הרצאות על נופים, אנשים ותופעות ברחבי הגלובוס

אילנה מידן

 

רואים עולם

הרצאות חווייתיות על

נופים, אנשים ותופעות ברחבי הגלובוס

 

מסע "מלכת המדבר" ללפלנד (קיץ)

מסע יחודי לנשים בלבד המשלב נהיגת ג'יפים, פעילות אקסטרים וטרקים. ההרצאה עוסקת בתהליך המיונים לקראת המסע, כיצד יצא לדרך המסע הראשון והיעדים השונים אליו הגיעו המסעות שהתקיימו עד היום, הקשיים עמן מתמודדות הנשים במסע והאוירה המיוחדת הנוצרת בו. כמו כן נכיר את מסלול המסע והנופים בלפלנד בעונת הקיץ.

לפלנד - החיים מעבר לחוג הארקטי

הכרות עם הלאפים ואורח חייהם, איילי הצפון, ביקור בארמון הקרח, הפלגה על שוברת הקרח בים הבלטי, רכיבה על מזחלות רתומות לכלבים האסקיים ולאייל הצפון, טיול ביער הארקטי באופנועי שלג, תופעת הזוהר הצפוני.

נופים ותופעות טבע בסלובניה וקרואטיה

רקע על יוגוסלביה שהתפרקה, נופים מרשימים באלפים היוליאניים, מערות הנטיפים בדרום סלובניה והתהליכים שיצרו אותם, פארק פליטביצ'ה היחודי בקרואטיה והחופים האדריאטיים המדהימים.

תאילנד האקזוטית - השער למזרח

בנגקוק על מקדשיה ושווקיה וארמון המלך השוכן בה, השוק הצף, מופעי נחשים, פילים ונמרים, סיפורו של הגשר על נהר הקוואי, שבט ארוכות הצוואר, תופעת הליידי בוי, משולש הזהב בצפון המדינה ואיי המסמר בדרומה.

סין - המעצמה המתעוררת

העוצמה הכלכלית של סין, שושלות הקיסרים בסין, "העיר האסורה" בבייג'ין הבירה, החומה הסינית, חיילי הטרה קוטה בעיר שיאן, שנחאי - הבירה הכלכלית וסיפור הגטו היהודי בשנחאי במלחמת העולם השניה, פינוי בינוי בסין, הגבלת הילודה בסין והכתב הסיני.

מיעוטים בסין בחבל יונאן וסצ'ואן

החבלים הכפריים בדרום סין והמיעוטים החיים בהם: שבט הנאשי המטריארכלי, הכפרים הטיבטיים ועוד. נהר היאנג-צה העצום עם הסכר הענק שקם עליו, ערוץ דילוג הנמר השוצף והקוצף, גידול האורז, שמורות דובי הפנדה.

נופים, אנשים ותרבויות בהימלאיה ההודית

הנופים, האנשים ואורח החיים בחבל לדאק וקשמיר השוכנים באזורים הגבוהים של ההימלאיה ההודית, היכרות עם האוכלוסיה הטיבטית בהימצ'אל פראדש - "ארץ הרי השלג" המתגוררת בהימלאיה הנמוכה, היכרות עם הסיקים בחבל פאנג'ב השוכן למרגלות ההימלאיה. ההרצאה עוסקת גם בנושאים המתייחסים להודו כולה כמו: הלבוש ההודי, המזון ההודי ותעשיית הסרטים בבוליווד.

טקסים הינדיים על גדות הגנגס

נהר הגנגס הקדוש והטקסים הדתיים המתקיימים עליו בערים הקדושות השוכנות עליו כמו: ורנסי, רישיקש והרידוואר. סיפורי האלים הראשיים בדת ההינדית ופסטיבל הכד - הקומבמלה.

נפאל - החיים והנופים על גג העולם

העם הנפאלי והשילוב בין הדת ההינדית לדת הבודהיסטית, רכס הרי ההימלאיה ותהליך היווצרותם, הסיפורים מאחורי כיבוש פסגת האוורסט, רעידת האדמה וסופת השלגים שאירעו בשנים האחרונות ופגעו באוכלוסייה ובתיירים.

הסוואנה האפריקאית - עולם של טבע פראי

מסע ספארי מרתק באזור הסוואנה בשמורות הגדולות של מזרח אפריקה והיכרות עם חיות הבר הטורפות ואוכלי העשב.

שבטים מסורתיים במזרח אפריקה

אורח חייהם היחודי של שבטי המסאים רועי הפרות וטקסי ההתבגרות בשבט, שבט ההדזבה - צאצאי הבושמנים החיים על ציד ולקט ושבט הדטוגה העוסק בנפחות.

יערות הגשם בקוסטה ריקה

התיירות האקולוגית, יער הגשם במישור טורטוגרו, המכונה: "האמזונס של מרכז אמריקה" על מגוון הצמחים ובעלי החיים השוכנים בו, הטלת הצבים בחוף הים הקריבי, sky walk וחווית הקנופי ביער העננים במונטה ורדה, ביקור בהרי הגעש הפעילים - ארנל ופואס, ביקור בחופים היפהפיים של האוקיינוס השקט במנואל אנטוניו.

מקסיקו - בין עבר מפואר להווה מרתק

התרבויות הפרה-קולומביאניות במקסיקו - האולמקים, הטולטקים, האצטקים, הטאווטיווקאן והמאיה. נפגוש אתרים ומקדשים שנבנו בתקופה זו. העיר מקסיקו סיטי ויחודה, נופים, מפלים וקניונים במקסיקו.

פניה החדשות של גואטמלה, מולדת המאיה

המורשת שהותירו בני המאיה בגואטמאלה, מלחמת האזרחים שהיתה במדינה במאה ה-20, כפרי המאיה הצבעוניים סביב אגם אטיטלן, חגיגות הפסחא המסורתיות בעיר אנטיגואה שהפכה לאתר מורשת עולמית בשל יופיה ויחודה.

נופי מדבר, תרבות נבטית והסטוריה יהודית בירדן

היכרות עם משפחת המלוכה הירדנית והיחסים המיוחדים שהיו למלך חוסיין עם מדינת ישראל. ביקור בעיר המתים - פטרה, מי היו הנבטים, הר נבו וסיפורם של משה ואהרון, נופי מדבר בואדי רם, ביקור בעיר ג'ראש - עיר רומאית שנותרה בשלמותה וביקור בעיר הנופש עקבה, המהווה את המוצא היחיד של ירדן לים.

גאורגיה - מפגש עם טבע פראי ותרבות יחודית במרומי הקווקז

נופים יחודיים בקווקז הגבוה המתנשא לגבהים של 5,000 מ' ובקווקז הנמוך המתנשא לגבהים של כ-2,000 מ', היכרות עם עיר הבירה טביליסי, עיר הנופש בטומי על שפת הים השחור, חבל סוונטי הגבוה עם המגדלים המיוחדים, העיר גורי וסיפורו של סטאלין, ביקור בכנסיות העתיקות של הכנסייה האורתודוקסית, יהדות גאורגיה ולקינוח - מאכלים גאורגיים.

דרום אפריקה - מעבדות לחירות

התיישבות הבורים ההולנדים בעקבות פריצת הדרך הימית להודו, המאבק בין הבורים לבריטים בעקבות גילוי הזהב והיהלומים במדינה, שלטון האפרטהייד ומאבקו של נלסון מנדלה לשוויון זכויות בין שחורים ללבנים.

פארקים ושמורות טבע בדרום אפריקה

ספארי בפארק קרוגר הענק, הפינגוינים האפריקאים, הלווייתנים המגיעים לחופים בעונת ההזדווגות, ביקור במפלי ויקטוריה על גבול זמביה וזימבבואה.

מרוקו - מהפסגות המושלגות בהרי האטלס ועד לדיונות החול במדבר סהרה

ביקור בערי המלוכה במרוקו, היכרות עם משפחת המלוכה, הברברים ואורח חייהם היחודי בהרי האטלס, אמנות ופולקלור מרוקאי, נופי מדבר, יהדות מרוקו והמטבח המרוקאי.

איסלנד - קרח ואש בתנועה מתמדת

האי שנוצר מפעילות געשית על רכס תת ימי בלב האוקיינוס האטלנטי. ההרצאה עוסקת בנופים היחודיים באי שיש בו קרחוני עד המכסים לועות של הרי געש פעילים וכן בתופעות הטבע וולקניות נוספות שאופייניות לאי.

יוון - מולדת הדמוקרטיה הנאבקת על עתידה הכלכלי

ההסטוריה המפוארת של יוון שהיתה בעבר מעצמה ימית ועד היום היא נחשבת לערש המדע והתרבות המערבית. נכיר אתרים ארכיאולוגיים מפורסמים באתונה ובדלפי, יהדות סלוניקי והטרגדיה שעברה במלחמת העולם השניה, הנופים הפראיים בחבל אבריטניה ובחבל זגוריה הצפוני, הבעיות הכלכליות איתן מתמודדת המדינה היום.

ארגנטינה וצ'ילה - מצלילי הטנגו הלוהטים אל מרחבי פטגוניה הקפואים

בואנוס איירס, הבירה הקוסמופוליטית בה נולד ריקוד הטנגו החושני ע"י המהגרים האיטלקים. שלטון הדיכוי של החונטה הצבאית בשנות ה-70 וה-80, ההערצה הלאומית לאויטה פרון. מרחבי פטגוניה העצומים עם הגאוצ'וס הרועים את עדריהם והנופים הקרחוניים האדירים.

ברזיל - יערות הגשם, חופי זהב וקרנבלים בקצב הסמבה.

המדינה היחידה ביבשת שנשלטה ע"י הפורטוגזים. מדינה צבעונית המשלבת תרבות, דת ומוזיקה של שבטים אינדיאנים, שחורי עור אפריקנים ומהגרים אירופאים החיים בה יחד כבר מאות שנים. ההרצאה כוללת: תצפית מהקורקובדו על ריו דה ז'נרו היפהפיה וחופי הזהב המפורסמים שלה, מצעד המנצחות של בתי הספר לסמבה בקרנבל הגדול בעולם, ביקור בפבלות העניות, סלבדור דה בהיה - עיר העבדים האפריקאים, יער הגשם האמזוני ומפלי איגואסו המדהימים.

מסע אל ההרים השחורים במונטנגרו

המדינה האחרונה שהתנתקה ממדינת האם יוגוסלביה. האלפים הדינריים מכסים את רוב שטחה ומגיעים עד החוף המפורץ של הים האדריאטי. מפרץ קוטור העמוק שקיבל את הכינוי: הפיורד הדרומי ביותר באירופה. סיור באזורים ההרריים מפגיש אותנו עם צמחיית יער צפופה, אגמי טורקיז שנותרו כעדות לתקופת הקרח האחרונה ואוכלוסייה כפרית מסורתית שקפאה על שמריה.

ויאטנם וקמבודיה - מדינות הדרקון

מדינות שהיו בעבר חלק ממדינת הודו-סין שהיתה שהשתייכה לאימפריה הקולוניאלית הצרפתית. ההרצאה עוסקת באתרי טבע יחודיים כמו מפרץ הא-לונד עם צוקי הקרסט שזכה בשנת 2007 בתואר: אחד משבעת פלאי עולם טבעיים וכן זרועות הדרקון של דלתת המקונג בדרום המדינה. כמו כן, עוסקת במלחמת ויאטנם, הגורמים, התוצאות והשלכותיה על החיים היום.
בקמבודיה נבקר בעיר סיאם ריפ בה נמצאת עיר המקדשים העתיקה אנגקור שנבנתה במאה ה-12 שהוקדשה לאלים הינדים ומאוחר יותר בודהיסטים. מקדשים אלה נחשבים לשיאה של התרבות והארכיטקטורה החמרית. נכיר גם תופעה יחודית של כפרים שבתיהם צפים על פני האגמים. כמו כן ההרצאה עוסקת בתקופה האפלה של פול פוט, מנהיג תנועת ה"קמר רוז" ששלטה בקמבודיה בשנות ה-70 והיתה אחראית להשמדת עם שכללה כשני מיליון הרוגים.

אילנה מידן

בוגרת החוג לגיאוגרפיה ובעלת תואר שני בלימודי ארץ-ישראל באוניברסיטת חיפה.
בעלת הכשרה והתמחות בליווי טיולים בחו"ל.
בעבר מורה לגיאוגרפיה בבית-ספר תיכון.
כיום, מטיילת ומרצה על מקומות בהם ביקרתי בעולם ומשתפת את הקהל בידע הרחב שצברתי ובחוויות האישיות, בליווי מצגות וסרטונים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input