חינוך למצוינות, יצירתיות וערכים-חינוך בעולם משתנה

רוני ארז 

 

 

מצוינות ואחריות חברתית

החינוך למצוינות נתפס במבט ראשון כסותר מגמות חברתיות, הרי המצוינות הנה אישית.

אחריות חברתית לעומת זאת מבוססת על חינוך לערכים חברתיים, אכפתיות לזולת, תפיסה החורגת מהעצמי המוגבל. כיצד ניתן ליישב בין שתי המגמות.

בהרצאה נעסוק במתח שבין חינוך למצוינות לחינוך לערכים משחר ההיסטוריה, נבין את מושג הקידמה, את מבוכת העת המודרנית וכיצד דוקא אלה מחייבים שילוב בין מצוינות וערכים.

ההרצאה מבוססת לא רק על פילוסופיה חינוכית אלא על התנסויות מתוך העשייה הארוכה שלי כמנהל התיכון למדעים ולאמנויות תיכון שבהגדרתו עוסק בחינוך מחוננים למצוינות ערכית.

 

מצוינות דיסציפלינארית – תחומית, מול יצירתיות בינתחומית.

מצוינות דיסציפלינארית מחייבת התמקדות והעמקה בתחום תוך רכישת הכלים הרלוונטים לתחום, ולמידה במסגרת הכללים והמסגרת של התחום.

יצירתיות מאידך מחייבת פריצת גבולות, כיצד מיישבים בין השניים.

ההרצאה תעסוק בהיסטוריה של החינוך הדיסציפלינארי, בהתרחבות הידע, במושג התפוצצות המידע, בהגדרות ליצירתיות, בסכנות שביצירתיות בדרך לחינוך יצירתי באמצעות חינוך בין תחומי.

 

חינוך בעולם משתנה

אנו חיים היום בעולם שבו הטכנולוגיה משתנה בקצב כה מהיר עד שיוצרת שינויי תפיסה, שינויים חברתיים, שינויים שעד שתפסנו אותם כבר השתנו מחדש.

שינויים אלה מאתגרים אפילו את עולם הערכים שלנו.

כיצד ניתן לחנך בני אדם צעירים לעולם של המחר, כאשר העולם של היום משתנה לנגד עיננו.

ההרצאה תעסוק בשינויים טכנולוגיים, בהטמעתם, באופן שבו אלו משפיעים על מערכת חינוכית, במושגים של מודרניזם מול פוסט מודרניזם, מבוכה ערכית ויחסיות, ובגישות מעשיות להתמודדות.

  

רוני ארז

בעל תואר שני בפילוסופיה ופסיכולוגיה, ראש צוות הפיתוח של שיטת בריינספא – שיטה כוללנית לפיתוח קוגניטיבי על בסיס משמעות אישית., לשעבר (1995-2005) מנהל התיכון למדעים ולאמנויות (תיכון ארצי למחוננים).

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input