הרצאות חווייתיות על מבצעי חיל האוויר מתוך תא הטייס

זהר עמיהוד

 

 

מבצע אופרה - תקיפת הכור הגרעיני בעיראק 1981 

שמונה טייסים ישראלים המריאו ב - 7 ביוני 1981 למשימת חייהם - חיסול איום ההשמדה של הכור הגרעיני תמוז, ליד בגדד, עיראק.

משימת ששום מדינה לא ביצעה מעולם. יש פה הכל מהכל קבלת החלטות תחת לחץ, דילמות מודיעיניות, דילמות מבצעיות ומרחק עצום של 1,100 קילומטרים לכל כיוון ויש רק איש אחד שלו מגיע כל הקרדיט על המבצע הזה וקוראים לו...

 

מבצע ערצב 19

השמדת מערך הטילים הסורי במלחמת שלום הגליל. 'הטיל כופף את כנף המטוס' אמר עזר ויצמן בסיום מלחמת יום הכיפורים לאור האבידות הקשות לחיל האוויר ומספרם הגדול של הטייסים השבויים.

במשך שנים חיל האוויר שקד על תוכנית להתמודד עם איום הטילים שהיווה צל על כל פעילות של החיל במזרח התיכון. הסורים הרגישו בטוחים לפעול תחת מעטה הגנה של סוללות הטילים בלבנון וחשבו כי לעולם חוסן. לא עוד. הם עד היום לא מבינים מה נפל עליהם.

בהרצאה זו נגלה טפח מכלל פעילות החיל ולמה זה בסופו של דבר הצליח.

מבצע מוקד- השמדת חיל האוויר המצרי על הקרקע במלחמת ששת הימים

צה"ל וחיל האוויר בראשו עשו הימור "על כל הקופה" או "הימור מחושב". רוב הכוח האווירי של ישראל עזב את הארץ ויצא למבצע להפצצת שדות תעופה במצרים שעל חלקם היו ידיעות מודיעיניות מעטות ולא מעודכנות. ב-10 שעות הושמדו 397 מטוסים: שני שלישים מחיל האוויר המצרי, 90% מחיל האוויר הירדני ומחצית חיל האוויר הסורי.

רוב הכוח הערבי הושמד כבר בשבע השעות הראשונות למבצע. הצלחה אדירה! האם שיחק המזל לתוקפים? זאת נשמע בהרצאה.

תקיפת המטכ"ל הסורי בדמשק במלחמת יום כיפור 

מלחמת יום כיפור תפסה את צה"ל בהפתעה, לא מוכן. המתקפה בכל החזיתות גרמה לכאוס במטה הצבא והרגשה שזהו הקרב האחרון. היה ברור שצריכה להיעשות פעולה שתסמל לסורים "עד כאן" ותגרום להם להפסיק את הפעילות ההתקפית ברמת הגולן מיוזמתם.

המטרה שנבחרה היא המטה הכללי הסורי בלב דמשק, בלב אזור אזרחי, שלידו מטה חיל האוויר הסורי ומפקדת ההגנה האווירית. המבצע הזה עיצב את דרך הפעלת הכוח של חיל האוויר ועל כך אדבר בהרצאה.

 

זהר עמיהוד

רס"ן (מיל), נווט קרב על מטוס פנטום, תואר שני באוניברסיטת תל אביב
מרצה על מבצעי חיל האוויר בליווי מצגת, סרטי וידאו ו- הומור.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input