טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

לחשוב כמו חוקר – סודות וסיפורים מחדר החקירות

צביקה קרוכמל

 

חוקר, מרצה, מספר סיפורים, מאמן מרצים

 

את שני העיסוקים המרכזיים בחייו – חוקר ומרצה, צביקה קרוכמל לא בחר, הם בחרו בו.
מלחמת יום כיפור שפרצה ימים אחדים לאחר גיוסו לצה"ל, הביאה אותו "במקרה" לשרות במצ"ח ולעיסוק בחקירות, בילוש ומודיעין במשך למעלה מ-30 שנה.
שני ספרים שכתב, הביאו אותו להרצות מעל כל במה אפשרית ולהפוך למרצה מבוקש.

הרצאת הדגל של סא"ל (מיל.) צביקה קרוכמל הייתה ונותרה:

מפרשת רמי דותן עד פרשת הצוללות

העוסקת בפרשה חובקת העולם ועוצרת הנשימה, שבראש צוות החקירה המיוחד שלה הוא עמד.
הרצאה זו מתאימה להיות "תכנית אמנותית" בלתי נשכחת בכל אירוע חברתי, חוג בית, יום הולדת למבוגרים וכו', אבל היא מבוקשת מאד גם כהרצאה מקצועית בחברות וארגונים, שכן יש בה תובנות רבות בשאלות של אתיקה, טהר מידות וציות בארגונים.
צביקה נוהג לציין כי הוא מסוגל לדבר על הפרשה 40 שעות (ומתכוון לכך ברצינות), כאשר בהרצאות בחוגי בית, בערבי חברה ובאירועים שבהם אין מגבלת זמן, ההרצאה נמשכת כשעתיים.
בהרצאות לגיל השלישי, במכללות גמלאים ובבתי דיור מוגן, הוא נוהג לחלק את ההרצאה לשני חלקים.

 

פרט להרצאה על פרשת דותן, יש לצביקה סידרה של כ-15 הרצאות ייחודיות וסיפורים מקוריים. הסיפורים עוסקים במגוון תחומי חקירה כגון: רצח, נשק, מעילות והונאות, אונס ועבירות מין אחרות, סחר בסמים ועוד וכן מתארים מגוון שיטות ואמצעי חקירה כגון: מעקבים, האזנות סתר, הפעלת סוכנים סמויים, תשאול עדים וחשודים ועוד, כשהמשתתפים חשים במהלך ההרצאות כאילו הם שותפים לפיצוח ולפענוח הפרשות עליהן הם שומעים.

שמיעת ההרצאות כסדרה, נותנת תמונה מרתקת ויוצאת דופן של עולם החקירות והבילוש ממקור ראשון ונוטלת את המאזינים אל מאחורי הקלעים של העולם המסתורי הזה ואל הנעשה במוחו של החוקר. הנה כמה דוגמאות:

האם הרוצח חף מפשע?

על פענוח רצח קצין צה"ל ע"י פקוד שלו שהורשע ברצח בכוונה תחילה ונדון למאסר עולם, כשהוא טוען עד יום שיחררו מהכלא כי לא הוא ביצע את המעשה. במהלך ההרצאה ניתן למצוא קווי דמיון לטענות החפות של רומן זדורוב ברצח תאיר רדה.

חוקרים, בלשים, עוקבים ומה שביניהם

על השיטות ועל פעילות יחידת העיקוב "הסמויה" ושיתוף הפעולה שבין החוקרים לובשי המדים לבין הבלשים הלבושים באזרחית והכל תוך כדי סיפור מרתק על מעקב אמיתי שמוביל לחשיפת גנבי נשק מצה"ל.

בכירים בחקירה, מה קורה להם?

איך מסתבכים קצינים בכירים בחקירות ובעבירות ולמה אף פעם לא ניתן לדעת בתחילת חקירה... מה יהיה בסופה.

סוכן סמוי בדרך לפריז

על עבודת הסוכנים הסמויים וה"מושתלים" של מצ"ח ביחידות צה"ל, העוסקים הן בעבירות סמים חמורות של סחר בסמים והן בסוגים נוספים של פעילויות סמויות, מוכרות פחות.

גם פרקליטים אינם מושלמים

הפרקליטות הצבאית היא זו שמפקחת על עבודת החקירות של מצ"ח, היא שמחליטה על נקיטת צעדים משפטיים או על סגירת התיק, אבל מה קורה כשפרקליטים צבאיים בעצמם, כולל בעלי תפקידים בכירים, עוברים עבירות?

ללכת על כל הקופה

החדר של השליש נפרץ באישון לילה, כספת ובתוכה כספי משכורות של גדוד שלם נעלמה. מאות חשודים אפשריים. איך מפצחים כזאת חקירה? מה עם הכסף?

הצבא צועד על קיבתו

סכומי עתק מתקציב הביטחון מיועדים להצטיידות צה"ל בתחומי המזון והדלק וכנראה שבגלל זה, התחומים האלה קורצים למי רוצה לעשות כסף קל. סיפורים מרתקים ואף משעשעים על מעילות, הונאות וגניבות במיליונים של מזון (מה דעתכם על 100 אלף ביצים בכל שבוע?) ודלק צבאי.

מין דברים שכאלה

על חקירת עבירות מין והטרדות מיניות בצה"ל והצצה גם על מה שנקרא "חקירות אישות", העוסקות במעקבים אחרי בני זוג בוגדים ע"י חוקרים פרטיים.

 

צביקה אינו נוהג להשתמש בהרצאותיו במסך ובמצגת!
הקהל מרוכז בו כמו שצופים במופע של שחקן בהצגת יחיד, או בסרט מתח... שלא רוצים שיסתיים.
למעט מערכת הגברה, אין צורך בכל הכנות מוקדמות.

עוד כמה פרטים על צביקה קרוכמל:

צביקה קרוכמל מילא כמעט כל תפקיד אפשרי במשטרה הצבאית החוקרת. הוא החל כחוקר מן השורה, קצין חקירות ומפקד בסיס מצ"ח, כשבתוך כך עסק בהדרכה ובפיקוד על קורסי חוקרים של מצ"ח.
השתתף בהקמת היחידה המרכזית לחקירות מיוחדות של מצ"ח (הימל"מ) בה מילא תפקידי ראש מדור בילוש ועיקוב, ראש מדור סמים, ראש מדור מודיעין, ראש מדור תשאול.
לאחר לימודים לתואר ראשון בקרימינולוגיה ופסיכולוגיה וקורס פיקוד ומטה של צה"ל, מילא 3 תפקידי סא"ל: מפקד מצ"ח פיקוד דרום, מפקד מצ"ח פיקוד מרכז ומפק"ד הימל"מ.
לאחר שחרורו מצה"ל ניהל כ-10 שנים משרד חקירות פרטיות.

לאחר שפרסם את ספרו הראשון "כתם", על חקירת פרשת תא"ל רמי דותן מחיל האוויר, הוא התבקש להרצות על הפרשה וכך נכנס לעולם ההרצאות. מאז הרצה למעלה מ-3700 הרצאות, בחברות וארגונים, חוגי בית, ימי הולדת ואירועים חברתיים שונים, במכללות לגמלאים ובתי דיור מוגן, בקיבוצים ומושבים, במתנ"סים ומועדונים שונים, בפסטיבלי מספרי סיפורים ועוד ועוד.
בהמשך פרסם את ספרו השני "במצ"ח נחושה – סיפורים אישיים של חוקר מצ"ח" (שני הספרים יצאו לאור בהוצאת "ידיעות אחרונות") ובו אוסף של עשרות סיפורים מרתקים על חקירות שבהן עסק.

כיום, פרט למתן הרצאות בכל הארץ, צביקה מאמן ומדריך מרצים, גם בסדנאות קבוצתיות וגם באימון מרצים באופן פרטני.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה