היסטוריה פופולרית - היסטוריה ארצישראלית ויהודית

עופר אדרת

 

בן גוריון שלא הכרתם

"מחבק, מנשק, מלטף": הוא הכריז על הקמת המדינה, אך מצא גם זמן לרומנים עם לפחות חמש נשים, בארצות ובתקופות שונות. היכרות עם "הזקן" כמאהב ובוגד סדרתי.

השחיתויות של "ישראל היפה"

דיין גנב עתיקות, אשכול מכר את דירתו למשרדו ובן גוריון שלח אנשי עסקים לקנות לו ספרים. אומרים שפעם היה פה אחרת?

"אבדה אישה קצת מטומטמת"

מודעות דרושים, מכתבים למערכת ופרסומות ישנות בטעם של פעם עומדים במרכזה של הרצאה משעשעת וקלילה, שמתבססת כולה על אוצרות מארכיון "הארץ", העיתון העברי הוותיק בישראל.

הסודות מדימונה

מה בכל זאת ניתן לומר על תוכנית הגרעין של ישראל? עיון במסמכי ארכיון המדינה חושף לא מעט על מה שיש והאופן בו הושג. לא רק "לפי פרסומים זרים".

טוב למות בעד ארצנו?

אמר או לא אמר? ואם אמר, איך אמר? ולמה בעצם זה חשוב? מאה שנים אחרי נפילתו של טרומפלדור, נעיין מחדש בכל המקורות ההיסטוריים.

האמנם "סודי ביותר"?

ארכיון המדינה וארכיון צה"ל מסתירים מהציבור אלפי מסמכים מ-1948, דרך 1967 בואכה ימינו אנו, תחת הנימוק המאיים: "הגנה על ביטחון המדינה". מאחורי הקלעים מסתתר סיפור אחר לגמרי: תדמית, פוליטיקה ויחסי ציבור.

גיבורי המרד הנשכחים

מדוע כולנו מכירים את שמו של אנילביץ', אבל מעטים שמעו על פאבל פרנקל, איש בית"ר, שלחם בגבורה עילאית בגטו ורשה? כיצד והאם חדרו יריבויות פוליטיות בין ימין ושמאל גם לשואה?

שיירת הל"ה: גבורה או פאשלה?

35 הצעירים, שהונצחו בשירו המרגש של חיים גורי, "הנה מוטלות גופותינו" נכנסו לפנתיאון של הגבורה הישראלית מאז נפלו ב-1948. אבל האם באמת היו גיבורים, או שמא דמם נשפך לשווא?

כ"ג יורדי הסירה: לאן נעלם הכ"ד?

חבורת יורדי ים צעירים יצאו ב-1941 למשימה ממנה לא שבו. עקבותיהם נעלמו. מי שלח אותם ומדוע? ומי ביקש להשכיח את יורד הסירה הנוסף?

אלטלנה, רצח ארלוזורוב ומלון המלך דוד

שלוש פרשות היסטוריות מדממות, שעיצבו את הקיטוב בין ימין ושמאל עד היום. מה באמת קרה שם?

בין כפר קאסם לדיר יאסין

שני כתמים בעברה של התנועה הציונית מדממים עד היום וחושפים צדדים אחרים של "העם הנבחר".

"תגיד לדני שהיתה לו אמא"

מדוע הוכתמו חברי קיבוץ ניצנים שנכנעו למצרים במלחמת העצמאות, מי ניסה לטהר את שמם ומדוע עזבה מירה בן ארי את בנה ובעלה בלי לשוב?

פולין מביטה במראה

קורבנות של הנאצים? משתפי פעולה ברדיפת היהודים? או אולי גם וגם? על ההתמודדות של פולין עם הכתמים בעברה – בין היסטוריה מדממת לפייק ניוז

חנה סנש: משימת התאבדות?

האם צנחני היישוב, שנשלחו להילחם בנאצים במלחמת העולם השנייה, יצאו למשימת התאבדות? האם הוקרבו חייהם של צעירים אידיאליסטים, ובראשם המשוררת משדות ים, כדי להוסיף מיתוסים וסמלים לגבורה היהודית?

ציידי הנאצים

ההצלחה שבלכידת אייכמן, הכישלון בניסיון לעצור את מנגלה, החיסול באורוגוואי ומעטפות הנפץ בדמשק. הסיפורים המדהימים מאחורי הניסיונות לסגור חשבון עם רוצחי העם היהודי.

 

עופר אדרת

יליד 1981 מתל אביב, בעל תואר שני בהיסטוריה מאוניברסיטת תל אביב, משמש כתב ההיסטוריה של עיתון "הארץ" מאז 2012, ומסקר מעל דפי העיתון באופן שוטף פרשיות היסטוריות בדגש על היסטוריה ארצישראלית ויהודית וכן היסטוריה של גרמניה הנאצית והשואה. חי ועבד בברלין ובקרקוב, דובר גרמנית ולומד פולנית. בין הסיפורים הייחודיים שחשף בשנים האחרונות: פרשת העיזבון הספרותי של קפקא; הכתרת תושב חיפה כ"איש המבוגר בעולם"; מחדל הנצחת החללים במשרד הביטחון; פעילות ארכיון המדינה - בין ליקויים לפריצת דרך טכנולוגית; הזנחה בטיפול אתרי מורשת לאומיים ברחבי הארץ; רכבת אל החופש - סיפור הצלה יוצא דופן מהשואה; ועוד. לצד זאת, הוא עורך וכותב את מדור ההספדים "אחרי מות" וכתב את החידון ההיסטורי "האיש שהיה".

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input