אופרה? לא מה שחשבת! 

מרב ברק

 

אופרה מהסרטים

אופרה? לא מה שחשבת! 

היכרות ראשונית עם עולם האופרה באמצעות סרטי קולנוע פופולריים, אהובים ומוכרים. מפגש חוויתי של אופרה "בגובה האזניים" חוויה אופראית קולנועית החושפת את עולם האופרה בדרך נגישה, מרגשת ומשעשעת.

אופרה פוליטיקה ואקטואליה

הקשר בין האמנות והפוליטיקה היה טעון והכרחי מאז ומתמיד. ההרצאה חושפת בפני הצופים מגוון של הקשרים אופראיים -פוליטיים: פרשנויות פוליטיות של אופרה בסרטי קולנוע, שיתופי פעולה מוזיקליים למטרות פוליטיות ואף יצירות אופרה מהפכניות, בעלות אמירה פוליטית אמיצה. האופרה מעולם לא היתה כל כך אקטואלית. 

הנשים - גיבורות האופרה

 הנשים באופרה חזקות, אוהבות, מתעבות, נוקמות, מניפולטיביות, פתייניות ותמימות. הן ראי חברתי - מגדרי לתקופה בה נוצרו, אך לעיתים מפתיעות במרכזיותן וחשיבותן בשיח החברתי - פוליטי, של המאות ה-18 וה-19, שבהן הולחנו מרבית האופרות הפופולריות והחשובות. הרצאה מרתקת על כוחן המוזיקלי והדרמתי של נשים באופרה.

אופרה וספרות

אומרים שסיפורי האופרה הם שטחיים. לפעמים זה נכון. אבל במקרים רבים דווקא יצירות ספרות גדולות היו לאופרות המובילות. באופרה המילים הופכות לצלילים ותיאורי הנוף לתפאורה. ההרצאה בוחנת כמה עיבודים מעניינים של יצירות ספרות לבימת האופרה ועוסקת המעבר מאמנות המילה הכתובה לאמנות המוזיקה והבמה הגדולה.

שערוריית כרמן

האופרה כרמן היתה לשערוריה, כאשר הוצגה לראשונה במאה התשע עשרה, בפריס, ובכל זאת הפכה לאופרה המבוצעת בעולם. מה הפך אותה לאופרה האהובה והפופולרית בכל הזמנים? כרמן, שאתם בטוח מכירים, זכתה לביצועים מפתיעים בקולנוע ובמחול. הרצאה חושנית, בקצב הפלמנקו ובניחוח ספרדי-צרפתי-צועני.

וולפגנג אמדאוס מוצרט 

מוצרט: ילד הפלא של המוזיקה הקלאסית, חי רק 36 שנים, אך השפיע באופן מכריע על התפתחותה של המוזיקה הקלאסית בכלל וצורת האופרה במיוחד. מה היה בו, בילד הזה? מה כל כך מיוחד? במה הוא שונה? האם הוא התבגר?

שתי הרצאות ברצף: האחת על אופרות הילדות של מוצרט והביוגרפיה המוקדמת שלו. והשניה, על האופרה המהפכנית של מוצרט: דון ג'ובני, אשר מבטאת יותר מכל יצירה אחרת את אישיותו המורכבת של מוצרט ואת התקופה ההיסטורית בה חי. 

ורדי מלחין שיקספיר

מחזותיו של שיקספיר זכו לעיבודים אופראיים מרשימים. המלחין ג'וזפה ורדי הלחין כמה מיצירותיו הדרמתיות - טרגיות, וקומדיה אחת על פי הדמות של פלסטף. ההרצאה עוסקת בתרגום הגאוני של המילה ה"שיקספירית" למוזיקה ה"ורדיאנית". שיקספיר וורדי, שני אמני דרמה ענקיים, האחד במילה והשני בצליל. 

מלכת האופרה- אאידה

אופרה מצרית? איטלקית? צרפתית?

אאידה היא הכל! עוצמה אדירה, סיפור אהבה גדול מהחיים, אוריינטליזם מופלא של צבעי תורכיז וזהב מדבריים.

אחת מפסגות היצירה האופראיות בכל הזמנים, וחביבת הפסטיבלים והבמות הגדולות.

יש אופרות ויש אאידה! 

היחידה של בטהובן - פידליו

האופרה האחת והיחידה שכתב בטהובן עוסקת לכאורה בסוגיות של מגדר, אהבה, תמימות והתבגרות, אך דרך העלילה הפשטנית כמעט, עוסק בטהובן בחירות הפרט כנגד דיכוי השלטון העריץ. המוזיקה של בטהובן מסכמת את הקלאסיקה ופותחת את העידן הרומנטי. במובנים רבים הוא מוביל את עולם האופרה ממוצרט אל מלחיני האופרה הגדולים של המאה ה-19: ורדי וואגנר.

אפקט הפרפר - מאדאם בטרפליי

סיפורם של נערה יפנית וקצין אמריקני מסופר באמצעות המוזיקה של המלחין האיטלקי, באחת מהאופרות המצליחות והאהובות בכל הזמנים. למרות החזות השברירית, בטרפליי של פוצ'יני היא חזקה, איתנה ואמיצה. כמו רבות מהגיבורות של פוצ'יני, היא משלבת טרגיות, ליריות ועוצמה לכדי דמות נשית מרשימה מאין כמוה.

רומיאו ויוליה

סיפורם המיתולוגי של זוג האוהבים מורונה עובד לאינספור יצירות מוזיקליות. ההרצאה כוללת שלושה עיבודים מרהיבים לסיפור האהבה הגדול בכל הזמנים: רומיאו ויוליה בגרסה הצרפתית (גונו), בגרסה האיטלקית (בליני) והאמריקאית (ברנשטיין).

צ'צ'יליה ברטולי - זמרת יוצאת דופן

ברטולי, זוכת פרס הגראמי, נולדה להורים זמרי אופרה ומגיל צעיר הופיעה בבתי האופרה המובילים באיטליה ובעולם. זמרת וירטואוזית בעלת קול נדיר וקריירה מזהירה. בנוסף להופעותיה התדירות והמבוקשות בבתי האופרה בעולם, יזמה ברטולי מספר פרוייקטים מוזיקליים מרתקים הכוללים מחקר וביצוע של רפרטואר שנשכח ונזנח עם השנים וזכה בזכותה להקלטות וביצועים יוצאי דופן. בהרצאה נחשפים המאזינים לאחד הקולות החשובים של המאה ה-21, אשר מאפשר לנו הצצה נדירה למוזיקת הבארוק הוירטואוזית ביותר. ההרצאה בליווי קטעי סרטים מבתי האופרה החשובים בעולם והפקות עצמאיות של ברטולי.

 

מרב ברק

בעלת תואר M.A בפקולטה לאמנויות באוניברסיטת ת"א.
מרצה, מדריכה טיולי תרבות בחו"ל, מנחה קונצרטים, כותבת ומפיקה.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input