דתות, תרבויות ומסעות באסיה

 יותם יעקבסון

 

על הסכסוך המתמשך בין סין לטיבט

ועל המלחמות בשרי לנקה ובאפגניסטאן.

                    

 

"תולדותיו של עימות" – יחסי טיבט -סין בראי ההיסטוריה 

כולנו מכירים את כתובות "Free Tibet" המופיעות על חולצות ותיקים ואת דמותו החייכנית של הדלאי לאמה המתנוססת תדיר על המרקע ומעל דפי העיתונים. אך מה באמת אנו יודעים על תולדות העימות המתמשך המתחולל ברמה הגבוהה בעולם? נסקור את האירועים המרכזיים שהתוו את יחסיה של טיבט עם סין ונגלה שהמציאות תמיד מורכבת מהסיסמאות.

 

"דברי ימי טיבט" – בעקבות תהפוכות ההיסטוריה 

רמת טיבט השוכנת בלב אסיה נחשבת לאחד המקומות הנידחים ביותר עלי אדמות. האומנם הייתה ארץ זו סגורה ומסוגרת בפני זרים כפי שהיא מצטיירת כיום? נערוך סקירה גיאוגרפית היסטורית ונעקוב אחר האירועים וההתפתחויות בטיבט מאז המאה ה- 6 לסה"נ ועד ימינו.

(הרצאה כפולה או שני מפגשים)

 

"צל סובייטי" - אוזבקיסטאן המודרנית

עם קריסת ברית המועצות, בשנת 1991, הפכה אוזבקיסטאן למדינה עצמאית. למרות זאת היא עדיין שבויה ברעיונות קומוניסטיים רבים. היותה אחת המדינות המרוחקות ביותר בעולם מכל ים ואוקיאנוס לא מקלה על פיתוחה. נכיר מעט את אוזבקיסטאן של היום, ואת הבעיות האקולוגיות והחברתיות שיש בה.

"תוצאותיו של משחק גדול" - ההיסטוריה של אפגניסטאן

מידי פעם מגיעות לאוזנינו פיסות מידע זעירות על אפגניסטן; מלחמות עקובות מדם, מעוז הטאליבן, הרס פסלי הבודהא הקדומים בעמק במיאן ועוד. נסקור את תולדות אפגניסטן מהעת הקדומה עד ימינו. נכיר את הרקע לפלישה הסובייטית למדינה ואת האירועים שפקדו אותה מאז.

 

"סכסוך עקוב מדם" - הסכסוך הסינגהאלי-טמילי בשרי לנקה

במשך עשרות שנים התחולל מאבק אלים וקשה בין "הטיגריסים הטמילים" לבין הסינהאלים בשרי לנקה. נברר מיהם הנלחמים משני עברי המתרס, נשמע קצת על מסורתם של הטמילים, נתחקה אחר מקורות הסכסוך ונשאל האם הסכסוך אכן תם.

 

"געגוע אין-סופי" – הפלג הסופי באסלאם

הסופים הם הפלג המיסטי של האסלאם. במהלך הרצאה זו ננסה לחוש את הרגש שמנחה אותם. נעמוד על המתח התמידי שמתקיים מעצם הדרך שבה בחרו לחיות ונברר את טיב יחסיהם עם האל ועם המורשת המוסלמית האורתודוכסית. דרך טעימות משלל כתביהם ומשירתם של הסופים נכיר מעט את עולמם העשיר.

 

"השלישית בקדושתה" - האסלאם וירושלים

נלמד על מוחמד ועל ראשית האסלאם, על מצוות הדת, על כיבושי המוסלמים בארץ ישראל והנסיבות שבהן מתקדשת ירושלים לאסלאם.

 

"טס הכסף" – הדרוזים

הדת הדרוזית נוסדה במאה ה- 11 לסה"נ ועברה תהליך מהיר של התגבשות ו"נעילת שערים". נתוודע למקורות האמונה הדרוזית, לעיקרי אמונתה ולהיסטוריה שלה.

 

"הדת הצעירה בעולם" - הבהאים

הדת הבהאית מוכרת בפי רבים כדת הצעירה ביותר בעולם. למרות שמקורה של הדת בפרס, המקום המקודש להם מכל הוא הר הכרמל. במהלך ההרצאה נכיר את מקורות הדת, את עיקרי מנהגיה ואת המקומות המקודשים לה.

 

טבח העם הארמני

במהלך מלחמת העולם הראשונה ערכו העות'מאנים בארמנים טבח גדול, המכונה מאז ג'נוסייד. נסקור את הנסיבות ואת האופנים שבהם נערך הטבח. נברר מהי העמדה הארמנית ומהי העמדה התורכית ביחס אליו ונשאל מדוע ישראל, שחקקה על דגלה את המשפט "לזכור ולא לשכוח" לא מכירה באירועי מלחמת העולם הראשונה כטבח עם.

על המרצה:

יותם יעקבסון: חוקר תרבות במרחב ההודו-טיבטי. מלמד ומרצה במכללות, קתדראות עממיות ובמוסדות שונים. עוסק בתיעוד ובהדרכה לאורך נתיבי הסחר הקדומים לאסיה, מורה דרך בישראל ורואה את תפקידו כמדריך כמתווך בין-תרבותי. מצלם וכותב לירחונים ולעיתונים, חבר מערכת "מסע אחר". מחבר הספרים "מסאלה" ו"חמצן דליל", שראו אור בהוצאת "עצה" שהקים.

 

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input