הרצאות מגוונות על מסעות ועל תרבויות אסייתיות

יותם יעקבסון 

 

ציידי העטים

אי שם בקרב המיעוט הקזאחי החי למרגלות הרי האלטאי שבמערב מונגוליה משתמרת מסורת עתיקת יומין של ציד בעזרת עיטים זהובים. בעיצומו של החורף המקפיא, לבושים מכף רגל ועד ראש בפרוות, יוצאים הציידים כשעטים זהובים על זרועם בתקווה לשוב עם שלל פרוות יקרות. נכיר את מוצאם של הקזאחים ואת שיטת הציד המסורתית. נשתתף בפסטיבל שנתי שבו הם מפגינים את כישוריהם ונשמע על הקשר של תורכיה המודרנית וארדואן לאזור הנידח הזה

"ברית אחיות" - כת הסריסים בהודו

כל מי שטייל בהודו לבטח נתקל בקבוצות נשים גבריות למראה, קולניות ובוטות בהתנהגותן. אלו ההיג'רות – בנות כת הסריסים, שלה מוקצה מקום מיוחד בחברה ההודית המסורתית. ההיג'רות ספק מקודשות ומוערכות, ספק דחויות ומבוזות. נכיר את הקהילה, את מורשתה ונעמוד על מקומה בחברה. 

בצל עצי הקוקוס" - הקהילות היהודיות בהודו

בהודו חיות קבוצות שונות של יהודים. מוכרים מכל הם הקוצ'ינים, אולם לצדם קיימת גם עדת 'בני ישראל'. ברבות הזמן הגיעו להודו סוחרים יהודיים שכונו בשם כולל ומטעה "בגדאדים" ולימים היה מי שטען שמצא במזרח הודו את בני שבט מנשה האבוד. נכיר את הקהילות השונות ואת מורשתן. 

דמותו החמקמקה של האל" - מהות הפולחן ההינדואי

נתחקה אחר נקודות מרכזיות בהתפתחות הפולחן ההינדי - החל מהתקופה הוֶודִית, שבה היו נהוגים קורבנות בשר, דרך התקופה האוּפָּנִישָדִית, שהציבה את הגוף כקורבן שיש לכלותו ועד התקופה הפּוּרָאנִית, שבה, לאחר הפשטה גדולה של מושג האלוהות, שבו ותיארו אותו במופעים מוחשיים וספציפיים. 

"תחפושתו של האל" - התגלמות האל בחומר בתרבות ההינדואית

אחד ההבדלים המהותיים ביותר בין היהדות והאסלאם לבין הדת ההינדואית הוא שבהינדואיזם האלים מתגלמים בחומר. נעמוד על המשמעות העמוקה שמאחורי עבודת צלמים. נכיר סיפורים הודיים שבהם האל משנה את מופעיו וצורותיו, מתעתע במאמיניו ובשאר האלים והאלות, ונברר כיצד משרתת התחפושת את האלים ההינדואים. 

"אמא למיליארד בנים" – להיות אישה בהודו

מצד אחד נחבאות הנשים ההודיות אל הכלים – ספונות בביתן, ומצד שני הן מתבלטות בצבעוניות נדירה, השובה את עינו של המתבונן. מה מייחד את אותן נשים שפניהן מוסתרות מאחורי אמרת הסארי, מיתר נשות העולם? נשמע על מעמדן, על טקסי נישואין, על מנהג שריפת האלמנות ועוד.  

"הצמחונים האדוקים" – דת הג‘יין

העיקרון המנחה של דת הג'יין הוא אי-אלימות מאמיניה מקפידים על צמחונות אדוקה. חוד החנית של הקהילה הג'יינית הם הנזירים, המקיימים את התקנון הנזירי הנוקשה בעולם. בהרצאה נתוודע למשנתו של מהאווירה, מייסד הדת, נכיר את עיקרי האמונה, את האופן שבו הם מיושמים בחיי יומיום ואת הקשר שלהם למשנתו של גנדהי.  

"דרום עמוק" – מסע בקצה הדרומי של תת-יבשת הודו

מסע נופי ותרבותי בשני מחוזותיה הדרומיים של תת היבשת – טמיל נאדו וקראלה. נתחיל בחופי מפרץ בנגל ונמשיך דרך ערי בירה קדומות, מקדשים המהווים קומפלקסים ארכיטקטוניים עצומים, מסעות עליה לרגל ושירי משוררים. נמשיך דרך שדות האורז הפוריים בדלתת נהר הקאוורי אל מרומי הרי הגאטס ומטעי התה המוריקים. 

"האפוס המסופר מכל" – הרמאיאנה

נתוודע לעלילה המורכבת של אפוס הראמאינה, "מסעו של האל ראמה". ראמה, אל שהתגלם בנסיך, נושל מכס ממלכתו באיודהיה, גלה אל היער וחי שם עם אשתו האהובה, סיטא, ועם אחיו עד שאשתו נחטפה. הוא נאלץ לצאת למסע רב הרפתקאות כדי לאתר ולשחרר את אהובתו משבייה. 

"ללכת בעקבות הבודהא" - חייו ועיקרי משנתו של בודהא

מה באמת אנו יודעים על האיש שחי אי שם בצפון הודו במאה ה- 6 לפני הספירה שקם יום אחד והציע דרך להיחלץ מתלאות הקיום? בהרצאה נסקור את תולדות חייו של בודהא ונפקוד את המקומות שהמסורת קושרת אותם לסיפור חייו. 

"מצפון תפתח הרעה" – על תפישת הכיוונים בהודו ועליונות הצפון על הדרום

על ירושלים נאמר "מצפון תפתח הרעה". גם הסינים, שחששו תמיד מפלישות עמי הערבה, ראו בכיוון צפון את הצד המאיים, מה שהשפיע על תורת הפנג שווי ועל מנהגי הקבורה שלהם. בהרצאה נברר מהן המשמעויות הנלוות לכיוון טוב ולכיוון רע וכיצד בא הדבר לידי ביטוי בארכיטקטורה העירונית הקדומה, בארכיטקטורת המקדשים, ביצירות ספרות ושירה ובהתפתחותן של מיתולוגיות. 

"האומנם בשם האהבה?" –התפתחות מבני הקבר המוסלמים בהודו ומשמעויותיו של הטאג‘ מאהל

עם כיבושי האסלאם בהודו במאה ה-12 החלו להיבנות בהודו בני קבר מהודרים. הקברים ניבנו על פי עקרונות מוסלמיים פרסיים ומרכז אסייתיים והושפעו רבות מהאומנות המקומית. בהרצאה נסקור את התפתחות הקברים, את מאפייניהם ואת משמעויותיהם המורכבות. נברר האם אכן נבנה הטאג' מהל בשם האהבה, או שמא מניעים אחרים עמדו בראש מעייניו של בונהו. 

"כל המים הקדושים" – קדושת נהר הגנגס וחגיגות הקומבה מלה

נתוודע אל הסיפור המיתולוגי על הורדתה של אלת הגנגס מעולם האלים, נעקוב אחר מהלכה בארץ; ממקורותיה במרומי ההימאליה דרך המורדות התלולים שבהם שוצפים מימיה אל המישורים הגדולים ונעמוד על פולחני הנהר. את עיקר ההרצאה נקדיש להתרחשויות הרבות בפסטיבל הכד (הקומבה מלה), ההתכנסות האנושית הגדולה בעולם. 

"מסתורין במלאנה" – כפר קטן בהימלאיה ההודית

מלאנה, המקום שבו הביס האל את השד, הוא מקום שבו אגדות הופכות למציאות. זהו כפר נידח, החבוי באחד העמקים הפנימיים בדרום ההימאליה. נתוודע אל נופי האזור, נברר מדוע שונה מראה תושבי הכפר ממראם של שאר בני ההימלאיה, מהי פרנסתם הייחודית ומה פשר איסור המגע בהם. 

"טיבט הקטנה" - חבל לדאק, הקהילה האנושית הגבוהה בעולם 

חבל לדאק, "ארץ הירח", הוא המחוז הצפוני ביותר בהודו. בהיותו מבודד כמעט לחלוטין עד לעת המודרנית נותרו נופיו ללא פגע. בלדאק השתמרה גם הקהילה הבודהיסטית-טיבטית על תרבותה, אמונתה, דתה ופולחניה. 

"טרילוגיה ראג‘סטאנית" - פולחנים שונים בראג‘סטאן 

חבל ראג'סטאן המדברי, ארץ המלכים, גדוש במחוזות ססגוניים ואקזוטיים המהווים את הודו במיטבה. נבקר בשלושה אתרים מקודשים, נשמע את הסיפור המיתולוגי שמאחוריהם, נכיר את הפולחן הייחודי שמתקיים בכל אחד מהם ונספוג שפע של ניחוחות והרבה צבעים, כמו שרק בראג'סטאן אפשר. 

"טקסים בגג העולם" – טקסים ופולחנים בטיבט 

נכיר כמה מהטקסים הטיבטיים הבולטים ונבאר את הקשר ההדוק שבין אמונה לדת. נתוודע לרעיונות מאחורי דיאגרמות המנדלה המסוגננות. נכיר את האופן שבו מסוגלות רוחות של ישויות גבוהות לבוא לידי ביטוי דרך גופן של מתקשרות ואת טקסי המוות השונים. 

"תולדותיו של עימות" – יחסי טיבט -סין בראי ההיסטוריה 

כולנו מכירים את כתובות "Free Tibet" המופיעות על חולצות ותיקים ואת דמותו החייכנית של הדלאי לאמה המתנוססת תדיר על המרקע ומעל דפי העיתונים. אך מה באמת אנו יודעים על תולדות העימות המתמשך המתחולל ברמה הגבוהה בעולם? נסקור את האירועים המרכזיים שהתוו את יחסיה של טיבט עם סין ונגלה שהמציאות תמיד מורכבת מהסיסמאות. 

"דברי ימי טיבט" – בעקבות תהפוכות ההיסטוריה 

רמת טיבט השוכנת בלב אסיה נחשבת לאחד המקומות הנידחים ביותר עלי אדמות. האומנם הייתה ארץ זו סגורה ומסוגרת בפני זרים כפי שהיא מצטיירת כיום? נערוך סקירה גיאוגרפית היסטורית ונעקוב אחר האירועים וההתפתחויות בטיבט מאז המאה ה- 6 לסה"נ ועד ימינו.

(הרצאה כפולה או שני מפגשים) 

"בשולי העולם" – מסע לאורך מזרח דרך המשי, מדבר הטקלמקאן

בהרצאה נטיל בנתיב המקיף את מדבר טקלמקאן מצפון, למרגלות "ההרים השמימיים". נכיר את הנופים המגוונים, נבקר באתרים ונתוודע בקצרה אל בני המיעוטים הרבים החיים באזור מרתק זה שבו הכל נראה כה שונה ובאותה עת גם כה מוכר. 

"קרוב לגג העולם" – מסע במרכז טיבט

נצא למסע החוצה את רכס ההימלאיה בעקבותיו של פאדמסמבהווה, האיש שהביא את הבודהיזם לטיבט במאה השמינית לספירה. נבקר בלהאסה, בירת המחוז ונתוודע אל הפוטאלה, משכנו המסורתי של הדלאי לאמה, למנזר הג'וקהאנג, המהווה את קודש הקודשים של טיבט ולטקסים שונים. 

"עוטי הטלית בארץ עוטה עור הנמר" - יהודי גאורגיה

קהילת יהודי גאורגיה היא אחת הקהילות היהודיות היחידות בעולם שמעולם לא נרדפו. בהרצאה נסקור את ההיסטוריה של יהודי גאורגיה ואת מרכזיהם הגדולים. נכיר חלק ממנהגיהם, פרי השפעתם של עמי הסביבה עליהם ונברר את הקורות אותם מאז העלייה ההמונית ארצה. 

"חלקת אלוהים קטנה" – מסע בגיאורגיה 

אגדה גיאורגית עתיקת יומין גורסת כי הגיאורגים זכו באותו חבל ארץ שאלוהים שמר לעצמו. נצא לסיור ברחבי המדינה, נסקור את מקורותיו השבטיים של העם הגיאורגי, את אופן הפיכתו לעם מלוכד, את נסיבות קבלתו את הנצרות, שפע תהפוכות היסטוריות ואת ימי 'תור הזהב' של המלכים הגדולים.

"המדינה הנוצרית הראשונה בעולם" – מסע בארמניה

ארמניה הייתה המדינה הראשונה בעולם שקיבלה עליה את הנצרות כדת מדינה. נסייר בנופי המדינה, נעמוד על מקור שמם של הארמנים. נדון בארכיטקטורה המיוחדת המאפיינת אותם ונבקר בכמה כנסיות ומנזרים. נתרשם ממראות אררט, המתנשא בערגה מעבר לגבול התורכי ונדון בסיבות לטבח העם. 

"מחוף הים אל לב היבשת" – מסע מליקיה לקפדוקיה

ליקיה, השוכנת לאורך חופיה הדרומיים של תורכיה, עברה תהליך מואץ ביותר של חדירת מודרנה ותיעוש תיירותי, אך נשמר בה יופי נדיר של נופים, ארכיאולוגיה ותרבות. נטייל לאורך חופי הים התיכון. נכיר את הרכסים עטורי החורש ואת מפרצי הטורקיז. נחצה את הרי הטורוס צפונה, אל קוניה, מקום קבורתו של ההוגה והמשורר ג'לאל א-דין רומי ונמשיך אל קפדוקיה, "ארץ הסוסים היפים", השוכנת בלב רמת אנטוליה. 

"ממלכת הפונטוס הנעלמה" – הרי הקצ‘קר בצפון מזרח תורכיה 

אי שם במזרח הרי הפונטוס ישנו רכס גבוה ומבודד הגולש בתלילות אל הים השחור - הקצ'קר,. היוונים התיישבו לאורך חופיו כבר בעת הקדומה ולימים קמה בו ממלכת טרבזון הביזאנטית. לצד פסיפס אנושי מרתק והיסטוריה רבת תהפוכות מציע הקצק'ר נופים מרהיבים, אתרים היסטוריים, כפרים ציורים, פריחה אביבית מסחררת ושלכת סתווית ססגונית. 

"צל סובייטי" - אוזבקיסטאן המודרנית

עם קריסת ברית המועצות, בשנת 1991, הפכה אוזבקיסטאן למדינה עצמאית. למרות זאת היא עדיין שבויה ברעיונות קומוניסטיים רבים. היותה אחת המדינות המרוחקות ביותר בעולם מכל ים ואוקיאנוס לא מקלה על פיתוחה. נכיר מעט את אוזבקיסטאן של היום, ואת הבעיות האקולוגיות והחברתיות שיש בה.

"פקודתו של האמיר" - האמיר תימור ומורשתו

האמיר תימור, הידוע בכינוי המלגלג "תימור לנג" היה גדול המושלים של מרחב אוזבקיסטאן. בהרצאה נתחקה אחר מוצאו, מטרותיו וקורותיו ככובש אכזר וכפטרון אומנויות. נברר כיצד לאורך ההיסטוריה השתנה יחס העמים המקומיים אליו ונגלה שלמרות שהוא נחשב כיום הגיבור הלאומי של אוזבקיסטאן, אין הוא אהוד בכל חלקיה של המדינה.

"מרחבי הטוראן" – מקור העמים הטורקים

מקורם של העמים הטורקיים בערבות מרכז אסיה. אם כך, מדוע מכונה אסיה הקטנה טורקיה? בהרצאה נכיר מעט את מורשתם הקדומה של השבטים הטורקיים ואת תפוצתם כיום. 

"על אם הדרך" - דרך המשי

נתיבי הסחר הקדומים באסיה, שראשיתם בסין וסופם באירופה, זכו לא מכבר לכינוי הרומנטי "דרך המשי". האם מדובר בדרך אחת או ברשת ענפה של דרכים? האומנם רק במשי סחרו בדרך או שמא בסחורות נוספות שלצידן נוידו רעיונות תרבותיים ומדעיים, אמונות, מנהגים, סממנים אומנותיים וסמלים. בהרצאה נכיר מעט את נתיבי הדרך. נסייר בנופים הדרמטיים שלאורכה ונברר את נסיבות עלייתה ואת נסיבות נפילתה. 

"רקמה בחומר" - אדריכלות מוסלמית באוזבקיסטאן 

בערב הקדם-אסלאמית לא הייתה נהוגה בנייה מונומנטאלית. המפגש של האסלאם עם תרבות הבנייה הביזאנטית-רומית והפרסית-מסופוטמית הוליד סגנון אדריכלי מיוחד שהלך והתפתח. במרחב אוזבקיסטאן התפתח סגנון אדריכלי מיוחד, ששאב ממקורות קדומים והשפיע מאד על אדריכלות מוסלמית מאוחרת יותר. 

"תוצאותיו של משחק גדול" - ההיסטוריה של אפגניסטאן

מידי פעם מגיעות לאוזנינו פיסות מידע זעירות על אפגניסטן; מלחמות עקובות מדם, מעוז הטאליבן, הרס פסלי הבודהא הקדומים בעמק במיאן ועוד. נסקור את תולדות אפגניסטן מהעת הקדומה עד ימינו. נכיר את הרקע לפלישה הסובייטית למדינה ואת האירועים שפקדו אותה מאז. 

"פנינים בלב מדבר" – הערים הקסומות באוזבקיסטאן

דרך ביקור בערים הציוריות בוכרה, סמרקנד וחיווה וההתוודעות לקורותיהם של שליטים כמו איסמעיל סמאני והאמיר תימור, נכיר את ההיסטוריה המורכבת של מרכז אסיה. נבקר בשכיות חמדה אדריכליות, בשווקים ציוריים ובאתרים קדושים. 

"נוודות לנצח" – מונגוליה

בערבות מונגוליה שבמרכז אסיה שורר אקלים קיצוני וקשה המאפשר בדוחק חיים המתבססים על גידול עדרים. נכיר את מרחבי מונגוליה ואת נופיה, את אורח החיים הנוודי, את מבנה הגֶר – אוהל המגורים המסורתי ואת הסוסים המונגולים שבעזרתם נכבשה אסיה כולה.

"האיש והאגדה" - מורשתו של צ‘ינגיס חאן

אל דמותו ההיסטורית של צ'ינגיס חאן נוצקו במרוצת ההיסטוריה תכונות רבות ושונות. יש הרואים בו כובש אכזר ויש הרואים בו התגלמות של חמלה וחסד. בהרצאה נתחקה אחר המקורות המתארים את סיפור חייו ונבחן את ההתייחסות אליו לאורך ההיסטוריה. 

"בני מארון" - המיעוט המארוני בישראל

בני המיעוט הנוצרי-מארוני לא מוכרים כמעט בישראל. בהרצאה נכיר את אמונתם של המארונים ואת ההיסטוריה שלהם. נעמוד על חלקם בעימותים הקשים בלבנון, נבקר בגוש-חלב, שבו הריכוז המארוני הגדול בישראל. נשמע על מפעל מרתק להחייאת השפה הארמית הקדומה ונדון בסוגית עקורי בירעם. 

"שומרים על ההר, שומרים על הגחלת" – השומרונים

השומרונים טוענים שבניגוד ליהודים שגלו, הם מעולם לא נטשו את הארץ ומקדשים את עיר שלם המקורית, הנמצאת לפי אמונתם בהר גרזים ולא בירושלים. הם מקפידים לשמר את מצוות היהדות בצורתן המקורית ורואים ביהודים מסלפים של התורה. נשמע על מקורות העדה השומרונית, נכיר את עיקרי האמונה, את חגיהם ואת מנהגיהם ונלמד על הפולמוס השומרוני – יהודי שנמשך עד ימינו. 

"זוכרים משנה לשנה ומצפים" - מעגל החגים הנוצריים בישראל

מידי שנה בשנה משחזרים הנוצרים את מהלך חייו של ישוע, שמתווה את מעגל החגים השנתי. בארץ לובשות רבות מהחגיגות משמעות מיוחדת מכיוון שהן מציינות את האירועים המשמעותיים בחיי ישוע בדיוק באתרים הגיאוגרפיים שבהם לפי המסורת התרחשו. נעקוב אחר מעגל החגים הנוצרי ונתרשם מהססגוניות הרבה של הטקסים והתהלוכות. 

"בדידות מזהרת?" - נזירים ומנזרים במדבר יהודה

מדבר יהודה מהווה מרכז נזירי חשוב מאז ראשית הנצרות. בהרצאה נגדיר מהו מדבר ומהו נזיר. נברר מה מקור קדושתו של מדבר יהודה, נכיר את המנזרים שבו, את מייסדיהם, את אורח החיים במנזר וכן את התמודדויות הנזירים עם אורח החיים הקשה והמחייב שנטלו על עצמם. 

"סכסוך עקוב מדם" - הסכסוך הסינגהאלי-טמילי בשרי לנקה

במשך עשרות שנים התחולל מאבק אלים וקשה בין "הטיגריסים הטמילים" לבין הסינהאלים בשרי לנקה. נברר מיהם הנלחמים משני עברי המתרס, נשמע קצת על מסורתם של הטמילים, נתחקה אחר מקורות הסכסוך ונשאל האם הסכסוך אכן תם. 

"עגיל תלוי מאוזנה של הודו" - מסע בשרי לנקה

לנקה הוא אי טרופי, פראי ויפיפה הנמצא בסמוך לקצה הדרומי ביותר של תת יבשת הודו. נצא למסע החובק את נופי האי, שלל גידוליו, אנשיו ואמונותיהם. נפקוד את ערי הבירה הקדומות שלו ודרכן נסקור את ההיסטוריה המורכבת של האי עד העת הקולוניאלית והעצמאות. 

"ממלכת האושר" – בהוטאן

בהוטאן היא הממלכה הבודהיסטית האחרונה בעולם. "הכל סבל!" פסק הבודהא בהתייחסו לקיום והנה, מתנהלת בהוטאן על פי ממד מפתיע: "אושר לאומי גולמי". נכיר את המדינה הקטנה על נופיה ומורשתה. נברר כיצד היא מתקיימת כשמורה של ערכי טבע וערכי תרבות וחברה בתווך שבין הודו וסין העצומות. נשתתף בחגיגות מקומיות, נשמע מעט על הפוליטיקה המקומית המורכבת ונגלה שגם באושר לא הכל ורוד. 

"בירת ההימאליה" – מסע בנפאל

מדינת נפאל משתרעת לאורך רכס ההימאליה, המחסום הטבעי האדיר שמפריד בין הודו לרמת טיבט, כך נוצרה בה תרבות שהיא תערובת של הינדואיזם ובודהיזם. בהרצאה נסייר בין הפסגות הנישאות של ההימאליה, נכיר כפרים נידחים במעלה ההרים ונשוטט בין שלוש הערים הקדומות של עמק קטמנדו: קטמנדו, פָּטַאן ובְּהָקְטָפּוּר ונספוג את האווירה המיוחדת והתוססת שבהן. 

"מהאל באת ואל האל תשוב" - מעגל החיים בבאלי

בהרצאה נכיר מעט את האי הטרופי, את נופיו המוריקים ואת תרבותו ונתמקד בטקסי המעבר הססגוניים, היוצרים שלבים הכרחיים ומכוננים בחייו של אדם מלידתו ועד מותו ומייחדים את הבאלינזים משאר הקבוצות באזור. 

"געגוע אין-סופי" – הפלג הסופי באסלאם

הסופים הם הפלג המיסטי של האסלאם. במהלך הרצאה זו ננסה לחוש את הרגש שמנחה אותם. נעמוד על המתח התמידי שמתקיים מעצם הדרך שבה בחרו לחיות ונברר את טיב יחסיהם עם האל ועם המורשת המוסלמית האורתודוכסית. דרך טעימות משלל כתביהם ומשירתם של הסופים נכיר מעט את עולמם העשיר. 

"אנשי ההרים"  - הטורג'ה באי סולאווסי שבאינדונזיה 

באזור ההררי של האי סולאווסי (המוכר גם כסלבס) חיים הטורג'ה. לפני כמאה וחמישים שנה הם קיבלו עליהם את הנצרות, אולם לצד אמונה זו הם ממשיכים לקיים את פולחניהם הקדומים באופן סינקרטיסטי. באופן פרדוקסאלי, כתוצאה מחשיפתם לתרבות חומרית ולאפשרויות כלכליות חדשות נוצרה אצלם אינפלציה אדירה בחשיבות ובאופן קיום הטקסים ובפרט טקסי המוות. 

"פתאום קם אדם" – מוחמד וראשית האסלאם

בשנת 580 לפי ספירת הנוצרים נולד מוחמד. בגיל ארבעים נגלה לו מלאך ה' והורה לו לצאת לשליחות מטעמו. בהרצאה נסקור את ראשית האסלאם, את עיקרי משנתו של מוחמד, את התפשטותו אל מחוץ לתחומי חצי האי ערס ואת הפילוגים בין הסונה לשיעה.  

"אחוות רעים נאמנה" - משמעות הצליינות והעלייה לרגל

נברר את משמעות העלייה לרגל לירושלים עבור המאמין היהודי ואת משמעות הצליינות אל מוקד קדוש באשר הוא. ננסה לברר האם הדרך היא שחשובה או רק עצם ההגעה אל היעד. תוך שנסקור אתרי צליינות ואירועים שבהם עולים לרגל, נברר מתי עולים לרגל, לאן עולים לרגל ומה מבקשים להשיג דרך קיום המסע. 

"החיים שבמוות והאחדות שבפיצול" - קורבנות ומשמעותם 

בהרצאה נתחקה אחר משמעות הקורבן היהודי הקדום ונעמוד על האופן המורכב לפיו במותו הוא מביא את החיים. נלמד על חשיבותו של ישוע הנוצרי, 'שה האלוהים' כקורבן הפסח. נכיר את הקורבן ההודי הקדום ונשמע מקבילות שונות לסיפור התנ"כי של 'עקדת יצחק'. 

"בידינו אור ואש" - חגי אור

בתרבויות רבות נתפש האור כסמל טוב הממגר את החושך ומנציח את ההתגברות על הרע. יחד נטייל ברחבי אסיה. נפקוד טקסים שונים, נעמוד על משמעות האור ומשמעותה של האש בפולחנים ונאיר באור חדש מושגים מוכרים כמו "מעמד הר סיני" ו"הארה". 

"עץ החיים" – משמעויות וגלגולים

במהלך ההרצאה נדלג הלוך ושוב בין חופי הים התיכון לחופי המפרץ הפרסי ומפרץ בנגל ונסקור אלמנטים מקודשים, בתרבויות מסופוטמיה הקדומות, בפרס, בדתות הודו – ההינדואיזם והבודהיזם, ובדתות המונותיאיסטיות - ביהדות, בנצרות ובאסלאם. נתמקד במעמד המיוחד שזוכה בו העץ בכל התרבויות שצוינו. נשמע סיפורים שבהם מוזכרים עצים וננסה לעמוד על קוויים משותפים לכולם. 

"טס הכסף" – הדרוזים

הדת הדרוזית נוסדה במאה ה- 11 לסה"נ ועברה תהליך מהיר של התגבשות ו"נעילת שערים". נתוודע למקורות האמונה הדרוזית, לעיקרי אמונתה ולהיסטוריה שלה. 

"הדת הצעירה בעולם" - הבהאים

הדת הבהאית מוכרת בפי רבים כדת הצעירה ביותר בעולם. למרות שמקורה של הדת בפרס, המקום המקודש להם מכל הוא הר הכרמל. במהלך ההרצאה נכיר את מקורות הדת, את עיקרי מנהגיה ואת המקומות המקודשים לה. 

טבח העם הארמני

במהלך מלחמת העולם הראשונה ערכו העות'מאנים בארמנים טבח גדול, המכונה מאז ג'נוסייד. נסקור את הנסיבות ואת האופנים שבהם נערך הטבח. נברר מהי העמדה הארמנית ומהי העמדה התורכית ביחס אליו ונשאל מדוע ישראל, שחקקה על דגלה את המשפט "לזכור ולא לשכוח" לא מכירה באירועי מלחמת העולם הראשונה כטבח עם. 

"ועיניתם נפשותיכם " – על צום ותענית

המצווה לצום, שאותה מקיימים היהודים בכמה מועדים, קיימת גם בדתות אחרות. נעמוד על משמעות הצום והעינוי הגופני ביהדות, בנצרות ובאסלאם ונכיר את ביטויי התענית והסיגוף בהודו, הנחשבים כלי לגיטימי ביותר להשיג בעזרתו כוחות גדולים, תעצומות נפש ותובנות גבוהות. 

"אנשי ההרים"  - הטורג'ה באי סולאווסי שבאינדונזיה 

באזור ההררי של האי סולאווסי (המוכר גם כסלבס) חיים הטורג'ה. לפני כמאה וחמישים שנה הם קיבלו עליהם את הנצרות, אולם לצד אמונה זו הם ממשיכים לקיים את פולחניהם הקדומים באופן סינקרטיסטי. באופן פרדוקסאלי, כתוצאה מחשיפתם לתרבות חומרית ולאפשרויות כלכליות חדשות נוצרה אצלם אינפלציה אדירה בחשיבות ובאופן קיום הטקסים ובפרט טקסי המוות. 

 

יותם יעקבסון

 חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input