הרצאות קולנוע תוססות ולא שגרתיות

רפי שרגאי 

 

הרצאות קולנוע תוססות

ההרצאות מתובלות בפילמוגרפיה, ביוגרפיה, רכילות עסיסית מ"אחורי הקלעים", ניתוחי סצנות , נקודות למחשבה בשילוב עשיר של סצנות ידועות ונדירות מסרטים שונים.

הפורמטים המוצעים:

"הצד המלוח של הפופקורן" - הרצאות רוחב על יוצרים, שחקנים ונושאים רחבי היקף.

לדוגמא: "צ'ארלי צ'אפלין, "וודי אלן והזהות היהודית", "היצ'קוק – אמן המתח הפסיכולוגי", "סאטירה בקולנוע" ועוד...

 

הרצאות לפני הקרנת סרט – בהרצאות אלה, המרצה  סוקר את המרחב של הסרט, את הנושאים הקשורים אליו ונותן כלים לצופה להתייחסות ביקורתית.

 

לחשוב מחוץ לקופסה – על יצירתיות, מקוריות ושבירת מוסכמות בקולנוע - הרצאת השראה!!!

במפגש רב-השראה זה ליקטתי את מיטב ההברקות, את המהלכים התסריטיים והבימויים פורצי הגבולות של יוצרים שונים, את הסצנות שהדהימו את הצופים לאו דווקא בגלל האפקטים (מקומם במפגש - שולי), אלא בגלל החשיבה הלא-שגרתית, שהולידה מהלכים קולנועיים יוצאי דופן ומלאי השראה, מהלכים שהשפיעו על תפיסת המציאות אצל הצופה ועל הנאתו מהסרט. מפגש חווייתי, מאלף, מלא השראה על יצירתיות ומקוריות. בין המשתתפים: וודי אלן, היצ'קוק, צ'אפלין, הארי וסאלי. 

"סרג' גינזבורג , ג'ורג' הריסון וריי צ'ארלס חיים בסרט" - על מוזיקאים וביוגרפיות קולנועיות​

מהם האתגרים של במאי ביוגרפיה מוזיקלית? אלו ערכים נזנחים בדרך לחדר העריכה? האם לדמיון החיצוני של השחקן יש באמת חשיבות?
בהשתתפות: אדית פיאף, צ'ארלי פרקר, ליבראצ'ה , ג'וני קאש ואחרים.

ההומור והזהות היהודית של וודי אלן 

הוא נולד בשם המאוד יהודי-אלן סטיוארט קוניגסברג ומתחילת שנות ה 70 , כפעולת תגמול, הוא מביים סרט כל שנה ומציף שאלות קיומיות על זהותו המתבוללת. במפגש מצחיק במיוחד נבחן את התייחסותו הקומית והנועזת לסוגיות אלו ונעמוד על ההומור שהתחיל אינפנטילי ונכון להיום טרם עבר אבולוציה.. הרצאה מצחיקה עם המון חומר למחשבה. 

מי גאון של אמא? ייצוג הגאונות בקולנוע.

ילד גאון שמתחנן לחברים בגילו, נער פלא שמנוצל על ידי אביו בשעשועון טריוויה, גאון מוזיקלי שלוח רסן ועוד אחד כזה שמצליח להתמודד מול אב דומיננטי מדי. גאון מתמטי עם הרס עצמי ועוד אחד סכיזופרן. קשה להיות גאון למרות שזה מצטלם נהדר.. במפגש זה נסקור את ייצוג הגאונים בקולנוע עם דגש על המחיר שעליהם לשלם.

על הספה – הפסיכולוג הקולנועי

דמות הפסיכולוג הוא קלישאה קולנועית. וודי אלן חידד אותו כסמל סטטוס ברבים מסרטיו. במפגש, סקירה של המטפלים והמטפלות המפורסמים בקולנוע. בין המשתתפים: מרלון ברנדו, ברברה סטרייסנד, בילי קריסטל ורוברט דה נירו.

סאטירה בקולנוע (מקובריק ועד מאמט)

העברת ביקורת חברתית, מדינית, פוליטית - לא תצלח ללא הומור. הסאטירה משלבת בין הרציני לגרוטסקי ועושה זאת תוך הפעלת מנגנונים מתוחכמים הדורשים תהליך קוגנטיבי. במפגש נצפה

היצ'קוק – אמן המתח הפסיכולוגי

כשהיה בן חמש, לאחר מעשה קונדס, נשלח אלפרד הקטן ע"י אביו לתחנת המשטרה ונכלא לעשר דקות בתא המעצר. לא פלא ששנים אחרי, כשבגר, החליט כדי לחסוך פסיכולוג ולהטמיע את מיטב הפרעותיו הנפשיות דרך הסרטים שביים. הוא ביים יותר מ 50 סרטים מופלאים ועוצרי נשימה ונחשב בצדק לאבי המניפולציה על הצופה. במפגש מותח אך גם מחויך, נסקור את מיטב הסצנות שנכנסו לפנתיאון ונקבל פעם אחת תשובה לשאלה: למה הוא העדיף בלונדיניות..? הרצאה עוצרת נשימה עם קורט הומור אנגלי טיפוסי.

קלינט איסטווד

הקריירה המשחקית של איסטווד החלה לפני יותר מ55 שנים!! והיא מגוונת יותר מכל שחקן חי בהוליווד. במפגש נסקור את הז'אנרים בהם שיחק החל ממערבוני הספגטי, דרך סדרת "הארי המזוהם", ועד לסרטים אותם ביים בעצמו כגון: "מיליון דולאר בייבי", "גראן טורינו", הבלתי נסלח" ו"גשרים על מחוז מדיסון".

סטיבן שפילברג

הבמאי היהודי המשפיע ביותר על תעשיית הקולנוע בהוליווד גדל כילד ללא אב. הוא התמחה בהפקת סרטים גרנדיוזיים, מלאי השראה ויצירתיות, יצר את שובר הקופות הראשון בהסטוריה ומאז לא מפסיק לחדש ולהמם בסרטי פנטזיה "גדולים מהחיים" לצד דרמות מרגשות. במפגש נסקור את כל השיאים הקולנועיים של סרטיו ונתייחס גם לפן היהודי שלו.

אסי דיין‑ אבולוציה של התפכחות.

בשנת67 כיכב דיין הצעיר ב"הוא הלך בשדות" וגילם את אורי שהפך לסמל הישראליות.

מאז, כך נדמה, עשה דיין הכל כדי למרוד בערכים ששיקף אז.

נסרוק את הביוגרפיה והפילמוגרפיה של מי שנחשב כגדול שחקני ארצנו, הן בשנות השבעים עת פרץ בקריירה הוליוודית והן בשנות התישעים ועד יומנו.

נתעכב על מספר סרטים בלתי נשכחים כבמאי :"החיים על פי אגפא" ו"מר באום" ונעבור כולנו "טיפול התפכחותי" מערכי 67 דרך מבטו הייחודי המפליא לשקף, אם נרצה בכך או לא, חלום ושברו..

במיטב הסאטירות הקולנועיות כמו "מאש", "לכשכש בכלב", "זמנים מודרנים" ועוד.

​פ​רודיה בקולנוע (מל ברוקס והאחים צוקר)

אחותה החורגת (והצולעת ) של הסאטירה היא הפרודיה שמטרתה לצחוק על כל ז'אנר רציני. כל הכלים כשרים ובלבד שתצחקו. ראו הוזהרתם...

ויוה איטליה!!

במפגש קולנועי מרגש ,טמפרמנטי ורומנטי במיוחד נסקור את מיטב הסרטים האיטלקיים שנצרבו בליבנו: מ"גונבי האופניים" ועד "החיים יפים". נצפה במשחק טניס ללא כדור ב"יצרים", ניזכר ב"לילות כביריה" של פליני, נשקע בנוסטלגיה ב"סינמה פרדיסו", נתענג על יופיים של סופיה לורן ומרצ'לו מסטרויאני ונרכב אל השקיעה עם קלינט - במערבוני הספגטי של סרג'יו לאונה. 

אודרי הפבורן – האלגנטיות האצילית. 

שחקנית אהובה ששינתה את פני האופנה, זינקה כמטאור והעניקה לצופים הופעות בלתי נשכחות. מ"חופשה ברומא" , "סברינה" "ארוחת בוקר בטיפאני" ועד ל"חידון בחרוזים".

ברברה סטרייסנד – האשה המעוטרת ביותר בשואו ביזנס

סטרייסנד זכתה באוסקר הראשון שלה בסרטה הראשון ומאז לא חדלה לרגע. היא הקליטה תקליטים, ביימה הופעות טלויזיה וכיכבה על בימות התאטרון. ואז – החליטה שהיא רוצה גם לביים.. הוכחות להצלחתה – בהרצאה דרמטית , מצחיקה ומאד מוזיקלית. 

סרטי מסע

המסע הפיזי של הגיבור הוא רק טריגר למסע החשוב יותר - הנפשי.

שני ישראלים שמנסים לעשות קופה בגרמניה, שני אופנוענים היפים שחורשים את אמריקה, חבורת ילדים בחיפוש אחר גופה, שתי נשים שבורחות מהעולם הגברי, זקן על מכסחת דשא וזקנה בבית אבות. כולם לא יסיימו את הסרט כפי שהתחילו אותו.. 

"וזהו סוף הזיכרון..." - זיכרון בראי הקולנוע

בהרצאה זו נביא מבט חדש ומקורי על האופן בו מטפל הקולנוע בזיכרון: על עיבוד ואיבוד זיכרון, מחיקתו, החדרת זיכרונות, זיכרון לטווח קצר, הדחקה וגם...זיכרונות ילדות.
בין המשתתפים הסרטים: "ממנטו", "התחלה", "זיכרון גורלי" ואחרים.

ברוכים הבאים? - על הגירה, מהגרים ומה שביניהם

סקירה קולנועית מרתקת ומרחיבת דעת על מהגרים מרצון או בעל כורחם, על הלם התרבות, הפחד מהשלטונות, ההתמודדות היומיומית עם השונה והאינטגרציה המיוחלת.

רפי שרגאי

יליד 67, בוגר לימודי תיאטרון חברתי באוניברסיטת ת"א, בימוי תיאטרון בסמינר הקיבוצים, קולנוע במכללת ספיר ותסריטאות בבית ספר של עידית שחורי, הוא תסריטאי, במאי ומרצה לא שיגרתי לקולנוע, המשבץ ידע רב, הומור ותשוקה חסרת רסן לסרטים.
מרצה בקולנוע "לב" , "רב חן", "יערות הכרמל", " "מצפה הימים", "פסטורל כפר בלום" , אולם גן שמואל , קתדראות וספריות ברחבי הארץ.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input