טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

פרשיות היסטוריות - מסעות מעצבי עולם

ד"ר דניאל זלדס

 

המשלחת האנטארקטית האבודה של סר ארנסט שקלטון

בשנת 1914 יצאה משלחת בראשות סר הנרי שקלטון אל אנטארקטיקה כדי לצאת למסע רגלי לחציית היבשת. בדרכה אל החוף האנטארקטי קפא הים ולכד את הספינה בין גושי הקרח. מאותו רגע ניצב שקלטון בפני אתגר חייו: להצליח להציל את כל אנשיו ולהחזירם לאנגליה בשלום. בכושר מנהיגות נדיר, נחישות וכישרון להגיע להחלטות נכונות בתנאי חוסר ודאות ניסה שקלטון להצליח במשימתו.
בהרצאה נצטרף אל המשלחת ונתוודע אל המכשלות, ממעיכת הספינה וטביעתה, דרך מאמץ לשרוד על גוש קרח צף למשך כשנה וחצי, ועד להפלגה חסרת סיכוי בסירת הצלה קטנה למרחק של כאלף ושלוש מאות קילומטרים להזעיק עזרה, הפלגה שבסופה הצליח שקלטון לעמוד במשימתו.

מסע מגלן להקפת כדור הארץ

ב-1522 חזרה לספרד ספינת רפאים ועל סיפונה שמונה עשר ניצולים. היו אלה שאריות הפליטה מצי בן חמש ספינות ויותר ממאתיים איש שיצא שלוש שנים קודם לכן להקיף את העולם כדי להגיע את איי התבלין שבדרום מזרח אסיה. בראש המשלחת עמד האציל הפורטוגלי פרדיננד מגלן.
בנחישותו הצליח מגלן להתגבר על ימים סוערים, מרידות, מות רבים מאנשיו מצפדינה וחציית האוקיינוס השקט. למרות כל הקשיים הגיעה הארמדה אל דרום מזרח אסיה והחלה לתור אחר איי התבלין. בהרצאה נעקוב אחר מסע זה ואחר דמותו של מגלאן והשינויים שחלו בה בעקבות קשיי המסע.

מסע הגבורה לקוטב הדרומי

על התחרות בין סקוט ואמונדסן לכיבוש הקוטב הדרומי

בסוף 1909 הפליגה משלחת בריטית בראשותו של רוברט פלקון סקוט אל אנטארקטיקה במטרה להגיע אל הקוטב הדרומי. המסע המסוכן בן 2,600 הקילומטרים אל הקוטב ובחזרה היה אתגר מורכב וקשה מבחינה אנושית, מדעית ואירגונית. במפתיע, לא רק משלחתו של סקוט חפצה לכבוש את הקוטב. משלחת נוספת בראשות רואלד אמונדסן הנורווגי הגיעה אף היא אל אנטארקטיקה לאותה מטרה.
המסע הפגיש את הצועדים עם קור של עשרות מעלות מתחת לאפס, סופות שלא ניתן לעבור דרכן, נפילה אל בקיעים בקרח ועוד. בהרצאה נתוודע אל האנשים ונעקוב אחר המשלחות בדרכן אל התהילה ואל הטרגדיה.

הנרי הנווט ומסעות הים הפורטוגלים

עד המאה ה-15 ממלכות אירופה היו שקועות במלחמות תוך אירופאיות בינן לבין עצמן או מלחמות קודש במוסלמים, אויביהם המסורתיים. כמה מאות שנים מאוחר יותר למדינות רבות באירופה היו מושבות בכל רחבי העולם. כיצד החל המסע האירופאי להשתלטות על חלקים גדולים של העולם? הוא החל בצעדים הססניים של פורטוגל של המאה ה-15. מדינה קטנה וחסרת חשיבות בגיאופוליטיקה האירופאית.
בהרצאה נתוודע אל המלכים, הנווטים, המרגלים והקפטנים שהפכו את פורטוגל הקטנה למעצמה עולמית. מהנרי הנווט שהחל לשלוח אניות דרומה לאורך חופי אפריקה ומימן את המיזם בסחר עבדים, דרך פרנאו גומש שהגיע אל הזהב האפריקאי, ועד מלך פורטוגל מנואל הראשון שבתקופת שלטונו הגיע וסקו דה-גמה אל הודו בחיפוש אחר התבלינים שהיו מקור העושר הגדול ביותר באותה תקופה.

ד"ר דניאל זלדס

בעל תואר דוקטור באלקטרו-פיזיולוגיה מהמחלקה לנוירוביולוגיה באוניברסיטה העברית בירושלים. מזה מספר שנים הוא מרצה הרצאות במדע פופולרי במגוון תחומים. הרצאותיו שמלוות בהדגמות, במצגות ולעתים בקטעי סרטים קצרים, מובאות בבהירות כך שהקהל יכול ליהנות מנושאים מדעיים מרתקים ללא צורך מוקדם בהשכלה אקדמית.

 

 
***

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה