טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

צוהר לעולם - אנשים, נופים, תרבות ומה שביניהם

אילן טלמון

 

איסלנד

מסע ל"ארץ הקרח והאש". האי הגעשי שיושב בלב האוקיינוס האטלנטי מציע לנו טבע בראשיתי, חי, נושם ומסעיר. מסע בין נופים של הרי געש, קרחונים, מפלים ופלאים ייחודיים שיש לטבע באיסלנד להציע. האדם איננו אלא תבנית נוף מולדתו ואם זה הנוף, אילו אנשים נצפה לפגוש?

נתוודע לעם האיסלנדי, קטן, גאה, עיקש, שורד שהצליח ליצור יש מאין תרבות נפלאה על האי הגועש. 

לפלנד

 חוויה בלבן. מסע אל הקוטב הצפוני, אל חבל ארץ קפוא ושומם שקיבל את שמו מתושביו הסאמים, "בני השמש", שהגיעו אליו לפני מאות שנים. תרבות ומסורת שהולכים ונעלמים של מיעוט קטן, עם של רועי איילים נוודים שלאט לאט מתקדם עם הזמן ומנסה להיאחז בזהותו הייחודית. מסע אל מרחבים של שקט לבן בו האדם למד לרתום את נפלאות השלג לאטרקציות תיירותיות המושכות מיליוני תיירים בשנה.

תחת השמיים הבוהקים באורות "הזוהר הצפוני" אתה חש מבורך ומודה על מזלך הטוב. 

יוון

לא מה שחשבתם....אם תשאל את האדם ברחוב מהו הדימוי שיש לו על יוון סביר להניח שתשמע ים, שמש, חופים וארכיאולוגיה. יוון, כ"כ קרובה אך כל כך לא מוכרת. ארץ ש-80% משטחה הררי, ארץ של נופים אלפינים, יערות, נהרות, מים בשפע ותמונות נוף שלא האמנו שהן משכנתנו הלא רחוקה. מסע מפתיע בכפרים, באוכל, במוסיקה.

מסע אל התרבות היוונית שנעה בפער בין יוון הקלאסית, ערש תרבות המערב, ליוון המודרנית, הענייה, החבולה והמשוועת להצלה מחובותיה. בואו להרצאה שתגרום לכם לרצות לארוז מיד ולטוס אל יוון הקרובה. 

צלילי יוון

הרצאה מענגת על המוסיקה היוונית המוכרת והזרה לנו בו זמנית. נבחן האם המבנה המיוחד של יוון וההיסטוריה שלה עיצבו גם את סגנונות המוסיקה היפים והרבים הבוקעים ממנה. נעימות, סיפורים וצלילים מהשכנה שמעבר לים.

אלבניה

"ארץ הנשרים". פנינת הבלקן המתעוררת לאחר שנים של סגירות מפני העולם. ארץ מרתקת עם תוואי נוף שמבתר אותה לאורכה ולרוחבה ויוצר הבדלי תרבות, מנהגים, נוף ומאכלים בתוך אותה מדינה. תרבות בה הכבוד עומד מעל הכל, הסובלנות הדתית במיטבה והמדינה היחידה בה בסוף מלחמת העולם השנייה נמצאו בה יותר יהודים מבתחילתה.

בואו לשמוע איך כל זה מתחבר בהרצאה שתגרום לכם לחשוב עליה כיעד הבא למסע.

גיאוגרפיה אנושית

כדור הארץ המופלא עליו אנחנו חיים נוצר לפני 4.5 מיליארד שנה. האדם כפי שאנו מכירים אותו היום הופיע לפני 2.5 מיליון שנה בלבד. בכל מקום בו הגיע אליו האדם הוא היה צריך לבנות את חייו ולהסתגל לסביבה הפיסית השונה סביבו.

טשרניחובסקי אמר ש"אדם איננו אלא תבנית נוף מולדתו", בהרצאה שלנו נסקור את ההשפעות ההדדיות של האדם על הטבע והטבע על האדם ונראה האם וכיצד למד האדם לחיות בהרמוניה על פני כדור הארץ.

האם ספורט זו דת חדשה?

מה משותף לדת ולספורט? האם ייתכן ששני תחומים כה שונים אלו זה מזה יש ביניהם בעצם יותר משותף משאנו חושבים? האם יכול להיות ששניהם מצאו את הדרך אל ליבו של האדם ועונים על צרכיו הבסיסיים ביותר?. בהרצאה שאיננה לחובבי ספורט בלבד נצא לבחון מה בין דת וספורט שהופך אותם לכ"כ פופולאריים בכל נקודה על פני כדור הארץ . 

ספורט ופוליטיקה במשחקים האולימפיים בעת החדשה

המשחקים האולימפיים נוסדו ביוון העתיקה לפני כ-3,000 שנה והתקיימו ברצף של למעלה מ-1,000 שנה. לאחר מכן הם הוצאו אל מחוץ לחוק תחת האימפריה הרומית ונעלמו ל-1,500 שנה. בשנת 1896 חוזרים המשחקים האולימפיים אל העולם ומאז ועד היום בכל 4 שנים (פרט למלחמות העולם) הם האירוע הגדול, החשוב והנצפה ביותר בעולם. לא פלא שמרכזיותם הפכה אותה לזירת התגוששות בינ"ל בידיעה שעיני כל העולם נשואות לשם וזה המקום לקדם בו עניינים מדיניים ופוליטיים.

בהרצאה נסקור את המפגש המרתק במאה ה-20 בעיקר בין הספורט הנקי לפוליטיקה המלוכלכת. לא לאוהבי ספורט בלבד! 

ירושלים המולחנת

בהרצאה זו נשלב בין הסיפורים לשירים, בין המילים ללחן, בין הטקסט להקשרו ההיסטורי. מאות ואלפי שירים נכתבו לירושלים המיוחדת לאורך הדורות. מעניין לראות ולשמוע איך היחס לעיר השתנה בתקופות שונות והשוני מוצא את הביטוי גם בשירים המולחנים שכולנו מכירים ואוהבים. מוזמנים לזמזם, לשיר וליהנות. 

מיתולוגיה

האם אין סתירה כבר בהגדרת המילה כ"תורת הסיפור"? איך עברה מדור לדור מסביב למדורות בלילות חשוכים בעל פה ומה קרה לה, לטוב ולרע, כאשר החלה להעלות על הכתב? האם למרות מרחקים גיאוגרפים עצומים ומנפרדים, סיפורי האדם לעצמו ועל עצמו זהים במהותם? 

מפות רבותיי

מה אנו יכולים ללמוד בהתבוננות במפה? איזה עולם נשקף לנו מהן? נאם מפה יכולה להיות אמת אובייקטיבית או חלופה טובה דיה? איך העולם השתנה מעידן שבו המפות היו דוממות ואנו זזנו למפות שזזות ומשתנות יחד איתנו בזמן אמת?

הרצאה שתיתן קריאת כיוון מיוחדת ומרתקת! 

אתרי מורשת עולמית של אונסקו

בהרצאה זו נתוודע למושג "אתרי מורשת עולמית" של אונסקו ונבחן יחד מה מגדיר אתר כזה, מהם הקריטריונים השונים, מי מחליט, האם ההכרזה טובה ולמי והאם יש סיכוי שיש גם פוליטיקה בהחלטות אלו? 

 

אילן טלמון

בן 42 , יליד קיבוץ עין החורש. נשוי באושר לענת ואב לנעם ,עידו ואלה. מדריך טיולים בחו"ל מזה כ-16 שנה, מנהל קורס מדריכי הטיולים לחו"ל של "פגסוס" ומנהל פיתוח ההדרכה של החברה. מרצה בתחומי האהבה, ההתמחות והניסיון המקצועי שלי לכל קהל בכל מקום.

מטרת ההרצאות הן לייצר חוויה אותנטית, מרתקת ומעשירה לקהל המאזינים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה