הרצאות בנושא אמנות, אדריכלות ועיצוב

ד"ר ענת מוברמן

 

עיצוב ואמנות 

אומנויות דקורטיביות

הרצאה זו תתמקד בתהליכים שהביאו לצמיחת שני סגנונות דקורטיבים שהקיפו את כל הסביבה המעוצבת – מאדריכלות, דרך עיצוב הפנים, וכלה בעיצוב המוצר – הארט נובו, שכונה גם "מודרניזמו", שהתפתח בסוף המאה -19, ומאוחר יותר – סגנון הארט-דקו.

מגמות היסטוריות בעיצוב העכשווי

העיצוב המודרני, על ענפיו השונים, משלב בתוכו בו זמנית גישות אסתטיות חדשות, חומרים וטכנלוגיות חדשות עם השפעות של סגנונות העבר. הרצאה זו תציג את השפעת העבר על העיצוב המודרני.

עיצוב הבית מהעת העתיקה ועד למאה ה-20

הכרת סגנונות בעיצוב הפנים בתקופות השונות דרך הגדרת מערכות יחסים, התא המשפחתי, מנהגי חיים, אירועים היסטוריים וחברתיים, אמנות וטכנולוגיה. (ניתן להזמין גם כסדרת הרצאות)

מציאות ודמיון באמנות המאה ה-19

עידן עידן ההשכלה, מהפיכות, ההתפתחות הטכנולוגית, שהתרחשו בד בבד עם ירידת כוחה של הכנסיה הקתולית בעולם המערבי ועליית ערכים חילוניים-חברתיים, העמידו את האמנות בפני מציאות והתמודדויות חדשות - שינויים חברתיים ופטרונות חדשה. התמודדות זו, מול המציאות המורכבת, הובילה לשתי דרכים – האחת, זו המקדמת, ומייצגת, פוליטית וחברתית כמניפסט, את ערכי החברה החדשה.. השניה, הינה אמנות אסקפיסטית, תוצר של אמנים שלא הסתגלו להתמודד עם המציאות החדשה ובחרו ליצור עולמות חלופיים, דימיוניים ואוטופים, שהיוו מקור מקלט עבורם. הרצאה זו עוסקת בשני עולמות הריאליסטי והדימיוני, שהתקיימו במקביל במאה ה-19.

אמנות ותעמולה

הכרת האמנות, האדריכלות והעיצוב כמשרתים תפיסות עולם, מנהיגים ופטרונים. (ניתן להזמין גם כסדרת הרצאות)

וינטג

מהו וינטג'? מהם מאפייניו? כיצד מזהים את הסגנונות השונים היושבים תחת מטריית השם "וינטג'"? 

לקרוא אמנות

אמנות המערב מתאפיינת במערכת סמלים יציבה שעומדת בבסיס היצירה האמנותית מהעת העתיקה ועד ימינו אנו. הרצאה זו באה לתת את הכלים לקרוא את היצירה האמנותית ברבדים עמוקים של סיפור-זיהוי-תוכן-סמל.

עתיק – ישן - חדש

מושגי יסוד בריהוט עתיק, סגנונות, מאפיינים, כלים לזיהוי.

 

איטליה 

כל פלאי פירנצה

פירנצה, עירם של דנטה ובוקאצ'ו, בוטיצ'לי ומיכאלאנג'לו, הביאה במאה ה-14 לעידן חדש של תרבות, אמנות ומדעים. בהרצאה זו נלמד על ייחודה של פירנצה, בה נולד הרנסנס האיטלקי, ההיסטוריה, התרבות והאמנויות..

סיינה – פנינה מדיאבלית בטוסקנה

סיינה, "האחות הקטנה" של פירנצה, שמרה על המראה, המנהגים והמאפיינים של שורשיה המדיאבליים. הרצאה זו תחשוף את יופיה של סיינה, המבנים העתיקים, אמנות הרנסנס אשר התחרתה בזו של פירנצה, וה"פאליו" המפורסם המושך תיירות לעיר בחודשי הקיץ.

 

יפן

אסתטיקה יפנית

האסתטיקה היפנית, הנגזרת מהשינטו ומהזן בודהיזם, העניקה לאמנות ולעיצוב היפנים את אופיים הייחודי שכה קסם למערב. בהרצאה זו נכיר את עקרונות האסתטיקה היפנית וביטויים באמנות ובעיצוב בעבר ובהווה.

אמנות מערבית בעיניים יפניות

חדירת ההשפעה היפנית לתנועות האמנות והעיצוב של המאות ה-19 וה-20.

הבית היפני – מסורת ומודרניזם

אופייה של האדריכלות היפנית נקבע על ידי מס' גורמים – אקלימיים, חומריים, ודתיים (השפעת הזן על העיצוב האדריכלי). בהרצאה זו נלמד על הבית היפני המסורתי, הגנים היפנים, עיצוב פנים יפני, בית התה היפני, אדריכלות יפנית עכשווית והקשר הן למסורת והן למערב.

 

מגדר, זוגיות, מיניות וארוטיקה בראי האמנות

פאם-פאטאל, היפה המפתה וההורסת

התנועות לשחרור האשה בסוף המאה ה-19 הביאו לתגובות רבות כאשר הבולטת בהן הינה הופעתה של "האשה החדשה" בספרות ובאמנות – האשה המשוחררת, המשכילה והמפתה. הרצאה זו תעסוק בדימויה הדמוני של האשה הפאטאלית כיציר כפיה של חברה פטריאכלית להיאחז בנורמות ומסורות של המאות הקודמות.

מהמכשפה עד הפאם פאטאל – כרוניקה של האשה המינית והמפתה

החברה המערבית-נוצרית הפטריאכלית ביססה את שלטונה על הכנעה נשית ו"סירוס" מיניות נשית. דימויה של האשה המינית כמכשפה דמונית החל בתרבות ימי הביניים ועבר הסבה חילונית לדימוי הפאם-פאטאל המודרנית.

זוגיות ומיניות, אהבה וארוטיקה בהיסטוריה

סקירת תולדות האהבה והארוטיקה בהיסטוריה האנושית, בתרבויות שונות, כהשתקפות של תרבות וחברה בתקופות שונות. (ניתן להזמין גם כסדרת הרצאות)

אהבות

מה ההבדל בין "אהבה אפלטונית" ל"אהבה אידילית"? מהי "אהבה חצרונית"? מהי ה"אהבה הנכונה והטובה"? ומהו עונשם של החוטאים באהבה "הלא מוסרית"?

תולדות הלבוש במאה ה-20

מהפיכות חברתיות, מהפיכות פוליטיות ותפקודים מגדריים הביאו לשינויים דינמיים באופנה של המאה ה-20. הרצאה זו מציגה כיצד שינויים במעמד האשה ותמורות חברתיות מצאו את ביטויים בעיצוב האופנה במאה ה-20.

אידאל היופי וביטויו בהיסטוריה של האמנות

מוונוס מדיסלדורף ועד טוויגי של שנות ה-60' – אידיאל היופי הנשי המשתנה והיופי הנצחי והאידאי.

ארוטיקה במערב וארוטיקה במזרח – אירופה ויפן במאה ה-19.

"פורנוגרפיה היא עניין של גאוגרפיה". הרצאה זו תסקור את ההבדלים בהתייחסות לארוטיקה ומיניות בין תרבות המערב לתרבות המזרח.

ד"ר ענת מוברמן

מרצה וחוקרת בתולדות האמנות, האדריכלות והעיצוב

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input