הרצאות בקו התפר שבין משפט להיסטוריה

מיקי אלטמן

 

שרשרת ישראלית בקהיר

היכרות מרתקת עם 7 דורות של מרגלים ישראלים במצרים מימי המדינה שבדרך ועד אחרי מלחמת יום כיפור. נכיר גיבורים ובוגדים, נתוודע לטעויות ולהברקות לאכזבות ולאהבות. במסגרת ההרצאה גם נראה במו עיננו איך מרגל משקר בלי להניד עפעף.

מאחורי כל מנהיג עומדת...

סיפורן של הנשים שניצבו לצד מנהיגיהם ופעלו בדרכים שונות כדי לסייע לו. נתוודע ליהודייה של היטלר, נכיר את אשת המנהיג שפיתתה את השליח האמריקני, האישה שנפגעה מתיאוריה פוליטית שפיתחה ועוד עובדות היסטוריות העוסקות בפועלן של הנשים שלרוב נשארו בצל.

על ספרות ומשפט 

נכיר את קשרי הגומלין וההשפעות ההדדיות שבין עולם המשפט לבין עולם הספרות, על רקע דוגמאות ואירועים היסטוריים מהארץ והעולם. נכיר עורכי דין ואסירים שכתיבתם זכתה בתהילת עולם ונראה מה היה לשייקספיר לומר בנושא.

טייסים היסטוריים 

טייסים הם זן אנושי מיוחד. אך גם ביניהם יש יוצאי דופן. נכיר טייסים מהארץ ומהעולם שביצעו פעולות ומעשים בלתי רגילים (לטוב ולרע) ובכך נכנסו לבין דפי ההיסטוריה. נתמקד דווקא בפחות מוכרים שביניהם.

גנרלים יהודים

סיפורם של היהודים המעטים שהגיעו לגדולה בצבאות זרים ברחבי העולם במהלך המאה העשרים. נתמקד באלו מביניהם שהפכו לגנרלים. נסקור את פועלם המיוחד ויחס הסביבה אליהם.

ההיסטוריה המוזרה של פינלנד

היכן לחמו חיילים יהודים יחד עם חיילים נאצים כנגד אויב משותף? היכן ולמה הומצא בקבוק המולוטוב? מדוע פחד סטאלין מהפינים ומדוע התחנף היטלר למנהיגם. במלאת 100 שנה לעצמאות פינלנד, נסקור אירועים מעניינים בהיסטוריה של מדינה זו.

פספוסים וטעויות

באיזו תגלית מצילת חיים סירב הממסד הרפואי להכיר, מדוע מטוס הקרב F-15 נוצר בטעות ומי קבע שללהקת הביטלס אין ערך אומנותי. ההיסטוריה רצופה בטעויות ובפספוסים. נתמקד בטעויות פיקנטיות במגוון תחומים: תרבות, עסקים, צבא ובטחון, רפואה ואפילו מזון.

משפטי נשים רוצחות

אגב התמקדות במספר פרשיות רצח שאירעו ב- 150 השנים האחרונות, נבחן האם יש מאפיינים מיוחדים לרצח שמבצעת אישה. מדוע רצח שבוצע ע"י אישה מסקרן אותנו ואיך קשור שיר עברי ידוע לרצח בחיפה.

בריחות מבית סוהר 

נסקור שורת בריחות מעניינות מהארץ והעולם לאורך השנים. נעמוד על מגוון הסיבות לבריחה, טכניקות הבריחה, הכשלים שאפשרו התרחשותה ונתייחס להשלכות תרבותיות שבאו בעקבות הבריחות. בהרצאה ישולבו סרטוני אבטחה מבריחות אמת.

משפטים היסטוריים

בחיפוש אחר הצדק נסקור שורת משפטים בולטים מארצות שונות החל בימי קדם ועד ימינו אנו. נדגיש עיוותי דין ונתעכב על פועלם של שני סנגורים דגולים. האחד אמריקאי והשני ישראלי. נשמע מי הוצאו להורג על לא עוול בכפם ונראה מקרה הפוך. נבחן האם ניתן לנהל משפט ראווה באופן הגון וצודק.

צדק אמריקאי

נתוודע לכמה פרשיות משפטיות שהיוו אבני דרך חשובות להשגת שוויון זכויות עבור השחורים בארה"ב. נראה כיצד דעות קדומות הכתיבו תוצאות משפט וכיצד מאבקה של ילדה בת 9 יכול לשנות את עולם המשפט כולו.

הפילדמרשל שכשל

סיפור עלייתו ונפילתו של פילדמרשל עבד אלחכים עאמר, האיש מס' 2 במצרים של שנות ה-60 שכישלונו סייע לניצחון הישראלי במלחמת ששת הימים. ההרצאה מוקדשת לזכרו של יואש צידון, טייס וח"כ, שנפטר לאחרונה.

תעלומת מיכאל כהן

פרשת חייו המופלאה של לוחם תש"ח והניסיונות להתחקות אחר גורלו של אחד מנעדרי צה"ל הוותיקים ביותר שקיבלו תפנית דרמטית בעקבות כתבה עיתונאית.

פרשיות ריגול בישראל 

מדינת ישראל היוותה מיום הקמתה כר פורה לפעילות ריגול הן מצד שכנותיה והן מצד המעצמות הגדולות. כמה מפרשיות הריגול היו מעניינות במיוחד ובהן נתמקד. נשמע על עלילותיו של חייל נאצי שמצא מקלט בישראל והפך למרגל, נגלה את המרגל שהונצח בתמונת דגל הדיו באילת, נכיר ראש ממשלה ערבי שקריירת הריגול שלו החלה בפציעה בירושלים ועוד ועוד.

ישראל והמרגלות

נתוודע לעלילות הגבורה של כמה מהגיבורות החשאיות של ישראל שריגלו בארצות אויב ונתוודע לסיפורה המדהים של האמריקאית שריגלה בישראל. נגלה גם איך מנחם בגין קשור לתפיסתה.

 

  • כל ההרצאות מלוות במצגות מאירות עיניים.

מיכאל (מיקי) אלטמן

עורך דין בהכשרתי. עבדתי שנים רבות בשירות בתי הסוהר בתפקידים משפטיים ומנהליים. במסגרת זו רכשתי ניסיון בהרצאות בפני קהלים שונים. לאחרונה פרשתי לגמלאות ובאמצעות הרצאות אני מחבר בין אהבתי להיסטוריה לבין ניסיוני המשפטי.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input