סדרת הרצאות: אינדיאנה בג'ינס – "חפירה" ארכיאולוגית

ד"ר אילן אבקסיס 

 

בראשית היה החופר – מה זו ארכיאולוגיה?

בהרצאה ננסה לענות על מספר שאלות: מה זו ארכיאולוגיה בכלל? מדוע אנשים שפויים בד"כ, משקיעים זמן וכסף (המון) בחפירה באדמה? מה הם מחפשים? איפה, מתי וכיצד חופרים? היכן חפרו לראשונה? אלו ממצאים שינו את ההיסטוריה? מהם חוקי הארכיאולוגיה במדינת ישראל?

ראש בראש - ארכיאולוגיה ומקורות היסטוריים

הארכיאולוגיה עוסקת בחקר הממצא הדומם. אולם לא פעם הממצאים מהשטח נקשרים לאירועים הנזכרים במקורות היסטוריים. בהרצאה זו נסקור את המקרים בהם הארכיאולוגיה תואמת את המקורות ההיסטוריים, וגם את המקרים שלא...

מִשְׁבְּרֵי יָם אַדִּיר - ארכיאולוגיה ימית

האדם הוא יונק יבשתי. אבל שרידי עילות האדם מצויים גם במרחבי הים. הן באתרים הקרובים לחוף (משני צדי קו המים), והן בספינות טבועות המהוות לא פעם כמוסת זמן מרגשת. בהרצאה זו נעסוק בארכיאולוגיה ימית על היבטיה השונים, ממצאיה המרתקים והאתגרים שהיא מעמידה בפני החופר, המצויד בריאות ולא בזימים.

הפלוגה המסייעת – מדעי הטבע בשירות הארכיאולוגיה

הארכיאולוג הוא גנרל המוליך את גייסותיו במסעי חפירה אל העבר. אולם כמו בכל צבא, לגנרל יש יחידות עזר לרוב. מדעי החיים והמדעים המדויקים הולכים ותופסים חלק גדל והולך מעבודת הארכיאולוג. בהרצאה זו נשמע על זיהוי עצמות ושרידי צמחים המלמדים המון על התנאים הסביבתיים בימי קדם. נכיר שיטות שיטות תארוך המאפשרות לנו לקבוע תאריכים בסטיה של שנים בודדות, ונבין מדוע הקרמיקה היא כה חשובה לתארוך אתרים קדומים.

'אדם קרוב אצל עצמו' - ארכיאולוגיה ארץ ישראלית

'אדם קרוב אצל עצמו' אמרו חז"ל. וגם אנחנו. הארכיאולוגיה הארץ ישראלית תופסת מקום של כבוד בשיח הישראלי, בין אם מפאת הסקרנות הטבעית לגבי עברנו פה, ובין אם כחלק מויכוח פוליטי. בהרצאה זו נסקור את האתרים המרכזיים בארץ ישראל מימי הבית הראשון והשני. אתרים שכל בוגר מערכת החינוך ביקר ברובם לפחות פעם אחת בחייו.

אבותינו היו פה - ארכיאולוגיה ולאום

הארכיאולוגיה אינה מנותקת מהקשרים חברתיים, תרבותיים ולאומיים. לא פעם הארכיאולוגיה משמש כלי מרכזי בעיצוב זהות לאומית. בהרצאה זו נחקור את המקרים בהם הארכיאולוגיה משמשת ככלי לאומי, כחלק מעיצוב הזהות הלאומית כמכשיר עזר ליצירת סיפור מכונן.

מלחמת טורייה – הארכיאולוגיה והמקרא

הארכיאולוגים הראשונים בארץ ישראל התייחסו לתנ"ך כאל 'המדריך לחופר במתחיל בארץ הקודש'. אולם כבר בשלב מוקדם למדי התגלו אי התאמות וסתירות בין התיאור המקראי לבין הממצא בשטח. בהרצאה זו נעמת את הממצא החומרי עם המקורות המקראיים, ונראה האם תנ"ך וארכיאולוגיה יכולים לדור בכפיפיה אחת?

ליווי'ס אורגינל בעשר שקל – על זיופי עתיקות ושוד עתיקות

זיוף העתיקות היא תופעה, שימיה הם כימי הארכיאולוגיה כמעט. כשיש ביקוש יש מי שיספק אותו. גם אם צריך לזייף קצת. כשתאבי דעת פוגשים תאוות בצע הזיופים חוגגים. בהרצאה זו נסקור כמה ממקרי זיופי העתיקות המפורסמים (ויש כאלה שעד היום לא משוכנעים לחלוטין שמדובר בזיופים). תופעת לוואי נוספת היא שוד העתיקות. שוד הגורם נזקים גדולים לאתרים, אך מניב לשודדים רווחים נאים.

ד"ר אילן אבקסיס

מומחה למקרא ולמזרח הקדום, ומרצה במכללה האקדמית גורדון בחוגים למקרא, תרבות ישראל והגיל הרך.
ד"ר אבקסיס כתב שני ספרים: הסגן של בר – כוכבא: מספרי שתיים בהיסטוריה, ו'ויכהו וימיתהו וימלוך תחתיו – על רציחות וליטיות במזרח הקדום.
ד"ר אבקסיס הוא שדרן ההסכתים (פודקאסטים)- דברי הימים – על המקרא והמזרח הקדום, ולמה שבקתני? ישו והנצרות הקדומה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input