הרצאות מוזיקה קלאסית בגובה העיניים

ירון קרשאי

 

הומור ושמחה במוזיקה בתקופה הקלאסית

הומור במוזיקה הוא נושא רחב הכולל בתוכו מגוון רב של רגשות ותגובות, אותן המלחין מביע באמצעים שונים ביצירתו. לא, לא מדובר במופע סטנדאפ, והמאזינים לא יתפסו את הבטן ויפלו לרצפה מרוב צחוק, אבל הומור במוזיקה קלאסית אינסטרומנטלית יכול להעלות חיוך בפניהם של המאזינים הקשובים לניואנסים שבמוזיקה.

ההרצאה מתמקדת בשלושת המלחינים הגדולים של התקופה הקלאסית: היידן, מוצרט ובטהובן, ומדגימה במצגת ובסרטוני וידאו כיצד ובאילו אמצעים הם שילבו הומור במוזיקה הכלית שלהם, דרך חיקוי, עיוות, מחאה וסתם צחוק מתגלגל...

קסם הוואלס – הוואלסים היפים והמרגשים של המוזיקה הקלאסית

הוואלס שמקורו בשירי האיכרים והלנדלרים שבהרי טירול בווינה, התפתח ונהיה פופולרי עד מאוד במחצית השנייה של המאה ה-19.

בהרצאה נשמע ונראה סוגים שונים ומגוונים של ואלסים מפורסמים, וניווכח שלא כל ואלס נועד למחול..

על המוקד: הסימפוניה החמישית של בטהובן

היצירה הקלאסית המוכרת מכולן, ויותר נכון: הפרק הראשון שלה – 6-7 דקות העוצמתיות ביותר בהיסטוריה של המוזיקה. בהרצאה נעמוד על השוואה של כמה ביצועים ליצירה, תוך סקירה על הרקע ההיסטורי לכתיבתה, חייו ויצירתו של בטהובן שהביאוהו לכתיבת היצירה, תוך האזנה השוואתית לכמה ביצועים. השוואת ההקלטות ערוכה בצורה כרונולוגית ומדגישה את השינוי בתפיסה בנגינת הסימפוניה של בטהובן בפרט, ואת ההתפתחות ה'אבולוציונית' בפרשנות ליצירת מופת מוזיקלית בכלל. השוואה מעין זו מחדדת את השמיעה ומפקסת את ההאזנה.

רוח לטינית – מיטב הפולקלור הקלאסי מספרד ודרום אמריקה

מוזיקה אהובה ומוכרת. חגיגה של קצב, צבעים וחושניות ממיטב הפולקלור הלטיני. מחולות הטנגו, הפסדובלה, הרומבה לצד הסמבה של ז'ובים והבכיאנוס ברזילראס מאת וילה לובוס.

מארשים וניצחונות מפורסמים

מארש הוא שיר לכת, מוזיקה קצבית שנועדה במקור ללוות ולעודד את הצועדים בסך. מקורו הוא כנראה צבאי, מנוגן בעיקר בכלי נשיפה ובכלי הקשה ומטרתו לתת מוטיבציה ועידוד לחיילים הצועדים לקרב. מהמאה ה-16 כתבו מלחינים רבים מארשים למטרות ואירועים רבים ושונים ובסגנונות המתאימים לתקופה ולאופי המלחין.
ההרצאה סוקרת במצגת ובסרטוני וידאו את המארשים היפים, המפורסמים והמלהיבים ביותר! זוהי חגיגה של מוזיקה קצבית, מהנה, מוכרת וסוחפת! בין שלל המארשים: צה"ל צועד, כוכבים ופסים לנצח, מארש הניצחון מ'אאידה' ועוד רבים אחרים...

מיטב המוזיקה הקאמרית בתקופה הקלאסית

הרצאה שהיא שער פותח, הצצה, סדק, לעולם הנפלא של המוזיקה הקאמרית, האינטימית. ההרצאה סוקרת 6 יצירות מופת ידועות של המלחינים הגדולים של התקופה הקלאסית: היידן, מוצרט ובטהובן.

הסרנדות היפות במוזיקה

סרנדה בהגדרתה היא שיר ערב מוזיקלי. כמעט כל המלחינים הגדולים, ממוצרט עד סטרווינסקי כתבו סרנדות או שילבו אותן ביצירותיהן. בהרצאה נסקור את התפתחות הסרנדה במגוון של צורות, תקופות וכלי נגינה ביצירות מתקופת הבארוק ועד למאה ה-20 

רוח צוענית – מיטב הפולקלור הקלאסי מאירופה ורוסיה

עושר של מוזיקת עם, מחולות ומוזיקת צוענים בהרצאה שיש בה הרבה יותר מאמוציות ונוסטלגיה. בין הקטעים: הצ'רדאש של מונטי, המחול ההונגרי של ברהמס, הציגאן של רוול, הסירטקי של זורבה היווני לצד לילות מוסקבה, הורה סטאקטו והרפסודיה הרומנית של אנסקו.

קולות מן השמיים – ממיטב קטעי המקהלה בכל הזמנים

המוזיקה השמיימית למקהלה מהמיסות והאורטוריות הגדולות, וקטעים מפורסמים רבים אחרים מיצירות מקהלה ידועות, לרבות הרקוויאם של מוצרט, ורדי וברהמס, בהרצאה שעוקבת אחרי סדרת אוספי המוזיקה הקלאסית בתקליטורים הנמכרת ביותר בישראל אי פעם: "קולות מן השמיים", אותה ערכתי לפני כעשרים שנה.

פניני בארוק – מיטב המוזיקה הכלית מתקופת הבארוק

תחת השם "בארוק" נכללים סגנונות רבים של מוזיקה, שמקורם מאזורים רבים באירופה ושנכתבו במהלך תקופה של כ-150 שנה, בין השנים 1600 ו-1750 לערך. ההרצאה סוקרת את יצירות המופת הכליות של הבולטים שבמלחיני הבארוק: י.ס. באך, הנדל, ויוולדי, טלמן ועוד...

 

ירון קרשאי

אני כותב ומרצה על נושאים שונים במוזיקה קלאסית ב"גובה העיניים".
אני חי ונושם את הנושא מזה 30 שנה ועושה זאת באהבה רבה, ומתוך אמונה עמוקה בכוחה של המוזיקה להביא לחיים טובים, מספקים ופוריים יותר.
כמנהל מחלקת המוזיקה הקלאסית בחברות 'הליקון' ו'פונוקול' משך 27 שנים, אני מביא איתי ניסיון רב והכרה מעמיקה של הרפרטואר.
בהרצאותיי מקבל הקהל ידע חוויתי ומעשיר, מפגש חברתי עם עוצמה וחשיפה לעולם רוחני שכולו יופי.

 

המלצות

"אני מרגיש לחובה נעימה להמליץ על מר ירון קרשאי כמרצה למוסיקה ולכל תפקיד אחר שעניינן תחום המוסיקה. חוץ מיכולותיו הפדגוגיות המצוינות, הוא ידען מופלג בכל תחומי המוסיקה ובעצם בעל ידע אנציקלופדי בכל מה שכרוך בביצוע מוסיקה על כל סגנונותיה ומאפייניה הרבים. כל מי שישתמש בשירותיו אלה ימצא עצמו נשכר מן היכולות של איש זה"
פרופ' נעם שריף
מלחין ומנצח

 

"לאורך כל שנות הכרותנו הרבות ועבודתנו המשותפת רבת השנים, הוכחת ידע רב ומסירות חסרת גבולות למוסיקה, בעבודה הרבה שהשקעת בהפקת הדיסקים של התזמורת הפילהרמונית ישראלית, מעל לכל ביצעת את עבודתך ברמת מקצועיות גבוהה ביותר"
אבי שושני
מזכ"ל התזמורת הפילהרמונית הישראלית

 

"ירון קרשאי מכיר לפני ולפנים את עולם המוסיקה הקלאסית והאופרה" הוא מכיר לא רק אינספור יצירות אלא אינספור ביצועים ליצירות אלו. הידע הרב שלו עובר תמיד בצורה נינוחה לכל קהל המאזין לו, ויש לו יכולת נדירה לכבוש בנועם שפתו את מי שמוכן לצאת עמו למסע מרתק בנבכי ההיסטוריה של היצירות וההקלטות של עולם המוסיקה הקלאסית. במשך השנים הרבות בהן שתפנו פעולה יצא לנו לעבוד על מספר פרויקטים ביחד וכל פרויקט כזה בא מאהבה כובשת ומידע סוחף"
מיכאל אייזנשטדט
מתאם אמנותי, האופרה הישראלית 

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input