גרמניה, היום: מבט מבפנים

עופר ולדמן

 

גן עדן מוקף חומה - הרצאה אודות מזרח גרמניה

היה היתה מדינה, מה זאת אומרת מדינה, גן עדן. שוויון מלא, תעסוקה מלאה, חינוך ובריאות חינם, אחווה ושלום בין כל האזרחיות והאזרחים. אבל משום מה היה צורך להקיף את גן העדן הזה בחומה וגדרות תיל, כדי שיושביו לא יברחו.

ברוכות הבאות, ברוכים הבאים למזרח גרמניה.

  • מדוע הוקמה?
  • כיצד נראו חיי היום יום מאחורי חומת ברלין?
  • ואגב החומה: כיצד הוקמה? מדוע נתן המערב את ברכתו להקמתה?
  • מדוע נפלה – ומדוע ניתן לומר היום שנפלה מוקדם מדי?

ההרצאה משלבת מבט אינטימי רצוף באנקדוטות וחידודים בליווי מצגת על מזרח גרמניה, תולדה של מחקר רב שנים, החל מעיצוב הסלון הסוציאליסטי דרך השאלות הרות הגורל של המלחמה הקרה, ועד לסיבה לעליית הימין הקיצוני בשטחי מזרח גרמניה לשעבר כיום, שלושים שנים אחרי שגרמניה אוחדה לה יחדיו.

אנגלה מרקל וגרמניה המאוחדת: בין תקווה למשבר

גרמניה נמצאת במשבר. הימין הפופוליסטי בעלייה מתמדת, בזמן שהמפלגות המסורתיות נקרעות במאבקים פנימיים. גם מסביב לגרמניה יהום הסער: אירופה, שגלי פליטים מתדפקים על דלתה, מעכלת את נטישת בריטניה – ה"ברקזיט" – ומתמודדת עם נשיא רוסי נחוש ועויין ונשיא אמריקני בלתי צפוי, שאינו מגלה כל מחויבות לברית האירופית-אמריקנית.

מי זוכר שרק לפני שלושים שנים עמדו אירופה והעולם בפתחו של עידן חדש: מסך הברזל קרס, המלחמה הקרה תמה, המטבע האירופי החדש – האירו – הבטיח לאחד את היבשת. ובלב כל אלו ניצבה גרמניה המאוחדת שחגגה את נפילתה של חומת ברלין.

אישה אחת מסמלת את המעבר הזה מתקווה לשבר יותר מכל אדם אחר באירופה: ד"ר אנגלה מרקל, שעשתה את צעדיה הראשונים בפוליטיקה מיד לאחר נפילת החומה, ושמורשתה הפוליטית עיצבה, לטוב או לרע, את גרמניה ואירופה של ימינו.

ההרצאה תוקדש לקורות חייה של ד"ר מרקל השזורים בתהפוכות הפוליטיקה הגרמנית והאירופית: איחוד גרמניה, פיגועי ה- 11 לספטמבר, משבר היורו ומשבר הפליטים, הברקזיט, ועד לימינו אנו, בשעה שמרקל נפרדת מבמת ההנהגה הגרמנית.

 

  • (ההרצאה יכולה להנתן בנפרד וכחלק מסדרה הכוללת את ההרצאות "16 שנותיה של אנגלה מרקל – המהפכה השקטה", "אאוף ווידרזהן ברלין: על יחסי גרמניה ישראל בין נפילת החומה לצמיחת הקהילה הישראלית בבירה הגרמנית" ועוד) 

עופר ולדמן

יליד ירושלים של שנת 1979. מתגורר מאז 1999 בברלין, אליה הגיע על מנת ללמוד מוסיקה בהזמנתו של דניאל בארנבוים. ניגן בתזמורת הרדיו הברלינאית, בתזמורת הסמפונית של ברלין וכנגן אורח בפלהרמונית הישראלית. במקביל לקריירה המוסיקלית השתלב עפר ולדמן בחיים התרבותיים והפוליטיים בברלין ובגרמניה ככלל. כיום הוא כותב ומשדר טור פוליטי, תכנית תחקירים ותסכית עטור פרסים ברדיו גרמניה, ומשמש כמרצה וכפרשן אורח בטלוויזיה ובעיתונות הגרמנית (די צייט, טאגסשפיגל, דויטשה וולה ואחרים). מומחה בהסטוריה של מזרח ומערב גרמניה וביחסי גרמניה-ישראל. בעל דיפלומה מהאוניברסיטה לאמנויות של ברלין, פרס רקטור האוניברסיטה ותואר שני בהצטיינות בלימודים גרמניים מהאוניברסיטה העברית בירושלים, ודוקטוראט בשלבי סיום בתכנית משולבת לFreie Universität Berlin ולאוניברסיטה העברית. מאז 2018 מחלק זמנו בין ישראל לגרמניה. 

 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input