פסיכולוגיה, חינוך וחברה

ניסים אבישר

 

פרויד במסע בזמן

בווינה של סוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20 יצר פרויד את הפסיכואנליזה ששינתה את פני התרבות המערבית. סיפורו של האיש, התיאוריה שפיתח והשיטה הטיפולית הנגזרת ממנה בהקשר היסטורי-תרבותי ופוליטי. ולא פחות חשוב, איך כל זה קשור אלינו, בישראל של תחילת המאה ה-21?

אתגר האמפתיה: מקונפליקט לקרבה

יחסים בין אישיים מזמנים גם חיכוכים – בבית, בעבודה ובין חברים. מעת לעת נוצר קונפליקט בין פרטים המייצר תחושות מועקה, זעם או דכדוך. במצבים אלה, הזולת נתפס כאויב והדרך לאמפתיה נראית חסומה. אולם דווקא אז, במצבי קונפליקט, נדרשת אמפתיה העשויה להוביל לקרבה מחודשת.

בהרצאה נכיר דרכים לקיים "שיחות קשות" בכוונה להוביל להתפתחות של כל אחד מהצדדים ולפיוס ביניהם.

שיח מזרחי: איום או הזדמנות?

בשנים האחרונות חלה התעוררות בשיח המזרחי בישראל. שיח זה עלול להיתפס כמאיים, אך בה בעת מהווה הזמנה לבחינה מחודשת של יחסי כוח חברתיים. בהרצאה זו אבקש להתמודד עם שאלות השרויות במחלוקת ציבורית עזה, כגון: מהי זהות מזרחית והאם מדובר בהמצאה? מה ערכו של השיח המזרחי העכשווי, לטוב או לרע? וכיצד עשויה מגמת ה"התמזרחות" בישראל לתרום להתפתחות בתחומי החינוך והחברה.

הפרעות אכילה: המגיפה של העולם המודרני

בהרצאה זו נכיר את מאפייניהן של הפרעות האכילה המרכזיות – אנורקסיה, בולימיה ואכילה כפייתית – את הדינמיקה הפנימית המאפיינת אותן ואת דרכי הטיפול הנפוצות בהן. מדובר במצבים המייצרים סבל רב, לאדם ולסביבתו הקרובה. דרך מקרים ודוגמאות נראה כי מדובר במצב משפחתי ואף חברתי, החורג מגבולות הפרט.

ניסים אבישר (Ph.D.)

הוא פסיכולוג קליני-חברתי וחוקר איכותני. מחבר הספר "טיפול פוליטי: פסיכותרפיה – בין האישי לפוליטי". חוקר את יחסי הגומלין בין תהליכי התפתחות (טיפוליים וחינוכיים) ובין הפוליטיקה במובנה הרחב, כיחסי כוח בין פרטים וקבוצות. עוסק בהכשרת אנשי חינוך וטיפול כולל בתחומי הפסיכולוגיה הרב-תרבותית, מצבי טראומה ומשבר וטיפול רגיש חברתית-תרבותית. מרצה במכללת סמינר הקיבוצים ובביה"ס לפסיכולוגיה במרכז הבינתחומי. 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input