סרטי דוקו והרצאות - "בדרך למעלה", "שקרים בארון", "חדר ריק"

שירלי ברקוביץ

 

 בדרך למעלה

     

בתקופתו של הרודן צ'אוסקו ברומניה הפלות  לא היו חוקיות, ובתי היתומים התמלאו בילדים לאימהות שלא רצו בהם. שם גדלה ליהן עד שבגיל ארבע הגיע זוג חשוך ילדים מישראל, ומבין כל הזאטוטים העזובים שבכו במטותיהם – בחרו בה, ילדה יפה עם עיניים גדולות ועצובות. 

בחייה של ליהן עם הוריה החדשים לא היה אפילו רגע אחד של חסד. הדברים השתבשו ממש מההתחלה והילדה השברירית והמפוחדת גדלה בצל אם מתעללת. בגיל-14 ברחה מהבית ומצאה את עצמה ברחוב, לבד בעולם מלמדת את עצמה איך לשרוד, למצוא מקום להניח את הראש בלילה, משהו לאכול ובעיקר חיפשה מישהו מזדמן שאפשר בעזרתו להפיג לכמה רגעים את הבדידות המעיקה. 

"בדרך למעלה", מגולל סיפור אנושי על מאבקה של נערת רחוב כנגד כ ל הסיכויים, באמצעות חלום אחד על משפחה, דרך סיפורה של ליהן נחשף עולמם האכזרי של ילדי הרחוב בתל אביב. 

* הסרט הופק בתמיכת יס דוקו וקרן מקור. 

* הסרט נכלל במסגרת סל תרבות ארצי ומיועד להקרנות והרצאות במוסדות חינוך ברחבי הארץ. 

פסטיבלים

זוכה פרס הסרט הטוב ביותר פסטיבל הבינלאומי ברומניה 2010
מקום ראשון במדליית זהב בפסטיבל הבינלאומי בבלגרד 2011

זכה בציון לשבח לסרט התיעודי בפסטיבל הבינלאומי לקולנוע הומו לסבי,2009

השתתף במסגרת התחרות הישראלית בפסטיבל דוקאביב, 2009

היה מועמד לפרס האקדמיה הישראלית לקולנוע, 2010.

שודר ביס דוקו במסגרת הסרטים הישראלים,2010. 

קטעי עיתונות
“הוא מזעזע, הוא מנער, הוא מצמרר, הוא לא עוזב גם כשהוא נגמר ומשאיר אותך עם הרבה מחשבות...” (מעריב)

“ברקוביץ היא קולנוענית מבריקה כל פריים בסרטה הוא קולנוע במיטבו והעריכה משאירה את הצופה חסר נשימה.” (טיים אאוט )

“סיפורה העגום של ליהן שכנגדו עומדים אישיותה הכובשת וחיוכה הענקי, הופכים את “בדרך למעלה” למסמך אנושי מרתק ומכמיר לב שממש לא כדאי לפספס...” (עכבר העיר )

קרדיטים

בימוי, צילום, תסריט ותחקיר: שירלי ברקוביץ
הפקה: קלאודיה לוין חברת הפקה: קלאודיוס פילמס
עריכה: שרון ברוק
פסקול: תומר אליאב
מוזיקה: אלי סורני

הסרט "שקרים בארון" 

סרט שיצא לפני מספר חודשיים, המספר את סיפורו של אור(22) בחור צעיר שגר עם הוריו המסורתיים וחולם להפוך לאישה. הוריו שאינם יודעים דבר על חלומו, רוצים שבנם ילמד באוניברסיטה, יתחתן ויהיה "נורמאלי" כמו כולם. אור מוליך שולל את הוריו במסכת שקרים מפותלת הוא מספר להם שהתקבל ללימודים באוקספורד, הוריו שולפים את הארנק ונותנים לאור את כל חסכונותיהם, המספיקים לנסיעה לתאילנד, שם אור עובר סדרת ניתוחים שהופכים אותו לאישה. אור נמצאת בחדר הניתוחים בבדיות איומה בארץ זרה כשהוריה משוכנעים שכל אותה עת אור "לומד" באנגליה. 
אור חוזרת לישראל ונאלצת להתמודד עם המפגש עם הוריה ועם מציאות חדשה שאין ממנה דרך חזרה.

 

הסרט פתח את עונת הפקות המקור של יס דוקו כמיני סדרה בת שני חלקים, השתתף בתחרות הרשמית בפסטיבל ירושלים, הוקרן בימים אלו בהקרנות מסחריות בסינמטק ת"א  ובסינמטקים השונים ברחבי הארץ (חולון, שדרות, חיפה, ירושלים, ראש פינה, טבעון) וזכה להצלחה רבה. בשתי הקרנות  גם בפסטיבל הקולנוע בירושלים בתחרות הרשמית וגם  בסינמטק חולון התעלפו אנשים באמצע ההקרנה והגיע אמבולנס של מד"א לפנות אותם, עצרו את ההקרנה באמצע והייתה דרמה גדולה. הסרט מטלטל וגורם למחשבות רבות, בראיון של שירלי לרדיו בתוכנית של רבקה מיכאלי היא אמרה: "אי אפשר להוריד מהסרט את העיניים". עד כה הקרנתי את הסרט במכללת בית ברל, בבית הספר לקולנוע מעלה בירושלים, בקיבוצים ומרכזי תרבות שונים ברחבי הארץ. 

 

במרכז ההרצאה עולות שאלות שנוגעות  ביחסי הורים ילדים ,בשקרים ובסודות שאנו מסתירים בפני הורינו, יקירינו ,המחיר שאתה נתבע לשלם כדי להישאר נאמן לעצמך כאדם שהולך אחר האמת שלו גם אם היא מנוגדת לרצון המשפחה וכמובן הדיון סביב היכולת שלנו לקבל את האחר והשונה בחברה.

אורך הסרט 83 דק' ולאחריו מתקיים דיון, שאלות ותשובות. אורך הפעילות 110 דק'. 

הסרט "חדר ריק"

(מדינת ישראל נגד אירית ואשר) אורך 70 דק'
השתתף בתחרות הישראלית בפסטיבל חיפה, שודר ב יס דוקו
תקציר:

שעה לאחר שהודיעו לאירית ואשר שבנם עמרי, קצין בחיל הים, נהרג, הם ביקשו לשאוב את זרעו, להפרות אותו באמצעות תרומת ביצית ואם פונדקאית, ולהוליד בן לעמרי שאותו יגדלו בביתם, כהורים וכסבים וליצר תקדים בארץ ובעולם.

"חדר ריק" מגולל סיפור אישי יוצא דופן המעלה שאלות אתיות, מדעיות ופילוסופיות הנוגעות לכולנו כחברה אנושית. מסע רצוף תקווה והומור לצד עצב עמוק של משפחה שכולה המנסה לבחור בחיים.

שירלי ברקוביץ'

ילידת ת"א. בוגרת המחלקה לקולנוע במדרשה ל אמנות במכללת בית ברל. סרטיה הקודמים - "חסום" (2004) שהוקרן בפסטיבל חיפה, ו"מאה אחוז" (2005)שהוקרן בפסטיבל דוקאביב ושודר בערוץ 2 - נעשו במסגרת לימודי הקולנוע.

סרט הביכורים שלה, "בדרך למעלה" (2009),  ששודר ביס דוקו, זכה בפרסים והוקרן בעשרות פסטיבלים ברחבי העולם.

סרטה –"שקרים בארון" (2012), שהשתתף בפסטיבל הקולנוע בירושלים, שודר ביס דוקו כמיני סדרה בת  שני חלקים.

שירלי מביימת  פרויקטים טלוויזיוניים ואינטרנטיים, ביניהם שני סרטים קצרים במסגרת פרויקט "התעוררות" ו "התפכחות" של יס דוקו וכתבות בתוכנית התחקירים "360" בערוץ  שתיים וכלבוטק בערוץ עשר.

שירלי משמשת כחברת הנהלת פורום היוצרים הדוקומנטאריים, מזה כעשור היא מלמדת קולנוע בבתי ספר שונים ובפרויקט מצוינות בסינמטק ת"א.

שירלי מתמקדת בצדדים הפחות מוכרים בציבוריות הישראלית, אלו הנמצאים בשוליים ובולטת בסגנון בימוי ישיר וגולמי. https://www.youtube.com/watch?v=EdlFmPfZuug

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input