הרצאות מרתקות על מדינות, ערים ותרבויות

ד"ר גוסטב מייסלס

 

פרובנס - איפה שהציירים מחפשים את הצבעים שבאור

חבל ארץ יפיפה, שבו הכול ניגודים שמשתלבים בטביעות: נוף פסטורלי בתולי והנקיקים הפראים של האלפים הימיים, כפרים עתיקים רדומים וערים מודרניות תוססות, היסטוריה עשירה והווה טכנולוגי עכשיוי . אבל יותר מכול צבעי השמיים, הארץ והים שהיוו ומהווים מקור השראה לציירים בכול הדורות... מסֶזאן – שנולד כאן, ואן גוך, גוגן, פיקסו ובראק ועד שגאל שקבור כאן, כולם באו לפרובנס בחיפוש אחרי "הצבעים שבאור". על כל אלה וכמובן גם על ההיסטוריה היהודית העשירה של המקום בהרצאתנו.

תחת שמי הים התיכון – האיים בים התיכון 

מסע בלתי שגרתי, גיאוגרפי, אנושי, היסטורי וחברתי בין האיים הקסומים שבים התיכון, כל אחד מהם עולם ומלואו: מלטה, כרתים, סיציליה, קורסיקה, סרדיניה – וביניהם, אֶלבה, האיים הבלֶארים ועוד

פורטוגל – הקצה של אירופה ומעבר לה

נכיר ארץ מרתקת בטבע, באנשים, בהיסטוריה ובתרבות יוצאת הדופן; ארץ קטנה – חלוצת התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות שמקימה את האימפריה הקולוניאלית הראשונה שמתפרסת כיום ביותר מ-40 מדינות שממשיכות לקיים את המורשת של תרבות פורטוגל.

ערים מרתקות בעולם, שלא (כל כך) הכרנו

הרצאות בודדות או סדרות על ערים/אתרים מרכזיים ופחות מרכזיים אך בעלי עניין בעולם, החל בפריז, מדריד או בייג'ין ועד סנטייגו דה קומפוסטלה, קנקון או בוקרשט

אתרים יהודיים מספרי ההיסטוריה

נצא למסע מרתק להכיר מספר אתרים היסטוריים מרכזיים בקורות עם ישראל בארץ ישראל ובתפוצות – ידועים יותר ובמיוחד ידועים פחות בעולם היהודי. נבקר באתר ונספר את סיפורו, הרקע לסיפור והשלכותיו. נבדוק את התפתחותו כאתר יהודי, נסקור את אורח חייהם של היהודים בו ונכיר את הדמויות שתרמו לתהילתו.

מרוסיה באהבה [המסתורין של רוסיה]

שתי אימפריות – שתי תרבויות בין אירופה לבין אסיה – רוסיה היא מוקד של ניגודים ותמהיל של תרבויות, מתפרסת על שטחים עצומים בשתי היבשות. היא צמחה לגדולתה בחבלי לידה קשים - מנחשלות פיאודלית עד לפסגות הקידמה – הכול בשלטון של עריצות. כובשי עולם דוגמת פיוטר הגדול ויקתרינה השנייה, הרחיבו את גבולותיה והפכו אותה למעצמה. המרקם האתני הוליד פולקלור מרהיב אבל עד היום רוסיה מתלבטת בין המוּז'יק האביון לבין ענקי התרבות העולמית כגון דוסטוייבסקי וטולסטוי, צ'ייקובסקי ורִימְסְקִי-קוֹרְסַקוֹב, שלייפין ואולנובה. ננסה בסדרת הרצאות זו לחדור לתוך סודותיה של אומה גדולה זו.

מסעות למקומות קדושים בעולם

התבוננות המקומות ופולחנים שהפכו לקדושים. למה ואיך?

סדרה של הרצאות על תופעת העלייה לרגל למקומות קדושים והצגתם, אופיים והפולחנים הקשורים בהם בתרבויות שונות: קרנך, דלפי, סנטיאגו דה קומפוסטלה, ואראנאסי, צ'יצ'ין-איצה, לורד, פאטמה, מדוגוריֶה.

סוד הקסם הקטלוני

סדרה המבליטה ומבודדת את הלאום, החברה, התרבות והאומנות של הקטלונים, מול הריבונות הספרדית.

הבלקאנים – צומת דרכים בין תרבויות

סדרה הרצאות על אזור הבלקנים מבחינות שונות: גיאוגרפית, ה"פספס" האתני, היסטורית: בלקנים כ"חבית אבק השריפה של אירופה", היהודים בבלקנים ובעיית הכוזרים, יוגוסלביה ז"ל, רומניה – מעצמה בלקנית

המרחב האיברי: ספרד ופורטוגל– בין האגדה למציאות

סדרה על כור ההיתוך של תרבות המערב, ההיבט ההיסטורי: ספרד ופורטוגל – שתיהן ביחד וכל אחת לחוד, ספרד והאסלאם, השתקפות תובות האסלאם האנדאלוסי באירופה, ספרד ו"תור הזהב" של יהדות ספרד, "מַרַנוֹס" או אנוסים?, עידן התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות, הבאסקים – מיהם ומה הם רוצים? מוקדי אומנות.

מקסיקו – תרבות מעולם אחר

שורשי התרבות האמריקאית הטרום קולומביינית;
האזטקים והמאיה או האינקה נגד המאיה? מה עשו הכובשים הספרדים לתרבויות האלה? איך מסתדרת מקסיקו של היום. 

סקוטלנד ואנגליה

 שתיהן ביחד וכל אחת לחוד. 

צוענים – עם ללא ארץ

הרצאה העוקבת העם המיוחד הזה, מקורותיו, מנהגיו, אומנותו וגורלו באירופה.

עמק הלואר ומוסד הפילגשים

הרצאה בודדת המאחדת בתוכה הצגה של מערך טירות עמק הלואר, מן המצודות הגותיות ל"ארט נובו", תוך כדי הצצה בקורותיהן של פילגשים מפורסמות שאכלסו טירות אלה.

מלטה

קלידוסקופ תרבות ים-תיכונית.

מצ'ו פיצ'ו

 העיר האבודה של האינקה 

תחת השמש של טוסקנה

ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון ואסלאם. מרצה בתחומים אלה, בהיסטוריה הכללית, חברה, דתות ואקטואליה. הוא משלב זה יותר משלושים שנה את הפעילות האקדמית בהוראה ובמחקר באוניברסיטה תל-אביב – בתחומי הבלשנות הערבית ולימודי המזרח התיכון, עם פעילות בתחום תכנון, דידקטיקה והוראה בתחומים שונים של ההשכלה הכללית והעשרה למבוגרים. הוא פרסם מאמרים רבים בתחום הבלשנות ותרבות המזרח התיכון, ושני ספרי יסוד בתחום התיירות. בעל ניסיון עשיר בכל הקשור לתחומו ומציג בהרצאותיו דרך חשיבה אחרת בכל הנוגע למזרח התיכון והרקע לסכסוכים בו ובעולם. בהרצאותיו משלב מצגות מתקדמות ומביא תמיד השלכות לאקטואליה המקנות להרצאות פן עכשווי ומעניין.
ד"ר גוסטב מייסלס הנו גם מומחה מוכר מטעם משרד התיירות ומעביר הרצאות רבות בתחום הטיולים והמסעות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input