טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

העולמות המרתקים של התרבות האנושית

טל רשף

 

תרבות סין

אלפי שנות הסטוריה ודרך חשיבה ייחודית עומדות בבסיס התרבות הסינית. התרבות של חצר הקיסר ושל שדות האורז לא דומה לשום דבר אחר, היא מתבטאת בתורת הפנג-שואי ובטאי-צ'י והיא מחלחלת לכל רחבי העולם.
הרצאה הנותנת מבט אל תוך התרבות המרתקת, ואחריה הרצאות המשך על קונפוציאניזם, תורת הטאו ועל סין של מחר, למי שרוצה להעמיק.

תעלומת פסלי אי הפסחא

כשהגיעו האירופאים הראשונים אל אי הפסחא שבלב האוקינוס השקט ביום חג הפסחא הם גילו אי חשוף שאפילו עץ אחד לא צומח בו, שתושבי הם אנשים פרימיטיביים החיים מן היד אל הפה, ושחופיו זרועים בפסלי ענק השוקלים טונות רבות. במשך שנים הייתה זאת תעלומה: איך הצליחו התושבים ליצור ולהביא את הפסלים הללו אל החוף. המחקר ההסטורי שופך אור על תולדות האי, מגלה לנו את הסוד שמאחורי הפסלים ומספר לנו סיפור לא פשוט על אדם, תרבות וטבע שיש בו מסר לעולמנו היום.

תרבות העסקים של סין

סין, הענק המתעורר. מאחוריה אלפי שנות הסטוריה ולפניה עתיד של מעצמה מובילה בעולם. היא פותחת אפשרויות כלכליות עצומות, אך כדי להגיע אליהן יש צורך לפעול על פי קוד ההתנהלות הסיני, על פי התרבות שלה.
ההרצאה לוקחת אותנו במסע מרתק אל הבנת התרבות הסינית, אל הבנת הדרך בה חושב האדם הסיני, מראה לנו כיצד נראים חיי היומיום שלו, ומתוך כל אלה נותנת לנו כלים לדעת להתנהל מולו, להימנע מטעויות, וליצור קשרי אנוש, קשרים עסקיים.

טאו - הרמוניה של אדם וטבע

הטאו איזם, תורת הטאו שצמחה בסין, מחבר בין האדם לטבע כמו שהיאנג והיין מתחברים יחדיו. הרצאה מלווה במצגת אשר מציגה לנו את הדרך אשר עיצבה את מחשבתה של סין דרך חייהם של נזירים טאואיסטיים, קבוצות מתרגלות טאי-צ'י, אמנויות לחימה ואף הרכב המנות בארוחה הסינית.

סינגפור – "האי החכם"

טיול לאורך הרחובות והתרבות של סינגפור. הרצאה על סינגפור, אי ומדינה של שגשוג וריבוי תרבויות. הרצאת העשרה מרתקת אודות סינגפור המתאימה לחוגי בית, לכנסים ולחברות המעוניינות בהרצאות העשרה לעובדים. מפגש עם העיר, המדינה, האי שאוכלוסייתו משלבת הודים, סינים, מלאים ומערביים ויוצרת תרבות יחודית ומרתקת. מסע בתוך שלל טעמים וריחות, וכלכלה מהמשגשגות בעולם.מסע ברחובות הקטנים ובשדירות הרחבות, במקדשים, במשרדים ובגורדי השחקים שלה. להכיר ולהבין כיצד הפכה ממושבה בריטית נידחת למרכז כלכלי עולמי שתרבויות שונות חיות בו יחד.

תרבות הודו

הודו משלבת בתוכה תרבות עתיקת יומין עם מרכזי הייטק, היא משגרת לווינים אך פרות משוטטות ברחובותיה, אנו מכירים מלים הודיות: גורו, נירואנה, טנטרה וקארמה, אך מה עומד מאחוריהן? ההרצאה לוקחת אותנו אל היכרות עם הדת ההינדואיסטית, הקאסטות, גלגול הנשמות ועם הדרך בה חיים את חיי היומיום בהודו. את ההיכרות הזאת נעשה מתוך מבט רחב, מבט מדעי חוקר לצד ניסיון לחוש ולהבין את החוויה ההודית, למידה מהעבר ומבט אל ההווה המתפתח.

תרבות רוסיה - הרצאת העשרה של מרחבים, כפור, טנקים וקזצ'וק

על מדינה שהיא מעצמה, שהיא אומה ובתוכה עמים רבים, מדינה שניצבת במרכז ההתרחשות הגיאו פוליטית העולמית. הרצאה המתארת כיצד התהוותה תרבות רוסיה לאורך השנים, מתוך המישורים הגדולים, החורף קשה, הפלישה המונגולית, צמיחת הקיסרות הרוסית, הגוש הקומוניסטי ועד הפלישה אל אוקראינה. מסע בליווי מצגת אל תולדות רוסיה של בקתות האיכרים קשי היום, חצרות האצילים של סיפורי טולסטוי, הצבא וחלומות הגדולה. 

העלמות אימפרית המאיה

שנים רבות לאחר שהגיעו הכובשים הספרדיים למרכז אמריקה התגלו בלב הג'ונגלים ערים שלמות שננטשו, בתים, מקדשים ושדות שנעזבו בלי הסבר נראה לעין. במשך שנים הייתה זו תעלומה מדוע ננטשו ערי המאיה, ורק בשנים האחרונות איפשר לנו המחקר המדעי לצרף פרט לפרט ולהבין את פשר התעלומה. הפתרון נותן לנו תובנה חשובה מאוד על התרבויות האנושיות, ומאפשר לנו להציץ אל חדר העבודה של ההסטוריון המודרני.

הבודהיזם

תורתו של בודהא מכתיבה את אורחות חייהם של מליוני אנשים במזרח אסיה ובשנים האחרונות היא גם הולכת ומתפשטת בעולם המערבי. דרך חיים של מבט פנימה, טוהר נפשי ומיקוד בבסיס של החיים. דרך המדברת אל אנשי עסקים, שחקנים ואנשי אקדמיה. ההרצאה מתארת את עיקרי הבודהיזם, הדרך בה הוא בא לעולם, ומה המסר שהוא מביא אל העולם המודרני.

מונגוליה - האומה שפעם כבשה את העולם

אומת הנוודים המונגולית חייתה באלמוניות עד שקמה לפתע תחת הנהגתו של ג'נגיס חאן, כבשה את העולם, ובאותה פתאומיות שבה לאלמוניות ונעלמה.
מה היא תרובתם של הנוודים מערבות מונגוליה? מה איפשר להם לכבוש את העולם ומה עבר עליהם במשך הדורות שעברו מאז?הרצאה הלוקחת את השומעים למסע אל מקום רחוק ואל זמנים קדומים על מנת להכיר את הערבות, להציץ אל תוך האוהל, ללמוד את העבר המפואר ולקבל מושג אודות העתיד המצפה לאומה זאת.

איך שינתה הטכנולוגיה את ההסטוריה

הטכנולוגיה מדליקה נורות חשמליות ושולחת אנשים לחלל, אבל הטכנולוגיה שינתה ומשנה את העולם בדרכים רבות ונעלמות נוספות. על המפגש בין עידן האבן לעידן הפלדה בג'ונגלים של מקסיקו, על הנתיב המוביל מפילוסוף גרמני במאה ה-17 למהפיכות האביב הערבי ועוד דוגמאות רבות, בהרצאה מלווה במצגת השופכת אור מפתיע על הדרך בה עוצב העולם שלנו.

הופעת המחשבה המדעית

החשיבה המדעית בודקת את המציאות בעזרת ניסוי וטעיה, חישובים מתמטיים והיקשים הגיוניים. היום היא נראית לנו ברורה מאליה, אך לפני 2500 שנה כאשר היא הופיעה בעולם היא היותה מהפיכה מחשבתית. הרצאה מלווה במצגת הלוקחת אותנו אל כפרים ואל ערי נמל יווניות, אל סוחרים ופילוסופים לבושי טוגה על מנת לחפש ולמצוא את השורשים של הדרך בה אנו מבינים היום את המציאות.

יוון - אוזו, סופלאקי וזכרון תהילת יוון העתיקה

יוון היא ארץ של איין לבנים וים כחול, של אוזו, סופלאקי וריקודי סירטאקי, זאת המולדת של תרבות יוון העתיקה והיא גם בעיות כלכליות וגל של מהגרים. ההרצאה לוקחת אותנו בליווי מצגת, סיפורים ומוזיקה אל הסיפור של המדינה שמתחיל לפני אלפי שנים ונמשך עד ימינו.

תרבות יוון העתיקה

שם, על חופי של יוון, בין מקדשי השיש לכרמי היין, החלה לפני 2500 שנה תרבות ששינתה את העולם, תרבות שהביאה אלינו את המדע, הדמוקרטיה, הפילוסופיה, תרבות החיים היפים, הספורט והספא. הרצאה מלווה במצגת אודות תרבות שהאמינה באלים רבים, כתבה סיפורי מיתולוגיה, הפיצה את חופש המחשבה אל כל רחבי העולם ושינתה אותו לתמיד.

תרבות יפן

התרבות של הסמוראי, הגיישה, הנזיר ואיש העסקים, הארץ שממנה מגיעים מוצרי אלקטרוניקה וסרטי מאנגה לצד כלים מצופי לאקה ונייר אורז. הרצאה מלווה במצגת הלוקחת אותנו אל תרבות המקפידה על כל דבר, מליטוש החרב ועד יצור המכשיר הסלולארי ושהיום מהווה מעצמה כלכלית, הרצאה הנותנת כלים להבין את החשיבה והתרבות שמאחורי כל אלה.

תרבות צרפת

הרצאה על תרבות צרפת, האוכל, השאנסונים וההיסטוריה. הרצאה מרתקת המתאימה לחוגי בית, למוסדות תרבות, לחברות ולקבוצות היוצאות לטיול לצרפת. מפגש בליווי מצגת אודות תרבות צרפת, אשר נחשבת על ידי רבים כבירת התרבות המערבית. על השאנסון הצרפתי, המטבח, הקולנוע, עלי שלכת, הטיול לאורך הסיין, צליל האקורדיאון. על תרבות צרפת ומה שיצר אותה, מהגאלים ועד הקורונה, מהציור ועד הקולנוע.

הרצאה בליווי מצגת ידע רב, סיפורים, בדיחות ואהבה גדולה לתרבות הצרפתית.

ניו יורק, ניו יורק

השמות של רחובותיה של "התפוח הגדול" נושאים מורשת של תחילת ההתישבות בה, באדמתה מצויים שרידים ילידים אינדיאנים, וברחובותיה תערובת של בני מוצאים רבים. הרצאה מלווה במצגת המלווה אותנו בטיול בזמן ברחובות ניו-יורק, אל החומה של וול סטריט, התותחים של באטרי פארק והסירות שעל גבי קנאל סטריט ואל ליטל איטלי והצ'יינה טאון.

תימן, יהודים ושירת נשות תימן

תימן, הקהילה היהודית הותיקה ביותר מחוץ לישראל, מציעה לנו מסע אל הרים גבוהים ונקיקים שביניהן חיו קהילות כה שונות זו מזו: סוחרי תבלינים, צורפים ורבנים. מסע בזמן אל ימי המלך שלמה ומלכת שבא, אל גלות בבל וממלכה חיבר היהודית האגדית שקמה בדרום חצי האי ערב. ההרצאה בליווי מצגת לוקחת אותנו אל אלה ואל יותר מכך עד לרבי שלום שבזי ולשירת החשק של נשות תימן העצמאיות והתוססות.

פראג של פרנץ קפקא

פרנץ קפקא, הסופר היהודי צ'כי שדיבר וכתב גרמנית ושניהל קשר יחודי עם היהדות שלו, ניצב במרכזה של ההסטוריה של פראג, עיר התרבות שבה התערבבו השפעות של עמים שונים לאורך השנים. ההרצאה בליווי מצגת מביאה אותנו אל סימטאות העיר של המהר"ל ו"הגולם" שלו, אל האימפריה האוסטרו הונגרית, אל קהילה יהודית מפוארת שנחרבה בימי השואה ואל כתיבתו של הנוגעת אל הלב ואל התבונה של פרנץ קפקא בלב כל אלה.

תרבות ארגנטינה

ארגנטינה: הארץ של גאוצ'וס המובילים עדרי בקר בערבות הפאמפס, אסדו על האש, יין אדום ומאטה, משחקי כדורגל ומועדוני טנגו בבואנוס איירס.
הרצאה אודות התרבות הארגנטינאית היחודית והדרך בה היא התפתחה, מהכיבוש הספרדי, דרך מלחמת העצמאות, שלטון הגנראלים וגלי ההגירה שהגיעו אליה, וגם מבט על הקהילה היהודית הארגנטינאית.
הרצאה בליווי מצגת המציגה את הנופים הקסומים, היופי והחושניות של התרבות אשר משתרעת מארץ האש שבדרום ועד הכפרים האינדיאנים שבצפון.

תרבות מקסיקו

מקסיקו, ארץ של טקילה, תזמורות מריאצ'י, פילפל חריף ושרידי פירמידות.
הרצאה בליווי מצגת אודות הדרך שעשתה מקסיקו מאז התפתחו בה התרבויות האינדיאניות הקדומות, דרך הכיבוש הספרדי ועד התהוות התרבות המיוחדת של ימינו, על ערים נטושות בג'ונגלים ועל ההגירה הגדולה לארה"ב.
מצ'יוואווה שבצפון ועד חורבות המאיה שבג'ונגלים בדרום, מסע אל השורשים והרבגוניות של תרבות מקסיקו המשלבת מורשת ספרדית עם תרבות אינדאינית. 

הסוד של איטליה

הרצאה שהיא מסע במפה ובהסטוריה של איטליה והדרך שעברה מאז שהייתה האימפריה הרומאית, דרך האפיפיור ומרקו פולו, הרנסאנס וגריבלדי. מסיציליה בדרום ועד האלפים בצפון, מהכפרים הקטנים ועד רומא ומילנו, הערים הגדולות. מה עיצב אותה, מה יצר בה את את הנשמה האיטלקית שיש בה יופי, אהבת חיים וגם קולניות רבה.

התרבות של איטליה

הרצאה הלוקחת אותנו אל תך מעמקי התרבות האיטלקית, היצירה שלה והדרך בה האיטלקים חיים: המאפיה הסיציליאנית, האמנות, הכנסיות, הגונדולות של ונציה, הקולנוע של פליני וזפירלי, השירים של סן רמו והמטבח האיטלקי, פסטה אנטה-פסטי ומסקרפונה. איך כל אלה משקפים את חייהם של האיטלקים ומנין זה נוצר.

תרבות ספרד

על פלמנקו, גיטרה וגירוש ספרד
הרצאה על תרבות ספרד, תולדותיה ומה שעיצב אותה. זאת הרצאה מרתקת  בליווי מצגת, סיפורים, מוזיקה ותמונות, מתאימה לחוגי בית ולקבוצות היוצאות לטיול בספרד. מפגש עם הסיפור והתרבות של ספרד: הכדורגל, המוזיקה, האוכל והשפה הספרדית, וכיצד היא התפתחה לאורך השנים. מסע מימי הכיבוש הרומאי, ימי הביניים, תור הזהב של יהדות ספרד, גילוי אמריקה ועד ימינו לגלות את מה שיצר ועיצב את ספרד. 

הרצאה על העתיד ועל עתידנות

הרצאה מרתקת העתיד, המחר והעולם של ילדינו. מפגש עם עתידנות המצביעה על דברים רבים שכבר היום ניתן לומר על העתיד על בסיס הידע המדעי שיש לנו לצד התהליכים המתרחשים בעולמנו.

אילו טכנולוגיות יעצבו את העתיד?

מה יקרה כשיאזל הנפט?

האם אסיה תנהיג את העולם? ואיך יראה העולם של נכדינו?

מסע אל המחר שירתק את המאזינים עם שפע ידע טכנולוגי, פוליטי, תרבותי והיסטורי.

תולדות האוכל

הרצאת העשרה על מאכלים בעולם ובהיסטוריה.
הרצאת העשרה: תולדות האוכל, על המזון שלנו, כיצד הוא התפתח במקומות שונים, בתקופות שונות וממרכיבים שונים. הרצאת העשרה שלוקחת אותנו לטיול בין העתיקות של המסופוטמיה ובשדות האורז של סין, בדוכנים של מזון רחוב בריו ובמסעדות שף בפאריז. מסע אל החך האנושי ואל כל מה שמאחוריו.
הרצאה על האוכל וכיצד הוא התפתח במקומות שונים בעולם. זה מסע בליווי מצגת, ידע רב, סיפורים, חוש הומור ותאוריות מדעיות לאורך ההיסטוריה האנושית. לגלות מניין הגיעו המזונות השונים, מה הביא לדרכים השונות שבהן מכינים אותם וכיצד הם משתלבים על השולחן שלנו ובמדפי הסופרמרקט.

טל רשף 

איש אקדמיה ואיש הייטק, חוקר בתחום התרבויות וההסטוריה ומנהל פרוייקטים בשוק העולמי, ביקר ועבד ב-50 מדינות שונות וחי בבלגיה, ארגנטינה, צרפת וישראל. הוא מרצה על העולמות המרתקים של התרבות האנושית, על הפסלים של אי הפסחא ועל אימפריית המאיה, על תרבות סין ותרבות הודו, ועל הדרך בה נעשים היום עסקים בכל מקום ומקום בהתאם לתרבות המקומית.
ההרצאות שלו מבוססות על ניסיון עסקי ומחקר אקדמי אך מועברות בשטף של דיבור קולח המתובל בסיפורים וחוש הומור, ומתאימות לקהלים רחבים, מקהל אקדמי ועסקי המצפה להרצאה מעמיקה ומבוססת, ועד לשוחרי טיולי כורסא המחפשים חוויה של טיול למקומות חדשים ותקופות קדומות.

לטובה שלום וברכה,
ברצוני להודות לך על הפנייתו של מר טל רשף להרצות בחוג הכרמל, חיפה על נושא "מנהיגים בהיסטוריה".
הרצאתו הייתה מרתקת ומעניינת ביותר. מר רשף הנו מרצה בעל ידע רב-תחומי עם רקע מצויין בהיסטוריה ומדעים הומניים. הוא משתמש בהרצאתו במספר רב של דוגמאות ,בעברית מעולה ועם חוש הומור.
אין לי שום ספק שאמליץ עליו לעמיתי וכל חוג חברתי שיפנה אלי.
בברכת שנה טובה
פרופ, בני לנדקוף
בשם "חוג הכרמל" , חיפה

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה