הרצאות בהיסטוריה – אישים, אירועים ותהליכים - ליום השואה

עו"ד אייל אופנבך

 

 

ליל הבדולח – תחילת הסוף או סוף ההתחלה?

בנובמבר 1938 נערך בכל רחבי הרייך השלישי – אוסטריה וגרמניה – פוגרום חסר תקדים ביהודים. בכל רחבי הרייך הוצתו בתי הכנסת ואלפי דירות ועסקים של יהודים נהרסו, כ- 1400 יהודים נרצחו ועשרות אלפים יהודים נשלחו למחנות ריכוז. ליל הבדולח מציין עבור רבים סוג של קו פרשת מים. ההרצאה תדון ברקע לאירועים הקשים, מדוע לא נבחר התאריך במקרה ומה היה התהליך שהביא להחלטה לבצע את הפוגרום. בנוסף, ההרצאה תדון בשאלה האם האירועים הללו היוו סוג של הקדמה להשמדת יהודי גרמניה ואירופה או סיומה של תקופה קודמת.

מיום השואה ליום העצמאות – האם יש קשר?

במספר הימים הקצר שבין יום הזיכרון לשואה ולגבורה ליום העצמאות שומעים אנו לא מעט על היותה של השואה גורם חשוב בהקמת מדינת ישראל. לא מעטים חושבים שבלעדיה לא היתה קמה מדינה. ההרצאה תסביר מדוע, בניגוד לעמדת רבים, קיים קשר בין השואה להקמת המדינה אך הקשר הוא הפוך – השואה כמעט ומנעה את הקמת המדינה; היא היתה סיבה מדוע אנו צריכים מדינה אך לא הסיבה להקמתה.

ההרצאה תסביר מדוע השואה לא הביאה להקמת המדינה כאשר העניין ייבחן מכיוונים רבים, הן מההיסטוריה של היישוב בארץ ישראל והן מצד המעצמות הגדולות בשנים שלפני הקמת המדינה. ההרצאה גם תסביר מי האנשים שמשתמשים בשואה וברעיון שהיא הביאה להקמת המדינה כנשק כנגד מדינת ישראל.

 

עו"ד אייל אופנבך

מרצה להיסטוריה וחולה היסטוריה

בעל תואר ראשון במשפטים, תואר ראשון במנהל עסקים ותואר שני בהיסטוריה.
את דרכי המקצועית התחלתי כעורך דין, אך מהר מאוד הבנתי שעל אהבתי הגדולה – היסטוריה – אינני יכול לוותר. מזה שנים רבות אני מרצה למגוון של גופים, פרטיים וציבוריים על מגוון רחב של נושאים. לשיטתי לא ניתן להבין אקטואליה ללא לימוד ההיסטוריה.

ההרצאות מועברות הן בעברית והן באנגלית.

המלצות

אייל אופנבך מרצה אצלנו במכללות הגמלאים למעלה מ 5 שנים ומעביר אחת לחודש הרצאות בעברית וכן באנגלית לקהל דוברי האנגלית שלנו. לאייל יש ידע רב בתחומו, הוא רהוט , בעל כושר ביטוי גבוה, חוש הומור וכריזמה ויוצר קשר טוב עם קהל השומעים. מעבר להיותו מרצה משובח מדובר באדם נעים הליכות ורציני שתענוג לעבוד אתו. הרצאותיו זוכות לאהדה ועניין מצד הגמלאים והא אחד המרצים המועדפים על הקהל שלנו.
תמי מורן,
מנהלת מדור מכללות,
אגף תרבות נוער ופנאי
עיריית רעננה

***

הרינו להמליץ בכל פה על עו"ד אייל אופנבך כמרצה מעולה. כל נושא שהוא בוחר להרצאות עליו, מובטח שההרצאה תהיה מסופרת בצורה אינטלגנטית, רהוטה, בשפה תקנית ועשירה, מעניינת ומרתקת ומתובלת בחוש הומור נפלא. אייל אופנבך הוא אחד המרצים הבודדים מני רבים שהרצאותיו מלאות עד אפס מקום. הגמלאים אינם מוותרים על לשמוע אותו.
לימור בוכריס – מנהלת
בית הגמלאי שוהם

***

עו"ד אייל אופנבך מרצה אצלנו בקתדרה זה שנים רבות בנושאי אקטואליה, אישים ואירועים בהיסטוריה, ארץ ישראל ועוד. הרצאותיו מאוד רהוטות, מאוד קולחות, מעניינות, רציניות ושזורות בהומור רב. יש לו ידע בנושאים שונים וגם הרצאותיו הרציניות ביותר מלוות בהומור ואינו פוסח על כשרון החיקוי שלו.
מאוד אהוב על הקהל שלנו - קהל אינטליגנטי. ממליצה מאוד!
דובה קריא,
מנהלת הקתדרה של ארגון גמלאי משרד הביטחון

***

This serves to confirm that EYAL OFFENBACH has been lecturing at Beth Protea – (A retirement facility situated in Herzliya) for well over 10 years. He is most certainly one of our favourite and most respected lecturers. In the early years, he focused his lectures on Current Affairs, but of late has been branching out into an assortment of wonderful and versatile topics. He is an absolute pleasure to deal with, reliable, always arrives on time, submits his invoices like clockwork and most important, is the nicest of people. Always beautifully groomed and so respectful to his audience. We look forward to having him grace our lecture hall for many more years to come.
LYN BACH
Director of Cultural Activities
Beth Protea

להזמנה ולפרטים נוספים:

טובה 052-7474121

דפנה 054-3979999

info@tarbutova.co.il

או מלאו את הטופס ונחזור אליכם בהקדם

נא למלא שם

נא למלא אימייל

נא למלא טלפון

Invalid Input