הרצאות בנושאי טבע, גיאוגרפיה ומדעי כדור הארץ

ד"ר יהושע רוטין

 

המפץ הגדול והתפתחות כדור הארץ

בעוד שבכתבי הקודש תהליך הבריאה הוא של שישה ימים ושבתון ובמסגרת זו בכל יום נוצרה מערכת שלמה או יותר ממכלולי היקום בו נע כדור הארץ, הרי שמחקרים מודרניים העוסקים ב"מפץ הגדול" בהתפתחות החומרים, הגלקסיות והכוכבים, מסבירים לנו כיצד נוצרה מערכת השמש וסביבה נע כדור הארץ. הכדור עצמו על גרעינו המוצקי והעטוף מגמה נוזלית מכוסה בקרום דק כתוצאה מתהליך התקררות איטי והוא מסביר תופעות כמו היווצרות רעידות אדמה, הרי געש והנוף סביבנו.

ואלה תולדות המלח

המלח הוא תבלין, חומר משמר והמינרל הראשון שהאדם זקוק לו בחייו הקולינריים. את המלח ייבשו בעבר מהים או כרו במכרות ולכן הוא הפך לחומר בעל חשיבות אסטרטגית שעל מקורותיו נלחמו ואתו סחרו. המלח גם העשיר חברות שידעו להפיקו.

להיסטוריה של המלח בהיסטוריה האנושית ולשיטות הפקתו בתרבויות השונות נתוודע בהרצאה ייחודית זו אותה נסיים בשאלה: מי המציא את המלחייה ולשם מה?

פארקים ושמורות טבע, הדרך להצגת נופים יחודיים

שמורות טבע הן היום אזורי טבע מוגנים בסביבות שונות אשר מאפשרות לבני אנוש המתגוררים בסביבות אורבניות ואורבניות למחצה לחוש, להריח, לשמוע, לראות ולהבין את מעשה הבריאה, את מיגוון המינים ואת יפי הטבע. בהרצאה נתוודע להיסטוריה של שימור הטבע ומטרותיו בעולם ובארץ, תוך הצגת תמונות נוף ייחודיות מאיזורים שונים על פני כדור הארץ.

מערות ונופים קארסטיים, יופי ואסתטיקה בעיצוב טבעי.

מערות היו מקום מסתור לחי ולאדם לאורך הדורות. למה הן נוצרו ולמה רק בסלעי גיר קשה?

את התשובה לשאלות אלה נמצא בתהליך הקרוי קארסט (מונח שמקורו ביוגוסלביה לשעבר) והוא תהליך המסה של סלעי גיר קשה היוצר בתת הקרקע חללים ומבנים. במהלך ההרצאה נתוודע ליחודיות של מערות הקארסט ולנופי הקארסט העיליים בעולם ובארץ.

התחממות כדור הארץ – התהליך ומשמעותו.

כמה פעמים הזכירו בחדשות את התחממות כדור הארץ ובאיזה הקשרים?

האם התחממות כדור הארץ זו גזירה משמיים או שמדובר בתהליך הנגרם על ידי האדם?

להיבטים אלה ואחרים נתוודע בהרצאה תוך התייחסות מיוחדת להשפעת התהליך על ארץ ישראל ומתוך כוונה לקשר בין המהפכה התעשייתית שהאיצה את פליטת גזי חממה לאטמוספירת כדור הארץ ובין תגובת האטמוספירה ותופעות אחרות כמו שינוים במפלס פני הים.

רעידות אדמה ומשמעותן במהלך ההיסטוריה של ארץ ישראל.

רעידות אדמה הן אחד מאסונות הטבע הידועים והקשים בהיסטוריה האנושית ובכל זאת ניתן להבינן לצפות את התפתחותן, להיערך לקראתן ולהתגונן מפניהן. ההרצאה בה מוצג התהליך ומוסברים אופן מדידתו ונזקיו מלווה גם בתיעוד היסטורי על רעידות אדמה בארץ כולל התנ"ך.

שיטפונות טבעיים ומעשי אדם.

למה בכלל נוצרים שיטפונות? איך הם נוצרים? האם הם טבעיים או תוצאות מעשי האדם?

בהרצאה נתוודע לנסיבות האופייניות להתפתחות שיטפונות בשטחים פתוחים ובשטחים עירוניים ולדרכים למניעתם.

נופים מעוצבי קרח.

הידעת שפיורדים עוצבו בתהליך הדומה לזה שעיצב את העמקים הגבוהים ברכסי האלפים של שוויץ?

נופים אלפיניים או נופי קרח עוצבו בתקופות קדומות בהן כוסו רכסי ההרים בקרחונים. עיצוב הנוף נגרם עקב זרימת קרחונים במורד מדרונות ההרים וכולל שרידי חומר שהושקעו בעמקים ויצרו אגמים, עמקים בצורת U ופיורדים יפהפיים בשולי היבשות.

התמודדות עם משברי מים בעולם הקדום ובהווה.

מיד עם הגיע אבותינו לארץ המובטחת הם עסקו בחיפוש אחר מקורות מים. כך עשו גם החלוצים בראשונים בציונות המודרנית. הסיבה לכך היא שמים הם סם החיים ולכן יש לדאוג בכל מקום ובכל עת לזמינותם לאדם.

בהרצאה מעניינת זו נתוודע להתמודדות חברות עתיקות עם החוסר במים בסביבה המדברית או בגבולותיה תוך שימוש בסיכור, בהטיה, אגירה ובחפירת בארות וגם יושוו שיטות הטיפול במשאבי המים בעבר, עם אלה הידועים היום.

הרי געש והתפרצויות געשיות.

האנושות התוודעה להתפרצות געשיות עת התפרץ הר הגעש ווזוב ליד מפרץ נאפולי וכיסה את כל העיירות סביבו, כולל העיירה פומפי, באפר וולקני חם.

הרי געש רבים קיימים על כדור הארץ ורובם ממוקם לאורך קווי חולשה בקרום שלו, חלקם פעילים וחלקם רדומים או כבויים. בנוסף, יוצגו בהרצאה תמונות של הרי געש מכוכבי לכת במערכת השמש ויושוו לאילו שעל כדור הארץ.

לחיות בצל הרי געש.

למה תושבים המתגוררים על מדרונות הר הגעש אטנה בסיציליה אינם נוטשים ועוברים לגור למקום בטוח יותר?

האם אכן ניתן לחיות בסמוך ליצורים מסוכנים כמו הרי געש?

באורחות החיים סביב הרי געש מתמקדת הרצאה זו ובה ינתן רקע כללי על סביבתם ואופי התפרצויותיהם. כמו כן יוצג תיעוד היסטורי אנושי ייחודי של העובר על האדם הצופה בתופעת הגעשיות ומתמודד מול איתני הטבע. 

תופעת האורורה – הזוהר הצפוני.

אם חשקה נפשך לצפות בתופעה מרהיבה סע לארצות הצפון או ארצות הדרום בכדור הארץ והמתן לשעות החשיכה – אולי יתמזל מזלך והשמים יוארו בשלל גוונים וצורות ובמילים אחרות תתפתח אורורה בוראליס או אורורה אוסטרליס.

את התופעה, מודגמת בתמונות מרהיבות, תוכל גם לראות תוך ישיבה בכורסה/כיסא בהרצאה המתארת את הזוהר הצפוני או "האורורה" בלע"ז. האורורה היא תופעה מגנטית הגורמת לשטף אור צבעוני המתחולל בו זמנית באטמוספירה מעל הקטבים הצפוני והדרומי.

מדוע נכחדו הדינוזאורים?

היצורים הגדולים ביותר בתהליך האבולוציה בכדור הארץ היו הזוחלים הגדולים ממשפחת הדינוזאוריה. יצורים אלה שהתפתחו למימדים ענקיים היו בחלקם אוכלי עשב ובחלקם אוכלי בשר. לפני כ- 60 מליון שנה הם הוכחדו.

התעלומה הגדולה היא, למה הם הוכחדו ומה בכלל נשאר ושרד ממשפחת הדינוזאוריה. על ייחודם של יצורים אלה ועל נסיבות העלמותם תיסוב ההרצאה.

מינרלים – היופי הטבעי.

למי מאתנו אין אבן יקרה או תכשיט משובץ אבנים. אך האם רק אבני חן הן אבנים יפות? בהרצאה המלווה תמונות של מינרלים מקבוצות שונות נתוודע לכך שלמינרלים שונים, חלקם כלל לא מוכרים כאבנים חן או אבנים טובות, יש הופעה טבעית מדהימה ביופיה.

"חופים הם לפעמים"... מקום מעניין.

חוף הים עבור רבים מאיתנו הוא סובב הקשור לתרבות הפנאי, לנופש ולשחיה. חוף הים הוא גם מרחב חביב על דייגים.

במדעי כדור הארץ מתיחסים לחוף כאל קו המגע בין היבשה לים. בים נעים גלים המתנפצים אל החוף ובכוחם להניע חול וליצור זרמים. האנרגיה האצורה בגלים יוצרת התנפצות אנרגיה המעצבת את החוף ולכך נתוודע במהלך ההרצאה. בנוסף נתייחס לזרמים לאורך החוף, למבנים המלאכותיים כמו שוברי גלים מנותקים, תהליכי הגיאות והשפל ולהשפעתם על התפתחות החוף.

דיונות חול נודדות.

כמה מאיתנו נהנו להתגלגל על מדרון של דיונת חול גבוהה לאורך חופי הים התיכון?

דיונות חול נודדות הן חלק מנופיו הטבעיים של כדור הארץ, הן באזורי מדבריות והן באזורים לחים. בכל האזורים האלה הרוח היא הגורם לנדידת החול ולהתערמותם של דיונות. באזורים לחים יש למי הגשם ולצומח השפעה ייחודית על יצובן. בהרצאה נתוודע לסוגי הדיונות והקשר שלהן לאופי הרוח האזורית וכן תהליכים יחודיים בסובב החולי.

התפתחות עננים ומשקעים.

כולנו מתפללים לחורף מעונן וגשום. בכל זאת, התפתחות עננים היא תופעה ייחודית רק לאטמוספירה של כדור הארץ המכילה כמות גדולה של אדי מים.

תהליכים בהתפתחות ענננים ישמשו כבסיס להסבר תופעות מזג האוויר הקשורות לזרמים העולים והיורדים בענן והגורמים לתפתחות ברקים וגם לאופי המשקעים היורדים ממנו. כתוספת, נתייחס בהרצאה גם לשאלת זריעת הענים ומשמעותה בארץ ישראל.

גורמים בחיזוי מזג האוויר.

מי מאיתנו לא מאזין בקשב רב לתחזית מזג האוויר?

כיצד ניתן להפיק תחזית מדוייקת ונטולת טעויות?

בהרצאה נתוודע לצרכים ולבעיות של חזאי המכין תחזית או תשקיף של מזג האוויר, על פי גורמי מזג האוויר, לשיטות החיזוי הוותיקות מול המודרניות וכן לאירועים בהם נעשו שגיאות חיזוי תוך הסבר מהותן וגורמיהן.

על רוחות ועל סופות (הוריקנים, טייפונים וטורנדו).

ההוריקן הוא תופעת הטבע היפה ביותר אך גם מהמסוכנת שבתופעות אלה.

סופות טרופיות רבות מתפתחות סביב קו המשווה ושמותיהם מוכרים כהוריקנים וטייפונים. בהרצאה נתוודע להתפתחות הסופות, נתאר את המבנה הפנימי שלהן ונבין את הסיבות לנזקים הרבים הנגרמים על ידם. סוג שונה של סופה הוא הטורנדו הקטן בהיקפו אך מסוכן מאד בפעולתו. בנוסף, נדון בקשר שבין התחממות כדור הארץ לבין היקף הסופות הטרופיות ועצמתן.

התפתחות קרקעות.

לחקלאי, המצע עליו הוא מגדל את תבואתו קרויה אדמה, לפדולוג היא קרקע.

הקרקע מתפתחת על סלע אם באמצעות תהליכי בלייה המשנים את הסלע, ובעזרת תהליכי שטיפה המסיעים חומרים מאופק לאופק (בקרקע). במהלך ההרצאה נתוודע לתהליכים המייחדים את התפתחות הקרקעות השונות בארץ ובעולם ולתכונותיה.

גלישות קרקע וזרמי בוץ.

אחת התופעות המסוכנות לאדם ולסביבתו באזורים שונים על כדור הארץ, קשורה להתנתקות סלעים וקרקע ממקומן, לתנועתם או לזרימתם הן באמצעות כח הכבידה והן כזרם בוץ מימי, במורד. בתהליכים היוצרים את התופעות הללו ובנזקיהם תתמקד ההרצאה המלווה בתמונות מרהיבות.

ונציה - שקיעתם של המדינה ושל העיר.

בכל סתו ובכל חורף אנו נחשפים לתמונות של הצפות בעיר התעלות ונציה. למה זה קורה ומהי משמעותן של הצפות אלה על החיים ועל התיירות בעיר ונציה?

ונציה הייתה לסמל עולמי בכל הקשור למסחר הימי, קרנבלי המסיכות, והתעלות והגונדולות השטות בהן, ובכל זאת משהו נורא קורה לעיר זו.

בהרצאה המלווה מצגת נתווגע לעיר השוקעת אל תוך מי הים יחד עם שכיות החמדה שלה, נכיר את הגורמים לשקיעה זו ואת פרויקט משה להצלתה.

מאובנים מספרים – מה נלמד מהמאובנים?

מאובנים בגיאולוגיה הם הכלי ללמידה של סלעי משקע כולל תנאיהם האקולוגיים. במהלך ההרצאה נתוודע לתהליכי ההשקעה ויצירת המאובנים לסוגיהם, יוסבר הקשר בין ההתפתחות האבולוציונית של בעלי החיים לאופי ההרבדה ולגיל הסלעים היחסי ונלמד על גורמי היכחדות של אוכלוסיות במהלך השנים.

מה למדנו מחקר החלל על כדור הארץ?

המרוץ לחלל שהחל במחצית השניה של המאה ה-20 תרם רבות לקידום הידע שלנו על עצמנו, קרי, על כדור הארץ עליו אנו חיים. בהיבטים של תקשורת ברורה לנו מאד השפעת הלווינים על חיינו אך מה הייתה תרומת מירוץ זה לתחום מדעי כדור הארץ על נושאיו השונים.

נופי פלנטות כמו הירח וכוכבי לכת אחרים צולמו ואף בוקרו על ידי חלליות והמידע זרם אל כדור הארץ והוסיף כלים להבנת התהליכים עליו. בנוסף צילומי חלליות מהווים בסיס חשוב לחיזוי מטאורולוגי ואף למעקב אחר תופעות אקלימיות על כדור הארץ ולא נשכח את תרומת החלליות לאמצעי הניווט על פני הכדור.

שינויי אקלים ותהליכי מדבור

אחת התופעות הגלובליות בהן אנו עוסקים בעשור האחרון ואשר קשורים כפי הנראה לתהליך התחממות האטמוספירה, הוא נושא המדבור ובמילים אחרות: התפשטות חלקי המדבר אל עבר אזורים חקלאיים ומיושבים. תהליך המדבור הוא אחד מהתוצרים של שינויי אקלים בכדור הארץ בעת האחרונה אך היה קיים גם בעבר ובנקודות אלו תתרכז ההרצאה.

הגרוויטציה כגורם מניע ומעצב נוף

כח הכבידה = הגרוויטציה, הוא הגורם המניע החשוב לתופעות הארוזיה בטבע. חלקיקי סלע המתבלים במקומם יכולים ליפול ממצוק בגלל גורם הכבידה ולהתערם בתחתיתו. הגרוויטציה היא גם הגורם המניע את תנועת גופי המים המבצעים סחיפה וגם את שלוחות הקרחונים הגולשים במורד העמקים תוך התחככות עם שולי העמקים ויצירת נופים חדשים. במכלול התופעות והנופים הנגרמים בגלל כח הגרוויטציה תעסוק הרצאה זו. 

סיפורם של חלוקי נחל וגרגרי חול

חלוקי נחל וגרגרי חול הם חלקיקים טבעיים שעברו תהליך סחיפה ארוך במים או באוויר. כתוצאה מהתנועה הארוכה ומההתחככות של החלקיקים עם עמיתיהם, או עם הסביבה בה הם נעים, צורתם משתנית ובהרבה מקרים הם מתעגלים. תכונות החלקיקים הם נשוא ההרצאה ומתוך צורת חלקיקים שונים נלמד את אופי התהליכים אותם הם חוו.

משאבי אנרגיה טבעיים בכדור הארץ וניצולם

בכדור הארץ קיימים מקורות אנגריה פנימיים שמקורם בתוככי הכדור כמו אנרגיה

האצורה במינרלים (לדוגמה: אורניום) או כמקור חור (לדוגמה: גיאותרמיקה) וכן דלקים פוסליים, ומקורות חיצוניים כמו השמש ותופעות אקלימיות (לדוגמה: רוח) הניתנות לניצול אנרגתי וכן התפתחות גלים בים הניזונים מאנרגיית הרוח. כלל מקורות האנרגיה ניתנים לניצול ובכך תידון הרצאה ייחודית זו.

נופי הפרא של איסלנד.

האי איסלנד צמח על קו התפר בין שני לוחות בקרום כדור הארץ האחד הוא הלוח האירואסייתי והשני הלוח האמריקאי. מסיבה זו קיימות באיסלנד תופעות געשיות למכביר. מיקמו של האי בקרבת חוג הקוטב גורם לכך שהאי קר ועליו קרחונים וכן שלגים בחורף. המסת הקרח בקיץ גורמת לזרימות רבות בנהרות החוצים שפכי בזלת במפלים מרהיבים. גלי הים תורמים להתפתחות מצוקים סביב האי ומיקומם מגן על עופות מים רבים המקננים באי.

על גייזרים, בוץ מבעבע, ספא ומה שביניהם.

בקרום כדור הארץ קיימים אזורים חמים יותר מסביבתם. סביבות חמות אלה בקרום סמוכות ברוב המקרים לאזורים בהם קיימות גם תופעות געשיות. התוצאה של חימום נוזלים - בעיקר של מים בתת הקרקע יכולה להתבטא ברתיחתם יצירת לחץ ופריצה למעלה אל פני השטח. כך נוצרו בריכות מים חמים וגייזרים. האדם למד לנצל את מקורות החום הגיאו-תרמיים ליצירת חשמל ולחימום וכמובן בטבילה במי הספא התומכים בבריאותו.

על הקשר בין מערכות ניקוז יבשתיות לבין פיורדים.

מערכות ניקוז יבשתיות מתפתחות בכל שטחי חשוף וצורת העמקים שלה היא צורת האות V. ההיסטוריה הגיאולוגית של כדור הארץ כוללת תקופות ארוכות בהם התכסו חלקיםנרחבים בכדור במעטה קרח. תקופות אלא נקראו עידני הקרח. כיסוי הקרח מצא את מערכת הניקוז היבשתית והקיימת ו"התלבש" עליה תוך שהוא מרחיב ומעמיק את העמקים  ונתן להם את צורת האות U. עלייה בגובה פני הים יכולה לגרום לחדירת הים לעמקי U ולמלאם מים. נופים אלה נקראים פיורדים.

אפיקי נהרות ונחלים ותכונות הזרימה לאורכם.

רוחב אפיק נחל ואורכו הם פרמטרים  פשוטים להכרת סביבה מימית בה רבה פעילות כוח המים הזורמים. בסביבת האפיק  עוסקת הרצאה זו תוך הבנת התהליכים והכוחות היוצרים את נופי מים של נחלים/נהרות בעולם.

המפץ הגדול - מה בין מדע לדת.

מחקרים ותיאוריות להסבר התפתחות היקום תוך התייחסות ל"מפץ הגדול" כמקור לכלל החלקיקים, האטומים והחומרים האחרים הם בתחום המדע ובאופן ייחודי בתחום האסטרופיסיקה. לאחר הבנת התפתחות היקום וייחודו ננסה להבהיר כיצד מתיישבת תאורית המפץ הגדול במדע המודרני עם גישות דתיות שונות על רקע ניסיונן לפצח את מהות הבריאה.

 

 ד"ר יהושע רוטין

סיים תואר ראשון ותואר שני (בהצטיינות) במדעי הטבע בתחום הגיאוגרפיה הפיסית באוניברסיטה העברית בירושלים. באוניברסיטה זו גם הוכשר להוראה.

את הדוקטורט סיים בפקולטה למתמטיקה ולמדעי כדור הארץ, באוניברסיטה העירונית של אמסטרדם, בהולנד.

כיום עוסק בהדרכת טיולים לחו"ל, בהכשרת מדריכי טיולים, ביעוץ אישי בהכנת מסלולי טיולים וכן במחקר מדעי בתחומי הגיאוגרפיה והתיירות ובפרסום כתבות על אתרים ורעיונות לטיולים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input