מפגשים בין תרבויות במזרח אסיה-הרצאות לילדים ונוער

דינה היימן

 

הרצאות המותאמות לגיל בתי ספר

 

הגיל שבו מותר להתחיל 

טקסי הבגרות המכניסים את הנער והנערה אל תוך חברת המבוגרים, מצוינים בתרבויות שונות באמצעים של עמידה בסוגים שונים של מבחנים. באחד צריך להוכיח כישורים של צייד, באחר לעמוד בעינויי הגוף ובתרבות שלנו להוכיח את יכולת הלימוד והעמידה מול הציבור. מה ערכם של טקסים אלו? ומדוע אינם אוניברסאלים? האם יש טעם להמשיך ולקיימם בימינו בעידן המודרני? ואיזה פנים חדשות לובשים הטקסים הללו בחברה שלנו. 

חיות מחמד וחיות מקודשות

מנקודת מבטנו אכילת בשר כלב נתפסת כחילול הקודש, מנקודת מבטו של ההודי אכילת בשר בקר בלתי נתפסת שכן בעיני ההודים הפרה קדושה. מטרת קידושה של חיה עשוי להיות ההגנה עליה, ביטוי לחשיבותה להישרדות של תרבות מסוימת, או אמונה בכוחה העליון. מה מהות הקשר שבין האדם לבעלי החיים, ומדוע החיבה היתרה לבעל חיים זה ולא אחר? 

לא על הלחם לבדו

סוג המזון אותו אנו אוכלים, אינו מבטא רק צורך הישרדותי. אוכל מוגש בטקסים דתיים ומהווה מזון רוחני וסמלי. לכאורה אוכל אדם את המזון המצוי בסביבתו הגיאוגרפית וזמין עבורו, אולם בחינה מחודשת בקרב תרבויות רבות סביב העולם מעלה כי המזון יוצר גבולות דתיים, חברתיים ותרבותיים עד כי אדם נשפט על פי סוג המזון אותו הוא אוכל, ומקוטלג מבחינה חברתית בבחינת "הנך מה שאתה אוכל". 

מילדות לנערות בסין

החינוך בסין נשען על תפיסות קונפוציאניות הדוחפות להצלחה, וכן על האינדוקרטינציה הקומוניסטית המדברת על שוויון ומאמץ לטובת הכלל. מערכת החינוך הסינית מעונינת להגיע להשגים אשר יביאו את התושבים אל קדמת היכולת העולמית, ודיונים סוערים באשר לדרך הנכונה מתקיימים בחברה הסינית. האם הגישה של האמא הסינית הנמרה שלעולם לא מרוצה היא הגישה המעודדת הצלחה? או שהיא מעודדת אובדנות? האם להצלחתם האקדמית של הסינים באוניברסיטאות המובילות בעולם יש להעיד על הצלחת הדרך הסינית? 

מילדות לנערות בהודו 

הפערים החברתיים בהודו יוצרים מצב בו עשרות מליוני ילדים לא זוכים לחינוך כלל, ואילו אחרים נמנים עם העילית החברתית ומכשירים עצמם לעבודה בעולם גלובאלי. אותם מתבגרים מתמודדים עם נושאים שונים מאלו איתם מתמודד מתבגר בישראל. כיצד רואה ילד הודי את שכניו החיים בעוני מרוד, את המשרתים בביתו, ואת הפוליטיקאים המנהלים את המדינה בה הוא חי. כיצד מבין את מוסד השידוכים הנהוג לקראת נישואין, את חיי המשפחה והאהבה.

מילדות לנערות ביפן

בתי הספר ביפן נחשבים למערכת משומנת אשר מטרתה להכשיר את ילדיה לקראת עולם העבודה. החל מן האיסור על שימוש במוצץ במעונות היום לגיל הרך, ועד חובת נקיון בית הספר מוקפים חיי הילדים באיסורים ובחובות. לצד המרוץ להצלחה בבחינות, מחנכים את התלמידים למשחקים לא תחרותיים ומעודדים שיתוף פעולה. המורשת היפנית רואה בכשלון חרפה ולכן מתקשים היפנים בלימוד שפות. על הצלחה וכשלון, על משמעת ופריקת עול בחיי הילדים היפנים.


דינה היימן

אנתרופולגית ומדריכת טיולים במזרח אסיה, העוסקת בנושאים חובקי עולם.

במסעותיה נחשפה לא רק להיסטוריות עשירות, תפיסות פילוסופיות מרתקות ולנופים גיאוגרפים קיצוניים, אלא גם לתובנות אודות תרבותנו אנו.

הפרספקטיבה אותה אנו רוכשים תוך לימוד תרבויות אחרות, נשענת על השוואת הלכות חיים ודרכי חשיבה שונים משלנו. זוהי הזדמנות להפנות את המראה חזרה אל עצמנו ולהעריך מחדש הבדלים תרבותיים.

דינה היימן בוגרת אוניברסיטת תל אביב בגיאוגרפיה, ובעלת תואר מ.א. באנתרופולוגיה.

ברשותה דרכון זר אשר איפשר לי להכנס לסין לפני כינון היחסים הדיפלומטיים עם ישראל.  

בעקבות מסע זה פרסמה ספר הנושא את השם "צברים על דרך המשי", ומאז היא כותבת במגזינים ובעיתונים יומיים על סין ואודות נושאים הקשורים במזרח אסיה.

היא נוסעת לסין ולארצות מזרח אסיה כחוקרת, כעיתונאית וכמדריכת טיולים.

 

בין המוסדות בהן הוזמנה לתת הרצאות : מוזיאון ישראל בירושלים, מוזיאון טיקוטין בחיפה, מוזיאון ווילפרד הזורע, מועדון סגל אוניברסיטת תל אביב. מרצה קבועה בקתדראות, בסדרות של טרום בכורה, זמן אשכול, קלאב 50, מכון אבשלום, במכללות ובחוגי בית.

מהישראלים הראשונים שביקרו בסין (בשנת 1985 ) בעקבות ביקור זה כתבה את הספר "צברים על דרך המשי – סיפור מסע בסין" שיצא בהוצאת "כנרת". מראשוני הישראלים שביקרו באינדונזיה ובבהוטן. כותבת במגזינים "מסע אחר", "חיים אחרים", "גלובס", במגזין "סופשבוע" של "מעריב". מוזמנת לעיתים קרובות לערבי ראיונות לרדיו ולטלוויזיה.

שפות הרצאות: בעברית ובאנגלית

 

מאז התחלנו את פעילותנו לפני 19 שנים, הפכה דינה היימן לאחת המרצות המובילות ב"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית". היא הרצתה עבורנו בנושאים מגוונים שכוללים את תרבויות מזרח אסיה, אומנויות, גיאוגרפיה, היסטוריה, כלכלה וכמובן אודות נשים בתרבויות אלו. מלבד היותה מומחית בנושאי מזרח אסיה, יש לה נקודת מבט מקורית ותובנות מענינות אודות התרבות המערבית. אחרי כל הרצאה של דינה זכיתי למחמאות ותשבחות רבות על בחירתה כמרצה בקורסים שלנו.

רוחלה זיידן

"קמפוס לגיאוגרפיה בינלאומית" רעננה

 

הזמנתי את דינה היימן לתת הרצאה בפני חוג הבית שאני משתתפת בו. הנושא היה יפן, כמה הצטערתי שבעלי נעדר אז מן הארץ, שכן הוא היה יוצא נשכר ונהנה מאד מן ההרצאה שדינה נתנה. ההרצאה היתה מרתקת, משעשעת, ומאירת עיניים. היא שברה לנו כמה קונספציות אודות יפן והיפנים, ולליל שישי בבית חברים, היה זה גם בילוי נפלא שלווה במאכלים יפנים שהבאנו אנו. מאז אני עוקבת אחר הרצאותיה ובכל פעם שהיא באזור חיפה אני עושה מאמץ ללכת לשמוע אותה. שמעתי אותה מאז על בהוטן, חגים ביפן, על נשים בסין, על מנהגי חיזור נישואין ואהבה סביב העולם, ובכל פעם היא מחדשת, מפתיעה, ומפליאה. דינה מתנסחת בבהירות, רהוטה, ברורה ומומחית גדולה בתחומה. על כל שאלה שהיא נשאלת יש לה תשובה מרתקת.

אביטל ששון

קרית חיים

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input