מכונת הרגשות האנושית - להבין את מנגנוני התקשורת האנושית

ד"ר ליאת יקיר

 

המדע מאחורי אמפתיה – הכוח הקריטי שמניע ביצועים

אמפתיה בעולם העבודה המודרני היא לא רק היכולת לראות דברים מפרספקטיבה אחרת אלא היא גם אבן הפינה של עבודת צוות, יכולת לחדשנות ויצירתיות ושל מנהיגות חכמה. אמפתיה היא היכולת לסייע לאחרים להרגיש שמבינים אותם ושקולם נשמע.
מחקרים אחרונים בעולם העבודה בתחום מנהיגות והנעת ביצועים בארגונים, תרבויות ותחומים שונים מראים שאמפתיה היא כוח מניעי קריטי להנעת כל סוגי הביצועים בעבודה - היכולת להקשיב ולהגיב באמפתיה. אך בעידן המודרני האמפתיה דווקא נמצאת בירידה. הסיבות נעות משימוש יתר בתקשורת דרך טכנולוגיה ופחות תקשורת פנים אל פנים וכן בשל הדגש על ניהול משימות ופחות על אינטראקציה.
במהלך ההרצאה נבין בעזרת מחקרים מחזית המדע, מהי בעצם אמפתיה? כיצד היא נוצרת, מהם המנגנונים המוחיים המעצבים אותה? נשאל האם היכולת לאמפתיה היא מולדת או נלמדת ומדוע קל לנו יותר לחוות אמפתיה לאנשים מסוימים מאשר לאחרים ? לסיום, נצטייד בכלים מעשיים לעידוד ושימור אמפתיה בסביבת העבודה.

 

הרצאה מותאמת למנהלים:

על תבונה ורגישות - המדע מאחורי אמפתיה ומנהיגות

אחד האתגרים הגדולים של ארגונים רבים כיום הוא להסתכל מעבר לאסטרטגיות המסורתיות של גיוס ופיתוח ניהולי על מנת לייצר קאדר איכותי של מנהיגות בארגון שיצעיד אותו קדימה. ניהול לא אפקטיבי הוא יקר ומייצר לארגון עלויות ישירות ועקיפות רבות. מחקרים רבים מראים שהתופעה שכיחה ונפוצה בארגונים והצורך לפתח אסטרטגיות יעילות יותר לפיתוח כישורי ניהול הוא חיוני.

באופן לא מפתיע, אחד מהכישורים החשובים ביותר של מנהיגות היא היכולת לחוש ולייצר אמפתיה. אמפתיה היא היכולת לחוות ולהגיב למחשבות, רגשות וחוויות של האחר. במחקרים שעקבו אחרי 6731 מנהלים ב-38 מדינות שונות נמצאה קורלציה חיובית בין יכולת לאמפתיה לבין ביצועים בעבודה ונמצא כי אמפתיה חשובה יותר בתרבויות מסוימות מאשר באחרות. בעידן בו הניהול חוצה גבולות ותרבויות, המיקוד עובר לשימור ובנייה של קשרים בינ-אישיים.
במהלך ההרצאה נבין בעזרת מחקרים מחזית המדע, מהי בעצם אמפתיה? כיצד היא נוצרת, מהם המנגנונים המוחיים המעצבים אותה? נשאל האם היכולת לאמפתיה היא מולדת או נלמדת ומדוע קל לנו יותר לחוות אמפתיה לאנשים מסוימים מאשר לאחרים ? לסיום, נצטייד בכלים מעשיים לניהול מונע-אמפתיה ויצירת סביבת עבודה מעודדת ומשמרת אמפתיה.

 

הרצאת העשרה מדעית לערב עובדים:

המדע של האהבה והזוגיות

מיליוני שירים נכתבו עליה; אגדות, סיפורים ומה לא? היא נוצרת ונגמרת בכל דקה וגורמת לסערת רגשות בכל פעם מחדש - האהה-ב-ה. במהלך ההרצאה נעסוק באופן מדעי בשאלה הכה נצחית מה זו בכלל אהבה? כיצד היא נוצרת ? למה היא כל כך מעסיקה אותנו במהלך כל החיים ? האם יש קשר בין הסוגים השונים של האהבה? מה קורה במוח שלנו כשאנחנו אוהבים ? איך אנחנו בוחרים את האחד/ת? מה בין אהבה למין והאם אנחנו בנויים לאהבת נצח ?
לבסוף, למאמינים באהבת אמת – מרשם מדעי מוכח לשימור האהבה הזוגית והאושר במשפחה.

 

הרצאת העשרה מדעית:

מדע, רגש ועתיד האנושות

נפלאים ומרהיבים הם הישגי המחשבה האנושית. מוחנו המפותח מאפשר לנו לדמיין, להמציא ולתכנן לעצמנו עולם חדש ולהפוך לשליטי כוכב הלכת באוויר, ביבשה ובים. השמיים הם מזמן כבר לא הגבול עבור האדם.
אך כשאנו מסתכלים סביבנו אנו עדיין רואים בני אדם נלחמים זה בזה, ממליכים לעצמם שליטים כוחניים, עוני, רעב ומחלות הם עדיין נחלתם של רוב האנושות על אף ההתקדמות המדעית והטכנולוגית מעוררת הפליאה. מדוע זה כך ?
במהלך ההרצאה נרד לעומקם של החיווטים העתיקים במוחנו - הכוחות הנסתרים החזקים שמניעים אותנו: הרצון לשליטה, הקיבעון להיררכיה והשנאה לאחר. בעזרת הבנת הבסיס הביולוגי של ההתנהגות שלנו ננסה לחזות את העתידים האפשריים של האנושות : האם הקודים הטבועים בנו יובילו אותנו להכחדה ואבדון צפוי מראש, כפי שקרה לציביליזציות מפוארות בעבר או אולי נצליח לקודד את עצמנו מחדש ולהתקדם שלב בסולם האבולוציוני לעבר עתיד של שגשוג ופריחה.

הביולוגיה מאחורי הסטרס במקום העבודה

התמודדות עם אתגרים מתוכננים היטב, מותאמים ומנוהלים בקפידה במקום העבודה מייצרים תחושת ערך עצמי גבוה וסיפוק. אך כאשר משימות העבודה אינן מתוכננות ומנוהלות בשימת לב מספקת הן יכולות לייצר מצבי לחץ נפשי (סטרס) במקום העבודה. לחץ נפשי מתפתח כאשר האדם אינו מסוגל להתמודד עם עומס המטלות והדרישות שמוטלות עליו/ה. לחץ נפשי יכול להוות גורם משמעותי לחולי ומחקרים מראים שמצבים אלו לרוב מובילים להיעדרות רבה מהעבודה, תחלופת עובדים גבוהה, טעויות וירידה בביצועים. הנזק הכלכלי שמוערך מנזקי סטרס במקומות העבודה הוא כ2% מהתל"ג.
במהלך ההרצאה נסקור מחקרים מחזית המדע ונבין מהו סטרס במובן הפיזיולוגי, מהם גורמי סטרס והשפעותיהם על הגוף והנפש ומהם מנגנוני ההתמודדות של המוח והגוף עם מצבי הלחץ. לסיום, נאמץ אסטרטגיות חדשות לצמצום סטרס במקומות העבודה, ליצירת סביבת עבודה בריאה המניעה ביצועים.

ד"ר ליאת יקיר

ליאת יקיר, דוקטור לגנטיקה מולקולרית, בוגרת מכון ויצמן למדע, מרצה ויזמית בתחום הביוטק. מחקריי עוסקים בנושאים בתחומי הביוכימיה, גנטיקה ואבולוציה. כיום אני חוקרת את השורשים האבולוציוניים, הנקביים והזכריים, של הרגשות וההתנהגות האנושית, ועוסקת בהנגשת מדע עכשווי לכל, למען חברה אנושית טובה יותר. בשנת 2017 הוזמנתי להרצות בכנס TEDx על ה'מדע והעתיד של האהבה והזוגיות'.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input