הסכסוך הישראלי פלסטיני, יחסי ישראל–ותיקן ויחסי יהודים עם העולם הקתולי

עודד בן חור

 

הסכסוך הישראלי פלסטיני

בהרצאה, מביא עודד בן חור מספר עובדות יסוד ומעלה שאלות המעודדות חשיבה "מחוץ לקופסה" אודות הסכסוך.
• התפיסה האומרת שהסכסוך הישראלי-פלסטיני במהותו אינו על שטחים ובהקשר זה הציניות בזירה הבינ"ל.
• רקע היסטורי קצר, הולדת "פלסטינה". הנרטיב הפלסטיני, תפיסות ותפיסות שגויות בין הצדדים ובזירה הבינ"ל והשלכותיהם על התנהלות הסכסוך (משיחות אישיות עם ח"כים ערבים במהלך תפקידו כיועץ מדיני בכיר לכנסת).
• תיאורית "הנפילה החופשית" בקרב העולם המוסלמי וביטוייה (לידת טרור המתאבדים שבבסיסו הגישה- "המוות יקר לי יותר מאשר לכם החיים").
• הקמפיין הדיפלומטי של הרש"פ והשלכות המהלך של השגת מעמד "מדינה לא חברה באו"ם" על החברה הפלסטינית ( על רקע החינוך להסתה, דאע"ש, "האביב הערבי").
• הפילוג בין חמאס לפתח- עזה- רש"פ שאלות בסיס לגבי קיום מדינה פלסטינית לצד, או במקום ישראל (האם מתקרבת שעת הכרעה אצלם?).
מול כל אלה, הצצה לא שגרתית אל מאחורי הקלעים של פעילות (שאינה מוכרת לרבים בציבור ) המתרחשת בינינו לבין מדינות ערביות והפלסטינים שבבסיסה שיתופי פעולה (חלקם מתקיימים כבר עתה במסגרות דוגמת IPU, PAM, SESAME), כחלק מתהליך בניית תשתית להסדר.
הפסיכולוגיה, גורם מרכזי בכל סכסוך בינ"ל, לא כל שכן בסכסוך שלנו.
מספר מחשבות על השאלה לאן מתקדמים מכאן.

מה מסתתר מאחורי חומות הוותיקן?

על בסיס הניסיון הייחודי שצבר בשירותו כשגריר בותיקן, מספקת ההרצאה הצצה מעניינת ולא מוכרת על העולם הקתולי הנסתר ומערכת היחסים רבת המתח בת אלפי השנים בין נוצרים ויהודים ואשר עדיין רב בה הנסתר על הנגלה.
בהרצאה משולבות תובנות על מאבקי הכוח היצריים מאחורי חומות הותיקן, על החשדנות ההדדית והמאבק הסמוי על התואר העם הנבחר, על אוצרות בית המקדש, כמו גם רעיונות חדשים והצעה מעניינת וישימה לשיתופי פעולה בין העולם הקתולי לבין ישראל והעולם היהודי, שיכולים, בנוסף, גם לסייע לאוכלוסיות מוחלשות בכל רחבי העולם.

עודד בן חור

עודד בן חור שירת כדיפלומט בשירות החוץ במשך עשרות שנים על פני שלוש יבשות. במשך שירותו, למד על תרבויות ומדינות שונות כמו גם תובנות על הדרכים בהן הן רואות ומתייחסות לישראל בפרט וליהדות בכלל. בשש השנים האחרונות "הושאל" בן חור לכנסת בתפקיד יועץ מדיני בכיר, במסגרת תפקיד זה ייעץ וסייע לכנסת בכל הקשור ליחסיה עם הפרלמנטים השונים בעולם ובקידום שיתופי פעולה ביניהם.
המסע שלו החל כסגן קונסול באטלנטה, ג'ורג'יה (1979 ) למשך שנתיים וחצי מאתגרות ומעניינות שאפשרו לו להכיר מקרוב את הקהילה האפרו-אמריקאית, את הדרום השמרן ואת הזרם הפרוטסטנטי בנצרות. לאחר מכן היה בצוות שפתח את הקונסוליה הראשונה של ישראל במיאמי.
בהמשך, שימש ראש הנציגות בבומביי (מומבאי), יועץ לענייני תרבות ומדע בשגרירות ברומא
בין 1996-9 כיהן כשגריר בשלושת המדינות הבלטיות : ליטא, לטביה, ואסטוניה
בין השנים 1999-2000, למד לתואר M.A. (ביטחון ישראל) במכללה לביטחון לאומי ואוניברסיטת חיפה שאפשר לו מבט מעמיק על סוגיות הביטחון של ישראל, האיומים והאילוצים עמם היא מתמודדת והאמצעים העומדים לרשותה. תפקיד הציר בחטיבה לתכנון מדיני במשרד בשנתיים שלאחר מכן הרחיב את אופקיו של בן חור וסיפק לו כלים ויכולת ראיית צרכיה ומטרותיה של ישראל במגוון תחומים ובניית תכניות ארוכות טווח להשגתם. כשגריר בוותיקן, בין השנים 2003-2009, הייתה לו הזדמנות מרתקת ונדירה ללמוד מקרוב על היסטוריית היחסים והמצב בהווה בין העם היהודי לכנסייה הקתולית ובין ישראל לוותיקן וכמובן לקדם קשרים אלו.

מדוע כדאי לכם לשמוע את הרצאותיו של עודד בן חור?
בעשרות שנות שירותו הדיפלומטי, צבר בן חור ניסיון וידע ייחודיים בנוסף למספר עצום של הרצאות והופעות בתקשורת (במספר שפות), בהם שולבו הידע הרב, זוויות ראיה מעניינות, חוש הומור ואנקדוטות, עם יכולת אורטוריית, כשרון הופעה בציבור וניסיון במה, כל אלה מעניקים לו יתרונות רבים כמרצה. השילוב של תובנות מעניינות וייחודיות בהרצאותיו במגוון תחומים, מבטיח למאזיניו חוויה מרתקת ומעשירה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input