הרצאות העשרה בנושאי היסטוריה ותרבויות איטליה וצרפת

ארנון שדה 

 

סיציליה

איטליה שאינה מחוברת למגף: הכדור שהמגף מקפיץ ואולי בועט? פילים ננסיים, ציקלופים, מדוזה, ארכימדס, קוזה נוסטרה וטעימה של מקומות קסומים.

פליטים

האם העולם השלישי כובש את אירופה? מבט דרך איטליה - השער מאפריקה לאירופה. המשפט הבינלאומי, דילמות מוסריות והבעיות המתהוות. נושא המעסיק את העולם.

מפרץ נאפולי והסביבה

מקומות, נופים וסיפורים מהאזור. הר הגעש וזוב ו"נקמת אלוהי היהודים", "ארץ של גופרית" במפרץ פוזואולי, עיירות ונופים בדרך אמאלפי, אודיסאוס ואיי הסירנות, רכבל ל "שיר השמים" באי קאפרי ואיך שביל קרופ מוביל לגירושו של איל הפלדה הגרמני מאיטליה? לימונצ'לו, ספולייטלה וגסטרונומיה נפוליטנית, ריקוד הטרנטלה, הפתעות בפומפיי, רחוב הבובות בנאפולי ועוד.

הקוזה נוסטרה - המאפיה הסיציליאנית

איך צמחה? הניסיונות לחסלה והמצב הנוכחי. המאפיונרים המפורסמים מקורלאונה וגיבורי המאבק: פלקונה, בורסלינו והאב פייזה. אנשים, מקומות ואירועים וגם התייחסות לסרט הסנדק.

חניבעל וסקיפיו אפריקנוס

על שני מצביאים, מהגדולים שהיו בעת העתיקה ובכלל, והקשר ביניהם. חניבעל הקרתגני פיתח שיטות לחימה "מודרניות" והטיל מורא על רומא. האם יכול היה להכניעה? סקיפיו אפריקנוס, מגדולי המצביאים הרומיים, למד מחניבעל והתעלה על מורו. הגורל הפגיש ביניהם בשדה הקרב ומחוצה לו וסופם היה דומה.

איחוד איטליה ומדינת פדאניה

ממלוכה לדיקטטורה, לרפובליקה. סיפור על יזם, מלך, שועל ואריה. על מדינת פדאניה, מפלגת הליגה ופוליטיקה עכשווית – האם איטליה באמת מאוחדת?

האב Pio ופולחן הקדושים באיטליה

על קדושים בנצרות ותרבות הקדושים באיטליה. איך הפך האב Pio השנוי במחלוקת לקדוש הפופולארי ביותר באיטליה המודרנית? עושה ניסים ונביא?

פוליה - העקב של המגף האיטלקי

טרולים, בארוק "דרומי", חוות חקלאיות (מאסריה), גסטרונומיה ייחודית, עיירות חוף קסומות, יהודים ועוד.

מוסוליני והפאשיזם

סיפור עליית הפאשיזם באיטליה. איך מדינה "תרבותית" עם עבר מפואר מעלה לשלטון דיקטטור בדמות מוסוליני? האם זה יכול לקרות בכל מקום? מי היה, מה עשה ואיך זוכרת איטליה את מוסוליני? היתרונות והחסרונות של שלטון יחיד, הדיקטטור הרומי, נפוליאון דיקטטור ליברל ועוד דיקטטורים בעבר ובהווה.

נוסטרדמוס ונבואותיו

על האיש ונבואותיו המדוייקות? האם המוסלמים יגיעו לאירופה וגרמניה, יתקבלו בזרועות פתוחות, ינסו להשליט את דתם ומנהגיהם על היבשת ותתפתח מלחמת עולם שלישית? מבשר מלחמות העולם? הירושימה ונגסקי? נפילת מגדלי התאומים? עלייתו ונפילתו של נפוליאון ועוד.

צופן דה וינצ'י

האם מריה מגדלנה הגיעה לחופי פרובאנס כאשר היא נושאת ברחמה את בנו של ישו? האם לישו נולד בן? על מסדר אבירי היכל שלמה והעובדות ההיסטוריות מאחורי הספר.

נפוליאון בונפרטה

צרפת אינה יכולה לחשוב עליו בלא לרעוד, וברעדה, למרות רצונה, היא פוחדת ממנו ומהכמיהה שעדיין חשה כלפיו. על דיקטטור ליברל והאיש המסקרן ביותר בהיסטוריה האנושית.

נבואות אחרית הימים בדתות ותרבויות שונות

וגם באמנות. סוף העולם, ארמגדון, מלחמת גוג ומגוג, אפוקליפסה, יום הדין, ביאת המשיח, קץ הימים, אנטיכרייסט. מושגים מהיהדות, נצרות, איסלאם, בתרבות הנורדית, בתרבות המאיה, נבואות נוסטרדמוס ועוד.

הצלב האדום הבינלאומי

סיפור היווסדו של הארגון החשוב שיזם את אמנת ג'נבה וזכה בפרס נובל מספר פעמים. נספר על מייסד הארגון – אנרי דינן - איש מופלא והזוכה הראשון בפרס נובל לשלום, על אמנת ג'נבה וחשיבותה להתפתחות המשפט ההומניטארי הבינלאומי, וקצת על החוק הבינלאומי בכלל.

פליטים

האם העולם השלישי כובש את אירופה? דיון בנושא ההגירה לאירופה. המשפט הבינלאומי, דילמות מוסריות והבעיות המתהוות. נושא המעסיק את העולם.

ארנון שדה M.B.A.

חוקר תרבות איטליה וצרפת, מרצה, מדריך טיולי עומק, ומתכנן טיולי בוטיק מיוחדים לאיטליה צרפת ועוד באירופה. פעיל בתחום מזה כ- 15 שנה. בעל תואר ראשון ושני במנהל עסקים (מקנדה) עם רקע של כלכלן בכיר וניסיון רב-תחומי עשיר. דובר אנגלית ברמת שפת אם, איטלקית וצרפתית. בעל ידע רב ומגוון, יכולת לחשוף את הקהל למגוון רחב של היבטים ונושאים (היסטוריה, תרבות, אמנות, גסטרונומיה, שפה, אקטואליה ועוד). מעביר מידע באופן מעניין ומותאם לקהל היעד.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input