הרצאות ייחודיות על אמנות ואדריכלות בארץ ובעולם

אליס לוי

 

הרצאות ייחודיות ומקיפות העוסקות באמנות ואדריכלות בארץ ובעולם. ההרצאות עוסקות בניתוח תוכני, רעיוני ואמנותי של יצירות אמנות בנושאים מגוונים. ההרצאות מספקות לשומע חוויה אמנותית ומקנות שפה וכלים שיסייעו בידם לבחון ולהבין יצירות אמנות

מגיה ופולחן במצרים העתיקה

במשך 3000 שנה חיו המצרים הקדמונים על גדות הנילוס, הם האמינו בחיי נצח ולכן בנו קברים מפוארים שהפגינו עושר ועוצמה.
הקברים עוטרו בציורים, תבליטים, פסלים והכילו רכוש שנועד לאפשר ל"כא", לנשמה, להמשיך לחוות בעולם הנצחי את הנאות העולם הזה.

ב-1922 חשף האוורד קרטר את קברו של תות-ענח-אמון. כתב העת נשיונל גאוגרפיק פירסם: "בין האוצרות יש נפלאות מין העבר הרחוק שכמותן לא ראה האדם המודרני מימיו".

הרצאה מרתקת באמנות ואדריכלות של מצרים העתיקה בה נכיר את התרבות, האמונות, המבנים, הציורים והפסלים. כמו כן נתוודע אל החפצים שהתגלו בקברי הפרעונים והמצויים כיום במוזיאונים החשובים ביותר בעולם.

האמנות בשרות הדת

ספרי קודש היוו מקור ומניע לאמנים מאז ומתמיד. יצירות רבות נועדו לתאר סיפורים מהתנ"ך ומהברית החדשה. נעסוק בנושאי חתך ובהשוואה בין גישות שונות לתיאור הסיפורים הכתובים. בין הנושאים שנסקור: בריאת העולם, אדם וחווה, עקידת יצחק, דוד המלך וכדומה.

עקידת יצחק באמנות- אמונה ומחאה

סיפור העקידה זכה להתייחסות רבה ומגוונת לאורך ההיסטוריה של האמנות, הן בפסיפסים עתיקים בבתי כנסת בארץ ובעולם, והן ביצירות מפוסלות ומצוירות. בנצרות העקידה היוותה פרהפיגורציה (סיפור מקביל) לצליבתו של ישו.
כבר בסיפור המקראי קיימים ניצנים לערעור בשאלתו של יצחק "ואיה השה לעולה". בעיני אמנים של המאה העשרים סיפור העקידה נקשר כמסר אוניברסאלי אנטי מלחמתי, כסיפור המבטא מחאה על בנים ההופכים לקרבנות, ובעיקר תאור המעשה כסיפור של אמונה ומחאה.
בהרצאה נסקור ציורים ופסיפסים מימי הביניים מבתי כנסת וכנסיות, פסלים וציורים מתקופת הרנסנס והברוק וכן אמנות ישראלית של המאה העשרים.

ירושלים של קדושה

ירושלים מושכת אליה מבקרים רבים, היסטוריונים וחובבי ארכיאולוגיה ומאמינים משלושת הדתות:
יהודים המתרפקים על מורשת אבות...
נוצרים צליינים מכל הכתות והמסדרים...
מוסלמים הבאים להתפלל במסגדיה...

מבני דת הינם כר נרחב ליצירות אדריכלות בולטות ומרשימות שהוקמו לאורך השנים בסגנונות שונים. נסקור את המניעים ומקורות ההשראה שהניעו מלכים, שליטים אדריכלים ואומנים לתכנן את מבני הדת הבאים: הר הבית ובית המקדש, כנסית הקבר וכיפת הסלע.

הבנת שפת האומנות באמצעות יצירות מופת פורצות דרך

הכרות עם השפה האומנותית באמצעות ניתוח והבנה של יצירות מופת בתחום הציור, הפיסול והאדריכלות כדוגמת:
פסל דויד של מיכלאנג'לו; "מונה ליזה" של ליאונרדו דה-וינצ'י; דיוקן עצמי של רמברנדט; דיוקן עצמי של וינסנט ואן-גוך; "גרניקה" של פבלו פיקסו; מבני הפנתיאון והפרתנון ביוון ורומא.

מחאה חברתית ופוליטית ביצירות אמנות

היצירה האמנותית שימשה לאורך ההיסטוריה ככלי לביטוי עמדה אישית, פוליטית וחברתית. נציג את יצירותיהם של אמנים בולטים במעורבותם הפוליטית והחברתית כדוגמת: פרנצ'יסקו גויה ויגאל תומרקין, ונסקור את הקווים המנחים, המניע והאמצעים האמנותיים בהם השתמשו להביע את עמדתם.

היצירה האומנותית כראי לנפש האומן

אמנים רבים ביטאו ביצירותיהם את עולמם הפנימי, הנפשי ואת תפישת המציאות שלהם. נסקור יצירות אקספרסיביות וסוריאליסטיות של אמנים מובילים לאורך תולדות האנושות. נראה כיצד מבנה האישיות והביוגרפיה האישית של כל אחד מהם משפיעה על יצירותיהם. בין האמנים אותם נסקור: וינסנט ואן גוך; אדוארד מונק; הנרי מאטיס; רנה מגריט; סלבדור דאלי.

מפגשים בין האור לבין היצירה האמנותית

בכל התרבויות, לאורך ההיסטוריה האנושית, אור הוא סמל לקדושה, ליופי, לעושר. ביהדות אש ואור הם סמלים קדושים חיוביים לרוב, לעומת החושך המסמל את הלא נודע, את המוות ואת ייסורי הנפש.
האור יכול ליצור אוירה מיסטית, אשליה של מציאות, אוירה דרמטית ואף אוירה מאיימת ומתעתעת.
בהרצאה, נעקוב אחר תפקידי האור הגלויים והסמויים ונבין מתי ניגודים דרמטיים באור יסמלו ערכים חיוביים ומתי ערכים שליליים. מתי האור מבטא אופטימיות ושמחת חיים לעומת אימה וחרדה? באיזה אור ישתמש האמן לחשוף את המתחולל בנפשו?

הרצאות ייחודיות לימי הזיכרון ויום העצמאות

לקראת יום הזיכרון לשואה ולגבורה, יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל, יום העצמאות ויום ירושלים, אני מציעה לכל מועד הרצאה מקורית ומעניינת היכולה להרחיב ולהעשיר את דרך ציון האירוע במוסדכם, מהיבט מעניין ושונה מהמקובל.

“השואה והתקומה בראי האמנות”

הרצאה ליום הזיכרון לשואה במסגרתה אסקור ואנתח מבחינה אמנותית והיסטורית מספר רב של אנדרטאות שהוקמו באתרי זיכרון שונים בארץ ובעולם. לצד אנדרטאות ידועות כמו זו של רפפורט ביד ושם ובוורשה, והאנדרטה של תומרקין בכיכר רבין בת”א אציג גם אנדרטאות חדשות יותר שהוקמו לאחרונה כדוגמת אנדרטת הנעליים בבודפשט ואנדרטת גירוש הילדים בברלין.

“ביטויים אמנותיים ליום הזיכרון בפיסול ובציור”

הרצאה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל במסגרתה אסקור שורה ארוכה של פסלי חוצות ואנדרטאות שהוקמו במהלך השנים להנצחת אירועים בולטים במאבק לעצמאות ישראל. לדוגמא: האנדרטה בקיבוץ נגבה, אנדרטת הזיכרון לחטיבת הנגב של דני קרוון, וגם אנדרטאות חדשות כדוגמת יד הזיכרון לאסון המסוקים בשאר-ישוב.

“אדריכלות ישראלית כמקור לגאווה לאומית”

הרצאה ליום העצמאות וליום ירושלים במסגרתה אציג בצורה מעניינת ומקורית היבטים אמנותיים של מספר מבני ציבור מרכזיים בירושלים המהווים מוקד משיכה למבקרים רבים מכל רחבי העולם כדוגמת בניין הכנסת, מוזיאון ישראל והיכל הספר.

 

אליס לוי

בוגרת לימודי אמנות באוניברסיטת ת”א ובמדרשה לאמנות ברמת השרון. בעלת תואר ראשון בפסיכולוגיה. בעבר רכזת ומורה לאמנות ואדריכלות במשך 33 שנים בבית ספר תיכון, כולל הגשת תלמידים לבגרות במגמת אמנות ובמגמת אדריכלות ברמה של חמש יחידות לימוד. כיום מרצה לאמנות ולאדריכלות במוסדות תרבות והשתלמויות מורים.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input