הרצאות מוזיקה קלאסית בגובה העיניים

ירון קרשאי

 

מארשים וניצחונות מפורסמים

מארש הוא שיר לכת, מוזיקה קצבית שנועדה במקור ללוות ולעודד את הצועדים בסך. מקורו הוא כנראה צבאי, מנוגן בעיקר בכלי נשיפה ובכלי הקשה ומטרתו לתת מוטיבציה ועידוד לחיילים הצועדים לקרב. מהמאה ה-16 כתבו מלחינים רבים מארשים למטרות ואירועים רבים ושונים ובסגנונות המתאימים לתקופה ולאופי המלחין.

ההרצאה סוקרת במצגת ובסרטוני וידאו את המארשים היפים, המפורסמים והמלהיבים ביותר! זוהי חגיגה של מוזיקה קצבית, מהנה, מוכרת וסוחפת! בין שלל המארשים: צה"ל צועד, כוכבים ופסים לנצח, מארש הניצחון מ'אאידה' ועוד רבים אחרים..

קסם הוואלס – הוואלסים היפים של המוזיקה הרומנטית

הוואלס שמקורו בשירי האיכרים והלנדלרים שבהרי טירול בווינה, התפתח ונהיה פופולרי עד מאוד במחצית השנייה של ה מאה ה-19.

ההרצאה דוגמת סוגים שונים ומגוונים של ואלסים מפורסמים מתוך בלטים וכיצירות עצמאיות, עם דגש על התקופה הרומנטית. רוב הקטעים מוכרים ופופולרים. בהמשך ההרצאה נראה ונשמע ואלסים שלא נועדו מלכתחילה לריקוד והתפרסמו כיצירות עצמאיות. בין הקטעים: ואלסים מ'מפצח האגוזים', 'אגם הברבורים', 'קופליה', ה'ואלס הנוגה' של סיבליוס, ואלס 'הנשף' מהסימפוניה הפנטסטית של ברליוז, וכמובן - ואלס 'הדנובה הכחולה'

נשמה יהודית – המסורת היהודית במוזיקה הקלאסית המערבית

ההרצאה מתמקדת בהשפעה הדו-כיוונית של המוזיקה היהודית העממית בארצות אשכנז והמוזיקה הקלאסית. מוזיקת הכלייזמרים, הנעימות והניגונים החסידיים, החזנות – שהשפיעו על מלחינים יהודים ולא יהודים. ההרצאה מלווה במוזיקה מוכרת ומרגשת מהמסורת של התפילה היהודית עם יצירות כמו "ניגון" מאת בלוך, "קול נדרי" מאת ברוך ו"קדיש" מאת רוול, אבל גם בהשפעת מוזיקת הכליזמרים ביצירות מאת פרוקופייב, מאהלר ועוד..

  • ההרצאה הזו מתאימה לכל יום בשנה, אבל יש התאמה מיוחדת עבור יום השואה

רוח צוענית – מיטב הפולקלור הקלאסי מאירופה ורוסיה

עושר של מוזיקת עם צוענית והשפעותיה על גדולי המלחינים., מחולות ומוזיקת צוענים בהרצאה שיש בה הרבה יותר מאמוציות ונוסטלגיה. בין הקטעים: הצ'רדאש של מונטי, המחול ההונגרי של ברהמס, הסירטקי של זורבה היווני לצד לילות הורה סטאקטו והרפסודיה הרומנית של אנסקו

קומיקאים במוזיקה

מפגש מרתק ומצחיק בין קומדיה למוזיקה. גאוני הקומדיה מכל הזמנים אשר עשו צחוק מגאוני המוזיקה. מצ'רלי צ'פלין, דני קיי וויקטור בורגה ועד רואן אטקינסון וחבורת מונטי פייתון, ההרצאה סוקרת את הקשר ההדוק והמשותף בין קומדיה למוזיקה, במיטב המערכונים של גדולי הקומיקאים בכל הזמנים!

רוח לטינית – מיטב הפולקלור הקלאסי מספרד ודרום אמריקה

השפעת מוזיקת העם על המוזיקה בספרד ובאמריקה הלטינית. מוזיקה אהובה ומוכרת . חגיגה של קצב, צבעים וחושניות אך גם נוסטלגיה עצובה, ממיטב הפולקלור הלטיני הקלאסי. מחולות טנגו מוכרים , פסדובלה, רומבה ועוד לצד הקונצ'רטו ארנחואז הנפלא של רודריגו לגיטרה ,הקסם של פיאצולה והבכיאנוס ברזילראס החמישי מאת וילה לובוס

מוזיקה בסרטים

פס הקול הוא חלק בלתי נפרד ממהותו של כל סרט. כל הבמאים הגדולים ידעו איך ואיזו מוזיקה לשבץ בכל סצנה וסצנה בסרטיהם. מוזיקה יוצרת אווירה ומשלימה אווירה. בהרצאה אסקור כמה סצנות כאלה ואביא כמה מהמפגשים המרגשים והמפורסמים ביותר במפגש בין מוזיקה לקולנוע, בהן הבמאי משתמש במוזיקה בצורה מעצימה, משלימה, אווירתית ועוד ...בין הסרטים הקלאסיים : 'אפוקליפסה עכשיו', 'אישה יפה', 'חומות של תקווה', 'הניצוץ'. 'הפסנתרן' וכמובן 'פנטסיה' 

קולות מן השמיים – ממיטב קטעי המקהלה בכל הזמנים

 המוזיקה השמיימית למקהלה מהמיסות והאורטוריות הגדולות, וקטעים מפורסמים רבים אחרים, לרבות קטעי המקהלה המפורסמים מהאופרות 'נבוקו' ו'פידליו' מיצירות מקהלה ידועות, לרבות הרקוויאם של מוצרט, ורדי וברהמס, בהרצאה שעוקבת אחרי סדרת אוספי המוזיקה הקלאסית בתקליטורים הנמכרת ביותר בישראל אי פעם: "קולות מן השמיים", אותה ערכתי לפני כעשרים שנה

הדרנים מפורסמים לכינור

יש הרבה יצירות קליטות ומפורסמות שמוצאות את מקומן דווקא בסוף הקונצרט - כהדרן. קטעים קצרים אהובים בקלילותם או מרגשים במלודיה הכובשת שלהם. הרבה קטעי הדרן מרשימים בעיקר בוירטואוזיות שלהם. ההרצאה מציגה את הקטעים האהובים והמוכרים ביותר בביצוע גדולי הכנרים בעבר ובהווה. 

 

ירון קרשאי

אני כותב ומרצה על נושאים שונים במוזיקה קלאסית ב"גובה העיניים".
אני חי ונושם את הנושא מזה 30 שנה ועושה זאת באהבה רבה, ומתוך אמונה עמוקה בכוחה של המוזיקה להביא לחיים טובים, מספקים ופוריים יותר.
כמנהל מחלקת המוזיקה הקלאסית בחברות 'הליקון' ו'פונוקול' משך 27 שנים, אני מביא איתי ניסיון רב והכרה מעמיקה של הרפרטואר.
בהרצאותיי מקבל הקהל ידע חוויתי ומעשיר, מפגש חברתי עם עוצמה וחשיפה לעולם רוחני שכולו יופי.

המלצות

"בתום שנת פעילות משותפת במועדון הוותיקים של ענתות ברצוני להודות לך על שלוש הרצאות מרתקות ומעשירות במוסיקה קלאסית. היגעת אלינו בהמלצה של חבר וענית על כל ציפיותינו ואף עלית עליהן. הגעת תמיד מוכן ושלטת היטב בחומר, באת מצוייד בציוד הנדרש והעברת לנו ערביםמשובבי נפש.
שוב תודה לך וניפגש שוב גם בשנת הפעילות הבאה שלנו לשלוש הרצאות נוספות על מנת להנות ממך ומהיצע ההרצאות שלך עוד שנים רבות."

רבקה הלפגוט ויהודית הראל
רכזות וותיקים בישוב עלמון(ענתות)

 ***

"הרצאות בתחום המוסיקה על פי נושאים (אופרות ידועות,קסם הוואלס, רוח לטינית,מארשים וניצחונות מפורסמים ועוד ועוד...)
ירון מצליח להעביר את הנושא – בעזרת ידע רב והסברים מקצועיים קצרים ובהירים. מבחר קטעי המוסיקה נבחרים על ידו בקפידה ומתאימים לכל נפש, מרגשים מאוד ומחזירים את כולנו למוסיקה האהובה עלינו. המשתתפים יוצאים בתחושה של "וואו!" נהנים מאןד, לומדחם ונשארים עם טעם של עוד..
במועדון שלנו ההרצאות הן פעם בחודש, וכולנו מחכים ממפגש למפגש להתרגש שוב ולהנות מחדש.
מומלץ בחום!

נורית לביא – רכזת מועדון מופת בנירים

 ***

"ההרצאות שלו קולחות, מעניינות, והוא גם מחדש. שמחתי שהגיע לקיבוץ. הכרתי אותו בעבר ושמעתי הרצאות שנתן. יודע להתאים את עצמו לקהל, מבחינת ידע וסיפורים. ההרצאות שלו כוללות הרבה מלחינים. איש מוכשר"
מרסלו בן שופט – קיבוץ משאבי שדה

***

"השנה בחרנו לקיים הרצאות בנושא מוזיקה בקתדרה בעפולה.
ירון קרשאי הרצה בפנינו ונהנינו מכל רגע.
אופן ההעברה נעשה בצורה חווייתית, מעוררת התרגשות ומרחיבה את הלב.
הידע הרב והיכולות האישיות מרתקים.
ההרצאה קלחה ואנו מחכים להמשך בשנה הבאה"
זוהר בר און
מנהלת הקתדרה דור לדור בעפולה

***

לכל מאן דבעי,

תודה והערכה – ירון קרשאי

מזה כ- 3 שנים מר ירון קרשאי מרצה אצלנו בדיור המוגן לגיל הזהב,
ומעביר הרצאות מגוונות ומעשירות בתחום המוסיקה הקלאסית.
במהלך שעת ההרצאה, ירון מסביר, מציג, מדגים ומשמיע וחושף בפנינו יצירות וביצועים בתחום המוסיקה הקלאסית, וזאת בליווי מצגות מרהיבות באומר ובצליל.
בכל פעם, בסיום ערב חשיפה עשיר ומעשיר, חוויתי ומהנה ניגשים דיירים להודות לירון על שעה של הנאה והעשרה.
תודה והערכה בשם כולנו!

ישר – כח!

בברכה
ישר לידה
מנהלת תרבות הפנאי
בית בכפר - גדרה

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input