סדרות של הרצאות בנושא תולדות האמנות ומיתולוגיה

אפי זיו

 

הרצאות לתולדות האמנות והמיתולוגיה

 

  • ניתן להזמין כל הרצאה בנפרד

אלף נשיקות ונשיקה...

הנשיקה הינה הקשר הפיזי הראשון בין שניים והמרחק הקטן ביותר ביניהם. ימיה של הנשיקה כימיה של האנושות. נבחן את הנשיקות בתנ"ך, במיתולוגיה היוונית ובנצרות. נראה נשיקות של בני משפחה, נשיקות אהבה ותשוקה, נשיקות של רוע ונשיקות של הערצה וכניעה. ננסה כך לעמוד על ההבדלים בין הנשיקות על פי האמן, התקופה וההקשר.

פרחים ביצירות אמנות

"הפרחים הם מילים שאפילו תינוק מסוגל להבינן"... הרצאה מרתקת העוסקת בסיפורם ומקומם של פרחים. נחל מסיפורי המיתולוגיה אודות נרקיס, יקינתון ואחרים, נמשיך עם טבע דומם עם פרחים ונעקוב אחר פרחים המשמשים כאלגוריה לאהבה.

הנשים במלחמת טרויה

המלחמה הגדולה בין היוונים לטרויה החלה בגלל האישה היפה ביותר בעולם. מפליא הוא שמלחמה, הנערכת על ידי גברים, מספרות אותה נשים – הנשים הגורמות למלחמה, הנשים הפועלות תוך כדי הלחימה וגורלן של הנשים לאחר סיום המלחמה. מרתק.

7 פלאי העולם העתיק

מסע במכונת הזמן אל העולם העתיק וסקירה מפורטת ומרתקת על שבעת פלאי העולם העתיק, מעשה ידי בני אדם. ההרצאה תסקור את ההשפעה של פלאים אלה על עולמנו.

סיפורה של משפחת מדיצ'י בפירנצה

קורות משפחה אחת, ששלטה 300 שנה, טיפחה את האמנות והתרבות בשקדנות וברוחב לב. סיפורים מסעירים ומרתקים על בני ובנות המשפחה, אהבות, תככים ומזימות בליווי תמונות וצילומים של יצירות אמנות מרהיבות.

"יש לנו אפיפיור"

כיום, האפיפיור הינו רק דמות דתית בלבד. עד לא מזמן הוא היה ראש מדינה גדולה וחשובה במרכז איטליה, נלמד על אופן בחירת האפיפיור, על המלחמות אליהן יצא, על כניעתו או ניצחונו מול ראשי מדינות ועוד.

פסיכה ואמור – סיפור אהבה מרגש ויצירות מופת בלתי נשכחות

הסיפור המיתולוגי המפורסם של הסופר הרומי אפוליאוס מהמאה ה-2 לספירה, הביא לעולם את אחד מסיפורי האהבה בו שזורים יופי, נדרי אהבה, בגידה והפי אנד מרגש ושמח. נשמע את הסיפור תוך כדי צפייה ביצירות האמנות הנפלאות המתארות את זוג האוהבים והרפתקאותיהם.

הגיל השלישי ביצירות אמנות

האמנות הינה בבואה של החיים, כידוע. אי לכך לא נפקד ממנה תיאורים של אנשים מבוגרים ואפילו מבוגרים מאד. נסייר בין יצירות אמנות רבות המתארות את הזיקנה. נראה את היופי שבגיל השלישי, לעתים גם את הכיעור ובעיקר נראה את הכבוד שרכשו כל הדורות לדור המבוגר.

"קדימה אוכל"

משתאות של זלילה וסביאה בעולם העתיק. הסעודה האחרונה, סעודות חתונה, ארוחת בוקר – כל אלה במסע אמנותי בעקבות אוכל וסעודה בתולדות האמנות.

... כולנו היינו פעם ילדים..."

מסע מרתק אל הילדות. הפסל הרומי של הילד "מוציא הקוץ", מעללי הרקולס התינוק, משה בתיבה, ישו העולל, משחקי הילדים של ברויכל כל אלה הם חלק מסקירה של ילדים בתולדות האמנות

שירה ומוזיקה באמנות

"מוזיקה היא שפה שאינה זקוקה לתרגום אלא לציור" (פתגם עממי עתיק). נושא השירה והמוזיקה היה תמיד פופולארי באמנות, כבר מיוון העתיקה. אמנים רבים, בתקופות שונות, עסקו בנושא. ההרצאה תיקח אותך למסע מופלא בעקבות יצירות מרתקות העוסקות בשירה ובמוזיקה.

הרפואה ביצירות אמנות

חולים ורופאים מככבים ביצירות אמנות רבות. נתחיל עם אלי הרפואה במיתולוגיה, נמשיך עם נחש הנחושת התנכ"י ונסיים ביצירות מופת כמו "שיעור האנטומיה של ד"ר טולפ, מעשה ידיו של רמברנדט.

שינה טובה וחלומות פז

מאריאדנה הנרדמת וחלום יעקב, נושא השינה מדיר שינה מהאמנים. נעקוב אחר יצירות מופת המתארות שינה וחלומות. סיפורי תנ"ך, מיתולוגיה ועד היפהפיה הנרדמת באגדת העם המפורסמת.

מי אמר שאין הומור ובדיחות באמנות?

"האמנות היא בבואה של המציאות", לא כן? בחיים אנו נהנים מדי פעם מחוש הומור, מבדיחות וצוחקים צחוק גדול ומשחרר. גם האמנות מביאה לנו, כבר מן העת העתיקה, רגעים של צחוק, חיוך והרגשה טובה. נסקור יצירות רבות שנועדו להביא חיוך אצל הצופה ונחייך גם אנו. "ההומור הוא ידידנו הנאמן המלווה אותנו בדרכנו, גם באמנות".

מה עושה אלכסנדר מוקדון ב"ציורי גלריה" ?

מפתיע לראות ב"ציורי גלריה" את אלכסנדר מוקדון שוב ושוב. מהו האירוע אשר הנציח את המצביא הגדול והציב אותו כשחקן בציורים, הנראים לכאורה שגרתיים ואולי אף משעממים. נלמד על "ציורי הגלריה" אשר הנציחו אוספי אמנות בטרם נוסדו המוזיאונים. מדוע נוצרו יצירות אלה ומהם הסיפורים הקטנים והגדולים העומדים מאחוריהם.

הדוכס הגדול של טוסקנה

קוזימו הראשון דה מדיצ'י הגיע לנאפולי לראות את הכלה ששודכה לו והתאהב באחותה, אלאונורה מטולדו. במפגש זה נתבונן בארמון שבו חי הזוג, פאלאצו וקיו, בקפלה שבנה קוזימו לאשתו, במשרדים ("האופיצי" כיום) ובמסדרון הסודי שהוביל מהארמון אל המשרד

 

סדרת הרצאות - אמנות במיתולוגיה ומיתולוגיה באמנות

מסע מרתק אל נבכי המיתולוגיה היוונית המשמשת עד היום בסיס לתרבות המערב. אלי האולימפוס, הגיבורים, ההרפתקאות, המלחמות והאהבות - יוצגו במלוא תפארתם על פי המקורות, החל מהאיליאדה והאודיסאה של הומרוס, וכלה במחזות היוונים ובסיפורים של משוררי וסופרי רומא. ייחודו של הקורס הינו בשלוב שבין סיפורי המיתולוגיה לבין יצירות האמנות שנוצרו עליהם בכל התקופות.

ההרצאות בסדרה:

מהי מיתולוגיה, מדוע דווקא המיתולוגיה היוונית – ומה לכל זה ולאמנות?

סקירת העולם הספרותי, התרבותי והחברתי של יוון ורומא על רקע האתוס המיתולוגי. המיתולוגיה הקלאסית - התנ"ך של העולם המערבי ועד ימינו. העולם של לפני היווצרות האלים האולימפיים.

מיכאלאנג'לו ודה וינצ'י עולים לאולימפוס: זאוס והרה במוקד היצירה

זאוס ואהובותיו הרבות, הרה אשתו וקנאותיה לנשותיו הרבות של בעלה ורדיפתם של צאצאיו. סיפוריי הרפתקאות של הרקולס ופרסאוס, בניו של זאוס – כל אלה כפי שהם באים לידי ביטוי ביצירותיהם של גדולי האמנים בכל הזמנים.

הראקלס (הרקולס) ואחיו, פרסאוס – הבנים של זאוס

לזאוס צאצאים רבים והמפורסמים בהם היו שני הגיבורים אשר הפליאו בגבורתם ואומץ ליבם. נשמע ונראה סיפוריי הרפתקאות של הרקולס ופרסאוס, בניו של זאוס – כל אלה כפי שהם באים לידי ביטוי ביצירותיהם של גדולי האמנים בכל הזמנים.

פוסידון והאדס, אלי הים והשאול: מהמזרקות המפורסמות אל פסלו המדהים של ברניני.

שני אחיו של זאוס, חולקים יחדיו את השלטון בעולם. בין מטלותיהם אחריות על הים, רעידות אדמה, הסוסים ועולם המתים. גם הם לא נמנעים מחטיפות של נשים. ברניני מספר בפסליו את פרטי הפרטים של הסיפור.

פגישה עם אפולו וארטמיס, ילדיו התאומים של זאוס

נפגוש ב"אפולו בלבדרה" שבמוזיאון הוותיקן ובציוריו של טיציאן. "היפה שבאלים" האחראי על השמש, האור, התרבות, הנבואה ועוד מגוון תחומים עליהם ממונה אפולו. אחותו התאומה אשר הפכה מאלת פוריות וטבע לאלת הצייד והלסבית שבין האלות.

אלים נוספים מהפנתיאון שעל האולימפוס

בהרצאה זו נפגוש באלים נוספים מהפנתיאון שעל האולימפוס. נכיר את אלת האש של הבית והעיר הסטיה והכוהנות הבתולות שלה, את דמטר אלת הדגן וטקסי המסתורין לכבודה, הפייסטוס אל האש והנפחים אשר הנפחיה שלו נמצאת במעבה ההר ועל כן נקראים הרי הגעש בשם וולקנו – על שמו הרומי של הפייסטוס, ועוד.

איך מדברים על יופי באמנות? מדברים על אפרודיטה – אלת האהבה והיופי.

מ"ונוס ממילו" אל "לידת ונוס" של בוטיצ'לי. "היפה שבאלות" – היא, באמצעות הקופידון (ארוס) ושלוש הגרציות, מביאים את האהבה אל לבבותיהם של האלים ושל בני האדם. כיאה לתפקידה היא גם עסוקה בפרשיות אהבים רבות ומגוונות.

אתנה והרמס – האלה החכמה והאל הפיקח

ביקור וירטואלי באקרופוליס של אתונה, לכבודה של האלה הפטרונית של העיר, הנקראת על שמה: אתנה – אלת המלחמה והחכמה. עוד נעסוק במפעלי הבנייה ברחבי יוון, יחד עם סקירת אישיותו ודמותו של הרמס, אל הסוחרים והגנבים, שליחו לתפקידים מיוחדים של אביו, זאוס.

דיוניסוס – אל היין, התיאטרון ומשתאות ההוללות

מציורי הקיר הארוטיים של פומפי ועד ציוריו של קאראואג'יו. האל שלכבודו נערכו האורגיות בטקסי המיסתריות ביוון, ברומא וכמובן בפומפי. האל שלימד את בני האדם את מלאכת היקב ואת אמנות השתייה במקביל לתפקידו כממונה על התיאטרון היווני.

המלחמה כמקור ליצירה: ה"איליאדה" וה"אודיסיאה" – מלחמת טרויה, באמנות, בספרות ובקולנוע. חלק א'

האם אכן חטף פאריס את הלנה? האם הלכה מאוהבת אחריו? עשר שנים של מלחמת היוונים בטרויאניים, הרפתקאות, דו קרב, הרבה אהבה וטרגדיות של הגיבורים – על פי הומרוס ועל פי כותבים אחרים שהשלימו את תמונות המלחמה,

המלחמה כמקור ליצירה: ה"איליאדה" וה"אודיסיאה" – מלחמת טרויה, באמנות, בספרות ובקולנוע. חלק ב'

האם אכן חטף פאריס את הלנה? האם הלכה מאוהבת אחריו? עשר שנים של מלחמת היוונים בטרויאניים, הרפתקאות, דו קרב, הרבה אהבה וטרגדיות של הגיבורים – על פי הומרוס ועל פי כותבים אחרים שהשלימו את תמונות המלחמה,

הרצאת סיכום – כיצד נפיק תועלת מלימוד המיתולוגיה באמנות?

במוזיאון הלובר בפריז ישנו אולם ענק ובו 24 ציורים מרהיבים המספרים את סיפור חייה של מלכת צרפת, מריה דה מדיצ'י. נשמע סיפור היסטורי מרתק, נצפה בשלוש מאות מ"ר של ציורי רובנס ונבין עכשיו, עד כמה שימושי היה הקורס...

 

סדרות נוספות

טיולי אמנות מהכורסא

נשים ביצירות אמנות - על האישה האמנית והאישה המתוארת באמנות

הרצאות העשרה לימי עיון בנושאי אמנות, תרבות, היסטוריה ומיתולוגיה

התנ"ך בראי האמנות - סיפורי התנ"ך בציור ובפיסול בכל התקופות

אהבה זה כל הסיפור - סדרת הרצאות בשילוב יצירות מופת בציור ובפיסול

 

ד"ר אפי זיו

סופר ומרצה בכיר לתולדות האמנות, נצרות, המיתולוגיה היוונית ותרבות המערב.
מדריך ומתכנן טיולי אמנות בחו"ל.

מחבר הספרים :

"מיתולוגיה עכשיו" - לקסיקון למונחים, שמות, מקומות וביטויים הלקוחים מהמיתולוגיה היוונית והרומית. הוצאת דניאלה די-נור 2003.

"משחקי האלים" – האולימפיאדות והמשחקים האולימפיים ביוון העתיקה, בראי האמנות והמיתולוגיה. הוצאת דניאלה די נור 2008.

"סודות אלי האולימפוס" – ספר מקיף וממצה על כל אלי המיתולוגיה, הכולל כ-300 יצירות אמנות. הוצאת כנרת זמורה ביתן 2013.

"הצופן הנוצרי באמנות" – ספר מקיף וממצה המסביר כיצד להבין יצירות אמנות בנושאי תנ"ך ונצרות. הוצאת כנרת זמורה ביתן 2015.

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input