טובה 052-7474121  דפנה 054-3979999

הרצאות העשרה בנושא גנטיקה

ד"ר רעות מטר 

  

נושאי ההרצאות:

שימושים אפשריים ב DNA

בעשור האחרון חלה התפתחות טכנולוגית מאסיבית המאפשרת לנו לדעת יותר על DNA ולנצל ידע זה על מנת לעזור לנו לשפר את אורח החיים שלנו, את הצמחים שאנו אוכלים ואת תפוקת הבע"ח שמהם אנחנו ניזונים. מחלות מובנות יותר ותרופות חדשות מסייעות לרפא מחלות קשות וסופניות.

בהרצאה זו אסרוק את ההתפתחויות שנעשו ולאן פנינו מועדות.

סיכוי או סיכון?

בעשור האחרון חלה התפתחות טכנולוגית מאסיבית המאפשרת לנו לדעת יותר ובזמן קצר על הגנטיקה שלנו: על מחלות שיכולות לפרוץ או נשאויות שקיימות בנו או בבני משפחותינו. מה הסיכון שנעביר את זה הלאה לילדינו? או מה הסיכוי שאנחנו נשאים לעמידות המקנה לנו יתרון מבחינת חולי וזיקנה.

מה מספרים עלינו הגנים?

בעקבות ההתפתחות הטכנולוגית יש בידינו מידע רב לגבי מחלות גנטיות או סיכויים לחלות בהן. יש לנו הרבה ידע באבחון של המחלות מבחינה מולקולרית ודרכים למנוע אותן בילדינו. אך, קיים בידינו ידע מועט על ריפוי גנטי. בהרצאה אציג את הנושאים ואתן דוגמאות. נדון מה טומן בחובו העתיד והאם הוא כבר כאן?

רפואה מותאמת אישית - מה הכוונה וכיצד מיושם

החומר הגנטי שלנו טומן בחובו שינויים המשפיעים על התמודדות ומצבי חולי. על תגובה לתרופות מסויימות על מינון אישי ועוד. בהרצאה אפרט מהי רפואה מותאמת אישית. מה ניתן לעשות. למי זה מתאים וכיצד אפשר להעזר בה. האם אפשר לשכפל איברים? האם רק החומר הגנטי שלנו משפיע על מצבי חולי?

ההרצאה מלווה בסרטונים ייחודיים.

נוטריגנומיקה - כשמזון וגנטיקה נפגשים

מהי נוטריגנומיקה? מה הקשר בין תזונה להרכב הגנטי שלנו? האם מזון מהונדס גנטית משפיע על הגנים שלנו? מה ומי עוד משפיע על התזונה שלנו. ומה עם היכולות הספורטיביות שלנו - גם כאן הגנים מתערבים? 

ההרצאה מלווה בדוגמאות.

האם מוטציות יכולות לעזור לנו? 

החומר התורשתי שלנו (DNA) מורכב מרצף של חומצות גרעין (אותיות). לכולנו 3 מיליארד אותיות שכאלה, אבל אנחנו לא זהים ברצף. חלק מהשינויים (מוטציות) ברצף, יובילו במצבים מסוימים למחלה ובמצבים אחרים לעמידות כנגד מחלות. שינויים אלה הם תורשתיים. 

בשני מפגשים מרתקים אלה, נכיר חלק מהשינויים (מוטציות) והיתרון האבולוציוני שהם הקנו לנו. נבחן כיצד ההיסטוריה השאירה חותם ב- DNA  שלנו.

הגישה לסרטן ברפואה האישית

מהו סרטן. מתי הוא תורשתי ומתי לא. מה ניתן לגלות וכיצד. האם כל אחד צריך להיבדק או רק החולים במחלה. תיאוריות שונות בהתפתחות הסרטן. סוגי טיפול חדשניים ועוד.

ההרצאה מלווה בסירטונים ייחודיים והרבה אופטימיות.

האם הגנים שלנו משפיעים על מחלות הפוגעות במוח?  

במפגש זה נבחן מחלות ידועות יותר ופחות, אשר פוגעות בפעילות המוח. נבין כיצד המחלה פוגעת במוח ומה הבסיס הגנטי שלה. בהרצאה נבצע גם תרגילים למוח ולתשומת לב.

תיבת פנדורה: אאוגנטיקה   

מפגש מרתק עם הצד האפל של הגנטיקה. איך נעשה שימוש לרעה בגנטיקה וניסיונות ל"טוהר" הגזע. מה קורה בעולם וכיצד נדאג שההיסטוריה לא תחזור על עצמה?

מחשבות והקשר שלהן לזקנה      

האם יש השפעה לחשיבה פסימית/אופטימית על מהירות ההזדקנות שלנו? האם מדיטציה משפיעה על המוח שלנו? האם זקנה קשורה לחומר התורשתי? האם ניתן בעזרת מחשבה להאט את קצב הזקנה? האם קיים "מעיין הנעורים"? ומי רוצה לחיות לנצח? מפגש מעורר מחשבה לצעירים בנפשם...

סודותיה של האפיגנטיקה      

מה פירושו של המושג אפיגנטיקה וכיצד התחום משפיע עלינו בחיי היומיום? האם הוא משפיע על חולי? האם הוא מחפה על פגמים בחומר התורשתי? מפגש מרתק עם הצעד הבא אחרי הגנטיקה...

דילמות בגנטיקה

עם ההתפתחות הטכנולוגית אנחנו יכולים בבדיקה פשוטה לחשוף יותר מידע מהגנים שלנו. מצד אחד נדע יותר על עתידנו מצד שני אנחנו חשופים יותר. כיצד נגן על עצמנו מפני הגנים שלנו ומהמידע הזה ומה שהוא טומן בחובו? מתי כדאי לדעת ומתי זה יכול להכביד עלינו? ההרצאה תעלה סוגיות אתיות בתחום הגנטיקה תוך כדי הכרת הטכנולוגיות החדישות שמאפשרות לנו לדעת יותר ומהר.

ההרצאה מלווה בסרטונים ייחודיים.

התפרצות נוסח 2019 - פנדמת נגיף הקורונה

מהו וירוס וכיצד גורם למחלות. מהי מחלת COVID19 ומהו הוירוס SARS-COV-2? מגוון הגישות למציאת חיסון וטיפול במחלה. ומה טומן לנו העתיד?

 

ד"ר רעות מטר (Ph.D).

בעלת תואר שני בגנטיקה ודוקטורט בביולוגיה תאית והתפתחותית מהפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אונברסיטת ת"א.
מרצה בתיכונים, אונברסיטת ת"א ולגמול השתלמות.
ב 2009 הקימה מעבדה לאבחון טרום השרשתי בבי"ח בילינסון. העוסקת באבחון מחלות גנטיות קשות בשלב הטרום עוברי (מיד לאחר ההפריה) וזאת כדי להבטיח החזרה לרחם של עובר תקין ומניעת לידה של ילד חולה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input

© 2015 | כל הזכויות שמורות לתרבוטובה