טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

אֶל תּוֹךְ הַשִּׁיר - הסיפורים מאחורי יצירות המופת של השירה העברית

אבי אלון

 

סדרת הרצאות על חייהם ויצירתם של גדולי השירה העברית.
בהרצאות נחזור יחד לשירים הגדולים של המשוררות והמשוררים ונחשוף סיפורים מרתקים, נועזים, נוגעים ללב, מרחיבים את הנפש ומעשירים את הדעת על חייהם ויצירתם.
נגלה יחד כיצד משתקפות בשירים החלטות גורליות ותובנות קיומיות, רגעי סף והתמודדות עם הסוף, סערות נפש וניצחונות קטנים ברגעי משבר, התאהבויות ורומנים מסעירים.
ההרצאות צבעוניות מאוד ועשירות בתמונות, קטעי וידאו וקיטעי אודיו נדירים.

  • את כל ההרצאות ניתן להזמין בליווי מוזיקאית שתצטרף למרצה ותבצע את השירים על הבמה.

    רשימת הרצאות:

"אוֹמְרִים, אַהֲבָה יֵשׁ בָּעוֹלָם" - שירתו וסיפור חייו של חיים נחמן ביאליק

ב 5 ביולי 1934, התפרסמה בעיתון 'דבר' ידיעה שהכתה בהלם את הישוב היהודי בארץ: "נתייתם ישראל – חיים נחמן ביאליק איננו". מדוע דווקא ביאליק הוכתר כמשורר הלאומי? כיצד הצליח ביאליק לבטא את קולם השתוק של מיליוני יהודים ברחבי העולם, ולהשיב להם תחושת שייכות? ביאליק עורר את השירה העברית מתרדמה בת מאות שנים. מהלכו הגדול - הבנת נפשו הכפולה של האדם כאינדיבידואל וכחלק מעם.

בהרצאה נצא למסע מרתק בזמן אל תחנות חייו ונצלול אל תוך שירתו המופתית והמרגשת. במהלך מסענו צפויה לנו הפתעה מרעישה - שירתו רלוונטית וחיונית לחיינו כיום יותר משהייתה אי פעם.

"וּמֻתָּר, וּמֻתָּר לֶאֱהֹב"​ - הרצאה על חייה ושיריה של לאה גולדברג

לאה גולדברג היא המשוררת המולחנת ביותר, הפופולרית ביותר והנחקרת ביותר בישראל.

בהרצאה מרתקת, מרגשת ומרוממת, נחזור לשיריה הגדולים ולתחנות חייה וננסה לפצח את סוד הקסם של אחת מהמשוררות הגדולות שידעה השירה העברית מאז ומעולם.

"וְאוּלַי לֹא הָיוּ הַדְּבָרִים מֵעוֹלָם" - הרצאה על שירתה וסיפור חייה של רחל המשוררת

הרצאה על שירתה וסיפור חייה של המשוררת הלאומית, רחל בלובשטיין. לאחר עשרות שנים שבהן השירה העברית נשלטה על ידי גברים משוררים (ביאליק, טשרניחובסקי ואחרים), היתה זו רחל אשר העזה לפרוץ את גבולות המגדר ולפרסם את שיריה הראשונים החל משנת 1920. בשיריה יש שילוב נדיר של יופי טהור, שנינות מלוטשת ומרירות סרקסטית.
על פני השטח שירתה נדמית כעדינה ופשוטה אך בזרמים התת קרקעיים נחשפת משוררת חדשנית ומרדנית שהשפיעה עמוקות על השירה והתרבות העברית ושיריה חדרו אל מחזור הדם של החברה הישראלית עד לימינו אנו.

"מִלִּים מְלַוּוֹת אֶת חַיַּי" – יהודה עמיחי

בשנת 1955 פרסם יהודה עמיחי את ספר ביכוריו וחולל מהפכה בשירה העברית. הוא הוריד את שפת השירה לרחוב והחזיר אותה אל לשונם של בני האדם. בעשותו כן, הציל עמיחי את השירה העברית מסכנה של מליציות יתר וחוסר רלוונטיות.

ספריו של עמיחי תורגמו למעל ל 40 שפות והוא נחשב למשורר העברי המצליח ביותר בעולם.

בהרצאה מרתקת הכוללת גם קטעי וידאו וחומרי ארכיון נדירים נצלול אל תוך שיריו וסיפור חייו של אחד מגדולי משוררינו.

"צִפּוֹר אֲחֻזַּת קֶסֶם"​ - הרצאה על חייה ושיריה של זלדה

בשנת 1967 פרסמה המשוררת החרדית זלדה שניאורסון את ספר שיריה הראשון ׳פנאי׳, כשהיא כבר בת 53. הספר הדהים את הקהילה הספרותית חילונית בארץ. מבקרי שירה התקשו לנסח במילים את החוויה הנפשית והרוחנית שחוו בעקבות המפגש עם שיריה.

בהרצאה נחשוף את סיפור חייה ושיריה של אחת המשוררות הנדירות והחד פעמיות בשירה העברית. 

"חַיָּיו מְלֵאֵי שִׁיר"​​ - הרצאה על חייו ושיריו של אברהם חלפי

הרצאה על אחד מגדולי המשוררים בשירה העברית, המשורר והשחקן אברהם חלפי. שיריו המולחנים "עטור מצחך", "צער לך וצער לי" ו"תוכי יוסי, הם רק קצה הקרחון.

בהרצאה ניחשף לסיפור חייו המרגש, ניגע דרך שיריו, בשאלות הקיומיות הגדולות שהעסיקו אותו בשירתו, ולא פחות חשוב, נראה כיצד הצליח למרות הכל, "לַחֲצוֹת אֶת הַיָּם בְּרַגְלָיו".

"אָדָם צוֹבֵר זִכְרוֹנוֹת"​ - הרצאה על חייה ושיריה של יונה וולך

"תהילה! תהילה! תהילה!", כך ענתה יונה וולך בת ה 19, כשנשאלה על ידי חברתה מה הן שלוש המשאלות הגדולות שלה. באמצעות השירה שלה ואורח חייה הפרועים, וולך ניפצה כל גבול אפשרי וחתרה תחת המוסכמות החברתיות, התרבותיות והלשוניות של תקופתה. אפשר לאהוב אותה, אפשר לשנוא אותה, אבל אי אפשר להישאר אדישים אליה ואל שירתה הכל כך ייחודית. 

בהרצאה מרתקת נחזור לסיפור חייה ולשיריה של משוררת שכמה מבכירי חוקרי השירה בארץ הגדירו אותה כאחת מהמשוררות החשובות והמקוריות בעולם במאה העשרים.

"עוֹד חוֹזֵר הַנִּגּוּן" - שירתו וסיפור חייו של נתן אלתרמן

נתן אלתרמן נחשב לאחד מגדולי השירה העברית לדורותיה. יצירתו העשירה כוללת אינספור שירים אקטואליים, שירה לירית, פואמות מרהיבות, מחזות, תרגומים, שירי ילדים ופזמונים. בשנת 1938, בהיותו בן 28, הוציא אלתרמן לאור את ספר ביכוריו 'כוכבים בחוץ', ספר אשר הדהים את הקהילה הספרותית בארץ בשל גאוניותו וחדשנותו.

בהרצאה מרתקת נצלול אל תוך שיריו, נאזין לכמה משיריו המולחנים, נחשוף את מהלך חייו, הקשור בקשר הדוק להיסטוריה של מדינת ישראל, ונחגוג יחד את אחד מרגעי השיא של השירה העברית.

"בְּכָל אִישׁ עִוֵּר נָטוּעַ סוּס דּוֹהֵר" – הרצאה על שירתו וסיפור חייו של המשורר ארז ביטון

סיפור חייו המדהים של המשורר ארז ביטון, הוא סיפור נדיר של התגברות הרוח האנושית על מצוקות הגוף. מתחתית הבור, לאחר שהתעוור ונפגע בתאונה טרגית בעיר לוד החרבה של שנות ה 50, באה השירה והצילה את נפשו המוכה.

ביטון מצליח בשפה שירית בהירה וסיפורית, ובכנות מכמירת לב, לתעד את חווית החיים של אדם עיוור שחרף מגבלתו הפיזית, לא חדל "לִשְׁעֹט לַמֶּרְחַקִּים".. יצירתו טלטלה את השירה העברית בשנות ה 70 ונחשבת עד היום, לנקודת המוצא של השירה המזרחית בארץ. בשנת 2015 זכה ביטון בפרס ישראל לשירה.

בהרצאה מרתקת ומרגשת הכוללת קטעי וידאו, אודיו והשמעות מוזיקליות, נספר את סיפור חייו ונצלול אל תוך שיריו של מהמשוררים המרכזיים, החשובים והמשפיעים שחיים עימנו כיום.

"שָׁם יָדַעְתִּי חֶמְדָּה שֶׁלֹּא הָיְתָה כָּמוֹהָ" – חייה ושירתה של דליה רביקוביץ

נדירים הם ספרי השירה שנוחתים מן השמיים אל עולם השירה העברית כיצירה מושלמת כמו ספר הביכורים של דליה רביקוביץ "אהבת תפוח הזהב" שראה אור בשנת 1959 בהיותה בת 22 בלבד. מיד אחר כך, הוצפו הוצאות הספרים בקולות נשיים מגוונים. מדוע שירתה פתחה את הסכר לשירה נשית בארץ?

דליה רביקוביץ מגלמת באישיותה הרבגונית, חיוּת אדירה לצד סף תהום, ובתָּוֶךְ - שירה טהורה.

בהרצאה מרתקת ומעשירה נצא יחד למסע העובר דרך קורותיה החל מהילדות בקיבוץ, היתמות המוקדמת, הנסיקה אל לב השירה העברית, אהבותיה, ההורות לבנה היחיד עידו, ומכאובי הלב והנפש שידעה בחייה. במהלך המפגש נצלול אל תוך שיריה המופתיים, נצפה בקטעי וידאו נדירים ונאזין לביצועים של שיריה המולחנים.

"עברנו את פרעה, נעבור גם את זה" - על יצירתו וסיפור חייו של מאיר אריאל

הרצאה על אחד מהיוצרים המקוריים שחיו כאן בארץ. משורר, מלחין ומבצע ואולי אף שלא במתכוון מורה רוחני לרבים שמצאו ביצירתו את ההיגיון שבשיגעון. הטקסטים העמוקים שלו הם הגשר בין השירה הצרופה לפזמונאות הפופולרית. בהרצאה מרגשת ועשירה בקטעי וידאו ומוזיקה נדירים וחומרי ארכיון מרתקים, נצלול אל תוך השירים ונספר על הילדות במשמרות, מסלול התפתחותו כמוזיקאי במקביל לחבר הילדות שלום חנוך, אופן התקבלותו בחברה הישראלית, עמדותיו ביחס לאהבה, זוגיות ופוליטיקה. ננסה גם להבין מדוע הגיעו רק מעטים להופעותיו ואילו אחרי מותו הפך לאגדה.

״יִהְיֶה לָנוּ טוֹב״ – שירי תקווה, נחמה ותפילה - הרצאה אופטימית במיוחד

הרצאה על כמה מן השירים המעודדים ומלאי התקווה בשירה העברית ובשירת עולם. במהלך ההרצאה נעסוק בשירים בעלי כוח מרגיע ומרפא, נתעכב על משמעות הטקסט ונראה כיצד ניתן לרענן את חיינו ברעיונות החדשים שמציעים לנו השירים. כמו כן נחשוף את הסיפורים המרתקים ומעוררי ההשראה המסתתרים מאחורי השירים ונשמע כמובן ביצועים לשירים מולחנים נבחרים.

נצלול אל תוך המילים ונאזין לביצועים של שירים של לאה גולדברג, נתן אלתרמן, לאונרד כהן, יהודה עמיחי, מאיר אריאל, פול סיימון, נעמי שמר, אולב האוגה, מרסדס סוסה ועוד רבים ומפתיעים. זהו מפגש אופטימי ומרומם רוח במיוחד.

נשים פורצות גבולות בשירה העברית

הרצאה מרתקת על החלוצות הנועזות של השירה העברית. נפתח בסיפורה של רחל אשר בשנת 1920 שברה מסורת של מאות שנות כתיבת שירה בידי משוררים גברים ונסיים ביונה וולך, משוררת שהעזה לכתוב על הכל. על אלוהות, שגעון, מיניות ותת מודע.

הרצאה מעוררת השראה על דרכן של הנשים בשירה העברית במאה העשרים.

ארבע האמהות של השירה העברית

הרצאה על ארבע המייסדות הגדולות של השירה העברית במאה העשרים: רחל, לאה גולדברג, יונה וולך וזלדה. כותרת ההרצאה נמצאת בסתירה לעובדה שארבעתן לא מימשו את אימהותן בפועל. במהלך ההרצאה נבחן דרך השירים את היחס בין המימוש העצמי שכל אחת מהן זכתה לו ביצירה, לבין הוויתור (מרצון או שלו מרצון) על הגשמת האמהות.

אהבה בשירה העברית

הרצאה על שירי האהבה הגדולים של השירה העברית המודרנית ומה שמסתתר מאחוריהם. במהלך המפגש נתבשם מהמילים היפות ביותר שנכתבו בעברית, נבחן את התפיסות השונות ביחס לזוגיות ולאהבה בשירתן של יונה וולך, אברהם חלפי, יהודה עמיחי, לאה גולדברג, רחל, אלתרמן, ביאליק ועוד. דרך השירים, ניחשף להתפתחות המדהימה ביחס ובציפיות מזוגיות, משפחה והורות בחברה הישראלית מראשית המאה העשרים ועד ימינו.

"וְאָמוּת וְאוֹסִיף לָלֶכֶת" – שירי נחמה ותקווה אל מול ידיעת ארעיותנו

משוררים ומשוררות בישראל ובעולם משקפים בדרך כלל באופן מדויק וחשוף את מכלול הרגשות בתקופות קשות וכואבות. האם קריאה ודיון בשירים כואבים יכולה להרים אותנו ברגעים של סף תהום ולהסדיר נשימה בליבנו בעזרת חמלה ורגישות?

"הַאמְנָם עוֹד יָבוֹאוּ יָמִים בִּסְלִיחָה וּבְחֶסֶד" – השתקפות השואה בשירה העברית

במהלך ההרצאה נבחן את האופנים השונים בהם התייחסו גדולי המשוררים העבריים לטראומת השואה. בניגוד לאלתרמן שכתב שירים המתייחסים ישירות למוראות המלחמה, לאה גולדברג המשיכה לכתוב שירה אישית והאמינה שגם בימי מלחמה ניתנת הזכות לאדם לכאוב את כאבו הפרטי במנותק מהכאב הלאומי ואילו אברהם שלונסקי יצא כנגדם וטען שבימי מלחמה ואסון, הדבר הנכון ביותר הוא, שתיקה. משוררים אחרים הצליחו לגעת בזכרון השואה רק עשרות שנים לאחר שהסתיימה.

נחשף גם לשיריהם של יהודה עמיחי, דן פגיס, טוביה ריבנר, אבות ישורון זלדה ועוד.

ההרצאה כוללת השמעת שירים מולחנים, הקלטות וידאו וקטעי סאונד נדירים.

 

ד"ר אבי אלון 

מרצה על שירה עברית ברחבי הארץ, ומייסד קבוצת הפייסבוק המצליחה 'אֶל תּוֹךְ הַשִּׁיר'. 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה