טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

על עקבים במזרח התיכון

קסניה סבטלובה

 

קסניה סבטלובה הינה מזרחנית, סופרת ופוליטיקאית ישראלית. במהלך 13 שנים היא שימשה ככתבת ופרשנית לענייני ערבים בערוץ ובעיתון ג'רוזלם פוסט. היא ריאיינה את יאסר ערפאת, שייח אחמד יאסין וראשי האחים המוסלמים במצרים ובמסעותיה הגיעה לפינות הכי מבודדות ומסוכנות במזרח התיכון – מדמשק ועד טריפולי. סבטלובה שידרה מסיפונה של משחתת אמריקאית במפרץ הפרסי בעת מלחמת המפרץ השניה, מביירות בעת הלוויתו של רפיק אל-חרירי ומכיכר תחריר כאשר פרץ האביב הערבי במצרים.

בין השנים 2015-2019 הייתה חברת כנסת וחברה בועדת החוץ והביטחון של הכנסת. קסניה סבטלובה הינה מזרחנית, בוגרת האוניברסיטה העברית, היא מומחית למצרים המודרנית, האיסלאם הרדיקלי ותרבות ערבית מודרנית. ב 2019 ספרה הראשון "על עקבים במזרח התיכון" יראה אור בהוצאת "פרדס".

נושאים להרצאות – גב' קסניה סבטלובה

על עקבים במזרח התיכון

  • כיצד מרגישה עיתונאית ישראלית כשהיא נמצאת במטה של חיזבאללה בביירות?
  • מה לובשים להפגנה בכיכר התחריר במצרים?
  • וכיצד ניתן לברוח מאיש ה"מוחבראת" בלוב (רמז: זה קשור לחנות ללבני נשים).

בהרצאה הזאת קסניה סבטלובה מספרת בגוף ראשון כיצד נראה מזרח התיכון בעיניים ישראליות ועד כמה רחוק מוכנים ללכת הכתבים על מנת להביא סיפור טוב.

ההרצאה מלווה בתמונות בלעדיות מהמסעות בלבנון, סוריה, לוב ומצרים ובקטעי וידאו נדירים מראיונות עם המנהיגים הערביים.

בתוך הראש של פוטין

מדוע המנהיג הרוסי מחפש עימות עם המערב? כיצד מתקבלות ההחלטות בקרמלין? והאם ההתפתחויות במזרח אירופה יכולות לסכן את האינטרסים של מדינת ישראל?

בהרצאה זאת קסניה סבטלובה תכניס אתכם אל תוך ראשו של מנהיג הרוסי שחולם להחזיר את רוסיה לימי הזוהר שלה.

תרבות וחברה ערבית מודרנית – מעבר לח'פלה

  • מה נושם מזרח התיכון כשהוא יוצא לבלות?
  • על מה שרים הזמרים המצריים מלבד הלב השבור והאהובה שאבדה?
  • מהו ערביזי – שילוב של ערבית ואנגלית – ומדוע הוא מאיים על השפה הערבית?

בהרצאה מרתקת זאת קסניה סבטלובה מספרת על הצד הבלתי מוכר של מזרח התיכון: ספרי קומיקס סעודיים, תחרויות שירה בדובאי ואמנות הסיפור הנשכחת של "חאכוואתי" (מספר הסיפורים) בדמשק.

ההרצאה מלווה בקטעי וידאו מפתיעים, מצחיקים ומרגשים מתוכניות ריאליטי, מופעי אופנה וסטאנד-אפ בערוצים הערביים, מגזינים לנשים וסמלי תרבות פופולרית למניהם.

רוסיה במזרח התיכון – מאויב לאוהב?

פעם ברית המועצות, הידידה הגדולה של מצרים, סוריה, לוב ומדינות ערביות אחרות השקיעה הון תועפות בצבאות ערב, תשתיות ותרבות. ישראל הכירה את הצד הזה של המעורבות הסובייטית דרך קנה הטנק או מערות בקרה אוויריות, כאשר המדינות הערביות השתמשו בנשק הסובייטי נגד המדינה היהודית הצעירה. כעבור עשרות שנים רוסיה המודרנית פועלת באותה נחישות אך בדרכים שונות לחלוטין ובוחשת באזור שלנו באופן אינטנסיבי ביותר.

כיצד הנשיא פוטין משיג את יעדיו במזרח התיכון ומי מסייע לו בכך?

וכיצד על מדינת ישראל לנהוג על מנת לשמר יחסים טובים עם מוסקבה תוך כדי הגנה על הביטחון הלאומי שלה?

סקירה היסטורית וניתוח של הארועים העדכניים יאפשרו למשתתפים בהרצאה לשרטט תמונה עכשווית של היחסים שלנו עם המדינה ששוב הופכת לבעלת בית במזרח התיכון.

בין רודנות לכאוס – מה אחרי האביב הערבי?

כאשר מיליוני מצרים יצאו לכיכרות קהיר, אלכסנדריה, פורט סעיד וערים אחרות על מנת לדרוש את התפטרותו של הנשיא חוסני מובארכ היו כתבים שניבאו שהמשטר המצרי איתן כמו סלע. באותה עת עמדה קסניה סבטלובה בכיכר התחריר וראתה כיצד מצרים מתקוממת ודורשת שינוי. ב 2013 היא חזרה למצרים על מנת לסקר את הגל השני של המהפכה – הפעם נגד הנשיא האיסלמיסט מחמד מורסי, איש האחים המוסלמים. לאחר מכן טסה לתוניסיה על מנת כיצד מתוך משברים פוליטיים חריפים באה לעולם דמוקרטיה צעירה, בנתיים ההצלחה היחידה של האביב הערבי.

בהרצאה זאת קסניה סבטלובה תדבר על מה שהיה ועל מה שיהיה:

  • כיצד התפרץ האביב הערבי ומדוע התוצאה שלו הייתה שונה כל כך במדינות האזור.
  • וגם – האם צפוי למזרח התיכון גל נוסף של מהפכות כנגד השליטים הערביים?
  • כעת ההמונים שוב יוצאים לרחובות – הפעם בסודאן ואלג'יריה שהיו עד עכשיו שקטות. האם מדינות האזור יצליחו להתרומם מתחת להררי ההריסות ולהשתקם או שמא הן צפויות להתפרק סופית וכיצד המשך תוהו ווהו האזורי ישפיע על ישראל?

ההרצאה תלווה בחומרי אודיו-ויזואליים בלעדיים ממוקדי האביב הערבי אותם סיקרה קסניה סבטלובה

בני אברהם: אחינו הכורדיים

כ 30 מיליון כורדים מתגוררים במזרח התיכון. הם מפוזרים בין 4 מדינות – איראן, סוריה, עיראק ותורכיה. רק בעיראק לכורדים יש אזור אוטונומי המנוהל על ידם, בעוד שבמדינות האחרות הם מהווים מיעוט נרדף החולם על מדינה עצמאית וחרות. הקיצוניות האיסלאמית כמעט ולא נגעה בכורדים, כמו גם האנטישמיות. היחס של הכורדים כלפי נשים בעיראק הוא השוויוני ביותר ביחס לכל העמים והמדינות במזרח התיכון. מבחינת כורדים רבים ישראל היא דוגמא ומופת, הם גם מאמינים שכמו היהודים – בני אברהם הם, כיוון שאברהם אבינו נולד באזור ארם נהריים בעיראק המאוכלס על ידי הכורדים.

כיצד השתנו היחסים בין ישראל לעם הכורדים במהלך 50 שנים האחרונות? 

מדוע ישראל הייתה המדינה היחידה שביקשה להכיר במשאל עם על עצמאות של חבל כורדיסטן ב 2017 וכיצד מתנהלים קשרים עם הכורדים בעיראק וגם בסוריה כיום?

ההרצאה הזאת תסקור את היחסים ההיסטוריים שהיו לזרועות הביטחון עם הנהגה הכורדית בעיראק, את הניסיון לרקום מגעים עם הארגונים הכורדיים בסוריה והמאמץ המרגש למען הצלת קבר נביא נחום שבכורדיסטאן.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה