הרצאות על אדריכלות ואומנות במזרח אסיה

 דינה היימן

 

מקדשי מזרח אסיה 

מקדשים אינם רק בתים לשכן בהם פסלי אלים, ולרכז לתוכם מאמינים. מקדשי המזרח מאגדים לתוכם סמלים וסימני שמיים. חלקם מיצגים את עונות השנה, חלקם משקפים עולם אידילי, ואחרים נועדו להקנות חוויה רוחנית תוך שימוש בדרכים מתוחכמות. במקדשי אנגקור שבקמבודיה מקימים לתחייה מיתוסים קדומים, במקדש בורובודור שבאינדונזיה יצרו מנדאלה תלת מימדית, ובמקדש השמש שבקונארק יכולים המאמינים לחוש את נוכחותו של אל השמש עם זריחה, שקיעה ובצהרי היום. סקירה של כמה מן המקדשים המסקרנים במזרח אסיה תבחן את הטווח שבין הפונקציונאלי לסמלי.

אדריכלות ותכנון ערים בהודו

בעמק האינדוס התגלו הערים המתוכננות העתיקות ביותר בעולם. הקידמה בערים אלו משימה את הודו של היום לגיחוך. הכאוס המוכר לנו מרחובותיה העכשוויים של הודו מעמידים את השאלה אודות הדרך שבה מצליחה להתנהל המדינה במעין אנרכיה פונקציונלית. בהודו המודרנית תוכננה הבירה החדשה ניו דלהי על ידי מתכננים בריטים והעיר צ'אנדיגר על ידי לה קורבוזייה. יש סבורים שכל עריה של הודו נועדו לאבדון, האמנם?

השפעת אמונות הודו על האמנות ההודית 

האמנות ההודית נשענת בראש ובראשונה על איקונוגרפיה של אלים. סמלים רבים המתלווים לדמויות לובשים צורות ודגמים שמקנים השראה חוצה גבולות, כמו מגן הדויד וצלב הקרס. אדריכלות המקדשים מבוססת על תפיסות מיתולוגיות וגם על צרכים פרקטים, השונים מן הצרכים הכנסייתיים של הדתות המונותיאיסטיות.

אדריכלות מסורתית ומודרנית ביפן

המסורת היפנית העדיפה את הקטן והצנוע שנתפס בעיניהם כהרמוני עם הטבע. אימוץ חלקים מן התרבות הסינית הביאו להשאלת מוטיבים ראוותניים וצבעוניים, אולם העיצוב היפני נתפס בעינינו בעיקר כעיצוב שמקורו בהשראת מנזרי ופילוסופית הזן. מאופקים, גדושים ריקנות, ומותירים חלל להשתקפויות ולאור.

"נוף טבעי נוף מעוצב" 

כיצד רואים הסינים את הנוף, האם כמקור מחיה בלבד, או גם כמשאב רוחני? כיצד מעצבים הסינים את הנוף, הן את הטבעי והן את הבנוי. בין טרסות אורז המעצבות את ההרים, לגנים שהפכו דגם לחיקוי בארצות המזרח נערוך מסע בתמונות. נתרשם מן ההשפעות הפילוסופיות על האדריכלות, ומן הגאוניות שבתכנון מעברים מסתוריים ופינות חן.

אדריכלות ותכנון ערים בסין

תכנון עירוני נשען בסין לא רק על צרכים ארגוניים אלא גם על תורת הפנג שווי. ערים נבנו על דגם גריד ברחובות חוצים לכיווני צפון דרום ומזרח מערב, תוך הצבת הארמון בחלקו הצפוני של העיר הבצורה. מבני הארמונות, המקדשים ומגדלי הפגודה הפכו כולם לאבות טיפוס שהועתקו בכל רחבי מזרח אסיה. מסע אל עולם של סמלים, מספרים וצבעים.

אומנות סינית

ציור הטבע כריאליסטי נתפס בעיני הסינים כחיקוי שאין בו מפרשנותו של האמן. באומנות מוטמעים תפיסות פילוסופיות וכך הופיעו בסין אימפרסיוניזם ואוואנגארד הרבה לפני שנראו באירופה. ההשגים אליהם הגיעו בתחום הברונזה חסרי תקדים, המיומנות בקליגרפיה הפכה נחלתם של עילית והעולם כולו השתוקק אל המוצרים עליהם היה מונופול סיני בהם המשי, הפורצלן והקלאוזונה.

אומנות יפנית  

וואבי סאבי הפכו למילים נרדפות לאסתטיקה יפנית, הם משקפים מרכיב בפילוסופיה היפנית כפי שהיא באה לביטוי באומנויות. בעוד קימת נטיה להשען על הטבע ולגלות את פניו הגולמיים מקפידים היפנים גם על שלמות ואחידות. מרכיביו של טעם טוב קשים לפיענוח. על מנת להצליח להנפיק מוצר בעל ניחוח יפני נדמה לעיתים כי צריך להוולד יפני. לצד השלמות מתגנבת סטיה מן הסימטריה, חריגה מן הקו האחיד ונוכחות של הריק.

בוליווד מול הוליווד

תעשיית הסרטים הגדולה בעולם היא זו של הודו. מידי שנה יוצאים אל האקרנים כמעט אלף סרטים, והם פופולאריים לא רק בהודו, אלא בכל ארצות האזור. חלק גדול מן הסרטים מופקים בעיר מומבאי (בומביי) ועיר הסרטים זכתה לכינוי בוליווד. רוב הסרטים נועדו לבידור והם מופקים במודל מוכר שחוזר על עצמו בהרכבים שונים. המפגש שבין הז'אנר ההודי לז'אנר ההוליוודי מעלה טיעונים מענינים אודות תרבויות המזרח והמערב, ועל הציפיות של אלו מאלה.

 

דינה היימן

אנתרופולגית ומדריכת טיולים במזרח אסיה, העוסקת בנושאים חובקי עולם.

במסעותיה נחשפה לא רק להיסטוריות עשירות, תפיסות פילוסופיות מרתקות ולנופים גיאוגרפים קיצוניים, אלא גם לתובנות אודות תרבותנו אנו.

הפרספקטיבה אותה אנו רוכשים תוך לימוד תרבויות אחרות, נשענת על השוואת הלכות חיים ודרכי חשיבה שונים משלנו. זוהי הזדמנות להפנות את המראה חזרה אל עצמנו ולהעריך מחדש הבדלים תרבותיים.

דינה היימן בוגרת אוניברסיטת תל אביב בגיאוגרפיה, ובעלת תואר מ.א. באנתרופולוגיה.

ברשותה דרכון זר אשר איפשר לי להכנס לסין לפני כינון היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.  

בעקבות מסע זה פרסמה ספר הנושא את השם "צברים על דרך המשי", ומאז היא כותבת במגזינים ובעיתונים יומיים על סין ואודות נושאים הקשורים במזרח אסיה.

היא נוסעת לסין ולארצות מזרח אסיה כחוקרת, כעיתונאית וכמדריכת טיולים.

 

בין המוסדות בהן הוזמנה לתת הרצאות : מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון טיקוטין בחיפה, מוזיאון ווילפרד הזורע, מועדון סגל אוניברסיטת תל אביב. מרצה קבועה בקתדראות, בסדרות של טרום בכורה, זמן אשכול, קלאב 50, מכון אבשלום, במכללות ובחוגי בית.

מהישראלים הראשונים שביקרו בסין (בשנת 1985 ) בעקבות ביקור זה כתבה את הספר "צברים על דרך המשי – סיפור מסע בסין" שיצא בהוצאת "כנרת". מראשוני הישראלים שביקרו באינדונזיה ובבהוטן. כותבת במגזינים "מסע אחר", "חיים אחרים", "גלובס", במגזין "סופשבוע" של "מעריב". מוזמנת לעיתים קרובות לערבי ראיונות לרדיו ולטלוויזיה.

שפות הרצאות: בעברית ובאנגלית

 

מאז התחלנו את פעילותנו לפני 19 שנים, הפכה דינה היימן לאחת המרצות המובילות ב"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית". היא הרצתה עבורנו בנושאים מגוונים שכוללים את תרבויות מזרח אסיה, אומנויות, גיאוגרפיה, היסטוריה, כלכלה וכמובן אודות נשים בתרבויות אלו. מלבד היותה מומחית בנושאי מזרח אסיה, יש לה נקודת מבט מקורית ותובנות מענינות אודות התרבות המערבית. אחרי כל הרצאה של דינה זכיתי למחמאות ותשבחות רבות על בחירתה כמרצה בקורסים שלנו.

רוחלה זיידן

"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית" רעננה

 

הזמנתי את דינה היימן לתת הרצאה בפני חוג הבית שאני משתתפת בו. הנושא היה יפן, כמה הצטערתי שבעלי נעדר אז מן הארץ, שכן הוא היה יוצא נשכר ונהנה מאד מן ההרצאה שדינה נתנה. ההרצאה היתה מרתקת, משעשעת, ומאירת עיניים. היא שברה לנו כמה קונספציות אודות יפן והיפנים, ולליל שישי בבית חברים, היה זה גם בילוי נפלא שלווה במאכלים יפנים שהבאנו אנו. מאז אני עוקבת אחר הרצאותיה ובכל פעם שהיא באזור חיפה אני עושה מאמץ ללכת לשמוע אותה. שמעתי אותה מאז על בהוטן, חגים ביפן, על נשים בסין, על מנהגי חיזור נישואין ואהבה סביב העולם, ובכל פעם היא מחדשת, מפתיעה, ומפליאה. דינה מתנסחת בבהירות, רהוטה, ברורה ומומחית גדולה בתחומה. על כל שאלה שהיא נשאלת יש לה תשובה מרתקת.

אביטל ששון

קרית חיים

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input