טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

סדרת הרצאות על דמויות מיתולוגיות בקולנוע, בפוליטיקה, באמנות ובספרות

יונתן גת

 

מאחורי כל גיבור תרבות מסתתרים סודות. סודות שהפכו אותו מאדם אנונימי לפורץ דרך, שגרמנו לו לקפוץ מעל כל המיכשולים ולהפוך לשם דבר. סודות שהכשירו אותו להגיע אל רגע השיא ולהפוך לסמל לבאים אחריו.
יונתן גת, עיתונאי (ידיעות אחרונות, ynet), איש טלוויזיה ("קשת", "רשת", "כאן") ומגיש את תוכנית הרדיו המוערכת "גיבור תרבות" (שנבחרה ע"י אתר Mako כתוכנית הטובה בישראל) בסדרת הרצאות מרתקת, שחושפת את כל הסודות מאחורי הדמויות המיתולוגיות שהרעידו את עולם התרבות ושינו אותו לנצח. 

שייקה אופיר: גדול אמני הבמה של ישראל

הוא היה מלך הבידור הישראלי. יש כאלה שטוענים שלא היה כמוהו ולעולם לא יקום לו מחליף. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") ומי שסיפר את סיפורו של שייקה בסרט הדוקומנטרי "החיים הנסתרים של שייקה אופיר", במסע מרתק על מסלול חייו הלא יאמן של הקומיקאי והשחקן האגדי, משכונת מאה שערים בירושלים ועד הבמות הגדולות בארה"ב.

אורי זוהר: מהבדרן של המדינה לאיש התשובה

הוא שיגע את הקהל מצחוק, יצר סרטים יוצאי דופן, גילה לישראלים את האוונגרד הקולנועי והמם את כולם כשעשה תפנית בלתי צפויה. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") ומי שתיאר את תולדות הקומדיה הישראלית בתוכנית הטלוויזיה המוערכת של יהונתן גפן "העולם מצחיק אז צוחקים" - בהרצאה מרתקת על חייו של אמן ישראלי שחצה כל גבול חיים אפשרי

אפרים קישון - הסאטיריקן שחשף את המליצה הפקידותית הישראלית

הוא לא ידע מילה בעברית, אז הוא המציא אותה מחדש. הוא לא ידע לעשות קולנוע וסרטו הראשון כבר היה המועמד הישראלי הראשון לפרס האוסקר האמריקאי. ותוך כדי כך, העולה החדש בשם פרנץ קישהונט חשף בפנינו את המנגנון המשומן של הבירוקרטיה המסרסת ואת הגיחוך שבמליצה הפקידותית הישראלית. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") ומי שסיפר את סיפורו של קישון בתוכנית הטלוויזיה המוערכת "העולם עצוב אז צוחקים" בהגשת יהונתן גפן, בהרצאה על הסאטיריקן הישראלי המצליח ביותר בעולם.

יוסי בנאי: יוסף בעל אלף החלומות

יוסי בנאי כבש כל במה אפשרית - מהבמה הקלה ועד התיאטרון הרפרטוארי, מהכתיבה ל"הגשש החיוור" ועד להופעות במחזותיהם של ניסים אלוני וחנוך לוין. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") ומי שסיפר את סיפורו של בנאי בתוכנית הטלוויזיה המוערכת "העולם עצוב אז צוחקים" בהגשת יהונתן גפן, במסע בתחנות חייו של האיש שהפך את היכולת לספר סיפור – ליצירת אומנות.

אסי דיין – מההליכה בשדות ועד הקפיצה מהמרפסת

הוא היה נער הפוסטר של הישראלי האידאלי. אבל משהו קרה בדרך המובטחת. דיין הפך לאחת הדמויות המתריסות, המרתקות והשנויות במחלוקת של התרבות הישראלית. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") בהרצאה על האיש שהפך את החשיפה האישית לאמירה אומנותית ביקורתית נועזת

צ'רלי צ'פלין - גדול אמני הקומדיה הקולנועית

הילד שנדד מבית תמחוי אחד לבית מכסה אחר והפך לאייקון הגדול ביותר שידע עולם הקולנוע עד היום. כיצד הקומדיה שלנו נשארת נצחית גם לאחר 100 שנה?
יונתן גת במסע מצחיק אל העולם המופלא של הליצן הגדול בתולדות המסך הגדול

אגתה כריסטי - הסופרת הנמכרת ביותר אחרי אלוהים

גם 100 שנים אחרי שפרסמה את ספרה הראשון, היא עדיין נחשבת לסופרת הנמכרת ביותר בהיסטוריה. כיצד הצליחה אשה אפרורית אחת ליצור את ספרי הבילוש האהובים ביותר בתולדות האנושות?
יונתן גת, במסע מפתיע אל העולם המסתורי של הגברת המפתיעה של ספרות המתח

בנקסי: האיש שהפיל בפח את עולם האומנות - הרצאה על אומנות מחוץ לקופסה

כיצד הצליח אדם בלתי מוכר לשגע את עולם האומנות ולבלבל את התקשורת, כשיצירותיו, כמו "ילדה עם בלון" שנגרס מעצמו במכירה פומבית - פותחות מהדורות חדשות בכל העולם? מדוע היצירות שלו נמכרות במיליוני דולרים? איך הוא מצליח להיות סלבריטאי ועדיין להשאר אנונימי? ומה כל זה אומר על עולם האומנות שבו אנו חיים כעת? יונתן גת במסע מפתיע אל העולם המדהים של אומנות מתעתעת, זו שמציבה שאלות מרתקות על הקשר שבין אמנות לתקשורת ובין יצירה למסחור ויחסי ציבור.

פדריקו פליני – המאלף הגדול של הקרקס הקולנועי

המורה בבית הספר הגדירה אותו כ"ליצן", הכמרים בכנסיה קראו לו "פרחח", אשתו הגדירה אותו כ"שקרן" והוא נהנה משלושת הכינויים גם יחד. פליני הפך את הקולנוע לקרקס הפרטי שלו, שבו ליצנים, פרחחים ונוכלים צועדים בסך. אליהם מצטרפות הנשים הגדולות, הקבצנים, אנשי הקדושה והפרוצות, לריקוד גדול ולסיפור שמוגש לצופה כמו חלום בהקיץ. יונתן גת בהרצאה במסע חלומי אל חייו ויצירתו המפעימה של פליני

אלפרד היצ'קוק – הבמאי שחשף את האימה שבתוכנו

בעבר, חשבו שהוא במאי סוג ב' של סרטים סוג ג'. אבל עם השנים הבינו שמדובר בגיבור תרבות חד פעמי בתולדות הקולנוע עם יצירה מרתקת שמצליחה להפחיד קהלים גם עשרות שנים אחרי שנוצרו. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו עטורת השבחים "גיבור תרבות" (בתאגיד השידור "כאן") בהרצאה שכולה כסיסת ציפורניים על גדול במאי המתח בכל הזמנים והאיש שהוכיח שהטבע האנושי אינו מבשר לנו טובות

מונטי פייתון – הנונסנס הוא ההגיון החדש

החבורה הקומית המשוגעת שהכניסה את ז'אנר הנונסנס לתוך הטלוויזיה וסחפה את כל העולם לקומדיה מטורפת שממנה אנחנו לא נגמלים עד היום. יונתן גת, מי שפגש וראיין את חבורת מונטי פייתון לעיתונות הישראלית במשך 15 שנה, בהרצאה מלאת נונסנס על פועלה של הכנופייה הבריטית שהמציאה את ההטרלה הקומית לפני כולם.

ג'ון קליז - האיש שהפך את הזעם לצחוק

הוא הוגדר לא פעם במשאל ה-BBC כקומיקאי הגדול והמצחיק ביותר שידעה האנושות, עם יצירת הסיטקום "המלון של פולטי", סרט הקאלט "דג ושמו וונדה" וכחבר "מונטי פייתון" כמובן. יונתן גת, מי שמסקר את חייו ופועלו של הקומיקאי הבריטי הגדול לאורך השנים - בהרצאה מלאה בהומור בריטי מרושע של האיש שלקח את הכעס הפנימי שלו והפך אותו להומור קטלני ומרושע, ששינה את הקומדיה האנגלית לנצח

מרלנה דיטריך – זוהרת, מתוחכמת ואכזרית

הכוכבת הגדולה של גרמניה שהפנתה את הגב למדינתה והדהימה את העולם כולו, עם בחירות אישיות ואומנותיות יוצאות דופן. יונתן גת בהרצאה מרתקת על מי שהפכה לפאם פאטאל האולטימטיבית של כל הזמנים.

פיטר סלרס – האיש בעל אלף הפרצופים

לעיתים הוא גילם דמות אחת, לפעמים 3 דמויות ראשיות ולפעמים את כל הדמויות שבסרט. פיטר סלרס הוא תופעה בלתי חוזרת בתולדות הקולנוע. יונתן גת, מגיש תוכנית הרדיו "גיבור תרבות" על דמותו המתפצלת של האיש שהסתיר את חייו הלא פשוטים מאחורי המסיכה.

וודי אלן - היהודי הנוירוטי שהפך את חייו לז'אנר קולנועי.

על וודי אלן אפשר להגיד שהוא משקר בראיונות אבל אומר על עצמו את האמת בסרטים. אלן הוא הרבה יותר מיוצר קולנוע. יונתן גת בהרצאה על האייקון השנוי במחלוקת, שהפך את האהבות שלו, הפוביות שלו, הסטיות שלו, ואפילו את פרצופו – למותג עולמי עוד בחייו.

מרילין מונרו – שילוב מושלם של זוהר, בלונד וקורבניות

מי שהוגדרה כאחת הנשים הנחשקות בהיסטוריה, לא הגיעה למעמד הזה רק בגלל היופי. מאחורי עשייתה הקולנועית וההופעות שלה בתקשורת, היתה מחשבה, שיטת פעולה ואפילו נוסחה שתהפוך לאייקון שלא ניתן לשכוח.

אינגמר ברגמן - הפסיכאטר של המסך הגדול

יונתן גת מרצה על הבמאי האגדי, שאת ילדותו הקשה ויחסיו הרעועים עם הוריו הצליח לתרגם לאומנות גדולה, בה נפש הדמות נחשפת מול המצלמה כפי שטרם נעשה בעבר.

מרגרט תאצ'ר - אשת הברזל ששברה את תקרת הזכוכית

היא שינתה את אנגליה עם תפיסתה הקפיטליסטית, אך מעבר לשינוי הכלכלי, מרגרט תאצ'ר שינתה את התפיסה הרווחת בחברה האנגלית ומחוצה לה. בנוסף, שברה תקרת זכוכית פוליטית עם אישיות יוצאת דופן שתזכר לנצח ככריזמטית, סרקסטית ואכזרית. יונתן גת בהרצאה על דמותה יוצאת הדופן של ראש הממשלה האשה הראשונה שהיה גם פופולארית וגם שנואה ביותר בעת ובעונה אחת.

בילי וויילדר - האיש שהמציא את השמלה המתנפנת שחושפת את הוליווד במערומיה

יונתן גת בהרצאה על הבמאי שביקר ללא רחמים את תעשיית הקולנוע האמריקאית אך בו בעת יצר בה כמה מהסצינות הזכורות ביותר שלה: מהשמלה המתנפנפת של מרילין מונרון ועד השילוב הנפלא בין וולטר מת'או וג'ק למון

אנייס ורדה - הבמאית פורצת הדרך שטישטשה את הגבולות בין דוקומנטרי לדמיון

יונתן גת על אחת הנשים החשובות בתולדות הקולנוע העולמי. זו שבישרה על הגל החדש בקולנוע הצרפתי, לימדה אותנו שאין דבר כזה "סרט דוקומנטרי אובייקטיבי" וחשפה את העובדה שמאחורי כל צילום מסתתרת נקודת מבט נסתרת.

באסטר קיטון - הקומיקאי הגדול בעל פני האבן

האיש שהצחיק מיליונים, אך נשאר מרושש בערוב ימיו ולמרות זאת, זכור כאחד האייקונים הגדולים של הסרט האילם. יונתן גת בהרצאה על הקומיקאי היחיד הצליח להתחרות בצ'רלי צ'פלין

ז'אק טאטי - הבמאי שניבא את עידן הטכנולוגיה ושליטת המכשירים בחיינו

יונתן גת על דמותו של היוצר הצרפתי הדגול, שהתריע מפני שגשוג הטכנולוגיה, שחזה את דור האייפון עוד לפני שהומצא המחשב הבייתי ובישר על עידן הניכור

מרלון ברנדו - האיש שהימר בחייו למען עולם המשחק

הוא היה דון קולראונה ב"הסנדק", הגנרל המטורף ב"אפוקליפסה עכשיו", עליז ושמח ב"ברנשים וחתיכות" וחסר שליטה עצמית ב"חשמלית ושמה תשוקה". יונתן גת בהרצאה על חייו ופועלו של אחד הכוכבים הגדולים בתולדות הוליווד, ששינה את שיטת המשחק לנצח, אך לא הצליח להמלט כל הדרך מהאבדון

סטנלי קובריק – הבמאי הגדול שהטמין קפסולות רעל באריזה קולנועית מהפנטת

מיליונים מעריצים את יצירתיו, אבל לא מעט מהן נשארות כחידות עד היום. גם אישיותו נשארת בלתי פתורה. יונתן גת בהרצאה שמנסה לפענח את הביוגרפיה ופועלו של היוצר הפרובוקטיבי, שהדהים את העולם עם קולנוע שיש בו זוועה ויופי בעת ובעונה אחת.

 

הרצאות נושא:

ההיסטוריה המטורפת של טקס האוסקר

מה הפך מסיבה פרטית שאליה הזומנו קומץ אנשים - לאירוע הטלוויזיוני הגדול ביותר של תעשיית הקולנוע העולמית? יונתן גת בהרצאה על הרגעים המרגשים, המוזרים, המצחיקים והשערוריות מאחורי הפסלון המוזהב

פייק ניוז בתקשורת 

מדוע התקשורת שלנו נופלת שוב ושוב בחדשות מזויפות? ומדוע זה לא יעצור? יונתן גת, עורך דסק חדשות לשעבר, עם הצצה לסיפורים המוזרים והמצחיקים ביותר בטלוויזיה, ברדיו ובעיתונות. הרצאה שחושפת את אחורי הקלעים של עבודת העיתונאי והעורך

האוכל מגלה עליך את כל סודותיך

יונתן גת, בהרצאה מעוררת תיאבון על הסימבוליות של הקולינריה על המסך הגדול

 

יונתן גת

מרצה לתקשורת במרכז הבינתחומי הרצליה, עורך ומגיש ב"כאן"11 ובתחנות הרדיו של תאגיד השידור הציבורי

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה