הרצאות בנושאי משפט פלילי ומדעי המדינה

עו"ד גל לברטוב

 

סיפורי הסגרות א' ו-ב'

בהרצאה נחשף הקהל לסיפורי פשיעה מהמדהימים והרגישים ביותר שידעה החברה הישראלית: פרשת בועז יונה וחברת חפציבה, רצח נהג המונית דרק רוט והימלטותו של רוצחו משה בן-איבגי, פרשת דן כהן שמצא מקלט בפרו, פרשות גרגורי לרנר, סמואל שיינביין, אליאור חן ועוד. ההרצאה "סיפורי הסגרות א'" עוסקת בהסגרות מישראל למדינות אחרות, וההרצאה "סיפורי הסגרות ב'" עוסקת בהסגרות ממדינות אחרות לישראל.

סחר בבני אדם

אנחנו מעדיפים להאמין שהעבדות פשה מן העולם לפני שנים רבות. המציאות היא אחרת: בתקופתנו-אנו נתונים בין 20 ל-30 מיליון בני אדם במצב של עבדות. רבים מהם - ילדים. בהרצאה נחשף ל"עבדות המודרנית", אחד מכינוייה של תופעת הסחר בבני אדם. נדבר על סחר בבני אדם למטרות זנות; על סחר בבני אדם למטרות עבודה ועל המאבק בסחר בבני אדם לרבות מעמדה הבינלאומי של ישראל בתחום זה.

הפשיעה הבינלאומית בעידן הגלובליזציה

הפיכת העולם לכפר גלובלי לרבות שכלול אמצעי הטכנולוגיה, המחשוב והתעבורה - הביאה במקביל אף להגברת ושכלול הפשיעה הבינלאומית. זו טומנת בחובה לעוסקים בה פוטנציאל כלכלי עצום וכר פעולה נרחב, אפשרויות מגוונות להסתרת ראיות וטשטוש עקבות, יכולת פגיעה בקורבנות ממרחק, שיפור היכולת להלבין את פירות העבירה ועוד. בהרצאה נציג את מאפייני הפשיעה הבינלאומית על סוגיה, תובאנה דוגמאות למעשי עוקצים ניגרים, הונאות בנקים, עסקי סמים, עבירות סחיטה ואינטרנט ונעמוד על דרכים בהן מתמודדות רשויות החוק באיומים אלה, תוך הגברת שיתוף הפעולה ביניהן.

מחלות נפש ואחריות פלילית

מה, בעיני המשפט, בין מחלה נפשית, הפרעה נפשית והפרעת אישיות? מתי ליקוי נפשי פוטר אדם מאחריות פלילית ומתי לא? האם קיימים מצבי ביניים ומה דינם? מהו תפקידם של מומחים פסיכיאטרים בקביעת אחריותו הפלילית של נאשם ועד כמה רלוונטית מידת האהדה שחש השופט כלפי האחרון? והיכן משתלב בין כל אלה הברון מינכהאוזן? בהרצאה נעמוד על ההתפתחויות המרכזיות בתחום מרתק זה מאז ימי המקרא, דרך כללי מקנוטן הבריטיים ועד היום. נסקור פרשות שהסעירו את הציבור הישראלי כפרשת מנדלברוט, "מזריק הנפט", עמי פופר, דניאל עוקב ואחרות.

כשלים ואתגרים בדמוקרטיה הישראלית

ישראל היא מדינה דמוקרטית. האם מובטח שגם תישאר כזו? כולנו מודעים כביכול לאיומים המרכזיים על הדמוקרטיה הישראלית, אך יש איומים, כשלים ותהליכים אחרים שבחלקם עוברים "מתחת לרדאר" ושהשפעתם הרסנית לא פחות. בהרצאה נציג תהליכים וביטויים הנעשים ונאמרים לכאורה בשם הדמוקרטיה ומנוגדים למעשה לעצם קיומה; נבחן אם בישראל אכן שולט הרוב ונבחין בין שלטון הרוב לשלטון השליט; מה בין עקרון הפרדת הרשויות בתיאוריה המימשלית לבין יישומו במציאות הישראלית; האמנם קיים בישראל אקטיביזם שיפוטי ומדוע שליטה בוועדה למינוי שופטים הינה משאת נפשם של פוליטיקאים רבים; האמנם קיימת בישראל בעיית "משילות" מול "פקידות", ומה נעשה בעניין זכויות המיעוט, זכויות האדם והשקיפות השלטונית. נדבר על יחסי הון-שלטון ושחיתות פוליטית ונקנח בקשר בין הרגלי הצריכה והצפייה של הציבור הישראלי לבין יכולתו להשפיע ולשמר בידיו את משטרו הדמוקרטי...

האדם במבחן הזמן, הזמן במבחן האדם

מהו הזמן? מתי, אם בכלל, החל? אם יש לו תכלית - מהי? אם יש לנו ייעוד, מטרה או שליחות הקשורים בו - מהם? האם הוא שייך לנו ונתון בידינו? האם אנחנו עוברי אורח זמניים בחיקו? האם ממשי הוא או שמא אך אשליה? מושג הזמן נוגע לשאלות הקיומיות של חיינו: מי אנחנו. מה תכלית קיומנו. מהו המפתח לאושרנו ומהו המקור לתסכולנו. אין כמעט משורר, פילוסוף, צייר, איש דת או מדען שלא עסק בשאלות אלו.

בהרצאה נעסוק בזמן בחיי האדם (ולהיפך) מנקודות מבט שונות, פילוסופיות וספרותיות, מקראיות ומדעיות, מוסריות ותועלתניות. מקוהלת ועד לאה גולדברג, מהרמב"ם ועד אינשטיין, מעקביא בן מהללאל ועד אקהרט טול.

האדם כעץ השדה - הרצאה (לא רק) לט"ו בשבט

בהרצאה נצא לסיור קצר בנופי העצים במקרא כדי לבדוק את מהות העץ במקורותינו. האם הינו אך משרתו של האדם שמספק לו את צרכיו כמו צל, מחסה ומזון, או שמא הוא גם אידאל ומורה, מודל לחיקוי, משל לבית, לשורשים, לזהות, לבינה האנושית ולמלכות. מסיפור גן עדן ועד כיבוש הארץ, ממרד אבשלום ועד משל יותם, מלאה גולדברג ועד נתן זך: נלמד להכיר את העץ גם כסמל למין האנושי ולתהפוכות גורלו וגם כנעלה ונצחי ממנו. בד בבד נדון באותה הזדמנות בשאלת מותר האדם.

 

הרצאות נוספות של גל לברטוב:

• על קורבנות עבירה משני צידי האוקיאנוס;
• כלים משפטיים בשדה הקרב המדיני;
• בשבילה גיבורים עפים: על כתות, שיעבוד ופלילים;
• והעולם לא לומד: על רצח העם בסרברניצ'ה;
• מעבדות לחירות: על חירות הכלל וחירות הפרט לאור פרשת "בשלח"
• חוכמת אחשוורוש - על מגילת אסתר בראיה גיאו-פוליטית;
• הגר החי בתוכנו - הרהורים אקטואליים על פרשת יתרו;

עו"ד גל לברטוב

גל לברטוב - עורך-דין, מרצה, מנהל וסופר. ייצג את המדינה כפרקליט במגוון משפטים פליליים לרבות רצח ואונס, ארגוני פשיעה, צווארון לבן ושחיתות פוליטית. שימש כמנהל המחלקה הבינלאומית בפרקליטות המדינה. מרצה בישראל ובחו"ל, בעברית ואנגלית, בפני פורומים אקדמיים ומקצועיים, סטודנטים, חברות, חוגי בית ועוד. לברטוב הוא בוגר הפקולטה למשפטים של אוניברסיטת בר-אילן, מוסמך (בהצטיינות) הפקולטה למשפטים - אוניברסיטת תל אביב, מוסמך (בהצטיינות) הפקולטה למדעי החברה - אוניברסיטת חיפה, בוגר (בהצטיינות) המכללה לביטחון לאומי של צה"ל, דוקטורנט בפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים.

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input