סיפורים מבית היתומים של יאנוש קורצ'אק

חיים בלפר

 

"היה זהיר במעשים, אך נועז ונטול רסן בחלומות", יאנוש קורצ'אק

סיפורים מבית היתומים של יאנוש קורצ'אק

מפי חיים בלפר (אביו יצחק היה אחרון יתומי קורצ'אק)

לפני למעלה ממאה שנים הקים יאנוש קורצ'אק, רופא ילדים ומי שהפך ברבות הילדים למחנך נערץ, את בית היתומים המיוחד במינו, שנשאר דוגמא ומופת למורים ומחנכים עד ימינו. קורצ'אק האמין במתן חופש לילדים – שיאפשר להם לנהל את עצמם, ולפתח את כישרונותיהם הייחודיים – ויחד עם זאת לימד מה אחריות הדדית, דאגה לזולת, ויצירתה של חברה אנושית צודקת.

ב-1942 נרצח המחנך הפולני הדגול בידי הנאצים, עת סירב להציל את נפשו ולהפקיר את תלמידיו היהודיים לגורלם. הוא לא הצליח להבין איך יתכן שיבגוד בכל תורתו ומפעל חייו וינטוש את תלמידיו היהודיים למותם, וצעד איתם למשרפות בטרבלינקה.

חיים מספר את סיפורו המופלא של אביו, יצחק בלפר, מי שהיה אחד האחרונים שזכו ללטיפתו של קורצ'אק, ושרדו כדי להרצות בפני הילדים על חיו המופלאים בבית מיוחד זה. יצחק נפטר בגיל 98 ועסק כל חייו בהנצחתו של קורצ'אק .

האמן יצחק בלפר נולד בוארשה, פולין, בין שתי מלחמות עולם. הוא אחד היתומים האחרונים שנותרו בחיים מבית היתומים המפורסם של יאנוש קורצ'אק. במלחמת העולם השניה, אחרי שהנאצים כבשו את וארשה, ולפני הקמת הגטו, ברח בלפר דרך היערות לרוסיה ונותר שריד יחיד למשפחתו הענפה. כיום מרצה בפני תלמידים ומחנכים ואומר בקול רם וברור: "שם היה גן העדן של ילדותי" .

בהרצאתו מספר חיים בלפר על שמונה השנים שבהן שהה אביו בבית היתומים של קורצ'אק, בתקווה לסייע להנצחת זכרו של האיש המופלא שהשפיע על חייו ועל חייהם של מאות יתומים יהודים, ונחשב עד היום לאחד המחנכים הנערצים בעולם.

ההרצאה אורכת כשעה. לבתי ספר ממליצים לקיים את ההרצאה לאחר למידה על הספרים שלנו שניתנים עם מערכי שעור מותאמים. ההרצאה מועברת כל השנה ואינה עוסקת בשואה אלא באהבת הילד וחינוכו בדרך אחרת, מעוררת השראה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input