הרצאות על ערים, מדינות, עמים ותרבויות

ד"ר יהושע רוטין

 

עדת האיימיש בארה"ב

האיימיש הם יוצאי מרכז אירופה – רובם יוצאי גרמניה, הולנד ושוויץ שעלו במאות 18-19 לארצות הברית ומסיבות דתיות ואידאולוגיות החליטו שלא לקבל עליהם את ייתרונות הטכנולוגיה המודרנית גם לא בחקלאות שהיא עיקר עיסוקם. הם שייכים למסגרות קהילתיות סביב כנסייה אחת המאחדת אותם. על אורחות חייהם, הרקע להתבדלותם וכמה סיפורי חיים בעדה הבנוייה מקהילות קטנות ומובדלות נספר בהרצאה המלווה מצגת. 

חכי לי סלוניקי

סלוניקי העיר היא אחת מערי הנמל העתיקות והגדולות ביוון. מאז גירוש ספרד התקבצו בעיר יהודים רבים והפכו אותה לאחת הקהילות המרכזיות של יהדות האימפריה העותמאנית. על ההיסטוריה של העיר, על אתריה הקשורים להיסטוריה העשירה שלה ועל קהילת סלוניקי שנחשבה ל"ירושלים של הבלקן" נספר בליווי מצגת. 

הולנד המעניינת והלא מתויירת או הולנד זה לא רק אמסטרדם.

להולנד, ליתר דיוק לאמסטרדם, מגיעים רבים. רק חלק קטן מהם עוזב את העיר ומשוטטים באתרים שאינם יעדים תיירותיים מומלצים.

בהרצאה נתוודע להולנד כמדינה, כסביבת חיים וכחברה הניתנת להבנה עמוקה, רק על ידי מי שחי בארץ זו, מדבר בשפתה ומכיר את אורחות חייהם של תושביה ממגע יומיומי. 

אמסטרדם – ונציה של הצפון.

אמסטרדם בנוייה על גדות נהר אמסטל ובמרכזה סדרה של תעלות בהן עוברת רוב התחבורה והמסחר. לכן היא מכונה ונציה של הצפון.

בהרצאה מתוודעים לעיר אמסטרדם, להיסטוריה הייחודית שלה ולחברה הרב תרבותית החיה בה. 

על קרנבלים מסיכות ותחפושות.

שמחות, חגיגות, פסטיבלים וקרנבלים מקורן אחד – רצונו של האדם לחגוג ולשמוח בחברת בני מינו. מתי זה קורה? למה יוצא אדם ממסגרות חייו? ומה הקשר בין חגיגות אלה לתרבויות, לדתות ולמיתולוגיות? את התשובות לשאלות נציג על רקע תמונות מלהיבות מקרנבלים של אומות שונות וגם של ערים שמיסדו את הקרנבלים המודרניים כמו ונציה וריו דה ז'נרו. 

קירות ובתים מספרים (הרצאה מתחומי האומנות והאנתרופולוגיה).

ציור על קירות חיצוניים וצביעתם בחברות שונות מעיד על אופי החיים ועל החברה המתגוררת בהם. בהרצאה נתוודע לתמונות של בתים ושל בתים שעוטרו בציורי קיר מיבשות וממדינות שונות ונקשר בינן לבין אופי החיים והחברה המאכלסת אותם. 

אירלנד – ירוק בעיניים.

אירלנד מכונה ארץ האיזמרגד. באירלנד חווה העין למעלה מ- 70 גווני ירוק אך יש באי המוקף ים וחופיו בנויים ממפרצים וממצוקים מלהיבים, גם ביצות והרים לא גבוהים. את כולם נכיר בהרצאה שתציג את האדם ואת סביבת חייו על רקע הירוק הטבעי והאפרוריות של מזג האוויר. 

פרהיסטוריה, עבר ומודרניציה באירלנד.

המיתולוגיה האירית צמחה באי המאוכלס כבר מעל 8 אלפי שנה. יחד עם תהליכי ההתנצרות ששילבו נזירים שנזקקו למתחמי תפילה והתבודדות, הפך האי לאתר בו קיים שפע אתרים פרהיסטוריים והיסטוריים.

היום, תפסו הברים את מוקד החיים המרכזי בחברה האירית. בהרצאה נתוודע לתהליכים החברתיים באירלנד על רקע אתריה ההיסטוריים והארכיאולוגיים. 

ובליבה חומה – נוסח צפון אירלנד.

הידעת שקרוב לאלפיים ציורי קיר (Murals) מרהיבים הם דווקא אלו שמיצגים נאמנה את מאבק הדמים בין תומכי האיחוד עם הבריטים (בעיקר פרוטסטנטים) לבין הלאומנים (רובם קאתולים) הדורשים את שחרורה של אלסטר מהבריטים?

התאמין כי שבלב בירת חבל אירופאי ניצבת עדיין חומת בטון גבוהה המפרידה בין בעלי דעות פוליטיות שונות, במאה ה-21?

בהרצאה המלווה בתמונות של רבעי המגורים ושל הקירות המצויירים בבלפסט ודרי (לונדונדרי) נתוודע לתופעה הייחודית של חיים בצל עויינות פוליטית ודתית בצפון אירלנד. 

קוריאה הדרומית - חברה במעבר ממסורת למודרניזציה.

קוריאה הדרומית נפתחה לעולם המערבי המודרני רק אחרי אלפי שנות מסורת של חברה סגורה ומלחמה קשה עם כוחות הרשע הקומוניסטים מצפון.

איזה קונפליקט אדיר יכול להיווצר בין חברה שלה מסורת בת אלפי שנים ובין אופי החיים המודרני המוכתב מרמת תיעוש גבוהה, השכלה, מערביות ופעילות מואצת בתחומי ההייטק?

בהרצאה נתוודע למעמד האישה, חיי המשפחה, נושאי ירושה ואפילו מנהגי קבורה ייחודיים לחברה הקוריאנית ולהתמודדות של מסורת זו עם ההווה. 

קוריאה – חצי אי מפולג.

חצי האי הקוריאני נשלט שנים רבות על ידי ממלכות שכל מטרתן הייתה איחוד. לאחר מלחמת העולם השנייה גרם מאבק בין משחררי האזור הקומוניסטים מצפון והאמריקאים מדרום לחלוקה מדינית/פוליטית של האי לקוריאה הדרומית ולקוריאה הצפונית. הגבול בין הקוריאות הוא אחד מנקודות החיכוך הצבאיות הקשות גם במאה הנוכחית וזאת על רקע קיצוניותה של הצפון הנשלטת על ידי משפחת רודנים עריצים. ההרצאה תציג את חלוקת האי פיזית ואזרחית על רקע המלחמות שפרצו בה ותכלול היכרות עם קוריאה הצפונית וגם תיאור של ביקור באזור המפורז. 

קוריאה הדרומית - נופים טבעיים ואנושיים.

חצי האי הקוריאני מאוכלס מעל ארבעת אלפי שנה כאשר באלפיים השנים שקדמו לכיבוש היפני (1910) הוא נשלט בידי שושלות מלכים שהיו קשורים לסין אך העדיפו בידוד והתפתחות עצמית, כולל את פיתוח הכתב, ההאנגול, שפותח רק במאה ה- 15. ההרצאה תעסוק בהתפתחות החברה באי על רקע נופי המים ההרים הגבוהים והאגדות המסבירות את היווצרותם ובפריסת הדתות היחודית של תושביה. 

יוון – עושר היסטורי ומורשת תרבותית.

איזו אומה זכתה שכנויים של תושביה יהפוך לדוגמה לנוטשים ולמתפקרים? היוונים.

ודווקא יוון היא זו שהעשירה את תרבותינו במאות מושגים שחלקם הפך לנכסי צאן ברזל בשפתנו.

בהרצאה נתוודע לארץ ולחברה שהייתה לה השפעה לא רק על התרבות והאומנות אלא גם על הקניית יסודות בחשיבה מדעים על הפילוסופיה, הפוליטיקה ועוד. 

שתי בירות באי הולדתו של אבי האלים - כרתים.

לכרתים, מולדתו של זאוס אבי האלים, היסטוריה עשירה וגם שתי בירות שדווקא ההשפעה האדריכלית הוונציאנית ניכרת בהן יותר מזו היוונית: הרקליון ו-חניה. לשתי ערים חינניות אלה על רבעיהן הציוריים נתוודע בלווי מצגת. 

חופי הים האדריאטי בקרואטיה.

1160 איים וחוץ מפורץ באורך של אלפי ק"מ – האם זה מעניין ואת מי?

לאוהבי טבע וחופים אזור כזה מהווה גורם משיכה.

שבץ לאורך החופים ערים עתיקות, שמורות היטב עם שרידים רומים וונציאניים וגם שלל דגה, ותבין מדוע מערבה של קרואטיה הפך לאחד מהאזורים הייחודיים והמושכים תיירות רבה. 

איסטריה – רק חצי אי, ומה אין בה?

איסטריה היא חצי אי בגודל של הגליל ובו שלטו עמים רבים בדרום אירופה: מתושביו האיליריים לשלטון הרומאים; חדירת השבטים האיסטרים; ופלישות הוונציאנים, האוסטרים, הצרפתים, האיטלקים והקרואטים. בהרצאה נתוודע להשפעתם המצטברת של כלל העמים שכבשו את חצי האי לאורך ההיסטוריה על אופי האוכלוסייה וסביבת חייהם. 

דוברובניק - ככה כן בונים חומה.

על רקע החומות האדירות של העיר דוברובניק, נתוודע להיסטוריה הייחודית של העיר שהייתה רפובליקה עשירה ועצמאית, ומדינה שהתעשרה כמו אוייבתה המסורתית ונציה ממסחר בדרכי הים, לרמת התכנון והארגון של ניהולה ולחיי היהודים שהשתלבו בה. בעוד שאונסקו אימצה את העיר כמורשת תרבות עולמית, לסרבים היא הייתה כמו קוץ... 

סלובניה- כל היופי של אירופה במדינה קטנה אחת.

גודלה של סלובניה, מדינה הממוקמת בצפון הבלקן ומדרום לאוסטריה, כגודלה של של ארץ ישראל אך היא שוכנת למרגלות הרי האלפים ובה שמורות גדולות ונוף אלפיני מצד אחד ועמקים נרחבים וחופי רחצה יפים מהצד האחר. סלובניה שזורה בעיירות ובכפרים מימי הביניים ומתחילת העת החדשה ובסלעיה מוכרות מעל 7 אלפי מערות. 

אידרייה - עיר, מכרה כספית וסיפורי גבורה.

בית חולים פרטיזני שנבנה בתוך מעוק (קניון) צר במלחמת העולם השניה ואשר נהרס בשיטפון, ועיר החיה כבר מעל 500 שנה סביב משמרות הפועלים במכרה כספית שבתוכה והקשר ביניהם, היו הגורם למסע אישי ייחודי לאזור העיר במרכז מערבה של סלובניה. את המסע הזה מתהליך התארגנותו אל סופו המענין נתוודע בהרצאה מלווה בתמונות מדהימות. 

שוויץ – יופי פראי ומרקם אנושי.

את שוויץ ניתן למסגר בתמונות נוף יחודיות מהאלפים הגבוהים על קרחוניהם ומפליהם וממישורי הירק מקור המרעה לגבינות המחוררות. על רקע הנוף הפראי של האלפים הגבוהים נתוודע לאוכלוסייה הייחודית של שוויץ המורכבת משלוש אומות ושלוש שפות. 

סקוטלנד, אוטונומיה תרבותית וחברתית בממלכה הבריטית.

מהם הסמלים של הסקוטים? למי הסקוטים מחוברים ולא מתוך אהבה?

בהרצאה נתוודע לחברה הסקוטית החיה להרגשתם תחת שלטון הממלכה הבריטית ולכן מקפידה על טיפוח סמלים כמו ויסקי (מי חיים), החצאית (קילט), חמת החלילים השפה הגאלית והכי חשוב... נסי המפלצת, שהייתה או לא הייתה, בימת לוך-נס. 

שיר שחלמתי על פראג.

למי שר אריק איינשטיין את שירו? לא לזכרו של הגולם מפראג וגם לא לזכרו של קאפקא. היה זה לכבוד מאבקם של תושבי פראג לשחרור מעול השלטון הקומוניסטי. מסך הברזל קרס והעיר בת מאות השנים שנבנתה על שתי גדות נהר הוולטבה מאפשרת לנו ביקור ביפה שבערי אירופה על ההיסטוריה הייחודית שלה ועל היהודים שחיו בה. 

ברצלונה של גאודי.

על גאודי, האדריכל שפעל בברצלונה בתקופת המודרניסטה הקטלונית אמרו שהוא יוצר נפלא או מטורף. מהיכן שאב גאודי את רעיונותיו? מה היו מקורותיו? ומה מדמות יצירותיו האדריכליות?

מי תמך בגאודי ולמה בניית הקתדרלה שגאודי לקח חלק בתכנונה ובהקמת חלק מקירותיה, טרם הסתיימה?

ליצירתו של גאודי על רקע האדריכלות הגותית הקטלונית נתוודע בליווי מצגת מרהיבה. 

הדולומיטים – מצוקים, אגמים ובני אדם.

אזור הדולומיטים בצפון מזרח איטליה הוא האזור בו מרבים לעשות סקי בחורף או לטייל בקיץ כאשר מצוקי הדולומיטים על צבעיה האדומים ברקע. האזור הייחודי בנופיו היווה גם ערס תרבותי והיסטורי לאוכלוסיות שגרו בו החל מהשבטים הלומברדים שהציפו את איטליה מצפון. 

איטליה של מעלה ואיטליה של מטה.

איטליה היא ארץ של ניגודים. מצד אחד, על פני השטח איטליה עשירה בהיסטוריה, אומנות, ובעלת רקע דתי ותרבותי ייחודים. מהצד האחר, זה שמתחת לפני השטח, מתחוללות בה תופעות גיאולוגיות הגורמות לחצי האי להחשב לאחד האזורים הפחות יציבים על פני כדור הארץ. ההיסטוריה של איטליה מלווה ברצף של רעידות אדמה הרסניות, התפרצויות געשיות ותופעות טבע אחרות שאליהן נתוודע במהלך ההרצאה. 

רומא האחת והיחידה.

מה אין לה לרומא?

לרומא, היסטוריה כעיר וכבירת האימפריה הרומית וכמובן היום היא גם מרכז דתי למיליוני נוצרים מאמינים. על רקע אגדות ועובדות ובליווי תמונות מרהיבות ,מהעיר היושבת על גדות נהר הטיבר, נתוודע לחשובה שבערי איטליה. 

בלגיה - ערים יפות ונשכחות.

בלגיה, השוכנת בין הולנד צרפת ולוקסמבורג, על חברתה החצויה בין פלמים וולונים וההתיחסות הפוליטית השלילית שפיתחה כלפי מדינת ישראל גרמו לכך שכמדינה היא נעלמה ממודעות התייר הישראלי, בשנים האחרונות. בהרצאה נתוודע למספר ערים בבלגיה שהוקמו בימי הביניים ועד היום מתפקדות סביב מבנים עתיקים וכיכרות מימי הביניים. 

הונגריה – המבט העממי.

הונגריה היא עוד אחת מהמדינות המתוירות על ידי ישראלים אבל בעיקר במוקדים עירוניים. במהלך הרצאה המלווה בשיקופיות נתוודע להונגריה היפה, ההררית והמעניינת מתוך התייחסות לאתרים שארגון אונסקו הכריז על שימורם לטובת האנושות כולה. 

בודפשט - העיר שחוברה לה יחדיו.

בודה ופשט אוחדו לאחת הערים העשירות בהיסטוריה, מאז כיבוש האזור על ידי המדיארים לפני למעלה מאלף שנה. העיר היא סמל גם לאדריכלות ברוקית מבית מדרשה של קיסרות האבסבורג ולכן היא מהווה את אחת מהפנינות האורבניות שנבקר בהן ונכירן. 

מסע בנורבגיה: קרחונים ופיורדים ומה שביניהם.

מסע אישי, קסום במיוחד, המתחיל בנופי בראשית של נורבגיה ההררית על הריה, קרחוניה, נחליה ואגמיה, ממשיך בעמקי הפיורדים המלהיבים במערב המדינה ומסתיים על צוק דוכן המטיף – בגובה של 604 מטר מעל פני הים בפיורד. מסע זה לא פוסח על האדם והשתלבותו במרחב. 

התעוררות האריה הבולגרי.

מתי שמעת לאחרונה הרצאה המתבססת גם על אנדרטאות מצולמות?

בולגריה, שסימלה הוא אריה, עברה תהפוכות רבות וכיבושים לאורך ההיסטוריה. שלוש ממלכות קמו בבולגריה, ונפלו. היום מתאוששת בולגריה משלטון קומוניסטי ריכוזי וההשפעה של תרבויות זרות על החברה המקומית. לכל אחת מהממלכות שרידים או אנדרטאות המייצגות את אשר עבר עליהן ואליהן נתוודע באמצאות תמונות מרהיבות. 

עיר האורות - פאריז.

פאריז, בירת צרפת, היא בליל של רבעים, שפות, אנשים ואירועים וכולם תחת ההשפעה של שלטון וותיק בארץ שדגלה בחירות ובחופש הפרט. בייחודו של כרך זה השוכן על גדות נהר הסיין, תעסוק ההרצאה המלווה בתמונות ייחודיות. 

מלטה- אי האבירים ויש בה גם חיים אחרים.

העיר מלטה הוקמה כמקום מושבם של האבירים שגורשו מארץ ישראל אך הם לא הגיעו לאי שומם. מלטה הייתה מיושבת עוד מהתקופה הפיניקית ויש לה מסורת הממשיכה בימי כיבוש רומאי ותהליך התנצרות מוקדם מאד על ידי פטרוס הקדוש משליחיו של ישו. 

קניה- אדם וחי סביב קו המשווה.

הרצאה בה נתוודע לקניה על אוצרות החי והצומח שבה על רקע נופי בראשית, סוואנות, הרים, אגמים וחופי חול לבנים באוקיינוס ההודי וכל זה באזור טרופי, סביב קו המשווה. 

ג'יברלטר – הצוק האגדות וההיסטוריה.

לספרדים וגם לאנגלים הצוק של ג'יברלטר הוא סמל של שלטון ושל שליטה בכניסה לים התיכון. על פי האגדה, השלטון האנגלי "מותנה" בהמשכיות שושלת הקופים על הצוק. במציאות, שלטון זה מותנה בפוליטיקה העולמית ולכן הצוק מהווה מקום אליו ראוי להתוודע באמצעות מצגת ייחודית. 

תרבות המאיה.

כאשר מספרים לנו כי בשנת 2012 יחול אירוע קיצוני בכדור הארץ מסתמכים, בין השאר, על אמונתם של בני המאיה כי בשנה זו יסתיים מחזור בלוח השנה הקשור בבריאה.

תרבות המאיה התפתחה בג'ונגלים של מקסיקו וגואטמלה והגיעה לשיא תפארתה במלכות מאורגנת מנהלית ודתית לפני כאלף שנה. ממלכת המאיה התפוררה מעצמה, אך אחרי שש מאות שנה עשו הכובשים הספרדים הכל למחוק את שרידיה. בהרצאה נתוודע להישגי המאיה בפיתוח הכתב, התרבות והפולחן הדתי שבסיסו מעקב אחרי כוכבי הלכת במערכת השמש. 

אימפריית האינקה.

האינקה הייתה אימפריה אדירה שהשתרעה על פני האזור המזרחי במרכזה של אמריקה הדרומית במשך כשלוש מאות וחמישים שנה. בני האינקה לא פיתחו לעצמם כתב אך היתה לאימפריה יכולת הנדסית יוצאת מהכלל שכללה הקמת ערים בראשי הרים ופריצת דרכים. לאימפרייה זו על אמונותיה, פולחניה ודרכי שלטון מלכיה נתוודע במהלך ההרצאה. 

נהרות – דרך החיים.

המתיישבים הראשונים באירופה נצמדו לנהרות גדולים ובנו לאורכם את יישוביהם. בכך נוצרו יחסי גומלין בין הנהר ובין המתיישבים, יחסי גומלין שלא תמיד היו ידודיתיים. במהלך ההרצאה נתוודע באמצעות מצגת לשלוש ערים מהיפות באירפה: בודפשט, וינה ופראג הממוקמות על גדות נהרות גדולים ונלמד על יחסי הגומלין בינן לבין הנהרות. 

שטרודל וינאי.

וינה בירת אוסטריה היא העיר שעל חומותיה נעצרה התקדמות הכובש העותומני באירופה ומאז היא פורחת תרבותית, פוליטית וכלכלית כבירת הממלכה ההאבסבורגית. לעיר זו, שהיא גם מקום יצירתם של גדולי המלחינים כמו מוצרט ושטראוס, ולאורחות חייה הייחודיים נתוודע במהלך הרצאה. 

היער הבווארי.

היער הבווארי, אזור שעדין לא נחשב ליעד תיירותי לישראלים, מציע שפע נופי יער, אגמים, עמקים ירוקים ובתוכם משובצות עיירות עתיקות ויפהפיות. ביער הבווארי עוברת "דרך הזכוכית" שלאורכה סדרת מוקדי ייצור ומוזיאונים של זכוכית שימושית ואומנותית וכן התפתחו בה תופעות אנושיות וחברתיות ייחודיות כמו הקמת "עץ מאי", שאליהם נתוודע במהלך ההרצאה. 

אלבניה – פנינה נופית וארכיאולוגית.

אלבניה הממוקמת בדרום מערב הבלקן היא בעלת מיגוון נופים; מחוף הים המפורץ או החולי ולעיתים גם ביצתי אל הנהרות, האגמים ואל ההרים הגבוהים המכונים "האלפים האלבנים" וביניהם פרחה תרבות עתיקה שהותירה אתרים ארכיאולוגיים רבים מהתקופה האילירית דרך השפעה יוונית המשך ברומא, ונציה ועוד. 

אלבניה - היסטוריה של שינויים שלטוניים חברתיים ותרבותיים.

הרצאה בה נלמד את ההיסטוריה רבת התהפוכות של תושבי אלבניה שמקורם בשבטים איליריים אשר נכבשו על ידי הרומאים, הביזנטים והעותומאנים ואשר בתקופות שלטון ארוכות אלו עברו שינויים חברתיים ודתיים יחודיים. לחופש זכו תושבי אלבניה רק בשנת 1912 אך אחרי שלטון מלכותי קצר הפך השלטון לאחת הדיקטטורות הקיצוניות במאה ה-20. 

אלבניה - לחיות במדינה מודרנית בצל הרודן הודג'ה.

בהרצאה זו נפתח צוער לחיי היומיום באלבניה המחפשת את מקומה בחברה האירופאית, לאחר שלטונו הדיקטטורי של הוג'ה. לאלבניה ההיסטוריה רבת השנים שכללה כיבוש עותומאני אשר גרם להתאסלמות חלק נכבד מהאוכלוסייה ובכל זאת הם שמרו על הסממנים הנוצריים. נלמד כיצד זה קרה, ועל רקע מה? נכיר את המונח "פרנסה בכל דרך" וכן נראה כיצד מתמודדים תושביה בשינויים בשלטון ובכלכלה. 

ה"מערב הפרוע" של הטבע והנוף בארצות הברית.

נופי הפרא של הפארקים הרבים במערב ארצות הברית מאפשרים הצצה לתופעות טבע ייחודיות מגייזרים חמים אל הרי געש ואבני חול מעוצבות וגם להכיר את עצי הסקויה בני ארבעת אלפי שנה. באמצעות תמונות נוף מדהימות מפארקים כמו ילוסטון, עמק המוות, יוסמיטי, ציון וברייס נכיר תופעות אלה ואחרות. 

איסלנד - החיים על אי קר ומבודד.

בנופי הפרא של איסלנד המלווים בהרי געש וגייזרים חמים מצד אחד, וקרחונים ופיורדים מהצד האחר, מתגוררת אוכלוסייה יוצאת חלציהם של הויקינגים הנורבגים. עיקר פרנסתם תושבי האי מדייג ולהם אורחות חיים ואמונות הנבדלות מאלו של התרבות האירופאית העכשוית אך נשאבות מעברה הייחודי. בעוד אוכלוסיית האי דלילה היא שופעת בבעלי כנף המקננים בה וכן בכבשים. אל תערובת ייחודית זו נתייחס במהלך ההרצאה המלווה בתמונות מרהיבות. 

זוכרים את השואה (הרצאה המתאימה לאירועי יום השואה).

כישראלי שכמה "ענפים" ממשפחתו "נעלמו" בשואה נהגתי, תוך כדי טיולי בחו"ל, לבקר גם במוזיאונים ובאנדרטאות העוסקות באזכור נושא השואה היהודית באתרים שונים. בהרצאה זו מוצע "מסע כורסא" אל אנדרטאות ייחודיות ואל מוזיאונים העוסקים באזכור קהילות יהודיות ואירועים הקשורים לשואה, העושים זאת בדרך אנושית, נעימה ומאתגרת לחשיבה. ההרצאה מציגה דרכי זיכרון ללא זוועות התקופה או תמונות שרידי מחנות ההשמדה, אלא אתרי זיכרון לשואה במספר מדינות מערביות והסיפור מאחוריהן וגם את הדרך בה מתמודדת החברה הגרמנית בברלין, מרכז הרשע, עם זיכרון השואה. 

חיים ופולקלור בחברה הקוריאנית

החברה הקוריאנית המסורתית יחודית בהליכות חיים ומסורת בת אלפי שנים של חיים במעמדות המבדילים אפילו בין גברים ונשים. במסגרת זו לכל אדם יש מעמד והמעברים בין מעמדות כמעט בלתי אפשריים. הבית, הרחוב, מנהגי הנימוסין, הנישואין ומנהגי הקבורה כולם מוכתבים על פי כללים נוקשים אותם נכיר ואת רקעם נלמד במקביל להצגת התרבות העממית שהתפתחה ומוצגת היום ברבים. 

יוון – נופים ואדם על רקע המיתולוגיה

ביוון, יותר מדינה אחרת, יש מקומות רבים הנקשרים בעבותות דת, מסורת וסיפורי מיתולוגיה להיסטוריה של יוון העתיקה ולמיתולוגיה שלה. אתרים כמו דלפי, אולימפוס, אולימפייה אקרופוליס ועוד הם אתרי פולחן שהפכו עם השנים ליישובים גדולים וקטנים או לאתרים ארכיאולוגיים או לשמורות טבע. בהיבטים אלה של הקשר בין הסיפור המיתולוגי ובין האתר והנעשה בהם היום עוסקת הרצאה זו המלווה במצגת הכוללת תמונות נוף וכן ציורים המבטאים את האירועים בעיניהם של אומנים ויוצרים. 

הפלישה הגדולה לנורמנדי The D-day and Today.

שבעים שנה חלפו מאז הפלישה הגדולה של כוחות הברית לחופי נורמנדי. הכוחות הפולשים כבשו בסערה ובקרבות מרים את קו החוף ומשם נעו לפריז וצפונה עד שחרור אירופה המערבית מעול הגרמנים. אך מה נותר מחופי "אומהה", "יוטה" ועוד מאז? הרצאה זו מציגה את הסובב שהיה חוף הנחיתה ואת שנותר מהפלישה, יחד עם אתרי ההנצחה והדרך לשמר את האירוע הכל כך חשוב במלחמת העולם השנייה. 

יצירות טבע פראיות ונופים עירוניים בצ'כיה.

למחוזות בוהמיה ומוראביה שבצפון צ'כיה סביבה הררית הגובלת בפולין ובגרמניה(סכסוניה). באזור זה קיימת שכבת אבן חול הנחשפת באתרים שונים ובכולם הפכה הארוזיה את השכבה לצוקים ולעמודים יפים ומיוחדים. באזור שנשלט ע"י בתי מלוכה קטנים נשארו שרידי ארמונות ומצודות וכן ערים בעלות עושר אדריכלי. 

צמיחתם של חגי האור בחורף

שני חגים: ביהדות - החנוכה  ובנצרות - חג המולד, מתאפיינים בפעילויות שונות הקשורות לאור החל מהדלקת נרות והמשך בעצי אשוח ועליהם שפע נורות קטנות וקישוטים וכלה בזיקוקי דינור ורחובות מקושטים. שני החגים מקורם בגישת האדם הפאגאני שראה בקיצור שעות היממה ובחושך את מהות הסוף המר, תהליך הקורה עד ה- 21 בדצמבר (אמצע החורף) ואילו בגידול שעות האור ובהתארכות היממה את ההתחדשות והצמיחה. על רקע זה צמח מוטיב האור והוא עובר אל הדתות המונותאיסטיות. 

ניו יורק - התפוח הגדול.

ניו יורק היא העיר הגדולה ביותר בארצות הברית אך אינה הבירה ואפילו לא של מדינת ניו יורק עצמה. ניו יורק שהתחילה כהתיישבות הולנדית קבלה את שמה ממתישבים אנגלים. העיר הייתה מרכז קליטה למיליוני מהגרים בעיקר מאירופה כך הלכה העיר וגדלה על בסיס שכונות אתניות (איטלקים, יהודים, סינים ועוד) ובסוף המאה ה-19התארגנה כעיר גדולה. הרובע המרכזי לתייר הוא מנהטן אך לניו יורק גם רבעים אחרים מיוחדים כמו ברוקלין, הארלם ועוד.

זוטות ניו-יורקיות.

העיר הגדולה והתוססת מציבה בפני תושביה אתגרים מיוחדים של חיפוש אחר שקט, שלווה ואורח חיים עירוני נוח. היקף הפעילות באתרים השונים בעיר משתנה עם הזמן ובאופנים שונים ובכך מאפשר ללמוד על התאקלמות האדם והסתגלותו. בנוסף ניו יורק היא עיר של פרסום חוצות חלקו ייחודי להומור האמריקאי ולאורחות החיים בכרך הגדול.

בוסטון, נתיב החירות.

בוסטון כעיר נמל במדינת מסצ'וסטס הפכה למוקד לפעילות כלכלית והגירה כבר תחת השלטון הבריטי. אירועים של התנגדות להעלאת מיסים גדולה של תה במושבה הבריטית הובילו לטבח במפגינים ולהמשך מרד התושבים בזריקת מטענה של אוניית תה לים. אלה היו ניצני המרד שהוביל לסילוק השלטון הביטי בארצות הברית ולעצמאותה. תהליכים אלה הקנו לעיר מימד ייחודי של סביבה השואפת לחירות ולחופש.

שטוקהולם.

שטוקהולם, בירת שבדיה אינה עיר עתיקה במיוחד אך בהיותה בירת המדינה כבר מהמאה ה-13 היא התפתחה וגדלה. העיר נבנתה בארכיפלג בים הבלטי ורובה ממוקמת על איים הקשורים זה בזה במערכת גשרים ורכבת תחתית.שטוקהולם היא עיר קוסמופוליטית ומתגוררים בה מהגרים רבים המקנים לה צביון רב תרבותי. העיר מהווה אכסניה לחלוקת פרסי נובל אחת לשנה ומעבר לכך נחשבת לעיר אפורה ושלווה.

ציורי הקיר בשיקגו – ארה"ב

ציורי קיר – Murals בשיקגו החלו עם המחאה הפוליטית בתחילת המאה ה-20. ציורי קיר בשכונת המהגרים ההיספנים – בעיקר ממקסיקו – בשיקגו, שכונת פילזן הינה חלק מתרבות ציורי הקיר שטופחה במקסיקו אחרי המהפיכה. מטרת ציורי הקיר היא להציג את אופייה של השכונה, את חיי התושבים ההיספנים ואת בעיותיהם. ציורי הקיר הוכנו על ידי ציירים/אומנים שהתמחו בסוג כזה של אומנות ולכן הם מרהיבי עיניים.

חופי הנחיתה בארצות הברית.

המהגרים הראשונים, למה שנקרא היום ארצות הברית, נחתו בכיף קוד בספינת מפרשים בשם "מייפלאור". על חייהם של ראשוני המתישבים בצפון מזרח ארה"ב ועל האתרים בחוף אליהם הם הגיעו תיסוב הרצאה זו המציגה גם את אופי השימור והאזכור לחיים של אותם מהגרים. 

אגמי האצבע – ידו של האל בארצות הברית.

11 האגמים מכונים אגמי האצבע במדינת ניו יורק בהיותם סדורים כאילו מכף יד.

האגמים נוצרו כתוצאה מתנועת הקרחונים שנמסו וכיוונם הוא צפון-דרום. האזור הואאחד מאזורי גידול גפנים וייצור יין מהצד החקלאי תרבותי, ואזור עם נופי פרא, מפלים וגם נופים ציוריים של גופי מים מתוקים המהווים מוקד משייכה לתיירים ולנופשים ועליהם תיסוב ההרצאה.       

ברלין יש רק אחת.

ברלין שנוסדה במאה ה-14 מאיחודם של שני כפרים משני צידי נהר שפרה הופכת לבירת   מדינת ברנדנבורג ופרוסיה במאה ה-18.  במאה ה-19 עם איחוד גרמניה ע"י ביסמרק הפכה  ברלין לבירת גרמניה כולה אך לאחר מלחמת העולם השנייה חולקה לארבע אזורים על פי  כובשיה ובמציאות בין מזרח למערב. עם נפילת חומת ברלין העיר התאחדה ועם איחוד  חלקי גרמניה חזרה להיות בירת גרמניה. על רקע ההיסטוריה העשירה והסמלים  הייחודיים סוקרת ההרצאה את יחודה של העיר.

    

 ד"ר יהושע רוטין

סיים תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) במדעי הטבע בתחום הגיאוגרפיה הפיסית באוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה זו גם הוכשר להוראה.

את הדוקטורט סיים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי כדור הארץ, באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם, בהולנד.

כיום עוסק בהדרכת טיולים לחו"ל, בהכשרת מדריכי טיולים, ביעוץ אישי בהכנת מסלולי טיולים וכן במחקר מדעי בתחומי הגיאוגרפיה והתיירות ובפרסום כתבות על אתרים ורעיונות לטיולים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input