מסעות אל פינות קסומות בעולם - נופים, תרבויות, היסטוריה ופולקלור

עוזי טאובר

 

עוזי טאובר, מדריך טיולים, סייר וותיק, מצלם ומרצה, מעביר את חוויותיו המצולמות בסדרת הרצאות מרתקות הלוקחות את המאזין לפינות קסומות ברחבי העולם.
נופים, תרבויות, היסטוריה מרתקת ופולקלור חוברים יחדיו בהגשה מקצועית ורהוטה, באמצעות "הרצגת" – הרצאה שהיא מצגת. 

מסעות קסומים אל העולם החדש

המאה ה- 15 הייתה עידן הגילויים הגדול של פורטוגל, ובעיקר של ספרד. במהלכה נערכו מסעות ארוכים ומאתגרים אל מחוזות עלומים שטרם נודע על קיומם.
הבהלה הגדולה לפיתוח נתיבי סחר, כמו גם הבהלה לזהב, הביאו לגילויו של עולם חדש ומופלא, אשר שינה לחלוטין את ההיסטוריה האנושית.
בסדרת ההרצאות נסקור כיצד והיכן החל העולם החדש.

כאן החל העולם החדש

הרפובליקה הדומיניקנית, אי מקסים ושלו השוכן בקבוצת האיים הקריביים נקרא בעבר "היספניולה" על ידי כריסטופר קולומבוס אשר גילה אותו במסגרת מסעותיו לגילוי איי הודו המערבית. זה היה באוקטובר 1492, איש בעולם הישן של אירופה לא הכיר אז את יבשת אמריקה (לפחות לא הספרדים). לאחר שמונה שבועות של שיטוט ברחבי האוקיינוס האטלנטי, ולאחר שגילה קבוצת איים, בחר קולומבוס דווקא באי קסום זה להקים את המושבה הספרדית החדשה בעולם החדש.
לימים, הוקמה כאן הקתדרלה הראשונה בעולם החדש, בית החולים הראשון, רחוב האבן הראשון, בית הספר הראשון ומצודת האבן הראשונה אשר שמרה על האי מפני שודדי ים.
כיום הרפובליקה הדומיניקנית מציעה למבקר שפע של חופי ים עטורים בחולות זהב ובדקלי קוקוס מרשרשים, בתי מלון נוצצים, קרנבלים שמחים והרבה מוסיקת "מרנגה".

קובה – קסם על ים קריבי

אודות ארץ המהפכנים, האידאולוגיה, ארץ הטבק והרום, ארץ הסלסה והנופים. ארץ המוסיקה הבלתי נגמרת.

המהפכה בדרך לקובה, הארץ המשתוקקת לשינוי.
עד שתגיע זו ליעדה, עד שתשתנה צורת השלטון, כדאי לשמוע על הקובנים, עם חביב אשר חי את חייו באורח מיוחד ביותר.
נופי קובה, חופי הים שלה, דייגיה, יערותיה הטרופיים והמוסיקה המטריפה שלה עושים את הביקור במקום לאחד הכדאיים ביותר לכל מבקר.
קובה כיום היא קובה שעברה מהפכה ב-1959. המהפכה טלטלה את תושבי האי, הפכה סדרי בראשית והציעה שינוי חיובי בתחילת דרכה. יותר אנשים קיבלו חינוך ובריאות חינם, תעסוקה נמצאה לכולם, תלושי מזון חולקו ועדיין מחולקים לאזרחים, ואולם המהפכה היגיעה, ככל הנראה, לסיומה. העולם עייף מן הקומוניזם. קובה נותרה די בודדה בעולם הקומוניסטי, מבודדת כלכלית מן העולם המערבי ומשוועת להכנסה ולשבירת הקיפאון. קובה משמרת את אותם מבנים קולוניאליים בלתי משופצים שנבנו בה לפני כ- 500 שנה, את המסורות שנוצרו בה מן המזיגה הדמוגרפית במשך מאות השנים.
בקובה קיימת תרבות של ריקודים ומוסיקה מטריפי חושים. מעודי לא ראיתי סלסה כה יפה וסוחפת כמו בריקודי הצעירים בעיירותיה של קובה. קובה – קסם על ים קריבי.

סנטה מריה של האוויר הטוב - ביקור בבואנוס איירס

סיור מצולם ומתוסרט סביב ארגנטינה, ארץ השילוש הקדוש (כדורגל, בשר וטנגו).

יש המכנים את בואנוס איירס, בירתה של ארגנטינה, "פריס של דרום אמריקה". על כך אולי ניתן להתווכח ואולם לכל הדעות מדובר במודרנית ובתוססת בין ערי אמריקה הדרומית.
עיר שנוצק בה קוקטייל של מהגרים ומהפכנים, עניים ועשירים, אדריכלות מרשימה, טנגו חושני וסוער ואירועים היסטוריים דרמאטיים.

בהרצאתי נבחן את השתלשלות ההיסטוריה שהביאה להכרזת העיר, נעקוב אחר הסערות שטלטלו אותה, ובהן עלייתה ונפילתה של אוויטה פרון. נדגיש את הקוטביות בקרב תושביה ונציץ בהיבטים תרבותיים מגוונים המאפיינים אותה. 

ארגנטינה – תמונות קצרות.

מסע מצולם ומוסרט בארץ הגאוצ'וס, האנדים, האגמים והקרחונים. בהרצאת המשך לבואנוס איירס, נוכל לסקור את נופיה הייחודיים של ארגנטינה – ארץ הכסף, בסדרת מצגות וסרטונים נדירים.

קוסטה ריקה - ארץ ה"פורה ווידה"

בשנת 1502, במהלך מסעו הרביעי, נחת קולומבוס בחוף מיוער ברצועה התיכונה של אמריקה. הוא היה משוכנע כי חוף זה הוא העשיר מכל ולכן כינה את הארץ "ארץ החוף העשיר", קוסטה ריקה.
אבל התקוות הגדולות נכזבו, ובהמשך תקום כאן מושבה ספרדית קטנה ולא חשובה, שתושביה חקלאים.
עם השנים הפכה קוסטה ריקה למעצמת קפה ובשנים האחרונות מגדירים אותה תושביה כ"שווייץ של אמריקה התיכונה". ברכת השלום המקובלת שם היא "פורה וידה" (חיים טהורים).
נעקוב אחר נופי הארץ עוצרי הנשימה, יערות הגשם והערפילים, החי והצומח הנדירים הקיימים בנופים אלו, נציץ בהרי געש פעילים, חופי ים מדליקים ועוד.

פרו - מולדת האינקה

אחת התרבויות העתיקות החשובות ביותר באמריקה הדרומית הייתה תרבות האינקה. ממלכה ענקית של מאות שבטים שנשלטו ע"י קיסר השמש בכבודו ובעצמו. עם שהקים מפעלי בנייה אדירים. עם, שעשרות אלפי לוחמיו נכנעו בתוך חצי שעה להתפרעות בוגדנית ושלוחת רסן של הכובשים הספרדים, ועשרות שנים אחר כך, נמוג, גווע ונעלם ממפת ההיסטוריה האנושית.
בהרצאתי, נבחן את תולדות האינקה, מי הם היו, במה האמינו, כיצד חיו ולחמו, איך בנו ובמה עסקו, ומתוך כל החורבות הללו, כיצד משמרת פרו, על נופיה המרשימים את מורשתה, את תרבותה הייחודית ואת זיקת תושביה לתרבות האינקה הקדומה.

הנהר של ינואר

יש האומרים כי ריו דה ז'ניירו (ברזיל) הינה היפה בערי העולם                         .

אכן, התברכה העיר במפרצים ציוריים, בחופים לבנים ובים תכול, בהרי גרניט נישאים הבולטים כשיניים בקו הרקיע שלה, ביער עד הנמצא בליבה אך בעיקר, בנוף אנושי יוצא דופן.
שנים שמשה כבירתה של ברזיל וככזאת, נמצא בה מרכזי שלטון ישנים לצד חדישים, שדרות נאות ורחבות, ארמונות וקתדראלות ומרכזי תרבות הומים.
בהרצאתי נשוחח על כל אלו, וגם...על קרנבל צבעוני המתקיים בה מידי שנה, על קרבות ויצרים במגרשי הכדורגל שבה, על מחולות הסמבה התוססים ועל נעימות ה"בוסה נובה" המרגיעות.

ריו דה ז'ניירו, מהיפות בערי העולם.

בהרצאת המשך מורחבת ניתן לבקר עמי גם באתרים ברזילאיים נוספים. 

גואטמלה – מולדת המאיה

על ארץ געשית מיוסרת, על נופיה המרהיבים ועל תרבות המאיה שפרחה בה, נכחדה אך נשמרת.

אקוודור – ארץ קו המשווה

ארץ קו המשווה. אמזונס מחד, שדרת הרי הגעש מאידך, איי גלפאגוס הייחודיים ובעיקר, אינדיאנים המתרפאים באמצעות שרקנים, והרבה מסורת מימי האינקה האבודים, אך הנוכחים.

אירופה 

מאז ומעולם הייתה אירופה זירה של התרחשויות. מכאן יצאו תרבויות יוון ורומא, כאן קמה הכנסייה הקתולית, כאן התרחש הרנסנס וכאן פרצו המלחמות הגדולות והדרמטיות בתולדות עולמנו. הבה ונבקר במקומות אלו.

ברלין – תמונות קצרות

סיפורי ברלין ברקע ההיסטוריה, הרשע והחורבן, דרך גרפיטי, פסטיבלי אורות, מודרניזציה וגלובליזציה ועוד. על אדריכלות ותרבות, על היסטוריה עקובה מדם ועל מורשת, ועוד מבטים מזווית שונה על ברלין.
החומה הייתה מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מברלין. עוד מימי הקמתה בחרו מתיישביה הראשונים באי קטן מוקף חומת מגן בדמות נהר השפרה הסובב את האי. מאוחר יותר, הקימו פרנסי העיר חומה לגביית מכס ומסים, וכל הנכנס בשערי העיר נדרש לשלם סכום כסף. בברלין התרוממו חומות נוספות: חומת ההתנשאות הקיסרית ערב מלה"ע 1, חומת השנאה בין השמאל לימין, בימי הרפובליקה הווימארית, חומת ההתנתקות של תושבי ברלין העליזה של שנות העשרים, וחומת הטירוף והרשע שהקיפה את העיר ובניה בימי הנאצים. לאחר המלחמה חצתה את העיר חומת אבן נוקשה ואכזרית אשר הותירה פצע עמוק בלב תושביה, פצע אותו ניתן לראות שותת דם, עד עצם היום הזה.
ברלין היא עיר חומה בבחינת חומת הריגול, ההסתרה, הקנאה והסקרנות. חומת נצח בין מזרח ומערב. עיר שבניה הפילו את חומתה בנובמבר 1989 ומאז מנסים לטשטש את תוואי החומה. האם יצליחו?

סודות ורומנטיקה ממזרח גרמניה

איחוד גרמניה חושף בפני המבקר את הערים הגדולות, החשובות והמדהימות אשר נותרו מעבר למסך הברזל במשך שנים. על דרזדן, ווימאר, וויטנברג (עירו של מרטין לותר), מזרח ברלין, פוטסדאם ומה שביניהן.

לונדון - כן מחכה לי

מאז ומתמיד הייתה לונדון למוקד סערות אך גם לערש תרבויות.
שבטים קלטים עברו בה, נציבים רומים שלטו בה, שבטים סקסונים ואנגלים התחרו על ליבה ומלכים נורמניים יצרו בה שושלות חדשות.
בהרצאתי נתמקד בתולדות עיר הבירה של הממלכה הבריטית, בתככי החצר של מלכיה, בפינות הבידור והתרבות המרובות ברחביה, ובאישים המרתקים שפעלו בה.

סקוטלנד - להפריך דעות קדומות

חלקו הצפוני של האי הבריטי היה אזור בו התגודדו שבטים קלטיים וסקוטים סוררים. בארץ מדהימה זו נסקור את נופי הפרא, את נפשם האצילית של בניה, נכיר את תושביה הגאים והנחרצים, ו...נפריך דעות קדומות.
הבה ונפריך דעות קדומות. האמנם הסקוטים קמצנים? מהיכן צמחה האמונה הזאת? מה הם לובשים מתחת לחצאית הסקוטית המפורסמת, בקיץ ובחורף? מי הם הסקוטים, מי היו גיבוריהם ומלכיהם, על מה מבוססת מורשתם ומה פשר המאבק הבלתי נגמר בין סקוטלנד לאנגליה.
בהרצאתי נעקוב אחר נופי הפרא המדהימים של ארץ הסקוטים, אחרי אנשיה הקשוחים והעקשנים ואחר מנהגיהם, המשמרים מסורות ארוכות שנים של גאווה וגעגוע.

החלילן ושדון ההר. מיתוס ונוף באירלנד

אי ספוג ביצות וכבול, עטור בצמחי מים ומכוסה בטרשים, מעוטר בכפרים ציוריים ועיירות צבעוניות. האירים הינם ממשיכי דרכם של הקלטים הקדמונים. פה ושם ברחבי האי מדברים עדיין את השפה הגיילית הקדומה, שפתם של הקלטים. מסורותיהם של האירים כרוכות במיתולוגיה הקלטית, בתולדות האלים וכיבושיהם, באהבותיהם ובגבורתם לאורך ההיסטוריה, וגם תנועות ההתנגדות לכובש האנגלי אשר קמו במרוצת מאות השנים התהדרו בסמלים מיתיים מעולם הפולקלור והאגדה הקלטי.
בהרצאתי נביא לכלל ביטוי את המיתולוגיה והפולקלור האיריים. נשוחח על נופים וטבע, על שירה וריקוד, על כבול וביצות, ועל אגדות עם נפלאות באירלנד.
כיום אירלנד מגלמת תרבות עשירה, מוסיקה סוחפת, מחולות וקרנבלים, הרבה בירה הנמזגת באלפי הפאבים האיריים הקולניים וכמובן, תרבות עממית עשירה מאין כמותה. החלילן ושדון ההר הוא שמה של אחת מאלפי האגדות המסופרות עד היום ברחבי האי.

פריס - חלון אל היופי

מרכז אירופה, בירת קיסרות וצרבות, עיר הבילויים, האורות והרומנטיקה. ערש המהפכות והשאנסונים המרגשים. פריס כפי שלא הכרתם.
מיסייה ז'ורז' האוסמן, ראש העיר של פריס מאז 1853, היה אחראי מן הסתם, לצורתה הנוכחית של העיר הנחשבת ליפה ביותר באירופה. לאחר שהרס רבעים שלמים ומתח שדרות רחבות, הוא בנה למעשה את פריס מחדש.
מאז ועד היום, פריס נחשבת כעיר האורות, מרכז התככים, זירת מהפכנים, מוקד הבילויים, לב האמנות והאפנה העולמיים ו...עיר היופי הבלתי נגמר.

התענוגות של פרובנס

חבל הארץ הדרום מזרחי של צרפת הינו מהמרתקים, הפוריים והיפים בצרפת. פרובנס, הנהנית מאווירה ים תיכונית לצד אווירה אלפינית ואירופאית מגלמת את כל היפה והטעים באירופה.
כאן אני חש כמו בבית. הנופים והמראות ים תיכוניים במידת מה, השפה אמנם שונה אך הטבע מוכר. ההרים, הים, גם התבלינים מוכרים מהיכן שהוא. ועם זאת, פרובנס מגלמת את כל הטוב והיפה בטבע ובאדם.
פרובנס היא חבל ארץ משגע, מפעים ומעצים מאין כמותו. שאלו את האמנים, הסופרים והמשוררים שחיו בה.
על סזאן ועל ואן-גוך, על ערוצי נחלים ויין נהדר, על חוף התכלת ועוד, בהרצאתי.

תחת שמי מוסקבה

מוסקבה, בירת רוסיה, החלה דרכה כנסיכות קטנה לגדות נהר מוסקבה וכצומת דרכי סחר.
שנים של טלטלות וזעזועים הפכו אותה למרכזית שבנסיכויות רוסיה בימי הביניים, ובהמשך לעיר הבירה של האימפריה הרוסית. מחצרותיה פעלו מהפכנים ובארמונותיה חיו, אהבו, שנאו ומתו צארים. מן הקרמלין נשלטה ברית המועצות הקומוניסטית ואילו כיום, מנסה העיר לרכוש מקומה בקרב בירות העולם המובילות. על עיר הבירה של אימפריית העבר, פדרציית העתיד, בהרצאתי עתירת המצגות, הסרטונים והמוסיקה. על מוסקבה בהיבטים מגוונים של עולם משתנה.

סנט פטרבורג, הצארינה של רוסיה

במשך כ- 200 שנה הייתה סנט פטרבורג עיר הבירה של האימפריה הרוסית. החלון המערבי של רוסיה, החושף למבקר בעיר תככים ואהבות, מלחמות ומהפכות חצר, מבט מרשים אל אדריכלות, מוסיקה ובאלט בעירו של פטר הגדול.
העיר, אשר עד לא מכבר כונתה לנינגראד, חגגה ב- 2003 מלאת 300 שנה להיווסדה. מייסדה, הצאר פטר הגדול השכיל לעצבה כחלון רוסי למערב אירופה, ואף אימץ מנהגים מערביים רבים, סגנונות בנייה, טכנולוגיה מערבית ועוד. מאז הפכה העיר לבירת רוסיה הצארית (1712 – 1922) ידעה אין סוף תככים, אהבות אסורות, רציחות ומהלכים פוליטיים בחצרות המלוכה של הצארים. יקתרינה הגדולה ניהלה כאן את אהבותיה הרבות, וכן את חליפת מכתבים עם גדולי הוגי הדעות באירופה. כאן צברה את אוסף האמנות המרשים ביותר ברוסיה. ניקולאי ה- 1 השלים בה את קתדראלת קזאן המדהימה. ניקולאי ה- 2 לבית רומאנוב, נכנע בה בפני מתנגדי המלוכה ודורשי השינוי ועזב את כיסאו.
בעיר זו פרצו מהפכות ודוכאו, וברחובותיה זרם דם לרוב. העיר הייתה נצורה במשך שנתיים וחצי בידי הנאצים אשר הרעיבו את תושביה וגרמו לאבדן שליש מהם. העיר הגיבורה.
מהם הלכי הרוח בעיר זו, איזו מוסיקה נשמעת בהיכליה, מהם "הלילות הלבנים" היפים הפוקדים אותה בלילות הקיץ ועוד, בהרצאתי.

סלובניה – הכתם הירוק של אירופה

סלובניה הקטנה הייתה זקוקה ל- 10 ימים בלבד כדי להתנתק מיוגוסלביה החולה ולכונן רפובליקה עצמאית, יפה ותוססת, שוקקת ועטורה פינות חלומיות, אגמים ומפלים, מוסיקה ויין ועוד.
סלובניה העצמאית, הכתם הירוק של אירופה, הייתה למובילה בין ארצות יוגוסלביה לשעבר.
נשוטט בין ערים ושמורות טבע, נספר על מלחמות עקובות מדם, ונריע יחדיו לעם הסלובני המחדש את מולדתו ומביאה לשיא תפארתה.

קסמי קרואטיה ומונטנגרו

לאחרונה הצטרפה קרואטיה אל האיחוד האירופי. היו שהיססו לקראת החיבור המחודש. תוך סיור מעמיק בין איים ונופים, וכן פרורי היסטוריה מטלטלים, ננסה להבין זאת. נציץ גם למונטנגרו השכנה, בעבר חלק מיוגוסלביה הגדולה.

גיאורגיה - ארץ גיזת הזהב

בשקט ובצנעה, לאחר שיצאה לעצמאות, פותחת גיאורגיה (בשפתנו, גרוזיה) את שעריה בפני מבקרים מהעולם המערבי.
לאחר עשרות שנות הסתגרות מעבר למסך הברזל ושעבוד לשלטון הקומוניסטי, כאחת מ- 15 הרפובליקות הסובייטיות, גיאורגיה מציעה למבקר שפע של אתרים מהזדמנויות מכל הסוגים. לחוקר ההיסטוריה, את "ארץ גיזת הזהב" המיתולוגית, למשוגע על נופים, את הרי הקווקז מדהימים בגבהם, יופיים ועצמתם, לאוהב הזלילות, גיאורגיה הינה גן עדן קולינארי, לאוהב עתיקות, גיאורגיה מציעה ערי מערות שרידים קדומים מרתקים, לחוקר דתות, גיאורגיה חושפת את אחד מזרמי הנצרות המזרחית הקדומה ביותר ולחובב הצילום – אין כמו הנופים של גיאורגיה.
בהרצגת שלי, "גיאורגיה – ארץ גיזת הזהב", אני שמח להציג לפני הקהל פאן חדש, לא מוכר ואולי ייחודי. הארץ, על אנשיה השקטים, המנומסים והחביבים, על מנהגיה, אוצרותיה ונופיה, מגיעה לעיני הצופה בהרצגת ספוגה במאות צילומים, מלל כתוב, מוסיקה גיאורגית מקורית וכמובן, הרצאתי.

עצמת הבריאה - נורווגיה

נדהם ונפעם ניצבתי בפני עצמתה של הבריאה, כאשר ביקרתי לראשונה בנורבגיה, ארץ הפיורדים. נופים, יערות עד, קרחונים פעילים, אין סוף מפלים וכמובן, שפע פיורדים הבהירו לי עד כמה קטונתי, אנוכי האדם, אל מול עצמת הבריאה. תעתועי הטבע בפני כדור הארץ באים כאן לביטוי בשיאים של יצירה וכוח בלתי רגיל של פעילות טקטונית וגיאומורפולוגית על פני הנוף. נופים מדהימים אלו מסתירים בחובם היסטוריה מרתקת ותמונות אנוש מעניינות.
על עצמת הבריאה, על טבע, אדם ונוף בנורבגיה – ארץ הפיורדים, בהרצאתי

קופנהאגן המופלאה

עירו של הנס כריסטיאן אנדרסן, שופעת ארמונות ועלילות, ובעיקר, אגדות קסם. קופנהגן היא נמל הסוחרים שהפך את דנמרק לקסם על הים הצפוני. כיום מארחת העיר את מיטב האדריכלות הדנית, את הטעמים והגנים, את סיפורי אלך לילה ו...פרשיות עלומות המעידות על אופיו של העם הדני המסור והנאמן.

שיר שחלמתי על פראג

פראג הינה עיר תיירות מבוקשת ופופולרית. " עיר צריחי הזהב" היא כמו בונבוניירה קטנה, המגשימה את מאוויי המבקר בה. יש בה אדריכלות מקסימה, ארמונות וצריחים בסגנון גותי עתיק, השפעות רנסנס, ניאו-קלאסיקה, אר-נובו וארכיטקטורה מודרנית.
יש בה מרכזי תרבות, עולם מסעדות מעורר תיאבון, בירה מעולה ופסטיבלים לרוב. פראג, עיר הבירה של הרפובליקה הצ'כית מגלמת היסטוריה מרתקת של מלכי בוהמיה, של לבטים נוצריים, של התקוממות ושל התחדשות מפתיעה.

בודפסט – פנינת הדנובה

על חצרות מלוכה, על גיבוש ממלכה, על יהדות שנמחקה ועל מורשת עתיקת יומין החיה ונושמת בבירתה השנייה של הקיסרות האוסטרו הונגרית
פולין, ארץ ירוקה, ארץ שחורה
מסע מרגש ומטלטל אל ארץ גזרה, מקום בו נכחדה יהדות אירופה. מפגש מדהים בין הירק הרב המכסה את מרחביה, לבין אפריה השחורים, הנושאים זיכרונות קשים. ארץ של תרבות ויופי, נופים וטעמים, ארץ ירוקה-שחורה.

אמסטרדם בסדר ה- א', ב'

ביקור בעיר התעלות המקסימה. הסכר הצנוע שהוקם על נהר האמסטל, היה לשמה של עיר גדולה, סואנת ותוססת. ממנה יצאו סוחרי חברת הודו המזרחית והמערבית, אליה זרמו סופרים ואמנים ויוצרים, ובה משגשג עד היום המסחר ב...צבעונים.

אוסטריה – הקיסרות המזרחית העולה

שושלת הבסבורג הפכה את מולדתה לערש המוסיקה, הציור והאדריכלות הניאו-קלאסית. מלכי השושלת נמנעו מלהילחם, והעדיפו לקשור קשרי נישואין עם ממלכות שכנות. באחת מתנפץ המיתוס עם פרוץ מלה"ע ה- 1. נשמע על סיפורי "קיסרות המזרח", ברקע נופיה המדהימים, רכסי ההרים, הנהרות והמפלים, האגמים והקרחונים

ליסבון – בירת עידן התגליות

מליסבון יצאה בשורת הניווט, השיט למרחקים והתגליות. זוהי בירת פורטוגל אשר שיגרה את מיטב חלוציה אל כף התקווה הטובה, אל איי הודו ואל דרום אמריקה, ל... ברזיל. נספר על תולדותיה המסעירים של העיר, על ימי "אונס היהודים" ועוד, ברקע מבניה, שכונותיה הציוריות, הפארקים שבה, ומוסיקת ה"פאדו" המלנכולית, המנוגנת במועדוני היין המעולה שבה..

הסדרה האיטלקית

איטליה שלא הכרתם. אוסף עצום של צילומים מוקרנים, מלווים במוסיקה, מלל ואנימציות, המתארים את איטליה בדרך שונה מן הרגיל.
איטליה של רנסאנס ואמנות, איטליה של אפיפיורים ונצרות, איטליה של אימפריה רומית. איטליה של מטעמים, ריחות וצלילים, של מחול ושירה, של שפה שירית ומתגלגלת.
איטליה של אופנה, איטליה ארץ המגף.

המגף הבועט

הראשונה (וכן, הרצאה עצמאית) בסדרה בת- 7 הרצאות אודות איטליה היפה והבלתי מוכרת. ארץ הרומים, הרנסאנס, האפיפיורים, ערש תרבויות מערביות, בלקט של מצגות, מוסיקה וסרטונים

כל הדרכים מובילות לרומא

איטליה זה קודם לכל – רומא ! רומא של מיתולוגיה וקיסרים, רומא של ארמונות וכנסית, רומא של אפיפיורים ועוד הרבה ימים סוערים, רומא של רומנטיקה.

טוסקנה שלי

אחד המחוזות היפים והרומנטיים ביותר באיטליה. מולדת הרנסאס, מחוז בו נוצקו תשוקות, נכתבו הרומאנים הגדולים ונמזגו היינות הטעימים בעולם.

פרשיות וונציה

וונציה - אימפריה בת 1000 שנה, הטמינה בחובה פרשיות מגוונות וסודות רבים. כיצד קם לו שבט ומקים אימפריה שלטת בימים המותירה חותמה בכל פינה בה שלטה, עד עצם היום הזה.
וונציה כעיר שוקעת. האמנם תיעלם מנופינו אחת מהיפות בערי העולם? עירם של הדוג'ים, ועירו של מרקו פולו. עירו של קזנובה הרומנטיקן והמאהב, עיר החטאים והמיסתורין, עיר התעלות והאורות המרצדים על פני מים. ממלכה בת 1000 שנה, סימפוניה אדירה של היכלי אבן. בהרצאתי, נעמוד על פרקים חשובים בתולדות העיר, נלחש כמה מסודות הרומנטיקנים והסוחרים, נבלה בקרנבל המסכות המסורתי ונשוטט בין סמטאותיה ותעלותיה הקסומות.

בצפונות הצפון האיטלקי

מסע אל המחוזות הצפוניים של איטליה. אל הרי הדולומיטים ואל האגמים הנסתרים, וכן הצצה אל מרכזי התרבות והמוסיקה הגדולים של איטליה.

סיציליה - האי הירוק של ארכימדס

סיציליה הינה האי הגדול ביותר בים התיכון. מיקומה בלב ים, מדרום לאיטליה, היה לסלע מחלוקת בין עמים, ויעד כיבושים נחשק לאורך הדורות.
כיום סיציליה היא אחד משני איים (וגם מחוזות) גדולים בפדרציה האיטלקית. כאן קמו תרבויות יוון הקדומה, כאן עברו רומאים וביזנטים, ערבים ונורמאנים, מלכי אירופה ומשחררי איטליה. כאן התפתחה המאפיה הרצחנית, וכן התפתחו בה מסורות, טעמים, תרבויות ועוד. בהרצאתי נסקור כל זאת, ברקע נופיה יוצאי הדופן של סיציליה.

חבל פוליה

אל סיפורו המרגש של בוקאצ'יו, ברקע העקב של המגף האיטלקי. אל ארץ השֶמֶן והרומנטיקה, אל מבני הטרוּלי ואל ערי המערות הנסתרות.

ומחוץ לאירופה

מסתרי מדבר סהרה

מדבר סהרה הינו הגדול במדבריות העולם. זהו מדבר שקובר וחושף סודות, ים של מרחבי חצץ ודיונות חול, מדבר שהיה לערש תרבויות קדומות ולציר מסחר המלווה במאבקים ובמלחמות. בהרצאתי נבחן את שרידי התרבויות הלחות שהיו קיימות בסהרה, נשמע על מסורות ותעתועי המדבר, ניווכח בעלייתן ובנפילתן של מעצמות ונסקור את זירת המאבקים הדרמטיים של ימי מלחמת העולם השנייה.
נצפה באטרקציות תיירותיות שמציע המדבר למטייליו (מרוקו ועוד), ונתהה אודות המיזמים לעתיד לבוא, הקשורים בסהרה.

חבל לדאק, צפון הודו

חבל ארץ מסתורי, מדברי והררי, המגלם תרבות טיבטית, מנזרים והמון שקט וייחוד

הודו המסחררת

חציית ההימליה הדרמטית, מפגשים במנאלי, דרמאסללה הבודהיסטית וההינדית , אמריצר הסיקית ו...טקס הורדת הדגל ההודי.

מים רבים. מסעות לאורך נהרות ועל פני ימים

סדרה מרתקת העוסקת בנופים, תרבויות, חי וצומח, שבטים ועוד, שהתפתחו לאורך נהרות גדולים בעולם, ולחופי ימים.
סדרה מרתקת אודות מסעות על נהרות ועל פני ימים בעולם, אודות התרבויות שהתפתחו לאורכם. על שבטים ומסורות, היסטוריה, פולקלור ונוף.
ההרצאות, פועל יצוא של טיולים וחוויות שצברתי, כמו גם תחקירים מעמיקים, ממוחשות לצופה במצגות מרהיבות עם צילומים, מוסיקה וסרטונים אותנטיים

לאורך הנילוס

אוגנדה ואתיופיה, דרום סודן, סודן ומצרים. כולן התברכו בשפעת מימי הנילוס. הנהר בו נולדו תרבויות קדם, נהר בו חולמים חלומות, נהר של שבטיות ומסורות.

נגן לי ירדן

ממורדות החרמון, ולאורך עמק החולה, זורם לו הירדן. נושק הנהר לסיפורי התיישבות וגבורה, לנופי קדם ולאירועי קדושה, זורם לאיטו... ונשפך לים המלח.

הוויסלה, הנהר של פולין

הנהר, המתחתר בליבה של פולין והחולף על פני מרכזיה ההיסטוריים והתרבותיים, ראה רבות. ערים קמות ונופלות, מלחמות, אפר משרפות שהושלך אל מימיו, וגם... שמורות טבע נפלאות.

לאורך הריין

הפלגה מקסימה לאורך הנהר של מרכז אירופה. מסע בין שוויץ, צרפת, גרמניה והולנד. נהר הגבולות, הנהר שהיה למוקד אלימות וללידת רגשות לאומיים, נהר הקהילות היהודיות העתיקות, נתיב התחבורה של אירופה, מסע בין אגדות.

גנגס, נהר של קדושה

הקדוש בנהרות הודו. הגנגס הוא פרי יצירתה של אמא גאנגָה, מקום בו נשרו טיפות נקטר מן הכד הקדוש, ולכן נפגוש לארכו את האמונות והמנהגים הצבעוניים ביותר בהודו. נחלוף על פני ערים גדולות ונכיר מעט את האלים ההינדים.

אמאזונס, ארוך וממתיק סודות.

הנהר בו פסעו מחפשי הזהב, לאורכו גידלו את עצי הגומי, הנהר הטומן בחובו עשרות שבטים פראיים שעין אדם לבן טרם שזפה אותם, הנהר הטובל בלב יער הגשם הגדול (וההולך ונכחד) ביותר בעולם.  

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input