תולדות האומנות המערבית, ארכאולוגיה ותרבות ארה"ב

כנרת זוהר-להב

 

                                                                                   

כנרת זוהר-להב, מרצה בכירה לתולדות האומנות המערבית, הארכאולוגיה ותרבות ארה"ב. כנרת בעלת ניסון בהדרכה ממוזיאון ישראל בירושלים ומוזיאון "הארץ" בתל-אביב ומורה מוסמכת בתחום.

 

"הכל אודות החלום האמריקאי"

 להכיר את תרבות אמריקה מקרוב מתוך בחינת התרבות הפופולרית בסרטי הקולנוע, בטלוויזיה ובכרזות התקופה

 

ג'ודי ג'ארלנד- "אשה קטנה- קול ענק"

חייה המקצועיים של שחקנית זו התחילו כשהייתה בת שנתיים. היא לא נפרדה מהבמה עד מותה בטרם עת בגיל 47. כבת לאנשי תיאטרון, היא נידבקה בחיידק הבמה, ואף הורישה אותו לילדיה. דרך הסיפור חיים של ג'ודי, נכיר את החיים בצד השני של מסך הקולנוע- החוויה של להיות "ילדת פלא" ולגדול באולפן ההפקות של חברת מטרו-גולדן-מאיר. נשמע על האכזריות של אולם הזוהר ועל הגבורה שהפגינה אשה זו כשפעם אחר פעם בראה את עצמה מחדש. בהרצאה נצפה ונשמע קטעים מסרטיה.

על האמריקאים בפריז - בצליל, בצבע ובתנועה (הרצאה לשוחרי אומנות)

בתקופה שבין מלחמת האזרחים האמריקאית, מלחמת הצפון בדרום (שהסרט "חלף עם הרוח" הנציח) ומלחמת העולם השנייה, התקבצו בפריז אומנים ופטרוני אומנות עשירים שחיו בבועה תרבותית בה יצרו וקידמו את אומנויות המאה העשרים בתחום הספרות, הציור, הריקוד והמוסיקה. ההרצאה תציג חתך של מעולם התרבות שהקהילה האמריקאית יצרה לעצמה והכירה לצרפתים. דמויות כמו: לואי ארמסטרונג, קול פורטר, סקוט פיטסג'ראלד, המינגווי, גוז'פין בייקר ועוד חיו ופעלו בפריז... נכיר אותם ואת פועלם בעיר האורות.

"עיצוב בשירות המלחמה"

שימוש בגרפיקה חזותית (כרזות) לחינוך אוכלוסייה אזרחית לחשיבה חדשה ו"כל הדרכים הן מובילות לרומא"
עם פרוץ המלחמה, העולם השתנה בין לילה. השינויים ניכרו בתרבות, במרקם החברתי הכלכלי. נשים נדרשו למלא את מקומם של גברים במקומות עבודה, שהלכו להילחם. הן גם נדרשו ללמוד כיצד להיות עקרות בית "חכמות" ולהפיק את המרב מהמועט ולמחזר. הכרזות משמשות לנו היום כ"קפסולת זמן", שמזמינות את הצופה לשוב ולהיכנס לאווירת המלחמה במרחב העורף האזרחי. הכרזות המכילות שילוב של איור וכיתוב ומשקפות את המציאות דאז: גיוס גברים ונשים לחיילות בנות הברית ולבריגדה, עידוד נשים לצאת לעבודה, ניהול משק בית, ביטחון שדה והאדרת מושג המלחמה הצודקת של בנות הברית כנגד כוחות האופל.

ג'ין קלי - הזמנה לריקוד בשניים בגשם

ג'ין קלי סיפר בבגרותו שאמו היא זו שהכריחה אותו להיכנס לעולם הריקוד. הוא רצה להיות שחקן בייסבול בנבחרת לאומית. קלי השלים עם גורלו והפך לאחד הרקדנים המובילים שנראו על מסך הכסף בקולנוע האמריקאי. הוא ייזכר תמיד בסרטיו הנהדרים ובשל החידושים שהביא לעולם הריקוד הגברי האמריקאי. קלי הפך לבמאי ואת עבודתו אנו מכירים מיצירות מופת כגון :"הלו-דולי". על כל אלו ועד בהרצאה.

תום עידן התמימות: תרבות ארה"ב לפני, בזמן ואחרי רצח הנשיא קנדי

סביב שנות כהונתו של הנשיא קנדי ארה"ב הפוליטיקה הפנימית של ארה"ב געשה: קבוצות מגדר כגון אוכלוסיית כהי העור – AFRO-AMERICANS דרשו לקבל מהממשל הלבן הכרה והוקרה לצד שוויון זכויות. תהליך חברתי-אזרחי זה החל בימי הנשיא לינקולן ולא הסתיים עד היום למרות נוכחותה של משפחת אובמה, כהת העור, בבית הלבן. במסע הבחירות של קנדי לנשיאות נעשה שימוש לראשונה בטלוויזיה ככלי לעיצוב דעת הקהל והשפעה על תוצאות הבחירות. תכוניות הטלוויזיה היומיות והפרסומות של נותני החסות הופנו אל עקרות הבית בשנים אחרי המלחמה על מנת למקד אותן כקהל צרכנים ולחנכן מחדש לייעודן החברתי בתום המלחמה.

מרלין מונרו- גילויים חדשים אודות חייה ומותה של כוכבת מסך הכסף

נורמה ג'ין התגלתה ע"י צלם צבאי בעת עבודתה בבית חרושת. חלומה היה להפוך לכוכבת קולנוע. כילדה גדלה בבתי אומנה כיוון שאמה התאשפזה במוסד. היא חיפשה כל חייה משפחה אהבה והוקרה. היא נישאה 3 פעמים ולא הצליחה להגשים את חלומה להיות אם. על המסך גילמה את דמותה של האשה היפה בתבל ומותגה ע"י אולפני הקולנוע כדמות בעלת קלילות דעת שגרפה עבורם הכנסות, למרות שבקשה שוב ושוב לקבל תפקידים דרמטיים בעלי עומק. גברים בקשו את חברתה, בניהם האחים ג'ון ורוברט לבית קנדי, ספורטאים, סופרים ומפיונרים. ייתכן ובשל אהבתה לנשיא המכהן דאז, ג'ון קנדי, היא מצאה את מותה. גילויים אחרונים מאירים פרשנות חדשה לסיבת מותה ושוללים את האפשרות שמונורו התאבדה, האם נרצחה?

אנדי וורהול – הצ'כי שהגשים את החלום האמריקאי

וורהול, בן למשפחת פועלים ממעמד הביניים הנמוך, גדל בגטו של יוצאי צ'כוסלובקיה בפיטסבורג, פנסילבניה. הוא ניחן בכישרון אומנותי וזכה לחינוך גבוה. מצעירותו אהב את הכוכבים ודמיין לעצמו שפעם הוא אף יהפוך לאומן-ידוען ויזכה לתהילה. חלומו היה להיות ידוען ולמתג את עצמו כמוצר צריכה אמריקאי. וורהול הבין שאנו, כאנשים, מונעים ע"י דחפים ורגשות ואנו צרכנים של חוויות אלו. בעולם קפיטליסטי ניתן לשחזרן פעם אחרי פעם באמצעות תרבות הצריכה. הוא סבר שעולם האומנות בנוי ממותגים בעלי ערך כלכלי וראה את עולם האומנות כשוק שבו המטבע עובר לסוחר, בדומה לבורסה והציע גישה חדשה שבה יצירה היא מנייה ולכן היצירה עצמה לא חשובה אלא הערך שאנו מעניקים לה. וורהול חיפש את הריגוש הבא ונכנס לעסקי המוסיקה כמפיק ומעצב במה ותפאורה. וורהול אהב טכנולוגיה, קידם תכונית טלוויזיה משלו, השתמש במצלמת פולרויד ובמצלמת קולנוע וחזה את השימוש שלנו בתוכנות כגון WhatsApp ו Instagram.

אנני לייבוביץ' – עין לאמריקה צופייה מבעד לעדשת המצלמה

צלמת זו היא כיום מותג אמריקאי בעולם הצילום. היא הצלמת הרשמית של הבית הלבן, הוזמנה לארמון לצילום המלכה אליזבת וצלמת הידוענים בכתבי עת מובילים אמריקאים. אנו נכיר את שיטות עבודתה, הרכילות שנאמרה עליה וננתח את יצירותיה מתוך ראייתה האומנותית המיוחדת.

ג'ודי גארלנד - הכוכבת שלקחה אותנו יחד אתה אל מעבר הקשת שבענן

ג'ודי גארלנד עלתה לראשונה על הבמה בגיל שנתיים כילדת פלא ובת זקונים להורים שחיו מהתאטרון. אמה האגואיסטית ואולפן קולנוע חמדן הפכו את חייה האישיים לגיהינום עלי אדמות. כשרונה בתחום אומנויות הבמה היה עצום והיא השאירה אחריה מ 44 שנות חייה הציבוריים שעות מרובות של הנאה קסומה שבחלקו נצפה בהרצאה ונזכר ברגעים יפים.

אודרי הפבורן – הגברת הנאווה על המסך ובחיים האמתיים

הנערה חיה תחת הכיבוש הנאצי באירופה והשתתפה בפעילות במחתרת ההולנדית. מראות המלחמה ליוו אותה בבגרותה והיא החליטה לתרום מזמנה ומפרסומה הבינלאומי לטובת הפעילות במסגרת UNICEF – קרן הטיפול בילדים של האומות המאוחדות. תווי פניה ומבנה גופה התמיר הפכו לסמל לגוף אשה אלגנטית ומושכת. בהרצאה נצפה בלקט מהסרטים בהם הופיעה: "ארוחת בוקר בטיפאני", גיברתי הנאוה" ועוד.

גרייס קלי- הילדה שהפכה לנסיכה בבגרותה

הרבה ילדות חולמות להיות נסיכות בבגרותן, קלי הגשימה חלום זה. לפני הפיכתה לנסיכה, קלי הייתה השחקנית המועדפת על הבמאי היצ'קוק . היה עליה לוותר על עולם הקולנוע בכדי לשמור על שלמות נישואיה, בהתאם לדרישות בית המלוכה של מונקו. בשל חומתה, פרסומה הבין-לאומי ופעילותה בצלב האדום הצילה את ממלכת מונקו ממשבר בין לאומי. בהרצאה נכיר את סרטיה של קלי, המשפחה שהקימה והרכילות העסיסית אודות בית המלוכה ממונקו. בהרצאה נצפה ברגעי הקסם של גריס על מסך הכסף.

צ'ארלי צ'פלין: ה"הומלס" , הנווד, בעל גינוני האציל, לבוש סחבות.

מנער לונדוני יתום, לבוש סחבות כבש צ'פלין את העולם בזכות כשרונו האדיר להצחיק. צ'פלין ברא דמות קולנועית שאתה זוהה למשך חייו: "הנווד", שבדרכו משום מקום ובדרכו ליעד עלום. הוא מתנהל באצילות אין קץ: מצחיק אותנו בהתנהגותו המגושמת שבנויה מקלילות וקואורדינציה של ריקוד, מציל את הנערה ובסוף נעלם אל האופק ודמותו קטנה ההולכת על המסך עד היעלמה כליל. צ'פלין היה במאי, תסריטאי, כוריאוגרף ומפיק. הוא בחר להשתמש במעמדו בכדי להפיק סרט אנטי-נאצי בסרטו המדבר היחיד: "הדיקטטור הגדול". בהרצאה נכיר את הביוגרפיה של צ'פלין, נצחק למעלליו ונבין מדוע היה מנודה שנים רבות מחופי ארה"ב. בהרצאה נסקור את העשייה הקולנועית שלו.

מרלן ברנדו - אדם שידע לתעל מנעד של רגשות אל הדמות אותה גילם.

עבור קהל הצופים הגברי - הנוכחות הגברית שלו קסמה. היופי הטבעי והכאב שהכיל ין הרטיט את לב הנשים הצופות. ברנדו זכה בפרסים מרובים על משחקו המצוין והשתמש בדמותו הקולנועית בכדי לקדם פעילויות למגזרים שהופלו ע"י האדם הלבן בארה"ב. בהרצאה נצפה בסרטיו הנהדרים.

 

 

כיתת אומן - מה מסתתר מאחורי התמונה?

בהרצאה נכיר את היוצר, את משפחתו, מקורות ההשראה ותהליך עבודתו מהרעיון ועד למוצר המוגמר.

 

פול גוגן – האומן שהביא את מראות פולינזיה למערב.

סוכן בורסה דני שהחליט ללכת בעקבות ליבו ולצייר. המחיר ששילם, וששלמה משפחתו היה עצום. אירופה, עבורו, הייתה רקובה. השהייה שלו בה הביאה אותו למעשה אלימות כלפי וינסט ואן גוך (תקרית האוזן). גוגן חיפש להגיע לסוף העולם ולהתרחק מהשפעת הקדימה והגלובליזציה של המערב. לעיתים נאלץ להמציא עבורו עצמו את גן העדן האבוד והפראי לאחר שגילה שהמציאות הקדימה אותו ליעד.

אנרי מטיס – האומן שניצח על סימפוניית צבע.

נגן ואומן ששאף להעניק דרור לצבע. בעקבות התקף אפנדיציט, עולם המשפט איבד עו"ד מבריק ועולם האומנות זכה באומן שחלם לצייר בקרני שמש. מטיס הגשים את חלומו במבנה הקפלה בעיר ונס, בצרפת. במסגרת האומנות המודרנית מטיס נחשב לאחד מאבות המייסדים. את השפעותיו ניתן למצוא בעולם העיצוב והאומנות המקיפים אותנו כיום.

גוסטב קלימט – האומן החדשן שעטף את נשות וינה בעיטור זהב. 

אומן ומעצב שמרד במוסדות האומנות האימפריאליים ופתח את ווינה לזרמים ומהפיכות בעולם האומנות הצרפתי של זמנו. אומנותו של קלימט וחברי ה"סנסציון", משקפים את הרוח החדשה ששררה בעיר בעקבות השינויים האדריכליים בשדרת הטבעת, ה"רינגשטרסה" בווינה. מקורות המימון לשינוי האורבני באו ממקורות ה"אצולה פיננסית" יהודית, משפחות בנקאים וסוחרים שהורשו לרכוש נדל"ן בעיר. בנות הזוג של איילי ההון הפכן את הסלונים שלהם למרכזי תרבות ואומנות, ולפטרונים של וינה המתחדשת. יצירות כגון: "הנשיקה" והדיוקן של אדל-בלוך באור\האשה בזהב" באו לעולם ממקורות אלו.

סלבדור דאלי – "כדי לצייר אני צריך לישון ולחלום" 

אומנותו בעלת איכות חלומית, מטרידה, משונה ובמובן, סוריאליסטית. דלי עסק בשיתופי פעולה עם וולט דיסני ואלפרד היצ'קוק. בראיון דאלי העיד על עצמו: "מה ההבדל ביני לבין מטורף? שאני אינני מטורף"- אנו ניווכח האם טענה זו נכונה לאור הממצאים...

פרנסיסקו דה גויה – שומר הסף של התבונה בחצר המלך. 

גויה לצייר החצר הראשי ולמפורסם ביותר מכל ציירי ספרד. ציוריו של גויה התאפיינו בביקורת כלפי משפחת המלוכה- הוא הדוגמא לאומן ש"נושך את היד שמאכילה אותו"...עד שהחיים תחת האינקוויזיציה הספרדית עשו את שלהם. במחקר של תולדות האומנות הוא נתפס כמקדם התנועה האימפרסיוניסטית, כיוון שוויתר על קווי מתאר לשם הדגשת צורה ואופי בעזרת אור וצל, מתוך שימוש מועט בצבעים.

תמרה דה למפיקה- הרוזנת עם המכחול.

האשה הזו מייצגת את חיי האלפיון העליון באירופה, כשחייה הארוכים החלו בתקופת רוסיה הצארית. בנישואים שלה, עם כל בעל חדש, היא התקדמה בסולם החברתי. היא הייתה דו-מינית והכירה את כל הסצנה האומנותית בפריז בין שתי מלחמות עולם. היא ייצרה אומנות שממותגת כ"קוביזם ארוטי"- ונתפסת כמיוחדת בעיני מדונה, ברברה סטרייסנד וג'ק ניקולסון - שהם אספנים נלהבים שלה. אמנית פמיניסטית, מינית ומשוחררת שחייה משקפים את תהפוכות המאה העשרים בעולם ובאומנות.

אמדאו מודיליאני 

מודיליאני בעל סגנון ייחודי, ואחד האומנים החשובים של המאה העשרים. אחד מסממניו הוא הצוואר הארוך של נשים בציוריו. לצד עשרות הציורים, הוא השאיר אחריו אוסף של רישומים ופסלים. אלו מהווים סינתזה של השפעת אמנותם של שבטי אפריקה לצד גדולי אומנות הרנסנס. במישור האיש הייתה בינו לבין פאבלו פיקסו יריבות והערכה רבת שנים. פיקסו לא מחל ליריבו היהודי, על שהצליח לגרום אהובתו, הציירת הקתולית ג'אן אבריל לעוזבו. קשריה הרומנטיים והמשפחתיים עם מודיליאני היו סבוכים בשעה ששמשה לו כדוגמנית, מאהבת ואמא לילדיו.

 

מעולם הארכאולוגיה: "ארכאולוגיה במבט שני"

נושאי חתך מהתחום, כפי שאלו התקיימו בממלכות הקדומות שהקיפו את אגן הים התיכון בעת העתיקה. בהרצאה נכיר את התרבויות של אשור, בבל, מצרים יוון ורומא.

"ה-מסטר שף של העולם העתיק"

סקירת סל המזונות והפולחנים שעסקו בהבטחת תנובת האדמה. בספר התנ"ך מופיעים אזכורים של מזונות ושימוש בדימויים, בכדי להסביר לבני ישראל את "מצב האומה".

"לא ביום ולא בלילה" – תרבות הפנאי בעת העתיקה.

 

בדומה להיום, אנו צרכני תרבות. בהרצאה נסקור כיצד הנעימו את זמנם, ולמי הייתה שמורה איכות חיים זו, בעבר.
"פיתוחים טכנולוגיים בעולם לפני המצאת החשמל"- מהגלגל ועד לדלתות אוטומטיות! אנו אוהבים להיעזר בטכנולוגיה שמקלה על משימות ומטלות שעלינו לבצע ביום-יום. בהרצאה נסקור את פיתוח ההמצאות כגון הגלגל, הקרמיקה, הזכוכית, תחום הבנייה ופיתוח מכונות לממכר מוצרים ופסלים מעופפים!

"דמות האשה"

 כיצד 50% מהאוכלוסייה ייוצג ביום-יום ובפולחן? דמות האשה מתועדת בפיסול התלת ממדי מאז תקופת האדם הקדמון. ייצוגה אומנותי זהה לאורך שנים רבות בכל העולם ובקרב תרבויות שלא היה בניהן קשר. בהרצאה נסקור את החפצים המופיעים בגלריות מוזיאונים בעולם. באמצעותם ננסה להבין מתי וכיצד שלטה האשה על הפולחן ומתי ומדוע הודחה מהזירה.

"מה אפשר להספיק עד גיל 33 – כששמך אלכסנדר מוקדון?"

תולדות חייו המפותלים של אלכסנדר הצעיר מזכירים טלה-נובלה בערוץ "ויוה". היחסים בין הוריו, יחסיו המורכבים עם אביו ורצונו להוכיח שהינו ראוי הם התמריץ לכבוש יבשות. בהרצאה נעקוב את סיפור חייו המורכב, אישיותו מלאת הסתירות, כיבושיו יוצאי הדופן, גם במושגים של ימינו, והמבנים שהותיר אחריו.

"תאודורה מלכת רוונה"

בדומה לסיפור חייה של "אוויטה פרון" בארגנטינה, נלמד על אשה נועזת זו, מעידן קדום יותר, כפי שהיא מופיעה בפסיפס הזהב בכנסיית סן ויטלה ברוונה, איטליה.

 

מעולם המוזיאונים

סיור מודרך מהנה, מעשיר ומקיף בתצוגות מרהיבות בגלריות מוזיאונים, ללא כאבי רגליים!

נבין מדוע נבנה המבנה על תכולתו , מה משמעותו, כיצד נאספו האוספים, מה מעמדם המשפטי בעולם משתנה ומה עושה מוזיאון רלוונטי למיליוני התיירים היום.

 

ה"בריטיש מוזיאון" בלונדון 

 אוסף אימפריה שהשמש איננה שוקעת עליה לעולם

הלובר בפריז

ארמון שהוסב למוזיאון ובו שכיות חמדה מרחבי העולם

מוזיאון האקרופוליס באתונה 

בית חדש לאוסף העתיק. האוספים במוזיאון מספרים על הנסיבות שהביאו לבניית המתחם ומחלק כבוד לאתונאים, בנאי המתחם. אוסף המוזיאון הושלם בהעתקים – נאמנים למקור העשויים מגבס. הפריטים המקוריים נלקחו\נבזזו ע"י חופרים בינלאומיים ומקום משכנם הוא במוזיאונים הפזורים ברחבי אירופה. בהרצאה נעמוד על הבעייתיות של הצגת מוצגי גבס ועל סוגיית הבעלות של עתיקות.

מוזיאון הד'ורסי, פריז 

מקום "העלייה לרגל" של אוהבי הציירים האימפרסיוניסטים. הסגנון האימפרסיוניסטי היה מרד נועז, "חשיבה מחוץ לקופסא" במושגים של היום, שהתקבל ע"י קומץ בלבד. בהרצאה נכיר את חברי הקבוצה המורדת ונלמד מה היה החידוש שהציעו לעולם האומנות.
מוזיאון טולוז לוטרק, אלבי, צרפת – גרפיקאי ואומן שהאיר את הביבים של פריז. אציל זה לא חשש לכוון זרקור לעבר בתי הבושת ועולם הלילה האכזרי והמכוער של פריז על שלל דמויותיה הססגוניות. לוטרק קידם את מעמד הכרזה לכד יצירת אומנות, כאשר בחר לעצבה בסגנון האומנותי של ה"ארט-נובו".

מוזיאון ובית רמבראנט ואן ריין, אמסטרדם

 האומן בעל עיני הרנטגן שחדר במבטו לתוככי נשמת האדם. סקירת חייו של בן מורד זה, שבחר ללכת בדרך אחרת מאביו, הגיע לתהילה בגיל צעיר. נסיקתו הייתה מטאורית, כאשר בית המלוכה נמנה על לקוחותיו. אנו נסקור את חייו הפרטיים, אהבותיו, כישלונותיו המקצועיים וה"קם-באק" שעשה - כדי לנסות להבין את גאוניותו של האומן.

מוזיאון ובית פרידה קאלו, מקסיקו

אשה יוצרת שפת אומנות ייחודית לעולמה. בת מהגר יהודי גרמני שנישא למקסיקנית\אינדיאנית קתולית. פרידה בקשה למצוא ולהגדיר את זהותה שלה. בשל תאונת דרכים קשה מאוד אבדה את היכולת ללדת ובשל מגבלה זו חקרה את נשיותה מבעד לכאב הגופני ממנו סבלה. בן זוגה היה הצייר המקסיקני הלאומני והקומוניסטי. מערכת היחסים בניהם הייתה מורכבת, מלאה תשוקות, יצרים ובוגדנות. ההרצאה סוקרת את מילון הדימויים הנשי לצד השפה הוויזואלית המיוחדת שיצרה קאלו.

מוזיאון אדוורד מונק, אוסלו

דרישת שלום מארצות הצפון הקרות והקודרות. מונק הוא בבועה של האקלים החברתי והתרבותי של נורבגיה. בהרצאה נכיר את חייו ודרכו של האומן. נראה את מונק האימפרסיוניסטי והמואר ונלווה אותו בדרכו לעבר נקודת הכאב והשפל הרגשי ביצירת ה"צעקה" המפורסמת.

מוזיאון ואן גוך, אמסטרדם

האדם שחיפש משמעות לקיומו . ננסה להבין מדוע בן למשפחה בורגנית מבוססת מחליט להיות "סוכנות של אדם אחד לשינוי חברתי" , ובוחר ברעב, עוני, סבל וחיים בשולי החברה. כיצד הופכת אומנותו לביטוי אמונתו? מדוע לא הובן בימי חייו ואילו כיום מיליוני אנשים נוהרים למוזיאון שלו מרחבי העולם. על כל זאת ועוד בהרצאה.

מצרים, קהיר, מוזיאון קהיר ואוסף תות ענך אמון

נבקר אצל שכנתו הגדולה מדרום, בארץ הנילוס, מצרים.
נכיר בהרצאה את תרבות מצרית הקדומה.
נבקר בגיזה, אתר הפירמידות וננסה להבין מהן ולאיזו תכלית שימשו.
משם נמשיך למוזיאון קהיר ונתחיל בו את הסיור.
נתמקד בממצאים של אבן הרוזטה, פסלי רעמסס ותצוגת הנסיך תות ענך אמון.
נשמע את המחקרים האחרונים אודות תעלומת מותו של הנסיך הצעיר.

מסע כורסא לאלכסנדריה המודרנית והקדומה

העיר המודרנית, השוכנת על חוף הים מכונה :"הפנינה של הים התיכון"
את הביקור שלנו בעיר, נפתח במוזיאון התכשיטים הממוקם בוילה בסגנון הארט-נובו, שנבנתה עבור בת משפחת האצולה של פרוק המלך.
נסקור את אוסף התכשיטים המלכותי ואת ההיסטוריה של מצרים המודרנית בקצרה. ההרצאה תתמקד על אתרי התיירות בעיר שבעיקרם הם אתריי אדריכלות מהתקופות הקדומות של מצרים.
ארץ זו נכבשה ע"י המערב באמצעות האימפריות היווניות והרומיות. אלכסנדר הגדול מוקדון ייעד את העיר להיות "עמק-סיליקון"- מרכז פיתוח כשבטבורה הספרייה המפורסמת.
בכדי להגיע בבטחה לנמל - נבנה המגדלור. שני האתרים נכללו ברשימת שבעת פלאי התבל של העולם העתיק. בהרצאה נבקר בקטקומבות המפוארות ונבחן את השילוב האומנותי-דתי יוצא הדופן של האומנות הפולחנית המצרית\רומית. המקדשים הרומיים סבלו ממצוקה תקציבית ולכן הכוהנים פנו למהנדס מקומי, הרון מאלכסנדריה, שימציא עבורם פיתוחים טכנולוגיים לפיתוי הקהל בחזרה למקדש. הרון המציא דלתות אוטומטיות, פסלים בוכים, רוקדים ומרחפים. בהרצאה נחשוף כיצד הצליח ליישם את המצאותיו בשטח - בעולם ללא חשמל!

 

כנרת זוהר-להב

מרצה מנוסה לתולדות האומנות, ארכאולוגיה ים תיכונית ותרבות ארה"ב.
חומר ההרצאות מוגש בראייה רעננה ומציעות חווית לימודים מהנה ומעשירה.
כבת לדיפלומטיים ישראליים כנרת זכתה לראות עולם, והשפה האנגלית בפיה היא שפת אם.
לכנרת ניסיון רב בהרצאות למול קהל שהחל כשעבדה כמדריכה במוזיאון ישראל בירושלים ובמוזיאון ארץ ישראל בתל-אביב.
כיום היא מרצה בפני קהל שוחר תרבות וידע במגוון מסגרות וגופים ציבוריים ופרטיים.

 

המלצות 

28 אוגוסט 2015

גב' כנרת זוהר-להב – המלצה מקרב לב

במסגרת מערך חוגי הלימוד וההעשרה שאנחנו מקיימים לגמלאי המחקר של רפא"ל, הרצתה אצלנו גב' כנרת זוהר-להב בהצלחה רבה בחוג "ארכיאולוגיה והיסטוריה במבט שני – מבט על תרבויות בעולם העתיק", 5 הרצאות בשנת 2015.

בהרצאותיה הכרנו מקרוב את תרבויות העולם העתיק שהקיפו את אגן הים התיכון - מצרים, יוון ורומא - - במבט אחר ורענן. ההרצאות הקנו העשרה והנאה לשוחרי העת העתיקה. למדנו על אופן התנהלותן של אימפריות אלו במישורים הפוליטי-מדיני, הכלכלי והדתי שהשפיעו על חיי מיליוני אנשים. במסגרת ההרצאות ביקרנו ב"מסע מדומיין" בגלריות המוזיאונים המובילים בעולם.
באופן דומה ביקרנו גם במוזיאון ספינות הוויקינגים שבאוסלו ולמדנו על תרבותם.

כנרת העבירה לנו חוויה תרבותית נדירה ומיוחדת במינה, הכוללת הרצאה בנויה למופת, המועברת בשפה עשירה המתובלת בידע ארכיאולוגי והיסטורי רחב, בחוש הומור וביכולת התאמה של החומר למשאלות ליבם של המאזינים.

על עובדת הצלחתה בהרצאות שלנו תעיד העובדה שאולם ההרצאות שלנו, שבו 120 מקומות, התמלא בכל הרצאה.

אני ממליץ על כנרת בכל פה, לכל הרצאה או מפגש תרבותי בנושאים המדוברים.

בברכה,

עמוס בברסקי

מנהל החוגים

----------

 

21 ביולי 2015
לכנרת שלום רב,

שמחה לומר לך שכולנו הערכה למרצים שלנו במועדון בית הגמלאי הרצליה, בפרט לך,
ואפילו עוד יותר אל חברי המועדון שיודעים להעריך ולפרגן כשצריך.
אין ספק שאנו במועדון משקיעים את מיטב המשאבים באיתור, שיבוץ וטיפוח מרצים טובים.
גם אנו מאמינים שהמרצים הטובים הם אלו שמובילים את המועדון להישגים.
תודה וישר כוח לך אישה יקרה על עבודתך הנפלאה.

בברכת הצלחה בהמשך,

פזית טוויג
רכזת תרבות וחברה
בית הגמלאי סירקין 6 הרצליה

 

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input