טיולים מודרכים מדבר יהודה, ירושלים, אילת ועוד

חנוך וייזר

 

                                                                                                                                

מקדשים פגאניים בצפון

טיול העוקב אחרי שלושה אתרים בהם נחשפו שרידים של מקדשים פגאנים. נבקר במכלול המקדשים בבניאס, חורבת עמרית וקדש.
שרידים אלה הינם יחידים ומיוחדים בנוף הגלילי והארץ ישראלי במסלול קטעי הליכה קצרים ולא קשים!!

המלחמה על המים

בשנות החמישים פתחה סוריה במלחמה המכונה "המלחמה על המים" ,מדינות ערב רצו לפגוע במוביל הארצי ע"י הטית חלק ממקורות הירדן. יום הטיול יוקדש לסיפור הזה בו נצפה על שטחי המריבה מתל דן, גשר בנות יעקב ונוקייב.

בעקבות רכבת העמק.

טיול העוקב אחר הקמתה של רכבת העמקים ההולכת ונבנת לאורך התואי הישן של המסילה התורכית-גרמנית.
מתחילים בצומת שער העמקים, נוסעים לכיוון אלרואי וקרית חרושת ונבקר בשרידי תחנות של רכבת העמק, נמשיך לכפר יהושע ונבקר במבנים ששוקמו ,הביקור כולל סרט והסבר על הרכבת.נסע לעפולה, בה נמצאת תחנת רכבת שהיתה אמורה להיות הגרעין ממנו תתפתח העיר, נמשיך לבית שאן, שם נמצאת התחנה האחרונה (במסילה החדשה) נמשיך לכיוון גשר ומפעל נהריים שם נסיים את יום הסיור. 

מזרח לכיש

טיול לאזור המתחדש בימים אלה, ה'מערב הפרוע, של אז הופך לחבל ארץ מיושב ע"י המפונים מגוש קטיף. נבקר בשומריה, גרעין "חרוב" ונגוהות.
בטיול מיוחד זה נהנה מנופים יחודיים וממפגשים עם אחדים מתושבי הישובים בהם נבקר.

יומיים בערבה

יום ראשון-ירידה במעלה העקרבים-מאגר חצבה-חקלאות בערבה.
יום שני-"דרך הבשמים הנבטית",נסיעה בג'יפים נוחים מהערבה למכתש רמון.
במידה ולא מעונינים בטיול ג'יפים,ניתן לבלות ביום השני בערבה.המסלול:דרך השלום,ג'בל חופירה,פארק ספיר,מואה ו"דרך הבשמים הנבטית" (קטע ממנה).

הנגב המערבי

טיול למערב הנגב הכולל מאגרים, פרחים ואתרים מענינים, נבקר
במאגר ניר-עם, מוזיאון המים - אתר "החץ השחור"-אתרים סביב קיבוץ בארי.
טיול לאזור מדהים ביופיו בפריחות האביב.

סיור לאורך נחל אלכסנדר

טיול נינוח ומהנה לאורך חלקו המשוקם של נחל אלכסנדר. נחל זה מתחיל דרכו בהרי שכם ונשפך לים התיכון ליד מושב בית ינאי. חלק מהנחל שוקם, טופל נוקה ושומר. בקטע זה אשר זכה לפרס בינלאומי בנושא "שיקום נחלים"-נבקר! נתחיל ליד קיבוץ מעברות, נעלה על גשר הפרות ששמש את אנשי הקיבוץ כדי לעבור מגדה אחת של הנחל לשטחים החקלאיים, נמשיך לאורך הנחל עד גשר הצבים הרכים. נספר על צב מים זה ומשם נעשה הקפצה לכיוון השפך. את הקטע האחרון של הנחל נמשיך ברגל ומשם קצרה הדרך לספורה של אלטלנה.

השרון הלא מוכר

נתחיל באתרי כפר סבא, שהיתה ישוב יהודי בימי בית שני. משם נמשיך לקלמניה (הנקראת על שמו של קלמן גרדינגר) משם נסע לגוש תל מונד ונבקר בבית הלורד, נשמע על הלורד מונד וחברת המטעים שהקים בא"י, לאחר הפסקת צהרים נסע למושב ינוב ונספר על "ילדי אוסלו" נסיים את היום ב"אום חלד". 

בעקבות "4 המינים" - הדס,לולב,ערבה ואתרוג

טיול מיוחד לכבוד חגי תשרי, המתנהל בעקבות 4 המינים!!אחרי ארוחת הבוקר אנחנו עולים לרמת הגולן כדי לעקוב מקרוב על גידול הערבה וההדס בדרום הרמה! משם, נרד בעקבות 4 המינים לבקעת בית שאן שם נראה את יצוא הלולבים וגידול האתרוגים. סיור מיוחד ולא שיגרתי ,הלוקח אותנו אל המסורת היהודית בה משתלבים בצורה מיוחדת השופר ,החקלאות הקדומה והמודרנית!!
הביקורים כרוכים בתשלום. 

טיול בעקבות ה"סליחות"- טיול לתוך הלילה

שעת סיום משוערת 02.00.

כהקדמה לחגי תשרי, נוהגים היהודים לבקש סליחה גם בקשר ליחסם אל האל הנמצא במרומים ובעיקר לבקש סליחה בנוגע ליחסי אדם לאדם! זהו מנהג חשוב ומרשים המצליח לקרב גם אנשים חילוניים אל המרחב הדתי. את נוהל בקשת הסליחה נהוג לבקש במספר רב של מקומות! אולם התפילות והסליחות המרשימות ביותר מתבצעות ברחבת ה"כותל המערבי" בירושלים!

את הטיול המיוחד שלנו נתחיל ב"נחלת שבעה". שכונה זו, הנקראת על שמם של שבעה אנשים, הייתה בין השכונות הראשונות שהמשתכנים בה העזו לצאת אל מחוץ לחומות ה"עיר העתיקה". משכונה זו נרד ברגל יחד עם המון אנשים אל רחבת הכותל כדי להתרשם מהמוני בני ישראל, קטנים כגדולים, הבאים לבקש סליחה ומחילה מהק"בה!!!
ביקור באחד מבתי הכנסת בשכונה כרוך בתשלום.

"עקבות פרעה בכנען" - ביקור בתערוכה ב"מוזאון ישראל" בירושלים.

בפרק זמן ארוך למדי, הייתה כנען(כך כינו המצרים הקדמונים את ארץ ישראל)חלק מהשטח שהיה בשליטה מצרית!! דבר, זה בא לידי ביטוי בממצא הארכאולוגי! למרות חשיבותו , היה ענין זה ידוע רק למתי מעט. לאחר עבודה קשה ומפרכת שארכה כ-10 שנים, הצליחו אנשי "מוזאון ישראל" לבנות תערוכה מופלאה המציגה לא רק את סימני ההשפעה המצרית על כנען, אלא גם את ההשפעה הכנענית על מצרים!!!המבקר בתערוכה מיוחדת זו, נחשף לתרבות עתיקה ומרשימה המוצגת בצורה חדישה ומודרנית. התצוגה סודרה לפי סדר התרחשות הדברים, כך שהצופה הרגיל יכול להבחין בתקופות השונות בהיסטוריה של ארץ ישראל וכן בהיסטוריה המרתקת של מצרים. הממצאים-מדהימים!!חלקם שכב במרתפים של רשות העתיקות שנים רבות וחיכה ליום בו הם יוצגו בכבוד הראוי, חלקם הושאל ממוזאונים אחרים וחלקם הגיע מאוספים פרטיים!!בנוסף לתצוגה המרשימה, מוקרן סרט ברור וחשוב ,המספר על המצאת הכתב המודרני, שהתרחש במחצבי הטורקיז(מינרל של נחושת) ליד המקדש המצרי בסרביט אל חאדם!!שבחצי האי סיני. מסתבר ,לפי הסרט,שבכל אות מודרנית אותה אנחנו כותבים היום- מסתתר הירוגליף מצרי קדום!

בעקבות "הגרמנים הטמפלרים"

טיולנו זה עוקב אחרי קבוצה קטנה של אנשים שהשאירה רושם רב והשפעה על א"י והיושבים בה בסוף המאה ה-19 ותחילת המאה ה-20.את הטיול המיוחד הזה נתחיל ביפו!! שם קנתה אותה קבוצה גרמנית-טמפלרית, את "המושבה האמריקאית" והפכה אותה למושבה גרמנית! מיפו נגיע לשרונה שעברה חידוש מרענן בתקופה האחרונה! משרונה ניסע לירושלים. פה נבקר בשכונת "עמק רפאים". כך קראו ה"גרמנים הטמפלרים" לשכונתם בירושלים. לאחר הפסקת הצהרים, ניסע למושב "בני-עטרות" היושב על שרידי המושבה הטמפלרית: "וילהלמה- חמדייה"!!נלך לאורך המושבה הנוצרית שנבנתה בצורת צלב, ונספר, בעזרת צילומים מהימים ההם את קורותיה של מושבה מיוחדת זו. בסיפורה של וילהלמה נפרט גם על סופה של תנועה דתית מיוחדת זו!!

 

להלן מספר טיולים בדגש נשי!! כלומר, מסלולי טיול המוצעים כאן יעברו במקומות ואתרים הקשורים לנשים פורצות דרך!

הרשימה שלפניכם נערכה במתכונת גיאוגראפית. מסלולי הטיול, בהדרכתי, יתנהלו מהצפון דרך מרכז הארץ-דרומה!!

צפון הארץ

את יום הטיול הזה נקדיש לכמה נשים פורצות דרך –כל אחת בתחומה! נתחיל את הסיור ב"תל חי" שם נספר על "שרה ציז'יק". את סיפורה של האישה הבאה נפגוש בקיבוץ "כפר סאלד" שנקרא על שמה של "הנרייטה סאלד" שהצילה אלפי ילדים בתקופת השואה באירופה. "הנרייטה סאלד" נעזרה רבות האישה נוספת-"ריחה פרייאר"-שעשתה עבודת קודש בריכוז הילדים באירופה ושליחתם ארצה!! מכפר סאלד נגיע למקום שבו עמד "קיבוץ גשר" הישן. שם ,על הירדן,(של נעמי שמר)הונצחה אישה נוספת שכונתה "המלאך בלבן"!! מ"גשר הישנה" נגיע ל"בית ירח" ונעלה לקברה של נעמי שמר האגדתית שכתבה רבות על "...שדרת האקליפטוס וריח המלוח על המים".
מ"בית ירח" וקברה של "נעמי שמר", ניסע ל"חצר הגדולה של מרחביה", שם חיה ופעלה גולדה מאיר. נסיים את היום המיוחד והמרגש הזה בפסלה של בתיה לישנסקי הנמצא במושב כפר יהושע!!!

מרכז הארץ

את היום הזה בתחילתו נקדיש לשתי נשים שצנחו מעבר לקווי האויב הנאצי ב"מלחמת העולם השנייה", נתפסו, עונו ונרצחו!! כוונתנו ל חנה סנש, וחביבה רייך. את סיפורה המרגש של "חנה סנש" נפגוש בקיבוץ "שדות ים" ואת סיפורה של חביבה רייך בקיבוץ הנקרא על שמה "גבעת חביבה"! הדמות הנשית הבאה השייכת לטיול זה היא שרה אהרונסון מתנועת המחתרת-ני"לי. בזיכרון יעקב נפגוש את סיפורה.
לעת ערב ניסע לואדי ערה!! שם, בכפר קרע, נפגוש את אמנה, שהצליחה לפרוץ לעצמה ולחברותיה דרך בחברה גברית בעלת דעות קדומות למכביר!!!

דרום הארץ

את הטיול של היום נתחיל מהכפר הבדואי-"לקייה". נשות הכפר הקימו בניגוד לדעת הגברים, ארגון של רוקמות ומאוחר יותר של אורגות. בחברה הגברית הבדואית זה נתפס כמהלך מהפכני. אבל הנשים התעלמו מהאיומים והצליחו לממש את עצמם. הרקמה והאריגה הבדואית נמכרו ונקנו בכל רחבי הגלובוס!!! מ"לאקייה" נמשיך לכוון "שדה בוקר" שם נספר על "הרועה משדה בוקר". מכאן נעבור לחלקו המערבי של הנגב. ב"רביבים" נספר על רחל סבוראי שהציתה את דמיון הצעירים בסיפורים על "פטרה" וכן נודע לזוג סנד שקשר גורלו עם הקיבוץ!!!לסיום- נגיע למקומה של "ניצנים הישנה" ולסיפור ההירואי של מירה בן ארי.


הערות
ניתן לבצע שינויים במסלולים הנ"ל!!!כל זאת בהתאם לרצון המטילים! בכל אחד מהסיורים המוצעים יש כניסות לאתרים הכרוכים בתשלום!!!ברגע שהמטייל יחליט על טיול מסוים אעביר לו את רוב המידע הרלוונטי למסלול שנבחר!!!

חנוך וייזר

מרצה, מדריך טיולים ומורה דרך מוסמך מטעם משרד התיירות.
סיים לימודי תואר ראשון בגאוגרפיה וארכיאולוגיה באוניברסיטת תל-אביב ולימודי תואר שני בלימודי ארץ ישראל באוניברסיטת בר אילן, (בהצטינות).
מדריך בחוגים שונים של ידיעת הארץ, ב"מכון אבשלום" וב"יד בן צבי" קורסים של מורי דרך וכן קבוצות פרטיות .
הן בהדרכה והן בהרצאותיו, חנוך שם דגש על הכרה רב תחומית ומדבר על אקלים, גאולוגיה, גאומורפולוגיה,מורשת קרב ארכיאולוגיה ועוד. לצרכי המחשה עומדים לרשותו תצלומים שונים ,מפות ועזרים נוספים.
"אני מאמין שבצורת ההדרכה הזו אני מצליח להעביר את אהבתי הגדולה לארץ ולמדינה ומקווה להדביק באהבה זו גם את המטילים איתי."
חנוך מתמחה גם בהדרכה בחו"ל בארצות הבאות: מלטה, סיציליה, פורטוגל, ירדן, גאורגיה ובקרוב רומניה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input