אתיקה, זהות וערכים

ירון אבטליון

 

סדרת הרצאות וסיורי אנדרטאות לאנשי מקצוע, לתלמידים ולקהל הרחב להתבוננות על השואה, על הגבורה, על ההנצחה, על הזיכרון מזוויות ראיה מגוונות. ההרצאות והסיורים מלווים: במסמכים, בקטעי יומנים, בתמונות ובקטעי ווידאו.

סוף סוף הייתה לגיטימציה לדבר – משפט אייכמן כקו פרשת המים

על ההזדמנות שניתנה...על הכאב שנפרץ...על דיבור ועל שתיקה ועל שאלת הצדק - האומנם? על מסע שהתחיל בארגנטינה הרחוקה והביא לפתיחת פצע לאומי מדמם...
".... אישה שעברה באחד מרחובות תל אביב... קראה את הכותרת הענקית של העיתון, שבישרה על חטיפת אייכמן, עמדה רגע, התנודדה ונפלה מתעלפת...."
מתוך אלתרמן נתן, "הטור השביעי", דבר, 23 במאי 1960.

מנהיגות יהודית בשואה – כפייה או שיתוף פעולה

על סגנונות מנהיגות, על מקורות הסמכות, על בחירה במצב של היעדר בחירה. "זוהי שעה של קידוש החיים ולא של קדוש השם במוות. לפנים דרשו מהיהודים את הנשמה, כעת דרשו את הגוף ולכן- עכשיו למות זו לא גבורה. גבורה היא לחיות!" מתוך דברי הרב ניסנבויים יצחק, בגטו וורשה.
על פועלם של מנהיגים יהודיים בתקופת השואה-אידיאולוגיה, כריזמה, כוחות מקדמים וכוחות בולמים על צעידה נחושה בדרך ללא מוצא.

אדם לאדם, אדם האומנם?

מאנשים רגילים לרוצחי המונים. " הם היו מילואימניקים, תושבי המבורג בני המעמד הבינוני. בתוך זמן לא רב הם רצחו עשרות אלפי יהודים. היו ביניהם גם כמה סרבנים"... מתוך בראונינג כריסטופר, "אנשים רגילים"
אמונה בצדקת הדרך או המון צייתן, מוסר פנימי שמשתנה או מתעצב מחדש, על ציות לעומת בחירה . האם העדר לעולם יתנהג כעדר ?

מה פתח את לבם?

על כוכבים בודדים, שנצנצו בלילה שחור. על תופעה ייחודית מרובת דילמות ועל בחירה. מי אתם "חסידי אומות העולם" ומה הביא אתכם למעשה ?
" אנחנו הרבה מאוד פעמים מתייחסים לזה כלאחר יד, חסיד אומות העולם החביא במרתף שלו יהודים במשך שנתיים... מה זה להחביא יהודי ?... מה זה לדאוג לצרכיו ?"
מתוך "שני אסמים" סרטו של חיים הכט; דברי פרופסור חווי דרייפוס".
על החלטות: הלב, השכל, על החלטה לקחת סיכון ולהישאר בן אדם.
על היכולת להישאר אדם בתקופה של חושך.

דילמת הקורבן

על החיבור בין משפחה נמלטת לבין משפחה מצילה. מי הקורבן בסיפור הזה ?
על דילמות אתיות, על דילמות מוסריות, על החלטות רציונאליות, על החלטות לא רציונאליות ועל קשר אנושי בימים חסרי אנושיות. סיפור ייחודי על הצלתן של יהודייה ובתה בשואה.
"... גם כיום, אינני מצליחה לקלוט, איך האנשים הללו נטלו על עצמם משימה כה קשה ומסוכנת, שהעמידה אותם ואת כל בני משפחתם, בסכנת השמדה..." מתוך אבטליון ציפורה, "שתיקה". סיפור על קשר אנושי ,שנוצר מתוך הגיהינום.

שורד השואה בראי הקולנוע הישראלי

מ"צאן לטבח" ו"פלסטינה המשוגעת" ועד לסיפורם של בני "הדור השני".
להיות שורד שואה בחברה הישראלית מאז ועד היום על הדור השני והשלישי להתמודדות ולטראומות. "... שלושה חדרים היו לנו בבית: אחד להורי, אחד לאחי ולי ואחד ללחם...." מתוך "מטליק בלוז", במאי דני ורטה, 2004".
מהי הדרך לאורכה צעד שורד השואה בראי הקולנוע ?

מה נשאר על רצפת העריכה של ההיסטוריה?

על עיצוב אתוס לאומי, על התנגשויות בין אתוסים ומיתוסים, על סובייקטיבי ואובייקטיבי ועל מה שביניהם. על השאלה מי מרוויח ומי מפסיד בעיצוב הנרטיב הלאומי ומהם האינטרסים בעיצוב הזיכרון הלאומי? "מי קובע מה נכנס לפריים של הזיכרון, לעדשת המצלמה שלנו ומה יש כאן מסביב ?... מה ?, את זה לא צריך לדעת ?... "
מתוך "גטו ורשה הסיפור שלא סופר", דברי ד"ר תמר קטקו .

אנדרטאות מספרות סיפור

סיור אנדרטאות שואה וגבורה בישראל, סיור מונגש ,המותאם לאוכלוסיות מגוונות, רב גילאיות. אורכו, כשלוש שעות באנדרטה אחת או יותר (דוגמת: אנדרטת "הנבל הבוכה" בקריית גת, פארק הזיכרון בראשון לציון, "אנדרטת הניצחון של הצבא האדום" בנתניה ועוד).
בדגש על : החברה הישראלית והנצחת קרבנות השואה, הגבורה היהודית וזו של עמים אחרים.

ירון אבטליון

גימלאי מערכת הביטחון, מדריך מוסמך למשלחות נוער ומבוגרים לפולין במסגרת מנהלת פולין במשרד החינוך ומכון "יד ושם". מדריך במכון "משואה" – המכון הבינלאומי ללימודי השואה, בקיבוץ תל-יצחק. מרצה בנושא השואה והשלכותיה, במגוון מוסדות חינוך, מכוני שואה, כוחות הביטחון וכו'. מדריך סיורי אנדרטאות שואה וגבורה ברחבי ישראל.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input