על חייה וספריה של דבורה עומר

טלי עומר

 

טלי עומר אשת התקשורת שדרית ברדיו 103 FM מספרת בהומור ובכאב על אמה ז"ל הסופרת דבורה עומר כלת פרס ישראל. במהלך חייה הספיקה עומר לכתוב ולפרסם כמאה ספרים.
טלי תספר על הפרידה הקשה מאמא למרות שהכתובת היתה על הקיר ועל הקשר המיוחד שהיה ביניהן.
דבורה עומר החלה את דרכה בכתיבת המדור "דפי תמר", שהפך בהמשך לסדרת ספרים. במשך השנים כתבה עומר עשרות ספרים - חלקם ביוגרפיות לבני נוער של דמויות בולטות מתולדות הציונות והיישוב העברי, בהם 'שרה גיבורת ניל"י' ו'הבכור לבית אב"י'. דורות של ילדים גדלו על ספריה, בהם 'לאהוב עד מוות' ו'הנשיקה שהלכה לאיבוד'.
טלי עומר תספר בהרצאתה על הילדות הקשה שחוותה אמה. גם כאישה בוגרת היתה אמא שלי כמו ילדה. בכתה מכל דבר, הייתה רגישה, ביישנית וסבלה מחרדת נטישה.

בילדותה תמיד הרגישה שהיא שייכת לאף אחד ולשום מקום גדלה לבד ובחרדה שישליכו אותה לבית יתומים.

היא נשארה ילדה נצחית. פיטר פן. מעולם לא שתתה קפה, תה או אלכוהול, לא עישנה סיגריה, אכלה אוכל של ילדים - שניצל, בננה, פירה. נשארה קפואה כילדה בת 11. קפאה בזמן.

ובהחלט היתה אמא מסוג אחר. וכשהחליטה לכתוב על נושא מסויים כמו על 'הבכור לבית אבי' גררה את הבית כולו להרפתקאותיו של אליעזר בן יהודה מחייה השפה עברית.
ואני כילדה הייתי עומדת ליד מכונת הכתיבה והיא היתה מושיטה לי את הדף שזה עתה הדפיסה ונותנת לי לקרוא ולעתים הייתי מבקשת ממנה שתשנה את ההסטוריה "אמא תעשי שאבשלום יתאהב בשרה" והיא היתה עונה לי – אינני יכולה לשנות את ההסטוריה ילדתי (מדובר על הספר 'שרה גיברות נילי').

וגם היו ספרים שכתבה עלי בתור נערה מתבגרת כמו 'אמא עשרה' ו'אמא עשרה פלוס'.

התלוויתי אליה להרצאותיה, כי היא הייתה נוסעת בכל הארץ לבד, אבל היא לא נתנה לי להיכנס לאולמות ולהאזין, כי התביישה ממני. היה היפוך תפקידים: אני הייתי האמא שלה, זו שמלווה אותה. היא נהגה לומר עלי "היא האמא שלי".

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input