טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

נשים פורצות דרך – מנהיגות יהודיות שסיפורן נשכח

מירה כהן

 

שרה לוי תנאי – סינדרלה ישראלית

מה עושה גננת עבריה בימים שלפני קום המדינה כשחסרים ברפרטואר שירים מקוריים לחג החנוכה?

איך נולד השיר 'באנו חושך לגרש'?

סיפורה המופלא של שרה לוי, יתומה תימניה חסרת כל שהאמינה בדרכה ובכישרונה והפכה ליוצרת רב תחומית - משוררת, מלחינה, זמרת, קריינית, מייסדת תיאטרון המחול העברי הראשון בארץ ישראל, הנחשבת לאחת משלושת הכוריאוגרפים המקוריים הטובים ביותר בעולם!

'מסייה שולה' סיפורה של ג'יימס בונד הישראלית, הגב' שולמית כהן קישיק

בשנת 1947 ערב פרוץ מלחמת העצמאות, כאשר בשטח נערכו צבאות ערב למלחמה ביישוב היהודי בארץ ישראל, הגיע לידיה של צעירה יהודייה בעלת משפחה שגרה בביירות מידע על ההכנות הצבאיות למלחמה בישראל. מתוך תחושת שליחות ואחריות לגורל אחיה, החליטה על דעת עצמה וללא ידיעת בני משפחתה לעסוק בריגול למען היישוב היהודי ובהברחת יהודים מסוריה ולבנון לארץ ישראל. במשך שנים ארוכות פעלה בחשאי ותוך גילויי יוזמה ותושייה נדירים הצליחה לחלץ אלפי יהודים למקום מבטחים.

זהו סיפורה של המרגלת שולמית ("מסייה שולה") כהן קישיק, "האישה שלנו בביירות".

אלכסנדרה סוניה בלקינד

מסע מרתק בעקבות הרופאה העברית הראשונה בא"י. בת למשפחת בלקינד, אחות לישראל מייסד תנועת ביל"ו ולאולגה, רעייתו של גואל האדמות יהושע חנקין, שוויתרה על קריירה מצליחה ומכניסה בחו"ל והקדישה את חייה למען הקמתה של מערכת הבריאות הציבורית בא"י.

נחמה פוחצ'בסקי – נפ"ש ראשונית

סיפורה המרתק של נחמה פוחצ'בסקי, חלוצה פורצת דרך שעלתה לארץ בשנת 1889 והתגוררה במושבה ראשון לציון. פוחצ'בסקי נאבקה לשים במרכז סדר העדיפויות את האישה והעזה לשאול: מה מעמדה של האישה הציונית במפעל התחייה הלאומי? מדוע אינה שותפה מלאה, אלא נותרת מאחור כמעט בלתי מורגשת, נעלמת ואילמת, נחותה וחסרת זכויות כישות עצמאית? פוחצ'בסקי לחמה למען השפה העברית והייתה הסופרת הראשונה בארץ שהוציאה לאור כתב יד בעברית, שופטת, לוחמת למען שוויון זכויות לנשים, והאישה הראשונה שנבחרה לראש רשות מקומית בישראל.

מאחרי הקלעים – סיפורה של אולגה חנקין 

אולגה חנקין מוכרת לציבור בעיקר כרעייתו של גואל האדמות, יהושע חנקין. ההרצאה מרימה את המסך ומציגה את פעילותה הציבורית הגלויה והסמויה למען המפעל הציוני ואת תרומתה האנושית להצלת חיים של תושבי הארץ ללא הבדלי מוצא או דת.

ללכת אחריו בארץ לא זרועה...

שתי נשים היו למחייה השפה העברית, אליעזר בן-יהודה, שתי אחיות: דבורה וחמדה לבית יונאס. מדוע בחרו ללכת אחר אליעזר לארץ רחוקה, נידחת ושוממה במקום חיים נוחים בגולה? מה הייתה תרומתן לתחיית השפה העברית? מהם קווי הדמיון והשוני ביניהן וכיצד באו לידי ביטוי בזיכרון הלאומי?

מניה וילבושביץ שוחט – מנהיגה ולוחמת

סיפורה של לוחמת אידיאליסטית נועזת, מנהיגה יצירתית, אמיצת לב ובעלת ניסיון קרבי שתמיד חתרה לביצוע המטרה, לעיתים בכל מחיר. חלוצה נחשונית ודומיננטית, ממייסדי השמירה העברית וההתיישבות השיתופית בא"י.

האלופה

מסע מרתק בעקבות אגנס קלטי, מתעמלת יהודייה ומצליחה ילידת הונגריה שהקריירה המבטיחה שלה נקטעה עם הכיבוש הנאצי. היא שרדה את השואה ולאחר המלחמה שבה להתמודד, למרות גילה המתקדם בהשוואה למתעמלות אחרות, על תואר האליפות הארצית בהונגריה ומשם הדרך הייתה סלולה לאליפות העולם ולאולימפיאדה. קלטי עלתה ארצה והייתה ממייסדי ענף ההתעמלות בארץ. גם היום, לאחר למעלה שבעים שנה (!) קלטי נמנית עם צמרת האלופות האולימפיות הטובות והמעוטרות ביותר בעולם בכל הזמנים!

הכינור שהתפלל ליופי...

סיפורה הייחודי של אלמה רוזה שהייתה נערת הזוהר של וינה. בת למשפחת אצולה תרבותית, כנרת וירטואוזית ומנצחת מצליחה – 'סלב' בקנה מידה בינלאומי עד שפרצה מלחמת העולם השנייה. היא נשלחה לאושוויץ והגיעה לבלוק הניסויים של ד"ר מנגלה. נודע שהיא מנצחת וכנרת וירטואוזית לכן מונתה למנצחת תזמורת הנשים (היחידה שהייתה במחנות המוות). אלמה ניצלה את מעמדה החדש כדי להציל כמה שיותר יהודיות אותן גייסה לתזמורת הנשים. ביצירתיות, עקביות והרבה הקפדה הצליחה להפוך אוסף חובבני של נגניות לתזמורת ברמה גבוהה ביותר. ברגעי משבר הייתה מסבירה לנגניות: "אם לא ננגן היטב – נלך לגאזים"!

הציירת הישראלית והנאצים

סיפורה המדהים של אסתר לוריא, ציירת ישראלית מצליחה שנסעה לבקר את משפחתה בלטביה ונקלעה לסערת המלחמה. בראשית המלחמה נתפסה על ידי הנאצים ויכלה להשתחרר הודות לדרכון הארצישראלי שהיה ברשותה, אך בחרה להישאר עם בני משפחתה וחברי ילדותה. בחוכמה ובתושייה שרדה את השואה ולאחר המלחמה הצליחה בדרכה המיוחדת לנקום בנאצים.

"גיזי להצלת העם!"

בעקבות גיזי פליישמן, אשת ציבור בכירה שכיהנה כיו"ר ארגון נשות ויצ"ו וכנציגת הג'וינט בסלובקיה. מנהיגה יוצאת דופן שבימי מלחמת העולם השנייה עשתה את הבלתי יאמן והצליחה לעמוד בראש קואליציה נדירה של גברים חרדים וחילונים שנקראה: 'קבוצת העבודה', שסייעה להציל אלפי יהודים בסלובקיה. גיזי וחבריה לקבוצה האמינו שביכולתם להניע פעולות הצלה בהיקף כלל אירופי ויזמו תכנית פעולה נועזת ורחבת היקף להצלת יהודי אירופה!

סטפה של הילדים

מי לא מכיר את יאנוש קורצ'אק? איש החינוך שהפך גיבור לאומי? האם גיבש את משנתו החינוכית לבדו? כיצד פעל המפעל החינוכי ומי ניהל אותו בפועל? בהרצאה נפנה את הזרקור למפעל חייה החינוכי של סטפה וילצ'ינסקה, שותפתו הנאמנה והצנועה של יאנוש קורצ'אק ומנהלת בית היתומים, שהקדישה את חייה למען הילדים.

האישה ששינתה גורלות – סיפורה פורץ הדרך של רות המואביה

כיצד הצליחה אישה אחת זרה, להפוך ביהדות לדמות מופת מכוננת ולסבתא רבא ממנה נולדה שושלת המלוכה של בית דוד?

פתרון החידה מלווה בהיקשים ובהקשרים מפתיעים מן המקורות.

גיבורות הסוד והסתר – סיפורה של מחתרת הנשים במחנה אושוויץ-בירקנאו

בתנאי קיצון בלתי אנושיים וכנגד כל הסיכויים התארגנה במחנה ההשמדה הגדול והנורא מכל, אושוויץ-בירקנאו, קבוצת נשים יהודיות לפעולת התקוממות נגד הצורר הנאצי.

נפנה את הזרקור לגיבורות הנסתרות ונחשוף את חלקן בהנעת מרד הזונדרקומנדו במחנה.

של מי הילד הזה? מסע מרתק בעקבות האישה שכמעט נמחקה מההיסטוריה, הגב' רֶחָה פְרָאיֵר

קטע מתוך שיחה אופיינית:
- מי לא שמע על מפעל "עליית הנוער"?
- כמובן, זה הארגון שבראשו עמדה הנרייטה סולד, כך ניצלו חיי צעירים רבים שחולצו מציפורני הנאצים.
- על רֶחָה פְרָאיֵר שמעת?
- (מגחך...) מי? האם הייתה פראיירית?...
בכל פעם שמזכירים בציבור את "עליית הנוער", מפעל הצלה להעלאת צעירים יהודיים ארצה שנוסד ב-1933 בגרמניה, מזהים את הארגון עם הנרייטה סולד, אפילו יום האם נקבע לציון יום פטירתה למרות שהייתה חשוכת ילדים. ורֶחָה פְרָאיֵר? – היא כמעט נמחקה מספרי ההיסטוריה...

בהרצאה נחשוף את תרומתה האדירה של אישה נועזת ופורצת דרך שלא הייתה פראיירית כלל...  

מירה כהן

חוקרת ומרצה מנוסה, בעלת תואר מוסמך (M.A ) ביהדות זמננו, אוניברסיטת תל-אביב. מחברת הספר "נפ"ש ראשונית", אודות נחמה פוחצ'בסקי, הראשונה שהובילה בהצלחה את מאבק הנשים לזכויות שוות בארץ ישראל.

המלצות

היי טובה
ברצוני לשבח את המרצה מירה כהן,
ההרצאה על נשים פורצות דרך,על שרה לוי תנאי.
המרצה העבירה את הנושא בצורה יוצאת מהכלל
ישבנו מרותקות , במשך שעה וחצי.
תודה לך טובה, וגם תודה למירה.
המשך שנה מוצלחת לנו וגם לך.
רותי שלוש

ויצו נתניה

***

היי מירה
רוצה לומר לך גם בשם חבריי מועדון גימלאים "בסר" אשר מצביעים ברגליים,
כי מפגש איתך הופך לרגעים קסומים של סיפור, היכרות נפלאה עם המושא, שפה רהוטה, נועם, עיניים נוצצות.
כל זאת את מביאה עמך לאחר שאנחנו מסכמות על מה יהיה המפגש.
תודה לך והמשך מפגשים מרתקים ומפעימים כאחד.
פרח
מנהלת
מועדון גימלאי "בסר" רמת גן

***

בשם מועדון ותיקים בכפר מגשימים, אנו רוצות להודות לך על ההרצאה המרתקת.
תענוג צרוף לשמוע אותך. את מפגינה ידע רב ועושה זאת בנעימות רבה.
יישר כוח לך וכבר מצפים להרצאה הבאה!
צביה, חגית וורדית, צוות מועדון הוותיקים מגשימים

***

מירה היא מרצה רהוטה, ידענית ומרתקת, היא מלאת חן ונעימה, דנה בנושאים פחות ידועים ומוכרים, בצורה קולחת ומעניינת ביותר! הרצאותיה בהחלט מומלצות בחום!
דולי רוזנברג, הנהלת פורום מדריכי חו"ל

***

ערב טוב מירה,
היה לי לעונג רב, להקשיב להרצאה המרתקת שלך על שרה לוי-תנאי, לראות את הסרטונים ולשמוע את השירים של שרה לוי תנאי. החזרת אותי לתקופה שהייתי נערה, לזיכרונות ולחוויות שחוויתי וזה ריגש אותי מאד.
כל הכבוד לך על הידע הרב שצברת והעברת בנעימות ובכישרון רב.
צביה ערוסי, רקדנית ענבל

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה