ברזיל – לא (רק) מה שחשבתם

רויטל פולג

 

הפרדוקס הברזילאי – פוליטיקה, חברה וכלכלה

עצמו לרגע את העיניים וחשבו "ברזיל" – קרוב לוודאי שמיד תעלינה בדמיונכם תמונות קרנבל עליזות וצבעוניות, כדורגל מלהיב, חופים אינסופיים ונופים מרהיבים, מוסיקת הסמבה או הבוסה-נובה תזדמזם באוזניכם ונינוחות סוחפת תעטוף אתכם.
אלא שברזיל היא הרבה מעבר לדימויים הללו, נכונים ככל שהנם.
המדינה החמישית בגודלה בעולם, ששטחה, כמו גם גודל אוכלוסייתה, שווים לסך שטחן וגודל אוכלוסייתן של כל שאר מדינות דרום אמריקה, היא מדינה עוצמתית, מורכבת, רב-גונית ומרתקת, מבחינה סוציו-כלכלית ופוליטית, מבחינת המגוון והעושר התרבותי שהיא מכילה ומייצרת, תהליכי השינוי הדתי המהותי המתחוללים בה בשנים האחרונות, כמו גם מבחינת הקהילה היהודית המיוחדת שלה והקשר לישראל. ברזיל - ארץ של ניגודים ושל קצוות, של קיטוב וסתירות פנימיות, החיים בה בערבוביה יחדיו, היא אבן בוחן להבנת תופעות ותהליכים מגוונים.
בהרצאה נשמע על עוצמה וחולשה, על עושר ועוני, על פוליטיקה ושחיתות, על סובלנות בצד חוסר שוויון, על שמחה ועצב ומה שביניהם.

שליחות בקצב הסמבה

  • כמה מאתנו מודעים לכך שבית הכנסת הראשון ביבשת אמריקה הוקם בברזיל וקיים בה עד היום, כמה מאתנו שמעו על קהילות יהודיות באמזונס ששורשיהן במרוקו והן עדיין שומרות על מאפייניהן המקוריים, או על מושבות הברון הירש ששמו מתנוסס עד היום בשדרה הראשית של אחת העיירות שהקים?
  • מה אנו יודעים על תושביה הראשונים של מדינת ענק זו ששורשיהם מרחיקים חמש מאות שנה לאחור, וצאצאיהם (בני אנוסים) שמספרם עצום ורב ושרבים מהם מקיימים חיים יהודיים שאינם זוכים להכרה, ושואפים לחזור אל חיק היהדות, ומהי תאוריית "ברזיל היהודית"? זהו רק המעט המחזיק את המרובה.
  • כיצד קורה שמאז 2013 העלייה מברזיל "עושה עליה" ומספרה מגיע כדי פי ארבע מסך העולים השנתי שהיה מקובל מזה עשרות בשנים, ומהי מערכת היחסית הברזילאית-יהודית עם מדינת ישראל.

בהרצאה נשמע חוויות מהשטח, של מי שלמדה את הנושא ועסקה בו הלכה למעשה במשך שנים, להכיר קהילה חמה ותוססת שהשפעתה בברזיל רבה מגודלה בפועל ולהציץ אל היסטוריה יהודית מגוונת ומרתקת המרחיקה אל העבר אך רואה קדימה אל העתיד.

רויטל פולג

מרצה I פובליציסטית I יועצת אסטרטגית
קשרים בינלאומיים, ממשל, פוליטיקה וציבור

עם למעלה מ- 30 שנות ניסיון בתחומי הדיפלומטיה, קשרי הממשל, החוץ והחברה האזרחית, בארץ ובעולם, מתוכן 10 שנים בדרום אמריקה (בדגש על ברזיל), רויטל פולג משלבת ידע מקצועי עשיר ורב-תחומי עם כישורי ניתוח אסטרטגי והבנה גלובלית מעמיקה, הכוללת גם רשת קשרים והכרויות ענפה בעולם הפוליטי, ציבורי, עסקי, חברתי, כמו גם בקרב העולם היהודי.

לאורך כל שנות פעילותה במסגרות מגוונות – בין אם כדיפלומטית בשירות החוץ הישראלי, ראש לשכת יו"ר כנסת ישראל, ממייסדי מרכז פרס לשלום, ראש משלחת הסוכנות היהודית בברזיל ותפקידי ניהול ויעוץ בכירים בגופים נוספים, רויטל מרצה ויועצת רבות בתחומי הידע והניסיון שלה, בפני קהלים מגוונים, ארגונים ומוסדות.
את הרצאותיה היא מקיימת במגוון שפות: עברית, אנגלית, פורטוגזית וספרדית.

רויטל כותבת מאמרי ניתוח ודעה בתחום הסוציו פוליטי, דיפלומטי ואקטואלי, המתפרסמים בתקשורת האלקטרונית והכתובה בישראל ובברזיל, ומשתתפת פעילה בקבוצות חשיבה מובילות בתחום.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input