדרגות מרצה/חוקר בכיר, פרופסור-אורח ופרופסור-חבר במוסדות רבים בארץ ובעולם: מכון וייצמן למדע, אוניברסיטת תל-אביב, האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת בר-אילן, הטכניון, מכון בירלה למדע וטכנולוגיה במומבאי, אוניברסיטת ז'וזף פורייה ("קתדרת מצוינות") בגרנובל, צרפת, ומכון פרימטר לפיזיקה עיונית בווטרלו, קנדה

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input