הרצאות ליום השואה, ליום הזכרון ולציון ימים מיוחדים

יריב פלד 

 

 

סיפורו של הגרעין הישראלי - תחילתו של הסיפור..

ההרצאה, בתחילתה, מתארת את הביקור שערך בן גוריון, במחנות הריכוז והעקורים באירופה ופגישותיו עם שארית הפליטה בתום מלחמת העולם השנייה. עם שובו לארץ הגיע למסקנה שעליו לעשות הכל על מנת שהעם היהודי לא יחווה שואה שנייה.

בן גוריון ראה בגרעין את הפתרון לכך - סוג של פוליסת ביטוח למדינה שבדרך.

בהמשכה מתארת ההרצאה את הדרכים בהם פעל בן גוריון לקדם את הרעיון ולהוציאו לפועל, מעשה שרבים רואים בו, את המפעל הציוני השני בחשיבותו לאחר הקמת המדינה עצמה.

ההרצאה מתאימה ללימים שבין שואה לזיכרון

האריה שאג פעמיים

על הקשר בין תל חי א' לתל חי ב' (מתאים ליום י"א באדר) - מדוע נשכחו יוסף טרומפלדור ומגניי תל חי מהתודעה הקולקטיבית הישראלית? מה קרה למיתוס הקרב על תל חי וכיצד הוא הושפע מאירועי מלחמת לבנון השנייה?

השואה בראי הזיכרון (ליום השואה והגבורה)

ניתוח השינויים שחלו בזיכרון השואה, מאז הקמת המדינה ועד ימינו, באמצעות סיפורם האישי של ארבע דמויות: הצנחנית חנה סנש, פאבל פרנקל, מנהיג המורדים של תנועת בית"ר בגטו וארשה, דוד פולנסקי ("יורק"), צעיר המורדים בגטו וארשה, שעמד עוד קודם לכן בראש מערכת הברחות המזון לגטו וחיים רוט, ניצול שואה הולנדי, שהגה ויזם את מפעל ההנצחה "לכל איש יש שם".

המפקד בצה"ל

תבנית נוף הולדתו! (סיפורם של שלושה מפקדים - ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל) - ניתוח והצגת הקשר, בין תחנות וחוויות בחייו לבין השקפת עולמו ודרך מנהיגותו של המפקד בצה"ל, באמצעות סיפורם האישי של שלושה ממפקדיו.

מנהיגות ברגעי הכרעה (ליום הזיכרון לרצח רבין)

ההרצאה עוסקת במנהיגותו הצבאית והמדינית של יצחק רבין, בדגש על יכולתו לקחת אחריות על החלטות שקיבל, בצמתי הכרעה חשובים בתולדות המדינה.

מה קרה לזיכרון הקולקטיבי?

(מומלץ – לכל ימות השנה) מה קרה לזיכרון הקולקטיבי הציוני - ישראלי? מאחורי תאריכים רבים בלוח השנה העברי אותם אנו נוהגים לציין, מידי שנה בצורות שונות, מסתתרים אירועים דרמטיים שפקדו את עם ישראל בדורות הקודמים ועצבו את הזיכרון הקולקטיבי של הדור שלנו. מטרת ההרצאה היא לאפשר לציבור השומעים להיחשף לחלק מאותם אירועים תוך כדי הבנת משמעותם ההיסטורית עפ"י סדר כרונולוגי מותאם.

תאונה אסטרטגית בלבנון (ליום השנה לפרוץ מלחמת לבנון השנייה

מאז נסיגתו של צה"ל, מרצועת הביטחון בשנת 2000, נהלה ישראל "אסטרטגיית הכלה" כלפי ההתעצמות הצבאית של ארגון החיזבאללה בדרום לבנון. חטיפתם של שני חיילי צה"ל, ב- 12.7.06, שכנעה את ממשלת ישראל בצורך לקבוע כללי משחק חדשים בזירה. מלחמת לבנון השנייה אומנם יצרה מציאות טקטית חדשה אך פגעה קשות בהרתעה הישראלית וחשפה מחדל אסטרטגי גדול בניהולה. ההרצאה עוסקת בניתוח התוצאות וההשפעות האסטרטגיות של המלחמה על ישראל.

שתיקת הצופרים ( ליום השנה לפרוץ מלחמת יום הכיפורים)

ניתוח הכשל הקונספטואלי והמודיעיני שהוביל להפתעה האסטרטגית של מלחמת יום כיפור.

 

יריב פלד (M.A) בוגר התכנית ללימודי ביטחון ביה"ס לממשל באוניברסיטת ת"א
מומחה לענייני צבא, ביטחון ואסטרטגיה ישראלית.
מרצה כ- 20 שנה בפני ציבורים שונים ומגוונים במגזר הממלכתי, הציבורי והפרטי

 

למר יריב פלד שלום רב,
הייתי היום ה-25/01/2017 בין הנוכחים באולם בבית הלוחם בת"א ושמעתי את הרצאתך הניפלאה על שמעון פרס. כחבר הבית, אני נוכח לעיתים קרובות בהרצאות הניתנות במקום, אך ההרצאות שאתה מעביר הן מיוחדות במינן, הן מבחינת ניתוח הדברים, העניין הרב והצגתם!
דיווחתי למחלקת התרבות על ההנאה הרבה שהייתה לנו היום!
מקווה שנראה אותך יותר בין המרצים בביתנו!
תודה ובכבוד רב
אלי

         

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input