שבויים בדמשק - סיפורם של שבויי ישראל בסוריה

ד"ר רוית גור-לינדנברג

 

 "ושוב הצרחה הזאת. אני מצטנף על הבטון. בריח מוסט, דלת נפתחת, שני שומרים, ברדס שחור על הראש. הגיע תורי. גוררים אותי... אני רועד... אף אחד לא הכין אותי לכאב כזה. קר לי, צמא כל כך, זרוק לבד בתא... ואז נזכר באבא שלי ניצול השואה... תרים את הראש!!! יום אחד זה ייגמר! אני חוזר מכאן הביתה."
(אבירם ברקאי, "בשם שמים")

 

לאחר שעבודת הדוקטורט שכתבה בנושא שבויי ישראל במצרים הפכה להרצאה מרתקת, ובעקבות התגובות החמות והסיפורים האישיים שצצו ועלו, החלה ד"ר רוית גור-לינדנברג לאסוף ולתעד את סיפוריהם של שבויי צה"ל בסוריה.

סיפוריהם של שבויי סוריה, השבי שנחשב לקשה ואכזרי, העלו שאלות בכל הנוגע לחובת המדינה להחזרת חייל שבוי הביתה ובאשר למחיר החזרה הן מבחינת המדינה והן מבחינת המחיר האישי של השבוי.
כמו בהרצאתה הראשונה, משלבת ד"ר גור-לינדנברג את סיפורם של השבויים הישראלים בסוריה עם עבודת הדוקטורט שכתבה, בהשפעת סיפורה האישי – נפילתו של אביה בשבי המצרי במלחמת יום הכיפורים.

• דיון בסוגיית חובת המדינה להחזרת חייליה שנפלו בשבי האוייב והמחיר הנדרש.
• ההרצאה מלווה בסרטי ארכיון נדירים המתעדים את נפילת החיילים הישראלים בשבי הסורי, החיפוש אחריהם וחזרתם הביתה.

 

"רוית היקרה, אני מודה לך על עבודת הדוקטורט שלך. ניכר בכתיבתך המעמיקה ומלאת שאר רוח כי הנושא קרוב לליבך ויקר לנפשך. נושא מחקר זה קרוב ללב העם בישראל... טראומות מסוג זה אינן נשכחות, לא מזיכרונם של השבויים ולא מזיכרונן של מדינות...
שלך, בברכה ובהערכה, ראובן (רובי) ריבלין".

 

ד"ר רוית גור-לינדנברג

חוקרת ומרצה בנושא שבויי צה"ל במדינות ערב. בעלת תואר דוקטור מטעם אונ' חיפה – ביה"ס למדעי המדינה. סיימה את לימודי התואר השני בהצטיינות – החוג למדעי המדינה, אונ' ת"א, ולימודי התואר הראשון במזרחנות, אונ' ת"א.
חברה בצוות הכותבים של דף הפייסבוק "יום בהיסטוריה".                                                                                                                                        

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input