מפגשים בין תרבויות במזרח אסיה

דינה היימן

 

מסעות

"צברים על דרך המשי" 

סיפור מסע אישי על פי ספר שכתבתי, הכולל את סיפורו של אחי אלי שנפטר ממחלת גבהים בהרי סין. מצגת של תמונות מדרך המשי ומסין של 1985 בטרם חוותה מדינת הענק את השינויים הכלכליים. בהרצאה משולבים סיפורים אודות אירועים שחוויתי אשר מגשרים על זמן ותרבויות, ומספרת על אנשים יוצאי דופן אשר השפיעו על חיי.

 

טיבט

טיבט- כוח הרוח על גג העולם 

לבודהיזם 2500 שנות חקר של נפש האדם, מה יש לנו ללמוד מן התורות הבודהיסטיות הטיבטיות, מה הם מלמדים אודות סוד המוות, אילו תורות אודות הנסתר עם מוכנים לגלות לעולם המערבי.

לטיבט ברכבת הגבוהה בעולם 

מסע שערכתי בשליחות עיתון "מעריב" אל גג העולם, ברכבת שנחשבת לפלא הנדסי. על הבטים פוליטיים, כלכליים ורוחניים הקשורים להשקעה האדירה בפיתוחה של רכבת זו.

בהוטן- ממלכה קסומה בהרי ההימאלאייה.

ממלכה בודהיסטית טיבטנית שהייתה סגורה לעולם החיצוני, וגם היום מאפשרת למעט מאד זרים להכנס אליה, מתווה מדיניות אשר הופכת לאופציה רעננה בתפיסת פיתוח של מדינות. בממלכה הקטנה נופי הרים רבי הוד, מבצרים מרשימים, טקסים צבעוניים, ואמונות מפליאות, לצד ליבראליות רבה בעניינים שבינו לבינה.

לדאק- עתידות עתיקות

המורשת הטיבטית עוסקת בחוסר ההתקשרות ובוחנת את האפשרות לחיות בעולם גלובאלי כאשר תרבות הצריכה עומדת בפתח כשהיא בוחנת את הערכים הבודהיסטים. פרוש השם לדאק הוא ארץ המעברים הגבוהים והיא אכן מציבה רף גבוה בשעור שיש לה ללמד את העולם אודות הקשר שבין האדם לסביבתו.

 

מבעד למסך המשי 

סין  

 

מיליארד סינים לא טועים! האמנם? מבט משתאה על תרבות סין 

מה מאפין את תרבותם של תושבי המעצמה העולה? האם חשוב להם האינדבידואל או הקולקטיב? עד כמה הם קפיטליסטים ומה עוד נותר מהקומוניזם? האם עלינו לחשוש מהדרקון המתעורר, או שההשמצות הן פרי תעשיית העיתונות החופשית? מבט רציני ומשעשע על סין.

אתריה המופלאים של סין 

רשימת פלאי העולם הקיימים בסין אינסופית. אתרי טבע מופלאים, ואתרים תרבותיים בנויים, מותירים את העומדים מולם מתפעמים. מסע מן הכורסא בין מראות מרהיבים של שמורות טבע, ומפעלים אדירי מימדים, הן לטובת העם והן למען הקיסרים.

רפואה סינית 

היבטים של פילוסופיה סינית העומדים מאחורי הרפואה המסורתית, כולל התנסויות אישיות מן הזמן בו אושפזתי בבית חולים בסין.

תפיסות של גוף ונפש בתורות מזרח אסיה 

ב- 1985 אושפזתי במהלך טיול תרמילאים בסין, בבית חולים סיני. יותר משדאגו הרופאים לבריאותי הגופנית, הם דאגו לאושרי. מאז נסעתי אל כל פינותיה של מזרח אסיה, שם פגשתי התייחסויות ייחודיות לחיבור שבין גוף ונפש, התייחסויות שונות אל המוות, והתייחסויות מופלאות ליכולות שיש לגוף שלנו. בהרצאה אדבר על האנרגיות שזורמות בעולם וגם דרך גופנו, אשר הביאו להתפתחות תורות הטאי צ'י, הלחיצות והמסאג'. חלק מתיאוריה זו של אנרגיה כוללת גם את תורת המיקום הסינית של הפנג שווי. אדון בתופעת הטרנס כהוכחה ליכולות גופניות בלתי ממומשות, ואספר על יוגות טיבטיות שנחשבות בלתי אפשריות מדעית.

הצ'י- מפילוסופיה למדע 

הסינים מאמינים שאנרגית הצ'י מזרימה חיים דרך גופנו. תפיסה פילוסופית זו משפיעה על מדע הרפואה, על התזונה, על ההתייחסות אל הטבע, ועל תכנון ערים ומבנים.

משתלבים במרחב תורת הפנג שווי 

ביטויים עכשוויים של שילוב אנרגיות קוסמיות. הסינים מאמינים שאיכות חיי אדם מקורה באיזון. המיקום והסביבה בה חי ועובד אדם, חיוניים לאורח חייו, והם יקבעו אם בריאותו תישמר, אם תשלוט ההרמוניה בחייו, ואם פרנסתו תשגשג. בהרצאה אביא הדגמות מסין הונג קונג וסינגפור, אשר יאפשרו הצצה אל תוך יישומה של התורה בסביבת חייהם של הסינים, תוך הדגמה מן העבר ומתוך אדריכלות מודרנית.

"מעברים הסטורים והשפעתם על הפרט בסין"

במאה העשרים עברה סין תהפוכות מרחיקות לכת. משלטון שושלות קיסריות, לרפובליקה ואדוני מלחמה, דרך מלחמת אזרחים, כיבוש קולוניאלי, קומוניזם ושוק חופשי. שינויים אלה השפיעו וממשיכים להשפיע על כל אדם בסין. הרצאה כפולה שכוללת הדגמות מסרטים סינים.

מעגל החיים בסין

מטקס מתן השם לתינוק ועד מותו חייו של הסיני מלווים בסמלים ומנהגים מרתקים. על טקסי חתונה; טקסי מות; ימי הולדת וחשיבות הסדר החברתי. מעגל החיים והסימליות המקיפה אותו.

דת פולחן ואמונה בסין

מהי דתם של הסינים? האם הם קונפוציאנים דאואיסטים או בודהיסטים? מהי אמונתם ועבור מי הם חוגגים את חגיהם? בהרצאה נכיר מנהגים, סמלים וטקסים מרתקים המלמדים אודות התמודדותם של הסינים עם דרכו של העולם.

ההיסטוריה של סין

משושלת שאנג , סן שין דוויי ועד ימינו, דרך שושלות, קיסרים והמצאות טכנולוגיות מרחיקות לכת, סין היא תרבות מרתקת ומרשימה אשר מותירה אותנו פעורי פה.  

ההיסטוריה המודרנית של סין.

ממאו עד האולימפיאדה, אין עם שעבר תהפוכות רבות כל כך במאה שנים. עם שהצליח להשאיר מאחור היסטוריה מטרידה שכללה שטיפת מוח אידיאולוגית, ולהתרומם אל הצלחה כלכלית מסחררת בהפכה לכלכלה השניה בגדלה בעולם.

"ההחמצה הגדולה"

משחר ההיסטוריה היו הסינים ממציאים דגולים, באמצעות השגיהם יכלו להגיע לאירופה לפני שהגיעו הארופאים למדינות מזרח אסיה והפכו אותן לקולוניות מנוצלות. על הפוטנציאל של ההמצאות הסיניות, ועל ההחמצה בישומם לקראת כניסה לעידנים חדשים.

אומנות סינית

ציור הטבע כריאליסטי נתפס בעיני הסינים כחיקוי שאין בו מפרשנותו של האמן. באומנות מוטמעים תפיסות פילוסופיות וכך הופיעו בסין אימפרסיוניזם ואוואנגארד הרבה לפני שנראו באירופה. ההשגים אליהם הגיעו בתחום הברונזה חסרי תקדים, המיומנות בקליגרפיה הפכה נחלתם של עילית והעולם כולו השתוקק אל המוצרים עליהם היה מונופול סיני בהם המשי, הפורצלן והקלאוזונה.

"תה ואורז יש בסין" – חלקאות בסין

אחד המיתוסים אותם יש לנתץ הוא שהסינים אוכלים רק אורז. למעשה צורכים הסינים מוצרי חיטה הרבה יותר מאורז, ובסין אזורי המדבר הגדולים מכתיבים אילוצים רבים. גידולי התירס תופסים תאוצה ולצד התה והאורז יש בסין גם משי, פנינים ובמבוק. היום מתמודדים חקלאיה של סין עם חשש מניצול יתר של משאבי הטבע, והם מיעלים את הגידולים החקלאיים בדרכים יצירתיות.

"אחדותם של השונים" - מיעוטים לאומיים בסין 

ברחבי סין, בעיקר באזורי הספר חיות קבוצות אתניות בעלות חשיבות אסטרטגית ורוחנית. לאחר שנים ארוכות של משטר קומוניסטי אשר הטיל עליהם לאמץ את האחידות הסינית, חווים אלו תחייה מחודשת של מנהגים, לבוש ושפה.

"מוקפץ מזרחי" - המטבח הסיני 

קורטוב של הרפתקנות מכתיב את המנות שמרכיבות את המטבח המגוון ביותר בעולם. צילומים מעוררי תיאבון מלווים הסברים אודות הפילוסופיה שעומדת מאחורי הכנת המאכלים.

לכל השדים והרוחות

חיי הסינים מוקפים באמונות אודות שדים ורוחות, הם מקיימים עבורם טקסים מרובים, וחגים המוקדשים במיוחד להם. מהם הבטיה השונים של האמונה בשדים ורוחות וכיצד משפיעים על חיי הסינים.

הונג קונג 

נמל סואן בין מפרצי תכלת, גורדי שחקים שמדגישים את צפיפות האוכלוסין הגדולה בעולם, ועין פקוחה על השלטון הסיני אליו עברו אנשי הונג קונג מקולוניאליזם בריטי.

 

הודו 

 

"בין ייאוש להשתאות" 

מאות מליונים חיים מן היד אל הפה בעוני מחפיר במדינה שהיא הדמוקרטיה הגדולה בעולם. לצד שחיתות נרחבת וחוליים חברתיים ומבניים, עולה וצומחת תעשייה משגשגת ומעצמת הייטק . האמנם עומדת הודו לפתחה של התפתחות מרחיקת לכת?

"לחלל את הקדוש לטמא את הטהור" 

דתות הודו והקשר שלהם לטבע. הרים קדושים, נהרות מיתולוגים ואמיתיים, קדושים בשר ודם רוחניות וחומרנות.

ההיסטוריה של הודו

סקירה של ההיסטוריה של הודו מתרבויות עמק האינדוס עד עצמאות הודו. 

מילדות לנערות בהודו 

הנושאים איתם מתמודד מתבגר בהודו שונים מן הנושאים איתם מתמודד מתבגר בישראל. כיצד רואה ילד הודי את שכניו החיים בעוני מרוד, את המשרתים בביתו, ואת הפוליטיקאים המנהלים את המדינה בה הוא חי. כיצד מבין את מוסד הנישואין, המשפחה והאהבה.

בוליווד מול הוליווד

תעשיית הסרטים הגדולה בעולם מציבה אלטרנטיבה לסרטים האמריקאים, והפכה לז'אנר יחודי ואהוב. כאשר מפגישים את התעשיות עולים טיעונים מענינים אודות תרבויות המערב והמזרח. על תעשיות הסרטים ועל הציפיות התרבותיות של אלו מאלה.

 

יפן

יפן הלא מובנת  

מבט משתאה על תרבות יפן: על יפן קיימות קונספציות רבות: האמנם הם עם אכזרי? או אולי עם של טוב לב יוצא דופן, האם הם מעדיפים את הטבע או את הוירטואלי? האם הם אוהבים מיניאטורות או מגדלי ענק, ילדים או כלבים? רצינות או צחוק? נימוס או וולגאריות? מבט רציני ומשעשע על תרבות יפן.

יפן ביום חול ואל מול נחשול

ב11 במרץ 2011 היכתה את יפן רעידת אדמה החזקה ביותר שנרשמה בעידן המודרני, בעקבותיו התרחש גל צונאמי אדיר מימדים, ועוד אסון ניחת על יפן כאשר כורים גרעיניים החלו דולפים. התנהגותם הסטואית של היפנים אל מול האסון מילאה את העולם פליאה וכבוד. מה יש בתרבות היפנית אשר מכין אותם לאסונות מן הסוג הזה?

יום הילדה- הינה מצורי

חשיבות גדולה נודעת לבנות במשפחה היפנית. הן אלו שמעבירות את מורשת המשפחה מדור לדור. ב"חג הבנות" הינה מצורי, מציגות האם והבת בפתח ביתן, בובות יקרות ערך המייצגות את ערכי המשפחה ואת התרבות היפנית. בובות אלו מועברות מאם לבת וחלקן עתיקות יומין. אין אלה בובות רגילות, הן אינן משמשות למשחק. אלו הן יצירות אומנות המולבשות במיטב אריגי המשי, מצוירות בידי אמנים מומחים ושיער ראשן מעוטר בתכשיטים יפיפיים. בהרצאה נלמד על הקשר המיוחד שבין אמהות לבנות, על מקומן של הנשים במשפחה היפנית, על מנהגי החג וכמובן על הבובות הנפלאות. - ההרצאה נועדה לילדות ולנערות.

שמונה מפגשים על תרבות יפן

• מציאות וירטואלית – החיים בין הרי געש פעילים, שדות אורז מוריקים ויערות מלאי הוד השפיעו על התרבות היפנית בדרכים מגוונות. הגיאוגרפיה של הארכיפלג היפני מפגישה בין הערצת הגודל לאהבת המיניאטורי, בין הטבעי לטכנולוגי, ובין החיים למוות.

• בושידו- על פריחת הדובדבן ופאר המוות- מסורת הסמוראים מתקופת השוגון ועד ימינו.

• על הריק והמלא- כיצד חיים עם שתי דתות בו זמנית, על השינטו והבודהיזם, על הטבעי והעל טבעי.

• גיבורים אנטי גיבורים, נאמנים ובוגדים

• כל מה שקרה לי בדרך לעבודה: מערכת החינוך היפנית מכשירה צבא עובדים מוכשר וממושמע- מהי הדרך אל הכבוד והרעדה.

• מה מסתתר מאחורי הקימונו- המסתורין הנשי היפני מסתיר כוח פורמאלי ולא פורמלי. על קיסריות, כוהנות, אימהות וגיישות.

• וואבי סאבי- על ערכים אסתטיים ואומנויות יפניות.

• "אשתי העלובה מעוניינת לחזות בגינתך המפוארת": מה קשה בלימוד השפה היפנית? ומדוע הם משתמשים בארבעה סוגי כתב שונים.

• מבנים מסורתיים וגנים יפנים – קירות עץ, מחצלות סוף ומסכי ניר חושפים ומסתירים את המעוצב והטבעי.

 

אינדונזיה 

מסע הקסם המסתורי 

נופיה הטרופיים של אינדונזיה השזורים הרי געש מעשנים הם סיבה מספקת לבקר בה. אולם באינדונזיה השתמרו תרבויות מרתקות ומנהג של פתיחות לארח תיירים בטקסים פרטיים וציבוריים. מסע אל אינדונזיה מזמן חוויות אותנטיות מן הסוג שהולך ונכחד מן העולם, וזו מדינה שמחייבת אותנו לחשוב מחדש אודות על התפיסות שלנו אודות איסלאם. המדינה המוסלמית הגדולה בעולם, מושפעת מן ההינדואיזם ומן המסורות הפרה איסלאמיות באופן שיוצר חיבור מתמיה. ארץ של סודות מיסתורין ומגוון אנושי מרתק.

"מגיה שחורה וכלה בשחור" – האי סומטרה

האי היפיפה סומטרה טומן בחובו לא רק יערות גשם וקופי אורנג אוטנג אלא גם חברות שמאמינות במאגיה שחורה ולבנה, חברות שעסקו בקניבליזם עד לא מזמן וחברה מטריארכלית שיחד עם האיסלאם משמרת את מעמדן הגבוה של הנשים בתרבותה. על כל מה שאפשרי תחת המטריה האסלאמית.

"על החיים ועל המות" - האי סולאווסי

כמו סחלב פרוש האי סולאווסי וחושף בפני התייר שפע של קבוצות אתניות מרתקות. את אזורי הים מאכלסים יורדי ים אמיצים חלקם מפורסמים כשודדי ים, ואת אזור השפלה מרכזים אוכלוסיות מוסלמיות שמשמרות מנהגים פרה איסלאמים מרתקים הכוללים שמאנים טרנסווסטים. בהרים יושבים בני הטוראג'ה אשר חוגגים את המות בטקסים מרהיבים ומגדלים חיות מחמד ששוקלות כחצי טון.

"בין הרי געש ושדות אורז" – האי ג'אווה

זריחה מעל הר ברומו היא אחת המחזות הדרמטיים ביותר בעולם. למרגלות הרי הגעש התקיימו שתי תרבויות שהותירו אחריהן שני אתרים ארכיאולוגים מדהימים: בורובודור ופרמבנאן. ביאווה מצוי גם אתר העליה לרגל הקדוש ביותר למוסלמים. צד בצד מתקיימות מסורות ששומרות באדיקות על המורשת היאוואית לצד כל הטוב שבאיסלאם.

"השחר של העולם" – האי באלי

דימויים של גן עדן שהודבקו לאי באלי, אמנים הופנטו מן העושר היצירתי, אנתרופולוגים פרשו ותיעדו את עושרם של הטקסים, ואסתטיקנים נשבו בקיסמה של תרבות שהקדישה עצמה ליופי. האי ההינדי הקטנטן מזמן חוויות מסעירות של פעילות טקסית לצד שלווה מסביר פנים לזרים הבאים בשעריו והופך את זה ומחקרים מעמיקים אל תוך הטקסיות הראוותנית של אי הינדי זה, מהפנטת את כל מי שבא במגע עם האי שהקדיש את עצמו ליופי.

ציידי הגולגלות של בורניאו

בלב יערות הגשם של מלזיה ואינדונזיה חיה קבוצה אתנית אשר יראו מפניה בעבר בשל מנהגם לצאת לקרב ולחזור משם עם ראשים כרותים. את גולגלות השלל הם מציגים בפתח הבית כסמל לגבריות וכקמע להגנה על הבית. על מנהג זה ואחרים המתקיימים ביערות הגשם ועל הקשר בינם לבין דויד המלך – בהרצאה.

מלזיה : האיזון העדין

מלזיה היא מדינה רב תרבותית המשליטה הגמוניה מוסלמית תוך קידום מה שהם מכנים "ערכים אסיאתים". חזונה של מלזיה להפוך למדינה מתקדמת ומובילה בעולם, ומגדלי פטרונס של חברת הנפט המלזית מסמלים שאיפה זו, מנגד יושבים בתוככי יערות הגשם של האי הפראי בורניאו, ציידים לקטים, ציידי גולגלות ואזורים בהם רגל אדם לא דרכה בהם.

"סולטנות מהאגדות" – ברוניי 

את מפתח הדירה מקבלים מהסולטן בעצמו, את העליה לרגל למכה מקבלים מהמדינה, וגם לכל השאר דואגת סולטנות הנפט העשירה. איך חיים בארץ הפלאות.

  

דינה היימן

אנתרופולגית ומדריכת טיולים במזרח אסיה, העוסקת בנושאים חובקי עולם.

במסעותיה נחשפה לא רק להיסטוריות עשירות, תפיסות פילוסופיות מרתקות ולנופים גיאוגרפים קיצוניים, אלא גם לתובנות אודות תרבותנו אנו.

הפרספקטיבה אותה אנו רוכשים תוך לימוד תרבויות אחרות, נשענת על השוואת הלכות חיים ודרכי חשיבה שונים משלנו. זוהי הזדמנות להפנות את המראה חזרה אל עצמנו ולהעריך מחדש הבדלים תרבותיים.

דינה היימן בוגרת אוניברסיטת תל אביב בגיאוגרפיה, ובעלת תואר מ.א. באנתרופולוגיה.

ברשותה דרכון זר אשר איפשר לי להכנס לסין לפני כינון היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.  

בעקבות מסע זה פרסמה ספר הנושא את השם "צברים על דרך המשי", ומאז היא כותבת במגזינים ובעיתונים יומיים על סין ואודות נושאים הקשורים במזרח אסיה.

היא נוסעת לסין ולארצות מזרח אסיה כחוקרת, כעיתונאית וכמדריכת טיולים. 

בין המוסדות בהן הוזמנה לתת הרצאות : מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון טיקוטין בחיפה, מוזיאון ווילפרד הזורע, מועדון סגל אוניברסיטת תל אביב. מרצה קבועה בקתדראות, בסדרות של טרום בכורה, זמן אשכול, קלאב 50, מכון אבשלום, במכללות ובחוגי בית.

מהישראלים הראשונים שביקרו בסין (בשנת 1985 ) בעקבות ביקור זה כתבה את הספר "צברים על דרך המשי – סיפור מסע בסין" שיצא בהוצאת "כנרת". מראשוני הישראלים שביקרו באינדונזיה ובבהוטן. כותבת במגזינים "מסע אחר", "חיים אחרים", "גלובס", במגזין "סופשבוע" של "מעריב". מוזמנת לעיתים קרובות לערבי ראיונות לרדיו ולטלוויזיה.

שפות הרצאות: בעברית ובאנגלית

 

מאז התחלנו את פעילותנו לפני 19 שנים, הפכה דינה היימן לאחת המרצות המובילות ב"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית". היא הרצתה עבורנו בנושאים מגוונים שכוללים את תרבויות מזרח אסיה, אומנויות, גיאוגרפיה, היסטוריה, כלכלה וכמובן אודות נשים בתרבויות אלו. מלבד היותה מומחית בנושאי מזרח אסיה, יש לה נקודת מבט מקורית ותובנות מענינות אודות התרבות המערבית. אחרי כל הרצאה של דינה זכיתי למחמאות ותשבחות רבות על בחירתה כמרצה בקורסים שלנו.

--------

רוחלה זיידן

"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית" רעננה 

הזמנתי את דינה היימן לתת הרצאה בפני חוג הבית שאני משתתפת בו. הנושא היה יפן, כמה הצטערתי שבעלי נעדר אז מן הארץ, שכן הוא היה יוצא נשכר ונהנה מאד מן ההרצאה שדינה נתנה. ההרצאה היתה מרתקת, משעשעת, ומאירת עיניים. היא שברה לנו כמה קונספציות אודות יפן והיפנים, ולליל שישי בבית חברים, היה זה גם בילוי נפלא שלווה במאכלים יפנים שהבאנו אנו. מאז אני עוקבת אחר הרצאותיה ובכל פעם שהיא באזור חיפה אני עושה מאמץ ללכת לשמוע אותה. שמעתי אותה מאז על בהוטן, חגים ביפן, על נשים בסין, על מנהגי חיזור נישואין ואהבה סביב העולם, ובכל פעם היא מחדשת, מפתיעה, ומפליאה. דינה מתנסחת בבהירות, רהוטה, ברורה ומומחית גדולה בתחומה. על כל שאלה שהיא נשאלת יש לה תשובה מרתקת.

אביטל ששון

קרית חיים

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input