הרצאות על היסטוריה כללית על תקופותיה, אישים, חברה ודתות

ד"ר גוסטב מייסלס

 

המלחמה הקרה מתחממת: קונפליקטים שמסעירים את העולם  קונפליקטים בעולמנו כיום (וקצת מחר)

סדרת מפגשים בעניינים הבוערים של זמננו. סקירה של מצבים קונפליקטואליים באזורים שונים של העולם: אתניים – פוליטיים – חברתיים – צבאיים ואידיאולוגים דתיים. האם מדובר ב"קונפליקט בין תרבויות" או עניין של מנטאליות שונות? והבעיה: הפונדמנטליזם האסלאמי מול המערב – לאן זה מוביל?

קיצור תולדות האנושות

ספרו באותו שם של פרופ' הררי עורר עניין רב בעולם. הוא אינו מדבר על מלחמות, קרבות ושליטים, אלא על תהליכים גדולים בהיסטוריה ובניגוד לספרי ההיסטוריה המקיפים המקובלים, בספרו מנסה הררי להראות לא רק את השתלשלות האירועים, אלא גם לעסוק בחוויה האנושית האינדיבידואלית ובסוגיות אתיות ומוסריות, חברתיות ופוליטיות העולות מן ההיסטוריה. בסדרה שלנו ננסה לתמצת את ההשתלשלות של ההליכים ההיסטוריים ברוח זו אבל להתיחס גם ליסודות שנראה שלוקים בחסר בהסתכלות המקיפה של הררי כמו האם רק החומר בעל משמעות או שמה גם ל"רוח" יש מקום בהיסטוריה. ובאשר להיסטוריה של המחר נראה שלאסלאם הרדיקלי מקום הרבה יותר חשוב (ומסוכן) ואשר הררי מעניק לו.

נקודות מפנה בהיסטוריה, התרבות והחברה המודרניות

לא מעט אירועים והתרחשויות רגעיים הכתיבו מהלכים היסטוריים, פוליטיים, חברתיים ותרבותיים בהיסטוריה המודרנית. הם עדיין מטביעים את חותמם ומשפיעים על המאורעות הסוערים של ראשית המאה ה-21. מסע מרתק אל כמה מן האירועים האלה, שהיו בעלי השלכות מכריעות על התפתחות העולם בן זמננו, ביניהם המצאת הדפוס (1450), קונגרס וינה (1815), מהפכת 1848, קרל מרקס ואידיואלוגיות המאה ה-20, איחוד איטליה (1871), מלחמת העולם הראשונה והשנייה, נפילת המשטרים הקומוניסטים (1989), ספטמבר 2001 והטרור, רוסיה חוזרת לזירת המעצמות – עידן פוטין (2000)], ממוברק לסיסי – האם יש עתיד ל"אביב הערבי" (2014-2011)

החלטות הרות גורל שהניעו את גלגלי ההיסטוריה

ממעמקי ההיסטוריה, אין יום בחיי האנשות שבו במקום כלשהו בכדור הארץ ללא מלחמה. ואז מה זה מלחמה? היא פוליטיקה באמצעים אלימים. היא ביטוי למצבים קונפליקטואלים בעלי טבע שונה: כלכלי, פוליטי, לאומי או תרבותי. בסדרה מרתקת זו, נעלה לדיון כמה מן המלחמות הכורליות שהכתיבו את מהלך ההיסטוריה בתקופתן; ננתח את הרקע להתלקחותן, מהלכין הטקטיים החשובים שהביאו לתוצאותין ובמיוחד את ההשלכות הפוליטיות, הטכנולוגיות והחברתיות שהן גרמו

זוגיות וזוגות מפורסמים בהיסטוריה...שעשו היסטוריה

ללא ספק מאחורי כל גבר יש אישה. ולפעמים להפך – גבר תומך בפעילותה. לאהבה – או העדר אהבה - וזוגיות יש משקל רב בחיי המנהיגים והוגי דעות. וזו לא רק אמירה – פעמים זוגיות וזוגות יצרו מיתוסים בעלי משמעות חברתית, אומנותית, פוליטית ואף כלכלית, עשו היסטוריה ונשארו טבועים בזיכרון הקולקטיבי של האנושות. איך אהבה וזוגיות הנעו הליכים היסטוריים, אידיאולוגים, חברתיים או אומנותיים נסקור בסדרה מרתקת של הרצאות.

הכול מתחיל ברעיון: בין הצורך והיצר

ללא ספק שהכול מתחיל ברעיון. בסדרה מרתקת ננסה להתחקות אחרי רעיונות והוגיהם, שעמדו כבסיס להתפתחויות בתחומים רבים של חיינו המוחשיים והרוחניים בעלי משמעות חברתית, אומנותית, פוליטית ואף כלכלית, לאורך הדורות.

שבעה פלאי העולם העתיק וקצת יותר

סדרת הרצאות בה נגלה את סודותיהם של מקומות ותופעות שהוכרו כ"מופלאים" בהיסטוריה האנושית ממעמקיה ועד היום, טבעיים או מעשי מלאכת אדם, כגון פלאי הבריאה, שבעה פלאי העולם העתיק, פלאי עולם הטבע – הפסל הטוב ביקום, פלאי העולם המודרני – מבנים, גשרים, מגדלים וכו'

אנשי חזון ששינו את פני ההיסטוריה האנושית

"אנשי החזון בונים את מה שהחולמים דמיינו". אנשי החזון, רואים את העתיד, לעיתים דורות לפני האחרים ופועלים להגשמתו. בסדרה מרתקת זו נכיר כמה מהאנשים שהשאירו את חותמם על ההתפתחות הרוחנית והחומרית של החברה האנושית בתחומים שונים – דת, חברה, טכנולוגיה ומדע. 

מנהיגים שפרצו דרך בהיסטוריה המודרנית

מסע חודר ומעניין במה שידוע ויותר במה שידוע פחות ומסעיר בדמויות פוליטיות מרכזיות שהנהיגו עמים ואומות בזמנים המודרניים ונשמרו בזיכרון הקולקטיבי של החברה האנושית. השאלה המרכזית שננסה לברר היא האם אכן המנהיגים הם אשר עושים היסטוריה או שההיסטוריה יוצרת את המנהיג והדבר בולט ביותר בשתי מאות השנים האחרונות. לא ניתן להבין את עולמנו היום ללא פועלם של שליטים דוגמת אברהם לינקולן, ולדימיר לנין, מוסוליני, היטלר, צ'רצ'יל, רוזבלט, דה-גול, בן גוריון, אדֶנאור או פוטין. והשאלה שמעיקה עלינו יותר ויותר: לאן נעלמו המנהיגים היום?

רודנים על ספסל הנאשמים

סדרה ביוגרפית למחצה המציגה דמויות של רודנים בולטים – או מי נשמרו בזיכרון הקולקטיבי של החברה האנושית כרודנים במעשיהם הברוטליים. האם הרודנים הם תופעה שנוצרת מאישיות המנהיג שמשתלט על חברה או שחברה יוצרת רודנים? נושיבם על ספסל הנאשמים ונלמד את נסיבות עליתם לשלטון, את סביבתם והתנאים שחברתיים, ההיסטוריים והאישיים שהפכו אותם לרודנים, מה הם עשו ואיך ניתן להסביר את מעשיהם. בין היתר נשפוט את יוליוס קיסר, את פרנקו, את סטאלין, את היטלר ומוסוליני, את שושלת הרודנים של סוריה וצפון קוריה, את פוטין ולא מעט אחרים

הוגי דעות שעיצבו את המחשבה המודרנית

סדרה ביוגרפית למחצה המציגה את גדולי הוגי הדעות שעיצבו את המחשבה המודרנית, החל בשלושת הגדולים של ראשית הדרך: רמב"ם, אבן רשד ותומאס דה אקווינס ועד סלבדור דאלי וסרטר דרך ג'ורדנו ברונו, מקיאוולי, וולטר וקרל מרקס - את תקופויתהם, את סביבתם, את התנאים שהובילו לתרומתם להתפתחות המחשבה המודרנית ועיצובה כפי שהיא היום.

המלחמות ששינו את פני ההיסטוריה

ממעמקי ההיסטוריה, אין יום בחיי האנשות שבו במקום כלשהו בכדור הארץ ללא מלחמה. ואז מה זה מלחמה? היא פוליטיקה באמצעים אלימים. היא ביטוי למצבים קונפליקטואלים בעלי טבע שונה: כלכלי, פוליטי, לאומי או תרבותי. בסדרה מרתקת זו, נעלה לדיון כמה מן המלחמות הכורליות שהכתיבו את מהלך ההיסטוריה בתקופתן; ננתח את הרקע להתלקחותן, מהלכין הטקטיים החשובים שהביאו לתוצאותין ובמיוחד את ההשלכות הפוליטיות, הטכנולוגיות והחברתיות שהן גרמו.

הטוב הרע והמכוער בהיסטוריה של המאה ה-20

המאה העשרים מצטיירת כ"עידן של סכיזופרניה" בה הטוב, הרע והמכוער – הטכנולוגיה, הקידמה והחמלה, ההרס ושפיכות הדמים - מתקיימים בתערובת זה ליד זה ולעתים גם ביחד. בסדרה ההיסטורית החדשה זו נציג וננתח את הרקע ההיסטורי, החברתי של כמה מן האירועים קשים, הרי גורל שקבעו הליכים במהלך המאה והשפעותיהם הורגשות עד ימינו. וננתח האישי שגרמו להחלטות הרות גורל, נעריך את השיקולים לקבלת אותן החלטות ואת השלכותיהן שהשאירו את חותמן במשך ההיסטוריה ואף עד היום.

נצרות – דת או פוליטיקה

דת ופוליטיקה. הדת שצמחה היהדות או איך מקימים מפלגה מנצחת. סדרה של מפגשים בנושא שעדיין נשאר מרתק והפעם נתקוף אותו מזווית אנושית, חברתית ופוליטית. נברר לעצמנו איך ולמה נולדה הנצרות בתוך היהדות ולמה היא הצליחה. ננתח את דמותו של ישו(ע) ושל אמו הבתולה בין המיתוס לממצאים ההיסטוריים. נלווה את ההיסטוריה של התפתחות הכנסייה – האם קדושה היא? נלמד על הדוגמה הנוצרית ובסיסה התיאולוגי. נבחן את הפילוגים הגדולים בכנסייה, הסיבות וההשלכות הדוגמטיות, החברתיות והפוליטיות שלהן.

מסע בלתי שגרתי בהיסטוריה של נסיעות ומסעות

סדרה של הרצאות על נסיעות מראשית החברה האנושית – נדידות העמים – מסע חתשפסוט לארץ פונט וה"תייר הראשון" – מלכת שבא, דרך תופעת העלייה לרגל והצלבנים לעידן התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות ומסעות המאה ה-18 וה-19 לנסיעות בעולם המודרני ולחלל.

עידן התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות והדמויות שחוללו אותן

למה זה קרה? ואיך; הגורמים שהובילו להיווצרות מוקד התרבות המערבית באגן הים התיכון; למה התהליך נעצר ומוקד התרבות המודרנית עבר לאגן האוקיינוס האטלנטי; ספרד ופורטוגל – מעצמות אירופיות; ארצות השפלה נכנסות להיסטוריה; אמריקה – מה היא עשתה לאירופה.

שליטים שהשאירו את חותמם על ההיסטוריה

סדרה של הרצאות על שליטים בולטים בהיסטוריה האנושים שהשפיעו ונשמרו בזיכרון הקולקטיבי של החברה האנושית, דוגמת הפרעונית חאצ'פסוט, דוד ושלמה, אלכסנדר מוקדון, אוקטבינוס אוגוסטוס, המלכה אליזבת ה-1, לואי ה-14, פטר הגדול, נפוליאון, סטאלין, בן גורעון, מרגרט תאצ'ר, פוטין

מרוסיה באהבה [המסתורין של רוסיה]

שתי אימפריות – שתי תרבויות בין אירופה לבין אסיה – רוסיה היא מוקד של ניגודים ותמהיל של תרבויות, מתפרסת על שטחים עצומים בשתי היבשות. היא צמחה לגדולתה בחבלי לידה קשים - מנחשלות פיאודלית עד לפסגות הקידמה – הכול בשלטון של עריצות. כובשי עולם דוגמת פיוטר הגדול ויקתרינה השנייה, הרחיבו את גבולותיה והפכו אותה למעצמה. המרקם האתני הוליד פולקלור מרהיב אבל עד היום רוסיה מתלבטת בין המוּז'יק האביון לבין ענקי התרבות העולמית כגון דוסטוייבסקי וטולסטוי, צ'ייקובסקי ורִימְסְקִי-קוֹרְסַקוֹב, שלייפין ואולנובה. ננסה בסדרת הרצאות זו לחדור לתוך סודותיה של אומה גדולה זו.

נשים שעשו היסטוריה, אומנות ומדע

אות הערכה לאישה סדרה של הרצאות על דמויות נשיות, ידועות וידועות פחות, שעיצבו את ההיסטוריה, תרמו לאומנות וקבעו נקודות ציון במדע: מאחורי כל גבר יש אישה, ולעתים גם מאחורי אישה יש גבר, נישואים ומוסד הפילגשים; מדבורה הנביאה, קליאופטרה ותיאודורה, למרי קורי, גולדה מאיר, מרגרט טאצ'ר וקונדוליסה ריס...

Saga של שושלת רוטשילד

מבט אינטימי בעלייתה והתפתחותה של יהדות אירופה. [סדרה של הרצאות אשר מציגה ומנתחת את קורות עלייתה של משפחת רוטשילד, תרומתה להתפתחות הבנקאות והכלכלה העולמית וכמובן פעילותה הציונית. כל זאת במסגרת הרחבה יותר שמעמידה את האירועים ברקע ההיסטורי, חברתי ופוליטי הכלליים של התקופה ומעמדם של היהודי בהם, בגרמניה, אוסטריה, אנגליה, צרפת ואיטליה.]

"בעין הסערה" – ארץ ישראל כמוקד לקונפליקטים

בלב קונפליקטים צבאיים, פוליטיים ואידיאולוגיים מקרב מגידו הראשון, דרך מלחמות הדיאדוכים, העימות יהודים-שומרונים; יהודים-נוצרים; מוסלמים נוצרים; המעצמות וא"י; מלחמת העולם השנייה ועד לקונפליקט הישראלי-פלסטיני

האפיזודה הצלבנית - מסעי הצלב – דת, פוליטיקה או הרפתקה

על היבטים פחות מוכרים של מסעי הצלב במזרח ובאירופה; הנקודה היהודית; השלכות מסעי הצלב בחברה, מדעים ואומנות

קרבות מכריעים בארץ ישראל

סדרה של הרצאות על קרבות מפורסמים שהתנהלו בארץ ישראל וסביבה, הרקע, תמונת מצב, התנהלות הקרבות ותוצאותיהם הצבאיות, הפוליטיות והחברתיות

כובשי עולם

סדרת הרצאות על מנהיגים צבאיים ופוליטיים שהצטיינו במבצעים צבאיים לאורך ההיסטוריה

היסטוריה כ-Saga של שושלות

סדרה של 5 עד 15 הרצאות (= סמסטר) הרצאות על ההיסטוריה כפי שהיא משתקפת בסיפורי המשפחות השולטות: שושלת – מהי?, שושלות גדולות של ההיסטוריה הרחוקה והקרובה, קונפליקטים דינאסטים.

מיוליוס קיסר ל"צאר" פוטין

סאגה של האימפריות הגדולות בהיסטוריה. סדרה העוקבת אחרי לידתן, התפתחותן הפוליטית, צבאית, תרבותית וחברתית של האימפריות הראשיות ומורשתן ההיסטורית: האימפריה הרומית, הביזנטית, העות'מאנית, הרוסית, הפורטוגזית, הספרדית, הגרמנית, הבריטית, האימפריות הערביות והסיניות.

התנקשויות פוליטיות מפורסמות.

סדרה מרתקת הסוקרת התנקשויות הפוליטיות המסעירות ביותר בעידן המודרני, כמכשיר פוליטי: מנהיגים ופעילים אמיצים ששילמו את המחיר היקר ביותר על אומץ ליבם, חזונם, ונכונותם ללכת עד הסוף בשביל דעותיהם ואמונותיהם במהלך ההיסטוריה

איפה טעה קולומבוס?

היסטוריה מרתקת של מסעות ששינו את פני ההיסטוריה מסע בלתי שגרתי בהיסטוריה של הנסיעות והמסעות גיאוגרפיים, צבאיים, דתיים או פוליטיים ששינו את פני ההיסטוריה. סדרה של הרצאות על נסיעות מראשית החברה האנושית – נדידות העמים – מסע התפשטות לארץ פונט וה"תייר הראשון" – מלכת שבא, דרך תופעת העלייה לרגל והצלבנים לעידן התגלויות הגיאוגרפיות הגדולות ומסעות המאה ה-18 וה-19 לנסיעות בעולם המודרני ולחלל .

האם חשכת ימי הביניים הייתה כל כך חשוכה?

ככול שהזמן עובר והעבר מתרחק, המסתורין של ימי הביניים מסעירים את הדמיון ומעוררים בנו הסקרנות. נערוך מסע בלתי שגרתי בהיבטים הנאורים של תקופת ימי הביניים שסללו את הדרך לעולם המודרני. בין היתר נבדוק את מקומם של היהודים בתהליך זה, בראיה גלובלית.

בין אניוסים למרנוס - סיפורם של האנוסים באשר הם

לאורך זמן, בימי הביניים, אולצו יהודים להמיר את דתם ולקבל על עצמם את דת המדינה השולטת. הם נאלצו לבחור בין שתי אפשרויות נוראות: הגליה או הטבלה לנצרות. הם ניהיו ל"יהודים מוסתרים" – "נוצרים אנוסים". אלה שמרו על אורח חיים יהודי והעבירו את לפיד מורשתם לדורות הבאים בסודיות הראויה, לפעמים גם במחיר חייהם, או בהסתכנות כליאה. המושג נפוץ ביותר בשל היקף המרת הדת הכפויה בה חויבו היהודים לקבל עליהם את הדת הנוצרית בתקופת ימי הביניים, בעיקר בספרד ובפורטוגל, אך גם בארצות אחרות. לצידם היו גם יהודים שהמירו את דתם מרצון.

נתעמק בהרצאתנו בהיסטוריה של צאצאי היהודים הנסתרים מראשיתה של תופעת האנוסים בספרד, במנהגים שהשתרשו בקרב צאצאי האנוסים, והתפתחות הקהילה והיחס כלפיה בין של המדינה והכנסייה ובין בעיניי ההלכה, עד לגירושם. ננסה גם לבהר את המחלוקת אם הם יהודים (אומנם בסתר) או נוצרים לכל דבר.
מעניין לראות שכיום צאצאי האנוסים בספרד, בפורטוגל, באמריקה הדרומית וכן במדינות אחרות, עוברים תהליך עמוק של שיבה למקורות.

ימיה הסוערים של הרפורמציה

סדרה של הרצאות על תופעה דתית, חברתית, פוליטית והיסטורית ששינה את פני התרבות העולמית לקראת הגדרת התרבות המודרנית כפי שמקובלת במערב: תרבות אנגלו-סקסית ופרוטסטנטית: פילוגים בכנסייה זה דבר חדש? הקרע הגדול: קתולים מול אורתודוקסים; רפורמציה איננה תופעה איטלקית – למה? מה הוביל למרד – למה התנועה נקראית "פרוטסטנטית"; הדרך לרפורמציה: יאן הוס; מרטין לותר ויתר החוללי הרפורמציה; הרפורמציה וההומניסטים; לותר והיהודים; השלכות הרפורמציה

ימיה הסוערים של התחייה

סדרה של הרצאות על אספקטים פחות ידועים של אחת התקופות המעניינות והמסקרנות של ההיסטוריה ושל האומנות בפתח העידן המודרני: איך גילו האירופים "החדשים" את עברה של אירופה; למה זה קרה דווקא באיטליה; ההומניזם החילוני מול ההומניזם הנוצרי; מחוללי התחייה; ומה מקומם של היהודים? תרומתה של התחייה להתהוותה של אירופה המודרנית.

אתרים מספרי ההיסטוריה

סדרה של הרצאות על אתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים, דתיים, אומנותיים ידועים יותר ובמיוחד ידועים פחות.

אתרים יהודיים מספרי ההיסטוריה

סדרה של הרצאות על אתרים ארכיאולוגיים, היסטוריים, דתיים, אומנותיים ידועים יותר ובמיוחד ידועים פחות בעולם היהודי.

סוגיות בתרבות ישראל ויהדות

לדוגמה - תרבות יהודית, תרבות עברית ותרבות ישראלית. תרבות ישראלית מודרנית: מקורות והשפעות ירושלים: איך הביטו אליה ואיך מביטים אליה מי הם הכוזרים? תור הזהב של יהדות ספרד – מה הוא תרם לאנושות למה גורשו היהודים מספרד? יהדות הבלקנים – פנים פחות מוכרות של היהדות באירופה.

המרחב הגרמ̉אני – לִבה של אירופה

סדרה של הרצאות על המרחב הגרמני: גרמניה – אוסטריה– שווייץ. מה מאחד אותן ומה מפריד ביניהן; "גרמנים" – מי הם ? איך הם הגיעו לאן שהגיעו ? מה-Reich הראשון ל-Reich השלישי: גרמניה והיהודים: הדרכים העקלקלות של יהדות גרמניה: מוֶרמייזה לרוטשילדים; מהַיינה לשואה; אוסטרו-הונגריה – יצור כלאיים: ערש הציונות החילונית. ואיפה השוויצרים ? איך יכלה גרמניה ה"נאורה" לחולל את זוועות מלחמת העולם השנייה; תחיית גרמניה למנהיגות אירופה.

בריטניה ואירופה: שתיהן ביחד וכל אחת לחוד

סדרה של הרצאות על הבריטים-נורמנדים והצרפתים – דוכסות נורמנדי, מלחמת מאה השנים וכל מה שבא בעקבותיה; איך נבדלו דרכיה של בריטניה מאירופה היבשתית – ליברליות הבריטית מול האבסולוטיזם הצרפתי: איך זה בא לידי ביטוי בתרבות ובאומנות (הבארוק והניו-קלאסי); הכנסייה אנגליקנית; בריטניה מעצמה ימית.

ארמניה

האומה העולה מן האפר!

ולדימיר פוטין

רוסיה בדרך לאימפריה השלישית.

Winny is back!

לדמותו של וילסטון צ'רציציל, אביר המלחמות.

ד"ר גוסטב מייסלס

מומחה לבלשנות, ההיסטוריה של המזרח התיכון ואסלאם. מרצה בתחומים אלה, בהיסטוריה הכללית, חברה, דתות ואקטואליה. הוא משלב זה יותר משלושים שנה את הפעילות האקדמית בהוראה ובמחקר באוניברסיטה תל-אביב – בתחומי הבלשנות הערבית ולימודי המזרח התיכון, עם פעילות בתחום תכנון, דידקטיקה והוראה בתחומים שונים של ההשכלה הכללית והעשרה למבוגרים.  הוא פרסם מאמרים רבים בתחום הבלשנות ותרבות המזרח התיכון, ושני ספרי יסוד בתחום התיירות. בעל ניסיון עשיר בכל הקשור לתחומו ומציג בהרצאותיו דרך חשיבה אחרת בכל הנוגע למזרח התיכון והרקע לסכסוכים בו ובעולם. בהרצאותיו משלב מצגות מתקדמות ומביא תמיד השלכות לאקטואליה המקנות להרצאות פן עכשווי ומעניין.

ד"ר גוסטב מייסלס הנו גם מומחה מוכר מטעם משרד התיירות ומעביר הרצאות רבות בתחום הטיולים והמסעות.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input