טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

הסכסוך הישראלי פלסטיני מנקודת מבטו של לוחם

גיל רביבו

 

ארץ חדשה – תובנות ממלחמת חרבות ברזל

הימים ימי מלחמה מורכבת וקשה בתוך רצועת עזה אשר מתנהלת בארבעה ממדים: מעל הקרקע, בתת הקרקע, מהאוויר ומהים. בהרצאה נדון בשאלות: כיצד הופתענו? מהם מהלכי הלחימה המתבקשים במסגרת המלחמה הרב זירתית ומהם ההגיונות ליום שאחרי הלחימה מול המערכת הפלסטינית שלה  תפיסה עמוקה דתית שנקראת ״אסתשהאד״ (הקרבת חייהם במלחמה עם האויב כצו דתי).

מהו ניצחון? מדינת ישראל בצל אתגרים ביטחוניים וחברתיים

האיומים על מדינת ישראל מצויים מתחת לסף של הכרזת מלחמה כשאופן ההתמודדות עימם אינו משקף ניצחון מובהק שדרכו הציבור אמור להרגיש בטוח. בהרצאה נעמוד על קשת האיומים והאתגרים הניצבים למול האיומים ההלו שהינם בבחינת עימות מתמשך.

היום שאחרי אבו מאזן - היבטים בסכסוך הישראלי פלסטיני

הזירה הפלסטינית הינה איום בעל משקל סגולי רב שלגביו חייב כי תינקט מדיניות ברורה בין אם לרעיון שתי המדינות או המדינה האחת. הבעיה שקשה למצוא פרטנר... בהרצאה נעמוד מקרוב על היבטים בסכסוך וננתח את היום שאחרי אבו מאזן. מי ראוי להחליפו אם בכלל? או שמא אנו במסילה ארוכת טווח של סכסוך?

אתגר הנפצים האסטרטגיים

מדינת ישראל מזה שני עשורים מצויה בין מצב בו מלחמה כבר פרצה לבין מלחמה העומדת לפרוץ - עידן המלחמה שבין המלחמות. בהרצאה ננתח את אתגר הנפצים האסטרטגיים המאפיינים את קשת האיומים על ישראל בראי ביטחוני וחברתי. כמו כן השפעותיהן של השינויים הטקטוניים בקרב המעצמות ( רוסיה אוקראינה ארה"ב) והשפעתן על המזרח התיכון ומדינת ישראל בפרט

הסכסוך הישראלי פלסטיני מנקודת מבטו של לוחם

ברוכים הבאים ליהודה ושומרון. 45  דקות מכל כיוון בישראל ואתה מצוי במציאות אחרת. בהרצאה נכיר ונבין מקרוב את מורכבותו של הסכסוך הישראלי פלסטיני מנקודת המבט של הלוחם בשטח, הזיקות האסטרטגיות של מדינת ישראל בהקשר, הדילמות של "הרב"ט האסטרטגי" וגם נעמוד מקרוב על שאלת הפיתרון בעידן שבו ההסתה בחברה הפלסטינית לצד בעיות ההנהגה ויכולת המשילות הקיימת טומנת בחובה אתגרים ארוכי טווח.

מפעל ההתיישבות ביהודה ושומרון

לנושא ההתיישבות משקל סגולי גבוהה בהסתכלות האסטרטגית על הסכסוך הישראלי פלסטיני. נעמוד מקרוב על מפעל ההתיישבות בין "אתחלתא דגאולה" של הרב קוק עובר לתנועת גוש אמונים, התגבשות המושג " התיישבות שווה ביטחון", מיצובו של המתנחל באתוס הישראלי ומה קרה מהרגע שנחתם הסכם אוסלו. נדון בשאלת הרצף הטריטוריאלי, המאחזים הבלתי חוקיים, גושי ההתיישבות, הפיקוח האמריקאי ובעיקר ננסה לענות לעצמנו על השאלה :" של מי עץ הזית לעזאזל?" האם הוא בבחינת "בילאדי בילאדי( עץ הזית ושמן הזית הערבי) או שמא בבחינת "אל נא תעקור נטוע".

הזעזועים במזרח התיכון בעידן האביב הערבי

המזרח התיכון ירוק ומשוגע ויש לו חוקים משלו. אבל משהו השתנה....הגלובליזציה הגיחה והביאה להתנגשות בין מודרנה ודת שיצרו את ה- "כיכרוקרטיה" ( היציאה לכיכר בעיר על מנת להפיל את המשטר) ומשם הדרך קצרה לאביב הערבי. בהרצאה נעמוד על השינויים הטקטוניים במשחקי הכוחות במזה"ת, מעורבות המעצמות, הסדר האזורי המתגבש ע"י מצרים וסעודיה, מידת מעורבותן של ארה"ב ורוסיה וכמובן כיצד הדבר משפיע על המדיניות של מדינת ישראל

תפיסת הביטחון של מדינת ישראל ( התמנון האסטרטגי)

השינויים והמגמות בסביבה האסטרטגית־ביטחונית של ישראל מחייבים עדכון לתפיסת הביטחון שלה שבאופן רשמי טרם עודכנה משנת 1953. בהרצאה נעמוד על מרכיבי התפיסה וכיצד התגבשו לתמנון אסטרטגי השואף להתמודד עם קשת האיומים הנוכחית על מדינת ישראל .

יחסי ישראל ארה"ב בעידן המשוגע

תרומתה של ארה"ב לישראל מוכחת ומפורשת: איתנה, ארוכת טווח, שורדת את מבחן הזמן,מתגברת על הבדלים בתפיסת המנהיגים. האם ישראל היא נכס או נטל עבור ארה"ב? בהרצאה נדון ב"ביחסים המיוחדים" שיש לארה"ב עם ישראל וממה הם נובעים? והאם נכון יהיה לקיים "ברית הגנה"? בנוסף נבחן את משקלה של יהדות ארה"ב ונדון בשאלה האומנם היא משפיעה כבעבר? 

האיום האיראני לאן?

איראן כמגינת העדה השיעית באיסלאם שואפת להגמוניה אזורית ליצירת מדינה איסלאמית מלאה ועל מנת לשמר את שרידות שלטונה שואפת ליכולות גרעיניות שלהן השפעה גאו אסטרטגית. בהרצאה נעמוד מקרוב על האיום האיראני, הציר השיעי רדיקאלי ושלוחותיו וכיצד הגדרת האיום כאיום מתמשך מחייב דרכי התמודדות קואליציוניות בין המעצמות ובפרט מדינות האזור ובכללן מדינת ישראל.

המיליטריזם בחברה הישראלית

האם אנו חברה מיליטריסטית? למה קראנו לכלבה שלנו עזית בשנות ה-80, למה אנחנו עדיין מחפשים את ילדינו לצנחן וטייס בחג פורים? ולמה אף אחד מאיתנו לא טורח לפספס את טקס הדלקת המשואות ביום העצמאות?

בהרצאה נעמוד מקרוב על התופעה שנקראת מיליטריזציה וכיצד כמוטיב תרבותי היא השפיעה על ההחלטות הפוליטיות, על סדר היום והמבנה הכלכלי, על המבנה החוקתי  והתרבות וכמובן למה כולנו אוהבים להזיל דמעה בדרך ל"באב אל וואד".

ירושלים בסכסוך הישראלי פלסטיני

הסיפור הירושלמי הינו הנושא הסבוך ביותר בסכסוך הישראלי פלסטיני. בהרצאה נדון במספר סוגיות ובכללן: מעמדם של המקומות הקדושים, שתי בירות בירושלים- תנאי הכרחי להסדר קבע במודל שתי המדינות, חלוקת הריבונות והשפעתה של הדמוגרפיה על הרצף הטריטוריאלי המתבקש

הגדר הביטחונית ביהודה ושומרון היבטים אסטרטגיים

באפריל 2002 קיבל ר' ממשלת ישראל אריק שרון ז"ל החלטה על בניית הגדר הביטחונית ביהודה ושומרון. לבניית הגדר חלק מרכזי במיגור עידן הטרור שחווינו בשנים 1996-2004. בהרצאה נעמוד מקרוב על תהליך בניית הגדר והאם עצם בנייתה חשפה בפנינו טפח על העתיד הקבוע מראש?

רצועת הביטחון בלבנון 1996-2000 - האומנם היינו ילדים בקסדות

לבנון של שנות ה-90 היא ויטנאם- זר לא יבין זאת!!!  בהרצאה נעמוד מקרוב על מהו קו מבצעי בלבנון בשנים 1996-2000, האם התכלית האסטרטגית הובנה ברמת המוצב? מה הדילמה ומהן התחושות של החיילים שיצאו למארבים , פתחו ציר, איבדו חברים יקרים והאם הנסיגה בשנת 2000 יכלה להתקיים בבחינת יפה שעה אחת קודם?

" רגע לפני תהום נפתחת דלת, בדמות שלהבת של קיום אנושי- זוהי רצועת הביטחון שלי והיא בגבול תכלת , במלחמה ללא אות,  ילדים בקסדות שעולים ויורדים בשקט , יוצאים וחוזרים בלי שקט"

חמסה עלינא- היתרונות של ישראל במזה"ת ומפת האינטרסים

מדינת ישראל אלופת העולם בחמישה תחומים: חיל האוויר, מודיעין וסייבר, חקלאות, התפלת מים ובניית גדרות. הדבר מקנה לישראל  יכולת הרתעה בסיסית איתנה מול מדינות ערב. בהרצאה נעמוד מקרוב על ההזדמנויות והסיכונים במזרח התיכון ואיזו מדיניות על מדינת ישראל לגבש בהתבסס על התחומים בהם היא אלופת העולם ובכך להפוך את האיום "ממשוגע שאינך מכיר ..." למשוגע שאתה יודע להכיל ולתעל אותו לאינטרסים הלאומיים שלך.

פציעה- שיקום-הגשמה- סיפור  אישי

כשאתה נפצע זה תופס אותך ולפעמים אפשר ללכת לאיבוד..... וחייבים למצוא דרך!!! 6 פעמים נפצעתי בשירותי הצבאי, כולן פציעות מבצעיות, הפציעה בשנת 2011 הייתה הקשה מכולן- פציעה שאינה נראית לעין.....

הרצאה מיוחדת ומרתקת על עולם התוכן שבין פציעה לשיקום: איך מתמודדים עימו? איך מקבלים השראה לקום ולעמוד מחדש? איך מחשבים מסלול מחדש ובוחרים לעסוק במה שאוהבים? איך מאירים מחדש את חיינו באמצעות זרקור?

הכנתי לנו זרקור, מיוחד, שהוא שלי, שהאיר, הסביר ובנה את חיי מחדש...כעת... הזרקור הזה הבשיל..... והוא מוכן להיות גם שלכם !

 

גיל רביבו

מפקד, לוחם ומחנך, שירת 18 שנים בצה"ל בתפקידי לחימה  ופיקוד (צנחנים, דובדבן, אוגדת איו"ש, מנהל אזרחי).

בוגר M.A  במדעי המדינה מאוני' בר אילן ותואר בחינוך ממכללת בית ברל.

מרצה על הסכסוך הישראלי פלסטיני, המזרח התיכון, ביטחון וטרור מנקודת מבט ייחודית של לוחם.

חבר ופעיל  בעמותת "אחים לחיים" המשקמת לוחמים שנפצעו בפעילות מבצעית ( פיזי ומנטאלי).

כותב ומלחין – להקת "גיל רביבו והשליחים" ( שירה וגיטרה)

לדבריו: "יום אחד החיים יחלפו לך מול העיניים- תוודא שהם יהיו שווים צפייה"

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה