סיפורים פיקנטיים על אירועים ודמויות בהיסטוריה של העולם

דפנה אוריה

 

אלברט איינשטיין שמו הפך שם נרדף לגאונות

אלברט איינשטיין נבחר ע"י העיתון טיים כאיש המאה העשרים. אחת הדמויות הבולטות ורבות ההשפעה של העידן המודרני, אשר שינה את תפיסתנו לגבי היקום. להילה הנרקמת סביב המדען הגאוני, תרמה ללא ספק גם אנושיות פשוטה, רעמת שיער מחשמלת, ניצוץ בעיניים וחיוך משועשע. שמו הפך שם נרדף לגאונות. אזרח העולם הגדול, פציפיסט, הומניסט, יהודי בעל הכרה וציוני.

ההרצאה תתמקד בקורות האיש: ילדותו, משפחתו, מוריו, חבריו ומעורבתו הפעילה במתרחש בעולם של ימיו.

וינסטון צ'רצ'יל והיהודים

יחסים מיוחדים במינם היו בין צ'רציל ליהודים, יחסים בין אדם יוצא דופן לעם יוצא דופן. צ'רצ'יל, סופר מחונן ופוליטיקאי מזהיר היה ללא ספק אחד המדינאים החשובים של בריטניה במאה הקודמת. "האנגלי הגדול מכולם", אשר מלחמת העולם השנייה הייתה גם "שעתו היפה". לבושו השמרני, הסיגר הנצחי ושתי האצבעות המסמלות את הניצחון היו לסמליו המסחריים. עניינים יהודים נשזרו בחייו: כחבר פרלמנט, כשר ומנהיג המלחמה מול העריצות הנאצית. הוא האמין בכישרונם של היהודים ואלה הילכו עליו קסם עוד מימי נעוריו. סיפורי התנ"ך היו חלק בלתי נפרד מחינוכו. הגם שלא נעדר ביקורת על הציונות הוא היה ידיד אמת.

מארי קירי

האישה אשר הביאה לפריצת דרך גדולה במדע וסללה נתיב לבאות אחריה היא ללא ספק מארי קירי: אישה, רעיה, אם, פמניסטית ומעל לכל מדענית דגולה. האישה הראשונה בעולם שזכתה בשני פרבי נובל בשני תחומים נפרדים: פיזיקה וכימיה.

סטאלין – צאר קומוניסט

במערב הוא נתפס כאחד מארבעת הדיקטטורים האיומים ביותר של המאה ה – 20. ברוסיה הוא נכנס להיסטוריה כמי שהמציא מחדש את העם הרוסי, כעם מתועש ומודרני, המסוגל להתמודד עם מעצמות המערב, במגרש שלהן. המחיר: כ-19 מיליון קרבנות ונקיטת אמצעי טרור קשים. שפת הגוף שלו הייתה מוגבלת להפליא, מעולם לא עשה תנועה מיותרת. התנהגותו הייתה מחושבת בקפידה, איפוק, גם ברגעי ניצחון ושמחה.

קלאופטרה השביעית

סיפורה של קלאופטרה השביעית הוא השיכתוב המוצלח ביותר שנעשה אי פעם בהיסטוריה.
היא הציתה דמיונם של רבים. מלכה חרוצה, מוכשרת, חריפת שכל, עמלנית ותוססת. בכ"ז האיש אשר הכריע אותה הצליח לחרוט את דמותה כמלכת נאפופים פתיינית. אף לא אחד מההיסטוריונים שכתב עליה ציינו את יופיה.

טרומפלדור – האיש והאגדה

הגיבור הלאומי שלנו , יוסף טרומפלדור, היה מרפא שיניים במקצועו ומשפטן בהשכלתו. חייל, קצין, מנהיג, אידאולוג ופועל חקלאי. מיתוס עוד בחייו, כגיבור יוצא דופן וזאת למרות העובדה שמסלול חייו היה רצף של כישלונות לתפארת, מאז התגייס לצבא הרוסי ולחם במלחמת רוסיה-יפן (1904) ועד שנפל בתל-חי, מצא עצמו בצד המפסיד.

דוד בן גוריון – איש שהקים מדינה

איש בעל חזון גדול. ראשו היה בעננים אך רגליו היו נטועות היטב בקרקע. מיום שעמד על דעתו, שם בן גוריון יעדו בהקמת מדינה, מדינה ליהודים. החוש הנבואי, ההיסטורי, שהתפתח והתעצם בתוכו הובילוהו אל היעד, כאשר הדרך רצופת מהמורות אין קץ. חזותו הלא מרשימה, ריצפה את דרכו אל הפסגה במאבקים קשים.

בנימין זאב הרצל

ההרפתקן הגדול ביותר של המאה העשרים הוא ללא ספק בנימין זאב הרצל. איש אחד לבד בתעוזה ונחישות מפתיעים, מצליח ליצור בזמן קצר, מסגרת לאומית לציבור המפוצל והבלתי מאורגן ביותר עלי אדמות. כמחזאי, נאבק הרצל על הכרה, אך זכה להצלחה בינונית. כמנהיג וחוזה, הצליח מעל למשוער.

פנחס רוטנברג – מייסד חברת החשמל

מהנדס מים וחשמל במקצועו, איש תקיף ויצרי, מלא מרץ ורב תושיה אובססיבי לגבי חזונו ואגדה עוד בחייו. הוא התרועע עם גדולי עולם והילת המהפכן, האביר האפל, אפפה אותו. אמן ההסתרה שגם בצוואתו טרח להקשות על פיענוח סוד חייו, אשר פרקים רבים בו עלומים, מכוסים בשכבה עבה ומטעה של אלמנטים מיתיים שהסעירו את דמיונם של בני זמנו והבאים אחריהם

בניטו מוסוליני – נצרב בלהט גבהים

מאיש שמאל סוציאליסטי הפך מוסוליני את עורו לימין פשיסטי.
הוא עלה בדרך מטאורית עד להיותו שליט יחיד ונערץ באיטליה. הוא שבר שיאי פופולריות והידרדר במהירות מסחררת לקצה המנוגד, סלידה המונית.
זאב בודד, שאפתן, ותועמלן מוצלח. היומרות הבלתי מרוסנות בהן היה מצויד הביאו לנפילתו. למלחמת אחים בארצו, לתבוסה מוחצת וחורבן.

זאב ז'בוטינסקי – אינטלקטואל ולוחם

האדם אינו אלא תבנית נוף מולדתו אמר המשורר שאול טשרנחובסקי, ואכן ולדימיר זאב ז'בוטינסקי אשר נולד באודסה העיר הכי לא רוסית ברוסיה, העיר הקוסמופוליטית ביותר הטביעה חותמה העמוק ו. ז'בוטינסקי המנהיג, המשורר, האינטלקטואל, העיתונאי, ומעל לכל איש העולם הגדול, קוסמופוליט, גבוה ונישא מבחינת תפיסת עולמו הרוחני, רוחב תפיסתו וכישרונו ממתינים עדין לביוגרף אובייקטיבי.

אליעזר בן יהודה – מחייה הלשון העברית

בשנת 2007 הוכרז אליעזר בן יהודה ע"י אונסק"ו (ארגון החינוך והמדע של האו"ם) כמי שראוי להוקרה בינלאומית ולהנצחה על תרומתו המיוחדת במינה לתרבות, לחברה ולמדע. מדינת היהודים שעברית הינה שפתה הרשמית, הייתה חלומו של אליעזר בן יהודה, חלום שהוגשם (איש העלייה הראשונה)

דון יצחק אברבנאל 1437 - 1508

הוא שירת כאיש כספים ארבעה משליטי אירופה: פורטוגל, ספרד, נפולי וונציה. מנהיג יהודי באחת משעותיה הקשות ביותר של ההיסטוריה היהודית – גירוש ספרד. אמונתו הבלתי מעורערת בביאת המשיח החמיצה לדעת ההיסטוריון בן ציון נתניהו, שעת כושר אשר לא תשנה עוד שנים רבות. עיסוקו בחישובי הקץ הכשירו במידה מרובה את הקרקע לבואו של שבתאי צבי.

אהרון אהרונסון – מנהיג, מדען ומרגל

איש העליה הראשונה. ה"צבר" הראשון, מנהיג, יזם וציוני. כמדען אוטודידקט, היה אהרונסון רב-גווני: בוטנאי, גאולוג, מטראולוג, אגרונום ועוד, ראשון לאנשי המדע בארץ. הגלוי המסעיר שלו "אם החיטה"ב 1906 הביאה לו תהילת עולם. המיאוס אותו חש כלפי העת'מאנים השולטים בארץ הביאו להקמת ארגון מחתרת ראשון בארץ - ניל"י.

בית רוטשילד

אדם בעל מרץ ויצירתיות בלתי נדליית מאיר אנשל רוטשילד, עם חמשת בניו ברוכי הכישרון מצליח להפוך את שמו "רוטשילד" לשם נרדף לעושר עצום. להקים שושלת בעלת מוניטין אגדי של עושר, עוצמה וכוח פוליטי נסתר, מזה 200 שנה

נס חנוכה – אלנבי נכנס לירושלים

ארבע מאת שנות שלטון עות'מאני הסתיימו בארץ ב 9 דצמבר 1917 עם כניעתה של ירושלים במלחמת העולם הראשונה. ליהודים היה זה נס חנכה – נר ראשון של חנכה תרע"ח.
כניסתו של הגנרל אלנבי לירושלים היה לאחד האירועים המכוננים בהיסטוריה של ארץ ישראל. אלנבי הגיש לבריטים מתנת חג מולד כאשר נכנס בתהלוכה רגלית כצליין לירושלים ב 25 דצמבר 1917.

עולי הגרדום

חקר הימין הציוני סבל שנים רבות מחסך. בעקבות המהפך הפוליטי של שנת 1977 גברה הסקרנות בנוגע למקורות הימין, לאידאולוגיה ולפוליטיקה שלו. הלוחמים שנתפסו ע"י הבריטים והתעקשו להימנע מלבקש חנינה "עולי הגרדום" אשר הוצאו להורג בתלייה בידי השלטונות הבריטים בא"י ומצרים או התאבדותם שמנעה ברגע האחרון את תלייתם, הפכה אותם לגיבורים. חיי הכבוד שעליהם הקפידו בתא הנידונים למוות וצעידתם הגאה אל תא התלייה הוצגו כביטוי למסר הנחרץ בדבר כבוד לאומי של העם היהודי המסרב להשלים עם דיכוי שנכפה עליו בידי שלטון זר.

רספוטין

אגדות רבות נפוצו על כוחותיו המיוחדים. הוא הגיע מכפר קטן בסביר אל הבירה סנט-פטרסבורג ובחיוניותו המופלאה שטף את הפמליה המלכותית המתנוונת, זעזע את חצר-הצאר השוקעת. חרף גסותו המחוספסת הוא מצליח להתקרב אל הצאר ניקולאי השני ואשתו, אף להקל על מחלתו של הצארביץ (המופיליה) עד כדי כך, שבהשפעתו הועלו והופלו אנשי ממשל בכירים. מעורבותו בדרגים הגבוהים עוררו קינאה וזעם אצל רבים ממקורבי הצאר אשר קשרו להורגו.

פרשת אלטלנה

מדינת ישראל שהוקמה תוך לחימה באויב חיצוני, נאלצה להפנות תותחים גם מול עמיתים בבית. אחת הפרשות העגומות היא "פרשת אלטלנה" קורבנות נפלו משני הצדדים הניצים (אצ"ל וצה"ל), והפרשנויות מושפעת מעמדתו הפוליטית האקטואלית של החוקר, כאשר כל צד במחלוקת מצויד בעובדות ונתונים אשר מגבים את עמדתו.

מארי אנטואנט

הגורל תעתע במארי אנטואנט והיא הייתה שבויה בו. בתה של מריה תרזה, קיסרית אוסטריה, שנישאה ללואי ה -16 מלך צרפת. ניהלה חיי פאר חסרי אחריות כמלכת צרפת וסיימה את חייה בחרפה גדולה. האם באמת אמרה להמון הפריסאי "אם אין לחם תאכלו עוגות"? או שיוצרי דעת הקהל בחשו בקדירה להשפילה?

עלייה ראשונה – רומנטיקה אידאולוגיה והרפתקנות

מאז חורבן בית המקדש, במשך כל התקופות והזמנים, ניסו יהודים, הן כבודדים והן בקבוצות, לשוב ארצה. בשנת 1881, הייתה זו שיבה אחרת, הם לא היו רבים אך היו חדורי אידיאולוגיה אשר במרכזה: מימוש הרעיון הלאומי. אופייה הלאומי המובהק הקנה לה, בדיעבד, את השם "העלייה הראשונה

קתרינה הגדולה

היא הייתה נסיכה גרמניה, לא אטרקטיבית במיוחד אשר נישאה ליורש העצר הרוסי. בכישרון יוצא מגדר הרגיל היא מצליחה לנווט עצמה לשליטה הבלבדית ולהוביל את האימפריה הרוסית העצומה להישגים לא מבוטלים. במקביל חדר המיטות שלה היה פעיל במיוחד היא החליפה מאהבים בקצב מרשים וככל שהתבגרה גיל מאהביה הלך וירד. כאשר תהיה בת שישים מאהבה האחרון יהיה בן 20.

יוסף חיים ברנר

איש העלייה השנייה, העלייה השנייה, היה מחלוצי הספרות העברית המודרנית אשר קנה לעצמו מוניטין בגין אורח חייו הסגפני, עלילת חייו המפותלת ומותו הטראגי. ברנר האדם והסופר המיוסר, המבקר, האינטלקטואל והעיתונאי, יהודי סגפן ונזירי, איש סוער, דרמטי ודיכאוני, מסוכסך עם עצמו ועם העולם, בלתי מרוצה תמידי שהיה לדמות נערצת עוד ובחייו ומיתוס במותו.

ישו או ישוע

למעלה מ2.2 מילארד איש משתייכים לדת הגדולה ביותר בעולם, הנצרות. במרכזה דמותו של ישו. התיעוד ההיסטורי אודות ישו האיש, דל במיוחד. על פי הסיפור הנוצרי, הוא נולד, חי ומת כיהודי. הנציב הרומי ביהודה פונטיוס פילטוס צלב אותו. אשמת הצליבה מוטל על כל היהודים לדורותיהם. מי היה ישו או ישוע? והאם היה בכלל, מדוע נצלב? ומה עומד בבסיס ההאשמה המוטלת על היהודים לדורות?

 

מגיאות לגירוש (8 מפגשים)

הערבים מגיעים לספרד

בשנת 711 נכבש כל חצי האי האיברי בסערה ע"י הערבים. רק ב 755 עם הופעתו של עבד א-רחמן ה -1 יתייצב שלטון הערבים במקום ובינתיים מצליחים הנוצרים לחזור לבסס שלטון בצפון חצי האי. המרכז היהודי העולמי מתקיים עדין בבבל.

חסדאי אבן שפרוט

עבד א-רחמן השלישי יורש את סבו בגיל 22 ומצליח לכונן ממלכה לתפארת. לחצרו יגיע רופא צעיר ,היהודי חסדאי אבן שפרוט. בכישרונו הרב יהיה חסדאי ליועץ, מתורגמן ושליח דיפלומטי מוצלח. ביתו מרכז לאנשי עט יהודים (מנחם בן סרוק ודונש לברט). זו תחילתה של התקופה אשר ההיסטוריונים יכנו כ "תור הזהב".

שמואל הנגיד ובנו

ב 1013 מתפצלת ספרד המוסלמית ל 23 ממלכות קטנות והייתה זו שעת מפנה גם בחיי היהודים. בממלכת גרנדה יגיע שמואל בן יוסף הלוי אבן נגרילה, לשיא כמותו לא היה לפניו ולא יהיה אחריו. שמואל המכונה "שמואל הנגיד" היה בגרנדה לשר הצבא, לרמטכ"ל’ לשר האוצר וראש השרים.

השירה העברית בספרד

אחד משיאי היצירה היהודית בכל הדורות נוצרה באותם זמנים בחצי האי האיברי. נציגיה הבולטים הם יהודה הלוי ושלמה אבן גבירול. הם כותבים שירה מופלאה בשפה שאינם שפתם, בסביבה ערבית ונוצרית עויינת. לבד משירה יכתוב יהודה הלוי את "הכוזרי" יצירתו הגדולה, הרוחנית, פילוסופית-אפולוגטית. שלמה אבן גבירול יכתוב את "מקור חיים".

גדול הדור: הרמב"ם

רבי משה בן מימון – הרמב"ם נחשב לגדול הפילוסופים היהודים בימי הבינים, הגותו עסקה בענייני אמונה. שלושת יצירותיו הענקיות הן: "פירוש המשנה" (1161-1168) "משנה תורה" (נקרא גם הי"ד החזקה על שום 14 הספרים) – החיבור ההלכתי הגדול ביותר (1168-1177) ו"מורה נבוכים" (1186-1191). לפרנסתו כרופא ורופא מוצלח במיוחד. הוא נפטר במצרים 1204, על פי המסורת ועל פי בקשתו נקבר בטבריה.

היצירה הרוחנית

העיסוק במיסטיקה וספרות הקבלה תופסת את מקומה של השירה העברית. "הבהיר ו "ספר יצירה" (המיוחס לאברהם אבינו) ספרי הקבלה הראשונים, מתווים את יסודות הקבלה. ספר "הזוהר" יעמוד במרכז החיים הרוחניים היהודים.

אברהם אבולעפיה

אינטלקטואל יהודי נודד מלמד קבלה אחרת, "קבלה עליונה" "קבלה נבואית" רואה עצמו נביא ומשיח. מתעמת עם גדול הדור שלמה בן אדרת (הרשב"א).

מפרעות קנ"א לגירוש יהודי ספרד

חסדאי קרשקש מנהיג יהודי אראגון, מקורב למלכות אך לא מצליח למנוע ב 1391 את פרעות קנ"א הנוראות. מלכויות קסטיליה ואראגון מגיעות לשיאן בימי פרדיננד ואיזבלה, לאחר מאה שנות רדיפה ומצוקה יגורשו כל יהודי קסטיליה ואראגון. המנהיג היהודי הגדול של דור הגירוש – דון יצחק אברבנאל, מחמיץ הזדמנות היסטורית.

דפנה אוריה

בוגרת האוניברסיטה העברית ואוניברסיטת תל אביב (היסטוריה, אמנות וארכיאולוגיה)

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input